Prečo spíme

Prečo spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/bmid_preco-spime-0W3-381735.jpg 4 1200 302

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

domihruzkova
09.04.2021 5 z 5

Tohle by si měl povinně přečíst každý!
Poté by měl navázat knihou Cirkadiánní kód, který problematiku nedostatečného spánku skvěle doplňuje o další informace, které vám ještě o něco více zlepší kvalitu života.
Jsem si jistá, že po přečtení těchto knih by si lidé více vážili času stráveného v posteli a dokázali by tak předcházet mnoha civilizačním nemocem.

Veeczko
05.04.2021 5 z 5

Zvládla jsem přečíst první - velmi nudné - stránky, které mají čtenáře uvést do problematiky. Poté jsem jen žasla nad informacemi obsaženými v knize. Tato kniha by měla být povinnou četbou ve škole. Opravdu povinnou. :-)
Od té chvíle, co jsem knihu začala číst, ji doporučuji kde mohu, protože věřím, že informace v ní přispějí k upevnění zdraví každého člověka. Pokud je bude dodržovat...:-)

Adellll
05.04.2021 5 z 5

Sice jsem na knihu slyšela samou chválu, ale i tak jsem byla překvapena její kvalitou. Autor i přes zvolený žánr (naučná literatura je často docela rozvleklá:D) píše knihu poutavě a zábavně. I když jsem si před přečtením připadala celkem tohoto tématu znalá, spoustu věcí mi doslova vyrazilo dech. Určitě doporučuji přečíst úplně každému.

MorriconeTheGod
30.03.2021 3 z 5

Kniha je hodně spánkocentrická, po přečtení by mohl člověk nabýt dojmu, že pořádný spánek vyřeší všechny problémy člověka i lidstva. Jinak ale zajímavé čtení.

alibaba72
29.03.2021 5 z 5

Kávu už nepiji, mobil nechávám v obýváku, v ložnici mám chladno a očekáván přísun kvalitního spánku a tím pádem i zdraví. Velmi zajímavá a poučná kniha.

Katrinreading
28.03.2021 2 z 5

U toho jsem se tak nudila, že jsem málo usnula, a to jsem se ani nedostala k tomu kýženému vysvětlení, na které láká obálka.

PietroGrencik
27.03.2021 5 z 5

Táto kniha vám nedá spať, kým ju neprečítate !

Unikát v oblasti spánku.

Kvalitný spánok je všeliek, zázračné sérum.

V tejto knihe sa veľmi zo široka dostanete až k úplnej podstate spánku.

Po prečítaní som musel zmeniť môj prístup spánku, inak to proste nešlo...

ODPORÚČAM !!!

Lajtwing
25.03.2021 5 z 5

MUST-READ !
Pokud by si moderní člověk měl přečíst pět knih pro zlepšení života, tato by měla být první. My totiž nespíme dobře. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak moc užitečná tato kniha je, jak moc otevře oči. Fakta a studie zde prezentované mi pomohli začít přemýšlet nad spánkem jako nad cennou komoditou a nad způsobem, jak žít kvalitnější život. Jen po prvních dvou částech již nikdy nebudete nad spánkem přemýšlet stejně, to vám mohu slíbit ! [dočteno v ang.orig. 25.3.21]

Pe3ček
20.03.2021 4 z 5

Ze začátku to bylo strašně zajímavý. Ale postupně jsem zjistil, že celá kniha je jen o tom, co vše se stane, když nebudeme spát. O tom, jak spánek zlepšit, je v knize jen krátký úsek a pak posledních 5 a půl minuty. Doporučuji si tedy poslechnout jen závěr knihy a zbylých 15 hodin tragických vědeckých studií o nedostatku spánku přeskočit. :D I když jsou tam z větší části jasné věci jako nepít kafe a alkohol, vyvětrat si, nekoukat do mobilu. Ale autor vlastně ani tipy neslibuje, takže obsah asi odpovídá názvu "Proč spíme".

petrarka72
16.03.2021 5 z 5

Dá se to shrnout lapidárně - "lidé, spěte"... Pro autora je spánek celoživotní téma, zkoumá mimo jiné jeho povahu, průběh u jedinců více či méně zdravých, funkci snů, možnosti, jak nás vše spojené s noční neaktivitou ovlivňuje včetně těch terapeutických a jak ji můžeme ovlivnit my, zdravotní rizika spojená s nespaním nebo kontraproduktivní medikací atd. atd. atd. Je toho mnoho, nedá se to číst najednou a nepozorně, spousta věcí, které jsem považovala za iracionální, má objektivní a vědecky měřitelný charakter - jen přijít na to, jak to prozkoumat a dokázat. Pro mne nejvíce fascinující popis jednotlivých experimentů (a že jich bylo provedeno! a s jakými výsledky! spánkové laboratoře do každé rodiny!), jedna ze závěrečných kapitol s doporučeními pro změnu spánkových návyků v celospolečenském měřítku a dvanáctibodové shrnutí. Mimochodem, za dobu, kdy jsem se knihou prokousávala, se posunula ze šestého místa mezi momentálně nejvíce čtenými na čtvrté - a má shodně bodů se Zlodějku knih na místě třetím. Jestli to svědčí o tom, že začínáme spánek brát vážně (a přestaneme se vytahovat, jak málo spíme a vydávat to za plus), je to jedině dobře.

