Před povodní

Před povodní https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450433/bmid_pred-povodni-8Ts-450433.jpg 4 471 139

Do tmy série

< 3. díl

Vilu na břehu řečovické řeky navštěvuje neznámý host. Přichází starou studnou a nepatří do suchozemského světa. Také Hanu Strnadovou přitahuje spíše svět pod hladinou než mezilidské vztahy ve městě. Nešťastně zamilovaný Jarda Vávra pozve na návštěvu Haninu bývalou psycholožku Radku Borskou, aby mu poradila s řešením komplikovaného vztahu. Doktorčino počáteční nadšení je vystřídáno rozčarováním a nutnou sebeobranou. Na pilu rodiny Vávrových chodí anonymní dopisy a dny začínají chutnat jako zkažená ryba. Řeka si žije vlastním životem, po dlouhém suchu se hladina nečekaně zvedá a vrací obyvatelům to, co do ní během zimy nerozvážně naházeli.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Odeon

vekkr
06.05.2021 1 z 5

Audiokniha.Připomnělo mi to film náročného diváka a všichni volají skvělý a já to nepobrala.Vůbec nevím o čem to bylo a co tím chtěl autor říct.Jako papírovou knihu bych odložila.Tohle jsem teda zvládla,ale další 2knihy ,které tu mám asi jen prolistuju.

Gabi13
04.05.2021 5 z 5

Dlouho jsem nečetla napínavou knihu. První čtvrtina knihy byla hrozná. Myslela jsem, že to nedám. Jímala mě hrůza s té zloby, která prostupovala každé slovo a ještě jsem nechápala co mě čeká.
Doslova horor z českého městečka. Beru to jako odraz dnešní doby. Kdy rozdílnost je nežádoucí a hlavně buďme ovcemi. Skvěle napsané s postupným vyvrcholením.

hanavka
02.05.2021 3 z 5

S příběhem jsem trochu bojovala, ale jistá magie, hororová atmosféra a různorodé pocity od překvapení až po úzkost při poslechu audioknihy mě nutily poslouchat až do konce.

Jessica007
30.04.2021 3 z 5

Moje druhá kniha od autorky. Předtím jsem četla Ke dnu, ta se mi docela líbila a určitě o hodně více než tato Před povodní. Nějak se mi v této knize nelíbilo to fantastično, kniha taková temná, stahující dolů, vůbec mi nebylo příjemně tedy při jejím čtení (o to tedy asi ale autorce nejde). Bahno, voda, nepříjemno, zvláštní postavy, zvláštní celé. Prostě se mi to tedy nějak nelíbilo.

ladyka
30.04.2021 5 z 5

Teda,to byla síla,vskutku hotová povodeň! Poslouchala jsem na Vltavě a řadím mezi nejlépe provedené audioknihy-úžasné hudební kulisy a naprosto skvělý přednes (omylem jsem měla interpretku za J.Plodkovou,díky teckované za upozornění,je to B.Goldmannová).Kdybych si to četla sama,příběh by mě nejspíš minul,je totiž hooodně svůj a zvláštní,takže chápu,že někomu nesedl. Ani já jsem vše napoprvé nepobrala,takže jedu druhý poslech a vychutnávám si ho víc,už mě tak nestrhává proud a nelokám vodu,daří se mi ji teď šlapat. Jazykově velmi povedené,barvité,vrstvité,prvky fantastična mi nevadí-jak píši,velkou zásluha na tom má právě audiokniha. Takže zkuste se ponořit do příběhu na rádiu Vltava,máte na to do 13.5.ještě čas.

lenkaabooks
30.04.2021 4 z 5

Takové hraní si se slovy jsem už dlouho nečetla. Kniha byla poetická, s mírně hororovým nádechem, překvapení po předchozích "dílech". Nehledám rozuzlení, či jakousi logičnost, nechávám se slovy a řekou nést.

palka452
25.04.2021 3 z 5

Bohužel je to takové to dnešní psaní...Samá deprese... Nyní si můžete poslechnout v rádiu

