Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31647/bmid_predcitac-vPb-31647.jpg 4 1236 275

Bernhard Schlink si románem Předčítač (Vorleser, 1995) získal světovou proslulost. V rovině osudového milostného vztahu v něm zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války. Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Stejnojmenný snímek byl v roce 2009 nominován na pět Oscarů a představitelka hlavní ženské role Kate Winslet získala Oscara za nejlepší herečku.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Prostor

Der Vorleser , 1995

GreenMagritte
03.04.2016 5 z 5

Předčítač je výjimečná kniha, v jejímž ústředí stojí především milostný příběh a historické pozadí procesů s nacisty je jen určitou kulisou. Čtenáři si často důležitost těchto dvou linií zaměňují a vyčítají Schlinkovi, že téma vypořádání se s minulostí nerozvedl hlouběji. Podle mého názoru ale kniha nemá odpovídat na všechny otázky, poskytovat rozhřešení a suplovat učebnici moderních dějin. Kouzlo Předčítače je právě v křehkosti a výjimečnosti vztahu dvou lidí, kteří jsou na první pohled velmi odlišní.

Sabča92
29.03.2016 5 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity.. Kniha se mi četla velmi lehce, děj měl rychlý spád. Příběh mladého chlapce, který se zamiloval do o mnoho let starší ženy byl výjimečný a zvláštní zároveň. Chvílemi mi to připomínalo spíše posedlost než lásku.
Vztah na pozadí poválečné doby a jejího dopadu..
Opravdu stojí za přečtení, film jsem ještě neviděla, ale jsem na něj velmi zvědavá.

allebra
15.03.2016 4 z 5

Zajímavý příběh, velmi dobře napsaný, jen jsem měla občas problém pochopit jednání Hanny. Jako první jsem tentokrát viděla film, takže jsem se ochudila o svoji představu, ale s tím, jak se film vypořádal s knižní předlohou, jsem byla spokojená. V každém případě chci zkusit i nějakou další autorovu knihu, protože styl psaní se mi líbil.

knihomolka24
17.02.2016

Myslím, že nemá cenu dodávat nic jiného než jen - čtěte. Pochopíte.
Co byste dělali vy?

nygmasriddle
13.02.2016 5 z 5

Právě jsem Předčítače dočetla a nemám slov. Nádherná kniha!

Janet11
12.02.2016 4 z 5

Pěkně popsaný příběh o lásce a přátelství dvou lidí z různých generací. Je zde krásně vykreslen psychologický portrét postav, Hannina hrdost, stud, kajícnost a Michaelův vnitřní souboj s vlastním svědomím. Určitě sáhnu i po dalších dílech autora.

Albina
17.01.2016 5 z 5

Tato kniha mě velmi zaujala a i když jsem ji četla už dost dávno, dost přesně si pamatuju, o co v ní šlo. Mně se nezdá, že ústředním motivem je otázka viny a trestu nebo vyrovnávání se s nacistickou minulostí.
Já to vidím jako příběh dvou lidí, jejichž osudy se dvakrát významně protly, což oba hluboce poznamenalo na celý život, a příběh hrdosti a studu zároveň. Hanna, i když byla dozorkyní v koncentráku, mohla velmi snadno prokázat, že v tom, zač je souzená, je zcela nevinná, ale raději na sebe vezme vinu, než by přiznala, že je negramotná.
Michael, když pochopí, proč je Hanna ve vězení, se rozhodne jí aspoň pomoci tím, že ji naučí číst. Když se blíží Hannino propuštění, chystá se na společný život s ní. Nechápe ale to, co je jasné Hanně - oni dva si nejsou souzeni, vlastně nemají nač navázat. Ona už nemá pro co žít, možná i cítí vinu za minulost dozorkyně i svůdkyně.

Damato
10.01.2016 4 z 5

Mám naprosto rozporuplné pocity, kniha se mi dostala do rukou v době pracovní neschopnosti a během dne a noci byla přečtená. Proč mám ale rozporuplné pocity? Je to moji výchovou, kdy moji prarodiče a vlastně i rodiče měli a mají v paměti válku, gestapo, koncentrák a já od malička mám panickou hrůzu z násilí a z nespravedlností... ? Nejsem schopná Hannu litovat (je to přece Němka=gestapačka), přestože už vím, že byla svým způsobem stíhána nespravedlivě- jo trest určitě, ale ne takový, jaký dostala, když jako analfabet nemohla udělat to, za co byla obviněna. samozřejmě - styděla se? Tak v tom případě to zase bortí moje - i vyčtené- mýty o tom, jaká zocelená a tvrdá mládež vyrůstala v německých mládežnických organizacích, A další mýtus - byla negramotná??? V té době???
Když už jako bych i "jakoby" začínala chápat a ne snad odpouštět, ale chápat, vzpomenu si na letní návštěvy našich západních sousedů, kteří si do své bývalé domoviny jezdí s nabubřelostí sobě vlastí a s arogancí se opíjejí na našich ulicích a do mé vlasti jezdí akorát dělat nepořádky a vozí svoji zlobu ....Pravda, v Evropě máme v současnosti další průšvih, tak proč se bát minulosti- ale třeba právě proto se musíme v současnosti bát minulosti, aby nás alespoň nějaká budoucnost čekala.

