Předčasný pohřeb (12 povídek)

Předčasný pohřeb (12 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32322/predcasny-pohreb-32322.jpg 5 156 12

Horror je latinské slovo pro „hrůzu“ a „strach“ a vžilo se jako označení hrůzostrašných příběhů v literatuře a ve filmu. Edgar Allan Poe bývá často považován za jakéhosi praotce literárního horroru, ale není to označení přesné. Hrůzostrašné prvky se nacházejí v textech nejstarších, i v legendách, pověstech a pohádkách, a fungují povětšinou jako zaklínadlo, jímž se člověk odpradávna snažil odvrátit smrt. Poeovi předchází navíc i tzv. gotický román (gothic novel), u nás nazývaný také jako černý román nebo román hrůzy, který byl příznačný zvláště pro anglickou literaturu druhé poloviny 18. a začátku 19. století. U Poea se ovšem nejedná pouze o aplikaci preromantické fantastiky a strašidelna, ale daleko spíš o literární realizaci filosofické polohy, oscilující mezi jeho racionálněrea­listickým východiskem a grotesknem coby uměleckým zobrazením absurdního bytí. V centru Poeova filosofického zájmu je tedy horror, ale ne ten gotický, preromantický, nýbrž intelektuálně gestický, známý jako horror vacui – strach před prázdnem. Je proto Poeův horror gestem nihilismu, a tím příbuzný nihilismu markýze de Sade nebo hraběte de Lautréamonta, či u nás Karla Hynka Máchy, a má jen málo společného s tajuplnem černých románů. To společné je ovšem současně i všelidské a vysvětluje onu zvláštní působivost Poeových metafor smrti, který je soustředěn v souboru Předčasný pohřeb. Povídky: - Pád do Maelströmu - Rukopis nalezený v láhvi - Podlouhlá bedna - Předčasný pohřeb - Jáma a kyvadlo - Sud vína amontilladského - Berenice - Zánik domu Usherů - Skokan - Maska Červené smrti - Příběh z Rozeklaných hor - Rozhovor Eirose s Charmionem... celý text

JointlieKat94
07.11.2023 4 z 5

Dvanáctkrát klasika od typického Poea.

Jen mě se z těch klasik líbila skoro polovina, no bohužel! (Ale přitom vlastně "bohudík").
Tedy klasika v podobě těchto povídek: Předčasný pohřeb, Jáma a kyvadlo, Sud vína amontilladského, Berenice a Zánik domu Usherů.
To podle mě bylo nejvíc děsivé.
A taky je pravda, že jsem si kolikrát u povídek musela připomínat, že žiju v jiné době a třeba pohřbení za živa už se určitě nemůže stát. Ale je to hrozná představa, to teda!

A já jsem moc ráda, že jsem si tuto klasiku mohla konečně přečíst. :)

ozzak
27.06.2023 5 z 5

12 klasických hororových povídek od zakladatele moderního hororu Edgara Allana Poea. Ve ktetych použil základy moderního hororu.

n.ezn.amy
07.05.2020 5 z 5

Naprostá klasika mezi hororovými povídkami. Snad každý zná dokonalou povídku Jáma a kyvadlo o uvěznění nevinného muže a jeho boj o přežití v cele, kdy je systematicky deptán, aby sám spáchal sebevraždu. Ale i ostatní povídky jsou neméně kvalitní např. Zánik domu Usherů o šílenství jedné rodiny či naprosto skvělá klaustrofobická povídka Předčasný pohřeb.

Greenfingers
16.01.2020 5 z 5

Ponuré příběhy místy nahánějící hrůzu jsou prostě klasikou. Proto jsem se po letech k jejich přečtení opět vrátil a dlužno říct, že mě nanovo upoutaly.
Poe byl, a myslím si, že stále je, pro mnohé své spisovatelské následovníky zdrojem inspirace. Svým dílem ovlivnil formování hned několika literárních žánrů; jen namátkou uvedu horor nebo detektivní román.

darkwood
01.02.2019 4 z 5

Aj keď to začalo typom ,,Počuli ste,čo sa stalo?", neskôr krásne popísané pocity ,,předčasne pohřbeného".

los
14.10.2018 5 z 5

ano, ano, naprosto jedinečné

a skvělý výbor!

Kapis
27.02.2018 4 z 5

Co psát o takovém klasikovi jako je E.A.Poe, jenž inspiroval celou řadu následovníků, včetně Lovecrafta? Snad jen, že tento výběr povídek je hodně povedený - jsou tu snad ty nejznámější pecky - Zánik domů Usherů, Jáma a Kyvadlo či Maska červené smrti. Myslím, že být pohřben zaživa musí být opravdu ta nejstrašnější věc a ta představa je hrozivě děsivá - evidentně sžírala i mistra, jež ji pak zvěčnil v několika nesmrtelných povídkách. Navíc se tato knížečka parádně vleze do kapsišky a člověk ji může mít všude s sebou, jdu na pokračování.

Barka287
06.06.2017 5 z 5

Velmi barvitě popsáno. Chvílemi by mohl mít člověk pocit, že se to může stát i jemu.

Dominik Fajkus
27.09.2015 5 z 5

Skličující a velice depresivní - ideální pro klaustrofobiky, pro mě osobně skvělý zážitek... oblíbená povídka

Ennie
16.09.2014

Před dvěma lety jsem četla knížku Černý kocour a jiné povídky, bavila mě rozhodně více. Původně jsem této knížce chtěla dát jenom jednu hvězdu, protože se mi líbila jen povídka Černý kocour. Mám trochu jiné vydání a k některým povídkám jsem se ani nedostala, takže nebudu hodnotit nakonec vůbec. Třeba jsou na stejné úrovni jako Černý kocour a například Jáma a kyvadlo, které chybí zase v mé verzi. Ale vážně z 19 povídek se mi líbila jen jedna? Jsem zklamaná...možná už Poe prostě není pro mě...

Z mé verze se mi ještě celkem líbila povídka Tři neděle v týdnu a Na slovíčko s mumií.

mcleod
14.10.2012 3 z 5

Poe mi jako autor povídek moc nesedl. I když tak posuzuji jen podle této krátké povídkové knihy, byl pro mě styl jeho psaní trochu nepovedený a nezáživný (což ale může být pouze problém překladu). Za nejhorší aspekt této knihy ale považuji neustále se opakující námět příběhů... pohřbení zaživa. Je to sice hodně zajímavé téma a v Zániku domu Usherů hodně poutavé a mrazivé, neschopnost autora se od tohoto tématu odpoutat nebo ho alespoň podat originálněji mi ale u několikáté takto laděné povídky začala hodně vadit.

Gildor
24.03.2011 5 z 5

Brilantní, jinak to popsat nejde. Prostě Poe je Poe.