Lenka27
17.04.2021 5 z 5

Tentokrát jsem nic zvláštního nečekala, mně totiž po Do tmy Ke dnu hrozně zklamala. Před povodní bych snad ani neřadila do trilogie. Vykreslení postav je dokonalé, stylově mi připomnělo Havlíčka. Díky tomu je pro čtenáře snadné ztotožnit se s některou z postav. Narativní postup byl velice zvláštní a co se týče žánru, váhám nad psychologickým dramatem kombinovaným se scifi podbarvené hlubokým depresivním aspektem. Takto na mě působila první polovina a nebýt Hedy, jen ztěžka bych se prokousala do druhé poloviny, kde se vše stane více "čtenářsky přátelské". Rozuzlí se Haniččino tajemství, více graduje děj, nestojí jen na místě mýtu, tajemna. Samozřejmě je to fajn, já jsem se od té chvíle začala na knihu těšit. Jen mám opět neodbytný pocit, že paní Bolavá dostala strach, že kdyby té deprese, eventuálních obětí a syrovosti bylo víc, nebylo by to už pro "běžného čtenáře".
Co velmi oceňuji, je dostat do díla prostřednictvím vodního světa tolik úžasných metafor, každodenních pravd, které je dobré si opakovat.
SPOILER - Vzhledem k tomu, že jsem dočetla včera večer, ještě to ve mně rezonuje, zraněná ploutev, podivné otcovství a Járovo zmrtvýchvstání, čarování s vodou. KONEC SPOILERU
Dávám sentimentálně pět, protože Anna Bolavá mě dostala, i když konec dobrý, všechno dobré si snad příště odpustí a půjde na dřeň té nejdepresivnější kobky, budeme se hrabat v těch největších svinstvech. Věřím, že to tam je, jen strach o ztrátu čtenáře jí brání se rozvinout tak, jak by chtěla.

marlowe
09.04.2021 1 z 5

Vlastně ani nevím, co napsat…
Otázka nejzásadnější (ostatně už ji položila milary ve svém skvělém komentáři níže): jak je možné, že někdo, kdo dokázal napsat tak úžasnou věc, jakou byl román Do tmy, mohl spáchat něco TAKOVÉHO?
Celým dějem jsem se propotácel na pokraji kolapsu, podoben panikou stižené doktorce Borské, prodírající se zástupem zpocených lidí na bleším trhu (1. část, 4. kapitola). Jen rozostřené obrazy, podlamující se nohy – a neschopnost uvědomit si, co se se mnou vlastně děje. Slova, slova, slova…
Reliéfy JAKÝCHSI postav bez ukotvení, bez logických (rozuměj: uvěřitelných) sociálních vazeb a bez schopnosti přesvědčit mě svým jednáním o tom, že jde o něco jiného, než jen o jakýsi literární experiment, o hru na "hru na život", o panoptikální divadlo s kašírovanými kulisami a s falešnými exteriéry, tvořenými zadní projekcí…
Pocit, že se vše děje jen na základě autorčiny vůle a nikoli proto, že konání postav vyplývá z logiky děje… A naprosté nepochopení autorského záměru, plus údiv, proč nám byl tenhle příběh-nepříběh vůbec vyprávěn…
Všehochuť žánrů, ze které jsem asi nejvíce vnímal grotesku…
Vědomí (viz komentáře), že existují lidé, kteří NĚCO v knize našli, mě nutilo přeskakovat co nejméně (byť bez přískoků po odstavcích to opravdu nešlo), ale já v tom hustém předivu slov neobjevil nic, co by mě nějak oslovilo, zaujalo, osvítilo, donutilo přemýšlet…
Ale možná jsem jenom nepochopil, že se jedná o intelektuálské čtivo (čímž by se všechno rázem vysvětilo, jak říkával poručík Columbo).
S velkou lítostí jedna hvězdička.

