Předtucha

Předtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50580/bmid_predtucha-MT3-50580.jpg 3 161 33

Předtucha je asi druhým nejvýznamnějším románem od Marie Pujmanové (po Pacientce doktora Hegela). V této novele se velmi výrazně projevuje psychologizace postav - především u patnáctileté Jarmily, kterou se jí podařilo vykreslit ve velmi realistickém světle.

Aerine
Aerine
17.09.2017 3 z 5

Krátká novelka o dospívání, o vztahu dětí k rodičům... Na jednu stranu docela dokáže vzít za srdce, ale někdy mi trochu vadily některé metafory a trochu (dle mého cítění) křečovité obraty.

Lucissia
Lucissia
18.04.2017 2 z 5

Nevím, no... Poctivě přečteno do padesáté strany a pak už jsem to nedala. Já prostě na složité vypisování charakterů postav nejsem. Nerada nechávám knihy nedočtené, tak jsem to ještě prolistovala, ale za mne jen dvě hvězdy... :-)

Magris
Magris
26.05.2016 1 z 5

Knihu jsem přečetla silou vůle. Slabý příběh, který mě neoslovil. Pěkné byly jen některé lyrické pasáže přírody.

Luccy78
Luccy78
10.05.2016 3 z 5

Příběh o dospívání a jeho zmatcích. Je to příběh o třech sourozencích, kteří se bouří proti rodičovským snahám o výchovu a teprve tváří v tvář vážnému nebezpečí a obavám, že by o své rodiče mohli přijít, se všichni tři sourozenci semknou a uvědomí si opravdové hodnoty, které jim život, a především mládí, přináší. Dílo ani styl psaní mě sice moc neoslovilo, ale když přihlédnu k době, v jaké vznikalo.. Dobrá.. Jsem ochotná ho vzít na milost a ocenit třemi hvězdami..

fruitbueno
fruitbueno
11.01.2016 5 z 5

Krátká novela si mě od začátku získala. Marie Pujmanová vykreslila dětské a dospívající charaktery bravurně, přesvědčivě a zároveň tak lidsky, že mě to oslovilo na maximum. Tleskám i velice chytře vypointovanému příběhu, to se jen tak nevidí :-)

Petruse21
Petruse21
21.09.2015 2 z 5

Hezké vědět, že se mezi teenagery a rodiči nic nezměnilo. Líbilo se mi zamyšlení, že kdyby rodič věděl, co se jeho dítku honí hlavou, tak by s ním už nepromluvil. Jinak samotné čekání na to, zda se rodičům něco stalo nebo ne, mohlo být trochu delší - zdálo se mi to takové odfláknuté. Ale chápu, že kniha je pro dívky od 13ti let, a ty by to napětí nemusely přežít.

Adamieri
Adamieri
12.08.2015 2 z 5

Mně, jako adolescentovi, byla kniha blízká a mnoho humorných situací z knihy jsem znal ze svých vlastních zkušeností, případně z mého blízkého okolí. Četla se mi příjemně, ale žádná velká myšlenka ani nic, co bych si z této knihy mohl odnést, nevězí.

kristynka77
kristynka77
16.06.2015 2 z 5

Předtucha mně nesedla ani po obsahové, ani po jazykové stránce. Dvě hvězdy dávám jenom proto, že jsem se u některých popisů celkem pobavila. :D

"A je to velký, strašný devatenáctiletý muž, který zná svět, a ona malá holka." :D

MaxQ
MaxQ
25.11.2013 2 z 5

Tak nevím, dal jsem tomu hodně stran, ale vůbec mě příběh Jarmily nezaujal, nicméně je možné, že je to dobou. Knihu jsem nedočetl a už asi ani nedočtu.

exitus
exitus
23.04.2013 2 z 5

Také jsem se k tomu dostala jen proto, že to byla povinná četba. Vůbec mě to neoslovilo a romantická linka se mi dost příčila.

Eva241276
Eva241276
11.01.2012 5 z 5

Každý má svůj styl psaní a mě se to líbí její povídky.

Petronela
Petronela
17.08.2011 3 z 5

Četla jsem to protože to byla povinná četba,kdyby nebyla nečetla bych to,ten příběh se mi moc nelibil,byla to slabota.Ale Paní Pujmanová za to nemuže,žila vjiné době.

WEIL
WEIL
24.12.2010 3 z 5

Když občas sleduji některé především mladé lidi, jak touží, aby jim byla vydána kniha, a přitom jejich psaní daleko zaostává za autory jako je marie Pujmanová, tak mě napadá, že jde o projev ješitnosti, naivity, neb je tolik krásných knih, a proč bych - hypoteticky - já měl mít pocit, že ten můj text si zaslouží vydání?
Na druhou stranu, když někdo má takové potřeby, tak mu v nich nikdo nemůže bránit. A dneska to jde, napsat, vydat a lapat čtenáře...

Marie Pujmanová nemá zrova nejlepší zvuk v dnešní době, ale co jí nelze upřít, tak je jisté mistrovství, které ovládala v psaní povídek, novel, románů.
Inu komunisti bývali všelijací, ale je třeba si taky uvědomit, že zde vládli katolíci, a to od roku 1628 - 1791, tedy mnohem déle než komunisti (1948 - 1989), a lepší společnost nevytvořili. A za katolíků museli taky lidi do emigrace např. J.A. Komenský a to jenom proto, že odmítl být katolíkem a dál se držel své církve.