Prekolonialismus, kolonialismus, postkolonialismus: Impéria a ti ostatní ve východní a jihovýchodní Evropě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348930/bmid_prekolonialismus-kolonialismus-post-VzH-348930.jpg 5 1 1

Kolektivní monografie více než desítky badatelů působících na několika fakultách a pracovištích Univerzity Karlovy a na dalších českých univerzitách v Brně a v Ostravě si všímá specifických rysů prekolonialismu, kolonialismu a postkolonialismu na rozsáhlém prostoru východní a jihovýchodní Evropy, včetně areálu někdejšího Sovětského svazu a bývalé Osmanské říše. Práce se vyznačuje interdisciplinárním, mnohovrstevnatým rozborem této problematiky od předkoloniálních dob (středověk, raný novověk) po současnost očima historiků, politologů, literárních vědců, etnologů, geografů atd., čímž předkládá plastický obraz této nesmírně složité a rozmanité problematiky.... celý text

LukasM
LukasM
12.03.2019 5 z 5

Knihu jsem začal číst se značnou skepsí (přeci jen moje znalosti okolo kolonialismu obecně jsou značně povrchní, natož jeho specifických aspektů), příjemně mě ale překvapila. Eseje malého rozsahu jsou čtivé a na malém prostoru poskytují zajímavý exkurz do (většinou) dobových reálií vybraných oblastí východní Evropy. Překvapivě zajímavé byly i "etnografické" postřehy o Banátu, ačkoliv šlo spíše o úvahu. Jedinou kapitolkou kterou jsem fakt musel "překousat" byla ta o odrazech invaze roku 68 v lotyšské poezii - pro někoho kdo se o poezii, nebo o lotyšskou kulturu jako takovou zajímá, to však může být právě naopak.

Balkán východní Evropa kolonialismus

Autoři knihy

Hanuš Nykl
česká, 1975
Stanislav Tumis
česká, 1971

Kniha Prekolonialismus, kolonialismus, postkolonialismus: Impéria a ti ostatní ve východní a jihovýchodní Evropě je v