RomanTilcer
04.04.2021 4 z 5

Vystavěno zase trochu jinak než předchozí dvě knihy. Ač se autorka snažila propacovat motivace postav, chování některejch z nich mi místy připadalo poněkud nepřesvědčivý, ale i tak to bylo dost dobrý, četlo se to samo, nejsilnější stránkou je samotnej jazyk, hustá vodní atmosféra a tepání maloměsta (nejdrsnější z celé triologie, řekl bych). Fantastickej prvek není vůbec na překážku a v závěru to pěkně gradovalo. Těším se na další Bolavou.

TomTomis
04.04.2021 3 z 5

Slohově vybroušené, obrazy, co se člověku asi zaboří do hlavy a jen tak neodejdou. Nejlépe zpracovaná postava paní Borské... vztah Hany a Jardy mě popravdě připadal zvláštní. Nelíbil se mi v knize ten fantaskní motiv. Asi byl pro knihu důležitý, ale posunuje to knihu kamsi jinam. Trochu mi to v něčem připomnělo Zmizení Sáry Lindertové, kde zpočátku děj byl nádherně rozpracovaný a sklouzlo to v neuvěřitelnost a fantasy příběh. Další knihu od Bolavé si ale jistě přečtu:)

RyxiraAmyGinger
30.03.2021 4 z 5

Jako zakončení trilogie se mi to líbilo. Nejlepší byl asi první díl, ale dohromady všechny tři knihy vytvářejí svět, který mě bavil. Osudy postav se proplétaly nenuceně a zajímavě zároveň. Oceňuji námět, který je hodně originální a podobná kniha se mi ještě do rukou nedostala. Poslední díl je taky "nejfantastičtější" ze všech, ale nevadilo mi to... i když od Do tmy je to přece jenom trochu skok.

Sabča92
30.03.2021 2 z 5

Před povodní je závěrečný díl trilogie Do tmy, kterou ale můžete číst i jednotlivě. Anna Bolavá má velmi kvalitní literární vyjadřování i bohatou slovní zásobu, na druhou stranu se ale nebojí ani užití vulgarismů. Ale konkrétně u knihy Před povodní jsem byla dost na vážkách, zda mám číst mezi řádky, nebo zda autorka mluví napřímo. Na charakterech postav je celá kniha postavená, ostatní je takovým doplňkem. Hrdinové jsou neustále u vody a brodí se bahnem, které je bezesporu jistou poetikou příběhu. Stejně, jako se hrdinové brodí bahnem ve svých cestách, zapadávají do něj a je problém se z něj dostat, stejným způsobem se topí ve svých životech. Svou důležitost v příběhu ale hraje také láska.
Celý příběh v jistých momentech přechází do fantastiky nebo až do hororového nádechu. Tohle bylo pro mě opravdovým překvapením, jelikož jsem doposud nic podobného nečetla. Kniha má bezesporu velmi temnou atmosféru a podle ohlasů ostatních je tento závěrečný díl tím nejtemnějším.
Před povodní je poutavý příběh, pokud máte rádi styl autorky, nebojíte se náročných knih, pak knihu rozhodně zkuste. Ale bohužel tato kniha nesedne všem stejně, jako úplně nesedla mně.

milary
28.03.2021 2 z 5

Zatímco "Do tmy" mě opředlo jinakostí a zmámenou a zcela pohlcenou vlákalo do tenat vůní, barev a tajemna, kterými překypovalo jako vřící čarodějný kotlík, a "Ke dnu" zanechalo vyčkávající a trochu vystřízlivělou, četba "Před povodní" ve mně průběžně budila nutkavou potřebu jít si umýt ruce a vykloktat. Mýdlem. Prostě toho vazkého ulpívání a vhledů do "zásvětí" duševního zdraví bylo nějak moc.

