Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1236 275

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

ozzak
01.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Velmi zajímavá knizka odehrávající se po druhé světové válce o milostném vztahů 15 leteho studenta se starší zenou která ho po čase pustí. S kterou po letech opět vidí jako obzalovanou jako příslušníci ss. Žena je odsouzena k doživotí. Ale i tak k ní hlavní hrdina, nepřestává stracet naklonost posílá ji nahrané knihy po zjištění že neumi číst a psát žena se díky nahrávkam naučí číst psát. Kniha konci tragicky odsouzena, žena ikdyz má, byť propuštěna spáchá sebevraždu.

Chesterton
01.04.2024 5 z 5

"Chtěl jsem se otevřít obojímu. Pochopení i odsouzení. Ale obojí nešlo. " (139)

Naprosto šílený příběh, co v kruté zkratce ukazuje v jednom miniaturním příběhu z pestré životní mozaiky, zrůdnou zvrhlost válečných konfliktů a jejich až nekonečný dosah do poválečných životů mnoha generací a všech vrstev lidí.

SPOJLER
Příběh o tom, kterak se s válkou skoro nedá vyrovnat. Na zvráceném vztahu mladé ženy můžeme nahlédnout do hlubin ubohosti, která nedokáže přestat zraňovat a ničit?
Stejně tak nakonec přijetí trestu ve lži, které neosvobozuje?

KONEC SPOJLERU :o)
Mám ráda takhle přemýšlivé knihy a příběhy.
Za mě je to kniha o síle špatného svědomí a pokřivených charakterech, co na nich nacismus stál. A o rozbitých partnerstvích vlastně daleko víc než o vyrovnání s nacismem a přesto až takhle hluboko do lidských duší každá ideologie stále sahá . . .
5/5

misa.lemperova
27.02.2024 4 z 5

Útlá kniha se zajímavým námětem. Kdysi jsem viděla filmové zpracování, které mě zaujalo a konečně jsem se dostala i ke knize. Příběh je o zakázané lásce, (ne)pochopení, naději, pocitu viny, holocaustu, následcích za naše činy. Nejvíce vás donutí k zamyšlení otázka Hanny: “Co byste udělal vy?”

Libunka74
19.02.2024 5 z 5

Už dlouho mě žádná knížka tolik nezasáhla. Žádná nenutila tolik přemýšlet, a přehodnocovat.
Útlá knížka přečtená jen za pár dní, ale zato s plným nasazením a vervou.
Kolik už toho bylo o válečných zločinech napsáno, kolik knih zfilmováno... a tady se autor jen letmo dotýká holocaustu, a přesto o něm vypoví víc, než čekáte.
Ale není to knížka jen o vyrovnávání se mladé německé generace se schizmatem fašismu, ale i o vášni, touze a lásce, zklamání a naději. Uvědomila jsem si, jak snadné je soudit, když nevidíte za oponu, jak těžko určit míru viny... Ještě dlouho jí budu plná a budu si muset před čtením čehokoliv dalšího dát pauzu a vstřebat dozvuky...

Aerine
21.01.2024 2 z 5

Opět proti proudu. Velké očekávání, velké zklamání.
První část mi připadala laciná a příliš jednoduchá, ok, to by se dalo přičítat vypravěči, který se snažil vybavit si sám sebe v 15 letech. Druhá část, která se má vypořádávat s pocity viny za koncentrační tábory, je spíše plná filozofických otázek mladého studenta práv. Poslední část: bum bac a je konec. Nechápu, proč je okolo této knihy takové haló.
Film jsem neviděla a bohužel po knize na něj nemám ani chuť. Snad jsem se na něj měla podívat dřív.

Nelasp
12.01.2024 4 z 5

Film jsem viděla kdysi dávno, kniha ve mě způsobila přesně to, co autor chtěl a o čem mluvil i hlavní hrdina .... Jak pochopit něco, co odsuzujete a jak odsoudit něco, když to pochopíte? V tomhle případě dohnáno do úplně extrému

Bernoulli
07.01.2024 4 z 5

Moc se mi líbila. Viděla jsem předtím i film. Je to skutečné a přece neskutečné. :_)

roman6788
20.08.2023 5 z 5

Tak ako aj film vyborne stvarnena tazka doba a este hroznejsia minulost.

klaraj093
30.06.2023 4 z 5

Viděla jsem nejprve filmové zpracování a moc se mi líbilo, proto jsem si chtěla přečíst i knižní verzi. Jsem naprosto spokojená, kniha je velice čtivá a moc mě to bavilo. Děj je velice poutavý.

bábuška
07.06.2023 4 z 5

Škoda, že kniha nebyla delší. Druhá a třetí část byly nezajímavější. Viděla jsem i film, byl krásně zpracován.

