Přehrada

Na Vltavě je vybudována přehrada. Po Praze záměrně šířené pověsti o vadném betonu a nebezpečí záplavy vylidní v den odevzdání přehrady město, úřady ztratí hlavu a podzemní organisace proletářské revoluce se snadno zmocňuje vlády. Pevná přehrada potom slouží socialistickému státu. Utopický příběh je vtěsnán do čtyřiadvaceti hodin a složen z mnoha záběrů nejrozmanitějších pražských prostředí. Mimo svět revoluce jsou "svět techniky a svět přírodní podány s živou názorností a velikou láskou" (B. Václavek.) - Státní cena r. 1932....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221637/prehrada-Wj6-221637.jpg 3.113
Romány, Literatura česká
Vydáno, Svoboda

Kniha Přehrada

Angie91
19.10.2015

Utopistický, rozkouskovaný román, který je opravdu velmi obtížné přečíst. Jen ze studijních důvodů jsem se k němu vracela znova a znova - a některé stránky jsem musela číst několikrát - a stejně jsem nepochopila! Bohužel.

Továrna
18.09.2015

Chápu, že téma této knihy a její vyvrcholení je pro mnohé z nás, na základě minulých desetiletích, něco, co nedokážeme přijmout a vstřebat. Člověk si však musí uvědomit, v jaké době a pod jakým vlivem bylo toto dílo napsáno. Je to avantgardní dílo, a tak je forma taková jaká je a i téma tomu odpovídá. Autorka v něco věřila, v něco doufala a toto cítění vtělila do této knihy.

To však nemění nic na tom, že jazyk, kterým je tento román psán, je kouzelný. Kniha je napsána pomocí 39ti kapitolek, jakoby reportážní formou. Každá kapitola v sobě skrývá jinou postavu či postavy a jiné místo. Postupem času si však začneme skládat příběh a pozornému čtenáři se podaří rozeznávat postavy a spojovat si je s už přečteným. Nakonec z toho vzejde velmi zajímavý a krásný román, zvláštní, ale velmi přitažlivý.

Dávám pět hvězdiček, protože jsem si čtení užil, ale hlavně i proto, abych zvedl hodnocení této knihy, protože si ho zaslouží. Tato kniha není pro současné masy, ale může oslovit ty, kteří mají rádi skutečnou a uměleckou literaturu, protože je psána v době, kdy literatura ještě znamenala mnoho.