Do tmy 3. byla jedna z knih, kterou jsem se určitě nechystala pro případný nezájem odložit (a důvodem nebyly investované dvě stovky). Zajímalo mě, kam skvělá Anna Bolavá posune své psaní i postavy, s jejichž osudy jsem se už dvakrát potkala. A lhala bych, pokud bych nepřiznala, že některé pasáže jsem četla se zaujetím, byť chvílemi poněkud schizofrenním (což se k textu docela dobře hodilo). Nebo-li s respektem k autorčiným schopnostem a s až fyzickou nechutí k tomu, co čtu. Snažila jsem se uchovat si odstup a přeskakovala jen málo. A tak se mi dostalo hned několikerého ponaučení. A sice, že jeden autor může napsat knížku, která patří k tomu úplně nejlepšímu, co jsem kdy četla (díl 1), i knížku, která se mi líbí míň (díl 2), - což je asi úplně běžné, - ale že tentýž autor může zcela ochromit mé čtenářské pohárky něčím (díl 3), co pro mě reprezentuje koncentrovanou ošklivost ve škále, jaká razantně potlačí jakékoliv moje nadšení pro sebeuznávanější osobitý styl.
Z duše mi mluví komentář od uživatele mahdal. Žánrová změť.., taky mi to vadilo.
Jinými slovy se téhož v podobném smyslu dotýká ve svém komentáři také InaPražáková.
Tak snad příště...

vekune
24.03.2021 3 z 5

Tak já moc nevím. Musím to proste srovnávat. První kniha naprosto skvělá, jak jazyk, tak styl vyprávění i příběh. Ale tady de trochu ztrácím. Jazyk nádherný, vybroušený. Ale děj mě trochu zklamal, nedokážu se do toho vcítit. Taky je to děsně sugestivní, nemam teď chuť se vůbec koupat v jakékoliv přírodní vodě a takovou chuť na cigaretu, jako při čtení knihy už jsem fakt dlouho neměla.

hopsajda
17.03.2021 4 z 5

Trochu bizár a úlet, ale moc se mi to líbilo (až na divný doslov a trochu uspěchaný konec). Od Anny Bolavé mám nejraději první část pomyslné trilogie (Do tmy), ale Před povodní jí těžce šlape na paty. Ten "vodní jazyk" je vážně dokonalý!

Pááája
15.03.2021 5 z 5

Spisovatelka má úžasný talent. Hned od prvních stránek si užívám ten koncert slov. Příběh mě vtáhl do sebe a na konci jsem se konečně z hluboka nadechla. Neuvěřitelné. Za mě plných pět *.

harena
14.03.2021 5 z 5

Román Anny B. je psaný skvostným a jedinečným jazykem, málokdo umí tak pracovat se slovy. Myslím, že může psát o čemkoliv a pořád to bude úžasné. Magická atmosféra, tajemno, trošku horor a pak náhle pocit jako: kdo z nás je tady vlastně na tripu?? Četla jsem a četla, snažila se orientovat, ale pak jsem to vzdala a nechala se nést na té divoké řece slov. Jedním slovem prostě neskutečné.

"Ta věc pluje rychle a má barvu vody. Přestává dýchat a všemi otvory nastřelenými mezi šupinami z něho uniká život. Naučil dceru zvedat řeku, ale neřekl jí, jak s velkou povodní přestat. Ona teď cítí zlost. Největší rámus, jaký kdy dokázala ze dna vybublat. Je čerstvě prokrvený a namířený proti všem mostům. Kdo dává právo suchozemským ochočovat si její průtok? Přecházet přes něj a plivat z dlouhé chvíle dolů. Voda cítí zmatek. I ona je zvyklá na své hranice, ale když je na ni ze všech stran útočeno, když je jí bráno to, co dostala darem, trhne. Převalí se na bok a vezme s sebou několik plotů.......Voda se zvedá ze všech čtyř končetin jen na dvě a narovnává si záda. Nebude před městem potupně klečet. Hučí a zbavuje se všeho, co lstivě předstíralo přirozenou symbiózu."

Po přečtení posledního dílu trilogie mám chuť si přečíst znovu všechny díly za sebou. A protože je Anna Bolavá ještě mladá spisovatelka, tak se jen můžeme těšit na další romány.

cornetka
08.03.2021 3 z 5

Mě tahle knížka nezaujala, asi nejsem správná cílová skupina. Některé věci jsou v knize pro mě nereálné.

BarboraLev
03.03.2021 5 z 5

Moc povedené. Trochu trvá se začíst, ale jinak paráda.