kamilk
22.05.2023 3 z 5

Je podivuhodné, koľko filozofických pasáží autor vtesnal do takej útlej knižky. Ich značný rozsah ma vyrušoval a odťahoval od inak unikátneho a nápaditého príbehu. 70%

Hall3006
03.04.2023 5 z 5

Knihu přečtenou za den nemohu hodnotit méně než pěti hvězdami. První část vůbec tak silnému čtenářskému zážitku nenapovídal, ale jakmile začala druhá část, začal jsem pociťovat změť emocí, jenž vygradovaly ve třetí nejsilnější části.
Zpověď muže, který se jako chlapec zamiloval do starší ženy, jenž se později s ní setkává znovu u soudu pro nacistické zločince a předtím i potom jí předčítá nejslavnější díla literatury, díky nimž se ona sama vyrovnává se svými hříchy a hledá odpuštění.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý.

KatyM.
31.03.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Rozhodně se podívám i na film, který je tady hodně chválen.

Uma
30.03.2023 4 z 5

4,5 *
Příběh je to velice zajímavý. Druhá a třetí část knihy jsou za mě nejlepší.

twigxi
16.03.2023 4 z 5

Co napsat. Velice dojemny a hluboky pribeh. Doporucuji jak knihu, tak krasne nactenou audioknihu.

Pablo70
25.02.2023 4 z 5

Což o to, příběh je to pěkný, věcně sepsaný… co tam však úplně chybí, je postoj hlavního hrdiny k nacismu. Prožil tu svou story za vlády Hitlera a je nepravděpodobné, aby vyvázl nedoktrinován. Já už od 3. třídy byl v Pionýru a za války byl v Německu od toho Hitlerjugend. A ti zfanatizovaní hoši šli bránit vlast. Píše o tom třeba Grass. Že na to nijak nereflektuje náš hrdina, považuji za čistě německý postoj, který v Němcích přetrvává dodnes: dát zbraně Ukrajině nebo ne? A stále nás považují za národ, který se s nimi nemůže měřit…
Nacismus? Bylo to přeci normální, tak proč se tím zabývat? Zrovna takový postoj mají moje spolužačky k socialismu – žily v něm a bylo to přeci krásný…
Mladý advokát nabral vítr změny úplně „přirozeně“!
Škoda, že se svou vlastní minulostí nezúčtoval stejně poctivě jako Grass. Takhle z toho vychází nejsilněji ta love story. A bere vás za srdce.

Vendula897
21.02.2023 5 z 5

Knihu jsem četla před časem. Proto jsem nejdříve prolouskala komentáře a Atanone mi mluví s duše. Česneksmedem- to je luxusní pohled na knihu:-)
Tolik ke komentářům.
Ke knize samotné - viděla jsem i film, kde ve dvou hodinách vám naservírují příběh i se zavěrečným šokem... až pod nos.
Kniha je výborná, lásku člověk nemůže odsuzovat. Konec jsem dočítala s papírovými kapesníčky pod polštářem a nemohla jsem spoustu věcí pochopit na "první dobrou". Ale takový život je.....
Doporučuji

mnohoknih
13.02.2023 5 z 5

Audiokniha v podání Jana Šťastného. Seděla jsem a ani nedutala, aby mi ani slovo neuniklo. Opravdu závažné téma "jak se vyrovnat s nacistickou minulostí". A otázka "Co byste udělal vy?" vede k zamyšlení. A do toho milostná linka, která také pokládá více otázek než odpovědí.

joanb
28.01.2023 5 z 5

Moc pěkný a hluboký příběh o (ne)možné vině, zodpovědnosti a trestu za nacistickou minulost. K tomu milostný vztah mladíka a zralé ženy. Ke knížce se ráda vrátím, za mě si odnáším, že není vše jen černé a bílé, ale existuje spousta odstínů šedé.

Greenfingers
26.12.2022 5 z 5

Na pozadí příběhu o nerovné lásce mezi patnáctiletým mladíkem a mnohem starší ženou rozvíjí autor úvahy o tom, jak se vyrovnat s nacistickou minulostí. Oba hlavní hrdinové prochází v průběhu let určitým vývojem: u mladého muže je to logicky dáno jeho dospíváním a prostředím, ve kterém tráví svá studentská léta. Naproti tomu jeho partnerka, která po celou dobu jejich vztahu dokázala tajit závažné skutečnosti ze své minulosti, řeší dilema: má přiznat svůj nedostatek základního vzdělání nebo o něm pomlčet a převzít plnou zodpovědnost za tragédii, na níž se aktivně podílela.
Předčítač je silným příběhem o tom, jak se vyrovnat se svým svědomím a jak dále žít s pocitem viny za to, co jsme udělali či neudělali.
Doporučuji!.