Předběžná ohledání

Předběžná ohledání https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220537/bmid_predbezna-ohledani-LnX-220537.jpg 4 8 3

Nová Paynova kniha zaujme dvěma vlastnostmi, které v české próze nejsou běžné: suverenitou výrazu a pak neobyčejnou pestrostí jednotlivých povídek. Jsou v ní přítomny další klady– například autorova vzdělanost, schopnost pracovat s biblickými tématy, smysl pro osudovost, vynikající pozorovatelský talent atd., ale výjimečný je autorův hledačský vztah k žánru povídky. Dvacet dva povídek knihy, to je dvacet dva možností, jak povídku utvářet.... celý text

puml
28.04.2022 4 z 5

Dobré povídky, jen někdy trochu moc šroubované a vesměs týkající se otázek víry. Payne umí psát, dokonce bych řekl, že soubor takhle precizních povídek se vidí málokdy. Ale ta forma a to sdělení je někdy na úkor čtivosti. Ale i tak doporučuji si přečíst třeba jen pár povídek. Za plný počet a "must read" pro duchovní a obecně věřící v krizi.

Kerberos
09.11.2018 3 z 5

Některé povídky dobré,jiné horší, zas tak mě to neoslovilo.

pil
29.09.2014

Čtete rádi povídky? Čtete rádi dobré povídky? V tom případě nesmíte minout knihu Petra Pazdery Payna Předběžná ohledání, kterou vydalo nakladatelství Cherm. 22 povídek a každá dokonale jiná. Jedná střihlá jak od Hemingwaye ( Athenai, V posledním plánu), druhá nabízí příběh skoro detektivní ( Předběžné ohledání díla), další totálně experimentální (Rozsudek), o které Jan Šulc říká v doslovu, že „Snaha postihnout výčtem celek lidské zkušenosti zde připomíná Jana Zábranu a jeho nedokončenou básnickou skladbu Havran, založenou na obrovském množství infinitivních vazeb, jež se – stejně jako u Payna-pokoušejí definovat totalitu lidské přítomnosti ve světě.“
Vypsaný styl, vypravěčský talent, nápaditost, bohatý jazyk, odkazy na literaturu, vtip, kouzlo.

povídky Magnesia Litera

Petr Pazdera Payne