Predtucha

Predtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/bmid_predtucha-z8p-293321.jpg 3 1135 332

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Grownup , 2014

Nela.Rob
Nela.Rob
22.04.2020 4 z 5

Čtenářská výzva 2020 - něco tomu chybělo. Možná dalších pár kapitol? Příběh skončil velice otevřeně, což já zrovna v lásce nemám. Ale jinak super, přečteno za jeden večer.

domino1701
domino1701
18.04.2020 5 z 5

Já jsem s povídkou spokojená, sice nebyla tak strašidelná a hororová jak je všude psané, ale Gillian je výborná spisovatelka u které se člověk nenudí. Bravurně si hraje se čtenářem a předkládá mu různé verze příběhu. Mě to nesmírně bavilo a užila jsem si to. Bonusem je krásné vydání knihy s červenou ořízkou. :)

jelad
jelad
05.04.2020 2 z 5

Málo děsivý, málo šílený, málo psycho. I když se to tak snažilo působit. Navíc dost předvídatelný, určitý momenty (článek na webu, poblitá kabelka) jsou hodně „na silu“. Mám pocit, že se autorka chtěla inspirovat Poem, to se ale ani zdaleka nepovedlo. Ve finále je to úsporný text, který je nemastný-neslaný, těžící pouze ze jména – v Americe poměrně známé, bestsellerové, autorky detektivních románů. I pod jejím průměrem.

kiki11
kiki11
26.03.2020 5 z 5

Krátká jednohubka, od které jsem příliš nečekala, ale která mě velmi mile překvapila. Skvěle promyšlené, když už si myslíte, že víte, jak to bylo, v zápětí je to vyvráceno. Moc jsem si čtení užila.
Od této autorky jsem se pokoušela přečíst Zmizelou, kterou jsem po pár stranách vzdala, ale tady se mi Gillian Flynnová trefila do noty.

koki.veru
koki.veru
22.03.2020 3 z 5

Knížka mě dost zklamala. I když je to jen povídka, tak to bylo divné téma. Asi nemám povídky ráda nejen proto, že jsou krátké, ale nestihne se tam pořádně rozjet děj. Takže za mě zklamání.

Kverulant
Kverulant
20.03.2020 3 z 5

Na této krátké povídce vhodné pro posezení na záchodě Flynnová opět vyniká v tvorbě zajímavých postav z netradičního prostředí. Postupem času se všechno hodně překombinuje a jako žánrové cvičení je to ok, beru to jako chlebíček při čekání, až autorka uvaří novou večeři :-)

studentice
studentice
14.03.2020 2 z 5

Zvláštní, překombinované, nelíbilo se mi to

nik077
nik077
13.03.2020 1 z 5

Tak to byla divná povídka....

mi-380
mi-380
10.03.2020 3 z 5

Kdo četl Zmizelou, ten už poznal, jak umí autorka čtenáře tahat za nos. Doleva, doprava, kdo je padouch, kdo je oběť? V této povídce se drží stejné šablony, jen je vše kratší a jednodušší, což považuji za plus. Většina pokusů o šokování čtenáře se ale u mě tentokrát minula účinkem.
65 % (zatím 730 hodnotících s průměrem 62 %).

jitka7326
jitka7326
07.03.2020 1 z 5

Přečteno díky ČV. Jednohubka na jeden večer.

Monty196
Monty196
07.03.2020 2 z 5

Po prvních několika stránkách jsem si říkala, že to bude kravina a ona opravdu byla.
Čtení mi zabralo asi hodinu času a i té hodiny lituji. Od autorky jsem četla Temné kouty, které jsem byla schopná číst klidně do 5 do rána, ale tahle "knížečka" mi nesedla.

Zuzik12
Zuzik12
06.03.2020 2 z 5

Tak tato kniha mě bohužel nebavila. Začátek vypadal slibně, ale poté už jsem se těšila, až ji dočtu. Naštěstí měla málo stran.

Opisska
Opisska
05.03.2020 5 z 5

Zabavilo mě to na cca hodinku a dalo se to číst :)

roso.mak
roso.mak
29.02.2020 5 z 5

Považuji to za velmi dobré. Zajímavé charaktery hned ze začátku, pak to chvíli vypadá jako od Stephena Kinga ( ala neživé těžko uvěřitelné zlé věci žeroucí lidi a díky tomu nudné), ale nakonec se to vrátí do reality, rozuzlení se několikrát otočí a nakonec to má horrorově klasický otevřená konec, nad kterým můžete dumat.

Edera
Edera
27.02.2020 4 z 5

Tuto útlou knížečku, svým malým formátem až sympaticky půvabnou, zvládnete přečíst během podvečera. Tomu dávám velký plus, ne vždy je chuť na obsáhlejší text.
Hororová povídka je psána s nadhledem a napětí jí také neschází. Kupodivu jde nadlehčená i napjatější atmosféra dobře dohromady.
Hlavní postavou je vychytralá žebračka, pak prostitutka, která nakonec profesně povýšila na věštkyni. Svými manipulacemi, řečičkami a podvůdky už od dětství oblbuje obyčejné lidi. S prosbou o pomoc se na ní obrátí unavená a vystrašená Susan, bydlící v divném, starobylém domě s ještě divnějším nevlastním synem, které se v domě objevila krvavá stopa na zdi.
Pointa nabízí několik variant a je to poměrně hravá, zajímavá záležitost, u které se dá i trochu přemýšlet.
Hodnotím jako lepší průměr.
Skvrna NENÍ určená pro čtenáře, kteří se rádi silně bojí a kteří milují drsnější příběhy. Já, která se při čtení nemusím vyděsit k smrti, jsem byla s umírněnou dávkou tajemna spokojená.

slamenka
slamenka
27.02.2020 odpad!

Nebavilo, neděsilo, hororem bych to nenazvala ani z rychlíku. aspoň, že se tak nevykecávala.

Seabeast
Seabeast
19.02.2020 4 z 5

Svižná jednohubka, která je rafinovaně vystavěná a má solidní zvraty. Nabízí se zde mnoho otazníků, jež jsou bohudík nevysvětleny a tím je celý příběh o to záhadnější. Záleží pak na čtenáři, jaké straně uvěří a jak si poskládá mozaiku dohromady, protože je všechno doslova otevřené. Možná proto se zde hodnocení liší, protože Gillian Flynn si se všemi hraje jako kočka s myší a holt tu existují tací, co potřebují mít všechno do puntíku vysvětlené a popsané. V tom je ale kouzlo této povídky, že je těch interpretací hned několik dohromady.

evilunicorn
evilunicorn
16.02.2020 3 z 5

Po přečtení prvních pár stránek,jsem měl trochu obavy, jakého charakteru ta skvrna vlastně bude,ale příběh se(díky Bohu) stočil jiným směrem.Až do posledního twistu to celé bylo vážně dobré,ovšem ten konec.. Nevím,až příliš překombinované a ta premisa byla v podstatě úsměvná.

Monns
Monns
11.02.2020 4 z 5

U téhle knihy naopak nechápu nízké hodnocení. Děj ubíhal rychle a překvapivě. Těch pár stránek jsem zhltla a je to snad první povídka, co mě opravdu chytla.

Han-nah
Han-nah
08.02.2020 2 z 5

Po knize jsem sáhla na základě výzvy. Autorka sice má hezký styl psaní, začátek slibný, konec nejasný. Zkusím další její tvorbu a uvidím.