Pájuš
07.01.2016 5 z 5

Naprosto perfektní vykreslení vztahu dospívajícího chlapce a zralé ženy. :)

ber-tram
23.12.2015 3 z 5

Kdyby protěžovaný film neprošlapal cestičku, ani bych o knížce nevěděl. Nápadná je pouze skandálním námětem, avšak formálně docela obyčejná. V mém čtenářském deníku debutujícímu Schlinkovi nicméně ještě dám důvěru, asi prostřednictvím Spravedlnosti podle Selba. 5/15

Salonka
24.10.2015 3 z 5

Z tohto diela mám zvláštny, slovami ťažko definovateľný pocit. Neviem sa totiž rozhodnúť, či sa mi páčilo, alebo nie. Pomerne známy príbeh – špecifický vzťah mladšieho muža a staršej ženy, ktorých životy sa spoja a načas rozdelia, ale len preto, aby sa znovu spojili. Do toho vlákno pohľadu do ženinej temnej minulosti – predmetu súdneho procesu zaoberajúceho sa vojnovými zločinmi. Nuž a prečo Predčítač? To vie asi každý...

Smutná minulosť, ktorou sa zaoberala druhá časť príbehu, ma nepresvedčila (pre mňa to nemalo významnú výpovednú hodnotu). Zaujímal ma komplikovaný vzťah hlavných postáv – všetko to, čo bolo konkrétne medzi nimi. Oceňujem tiež mimoriadne vierohodné pasáže útočiace na všetky zmysly čitateľa.
Ale celé to bolo také, ja neviem... mechanické... bezcitné...

A už viem iba toľko, že sa k Predčítačovi určite niekedy vrátim (možno budem potom múdrejšia) a rovnako si pozriem film (ktorý som ešte nevidela).
... apríl 2016: Po zhliadnutí filmu konštatujem, že sa mi páčil omnoho viac než kniha - ako sa hovorí, bolo to ´sto a jedno´. Rovnako oceňujem sympatické herecké výkony, najmä mojej obľúbenej K. Winslet, o perfektnom R. Fiennesovi ani nehovoriac.

Angie91
19.10.2015 5 z 5

Knihu jsem měla ještě před tím, než z toho Hollywoodští udělali senzaci a musím přiznat, že mám strach se na to podívat, neboť si myslím, že je obtížné vystihnout situaci a určité pozadí této knihy, kterou jsem si oblíbila. Je velmi čtivá, no a asi tak uprostřed začíná opravdový zlom a jízda, až je vám na konci hlavních hrdinů až trochu líto.

Terez_Karlsson
10.09.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla, i přesto že jsem jí četla už minimálně 5x stále mě uchvacuje a pokaždé v ní najdu něco nového

ohinek
25.07.2015 5 z 5

Vrtá mi hlavou, proč ve všech recenzích a ostatních článcích v odstavci nějakého stručného odkazu figuruje vždy na prvním místě věta říkající něco o vyrovnávání se s německou nacistickou minulostí a soudy s jejími pohlaváry. Zabývá se tím sice určítá část knihy, já to ovšem vnímal jen jako podkres pro něco úplně jiného. Dokonce bych řekl, že kniha by se tím nemusela zabývat vůbec a mohla být bez podstatných změn napsána na pozadí úplně jiných událostí. Je to především příběh o o dvou lidech a o tom jaké příčiny a důsledky má jejich chování k sobě navzájem. Já to sice zažil u filmu (skvělém mimochodem, tak věrně zpracovaném, jak to jen u knihy zabývající se myšlenkovými pochody vypravěče jde), ale i tak si myslím, že můžu říct jak skvělý pocit to je zpětně přemýšlet o každé scéně v příběhu, poté co je vyjeveno o čem celá kniha je. Vybroušená kniha, jen škoda že tak krátká, tohle by mě určitě bavilo i na trojnásobném počtu stran.

fons
06.06.2015 5 z 5

Co vznikne kombinací zdánlivě neslučitelných literárních témat? Vznikne Předčítač - malá kniha, která však na poli literatury a filmu předvádí ohromný zážitek a svojí komplexností získává čtenáře a diváky po celém světě. Začátek léta jsem si tímto klenotem nenahraditelně vylepšil a těším se, až jej opět otevřu a začtu se.
A jestli v nějakém příštím životě budu zase dělat maturitu z literatury, už si nenechám s**t na hlavu a do výběru Předčítače bez váhání zařadím!

veronie
18.04.2015 4 z 5

Příběh byl velice poutavý. Čtení to bylo velice příjemné, téma Osvětimi a válečných zločinů mě prostě zajímá. Ač se Hanna účastnila všech těch hrůz, nakonec mi jí bylo líto..

Lieska
16.04.2015 5 z 5

Túto knihu mi požičala kamarátka na cestu vlakom z východného Slovenska do Nemecka. Spomínam na to ako na prekrásne cestovanie - čítanie. Dojemné, plné clivej atmosféry... Kniha mi privodila zvláštny splín, ostala mi v hlave ešte nejaký čas. Považujem ju za prínosnú, po ktorej sa oplatí siahnuť opakovane.

sakalik55
12.04.2015 5 z 5

Opravdu knižní skvost!

z.s.novakova
10.04.2015

To je taková nádhera, včetně filmového zpracování.

tsai.
05.04.2015 4 z 5

První byl film, který se mi tak líbil, že jsem hned, jakmile jsem zjistila, že existuje knižní předloha, utíkala do knihovny. Velice nenápadná knížečka, kterou bych si nejspíš jen tak do ruky nevzala, přečtená během chvilky.