Ninjer
13.03.2021

EDIT: Narazil jsem nyní na analýzu, podle které to vypadá, že je nakonec tato kniha plná různých nedostatků a pravděpodobně se v ní manipuluje s daty. Dokonce se ozývají odborníci na spánek a spánkové deprivace, že tato KNIHA MŮŽE ŠKODIT.

Walker totiž například velmi silně prosazuje to, že by měl každý spát 8 hodin, jenže realita nebude tak jednoduchá a snažit se o to za každou cenu může být kontraproduktivní. Celkově po přečtení této analýzy (odkaz níže) nemůžu brát Matthewa Walkera nadále vážně a Proč spíme bych nedoporučoval číst.

***
Původní recenze (nechávám například proto, že je možné, že nějaká část je stále platná)

Přední odborník na spánek Matthew Walker, který, zdá se, zkoumáním této nezbytné součásti života zasvětil svůj život, přinesl napsal slušně dlouhou knihu o svém oblíbeném tématu. Sice občas hodí nějaký ten vtípek a neobjevují se zde žádné složitější větné konstrukce, ale na druhou stranu se nebojí jít pořádně do hloubky a použít i odbornější termíny. Je to zábavné, ale přesto těžké čtení.

Na začátku se čtenář opravdu dozví, proč spí. Je to vskutku fascinující téma a máme tu hned plno zajímavostí o snění a spaní. Například snad všechny živé bytosti spí, i když si dřív lidé mysleli, že například žraloci ne - protože nemají víčka. Ve skutečnosti je ale velká většina knihy o tom, proč byste MĚLI spát, resp. proč je spánek neuvěřitelně důležitý a neměl by se podceňovat.

Autor knihy popisuje jeden výzkum za druhým, v němž se dokázaly (často jeho přičiněním) různorodé přínosy spánku a naopak také to, jak je pro náš organismus škodlivé ho mít nedostatek. Dokazuje se tu vliv na pracovní výkon, to, jak kvůli nedostatku spánku umírají tisíce lidí na silnicích, jak je pro mozek náročné se blbě probudit a tak dále. Byla to pro mě místy dost depresivní knížka. V posledních letech spím velmi slušně i díky tomu, že si spánku cením a leccos jsem si o něm přečetl. No, po přečtení téhle knihy mi v tomhle ohledu poměrně kleslo sebevědomí.

Depresivní je to nejen kvůli tomu, že bych si já připadal blbě, ale spíš kvůli věcem typu, že děti mají špatné spánkové návyky (a můžou za to i rodiče, kteří je nutí chodit nepřirozeně brzy spát i vstávat) nebo že firmy nezohledňují to, že někteří zaměstnanci lépe pracují spíše odpoledne a večer a nutí je do práce příliš brzy ("noční sovy" opravdu vědecky existují). Na to, že je spánek přibližně stejně důležitý jako správná strava, tak se o tom příliš nemluví a společnost je nastavená tak, že jakékoliv větší změny do budoucna v tomhle ohledu nevypadají moc nadějně. Málokterý zaměstnavatel je tak osvícený, aby dovolil "šlofíky" během dne, a začátek školní výuky se také asi jen tak neposune.

Těch výzkumů a toho, jak když blbě spíte, tak se v podstatě zabíjíte (budete zapomnětlivější, spíš dostanete rakovinu, spíš budete neplodný...), bylo na můj vkus možná příliš mnoho. V samotném závěru Walker navrhuje, jaké změny by společnost a jednotlivci měli udělat, ale jak jsem říkal, myslím, že je to příliš velký úkol. Tuším, že přetechnizované moderní lidstvo si začne spánku vážit a respektovat jakési právo na spánek přibližně dva tři roky předtím, než přestaneme jíst zvířata. Často jsem měl také doplňující otázky, které autora knihy mohly napadnout, ale některé věci a své tvrzení nerozebral tolik, jak bych si představoval. Myslím, že byl na to příliš zapálený do toho, aby nám ještě pověděl o dalších super výzkumech, kterých se zúčastnil.

Velmi zajímavé, ale docela náročné a depresivní čtení o spaní.

Sedm spánkových experimentů z deseti.

Tynyton
06.03.2021 5 z 5

Kniha velice zajímavá. Líbí se mi, že autor čerpá data z různých výzkumů, jejichž závěry, ale též jejich průběh, představuje. Poslouchala jsem jako audioknihu při různých manuálních činnostech. Umím si představit, ze kontinuální čtení nemusí být záživné, jak tu někteří píší. Co se týče rozsahu a systematiky kapitol, tak byly dle mého soudu zvoleny vhodně. Rozhodně bych doporučovala přečíst každému.

martin3308
28.02.2021

Zatím nebudu hodnotit, kniha obsahuje nejspíš hodně faktických informaci o spánku. To je vsecko v pohode, ale nechci trávit tolik času čtením knihy, jejíž obsah by se dal shrnout na pár A4... spousta lidi na ni odkazuje, proto ji dam v budoucnu možná ještě šanci. Stačí mi že spánek je duležitej, že má nějaké fáze, a trochu co se děje v mozku. Ale mě to proste nebavilo :) kdybych potřeboval něco do školy na toto téma, nebo kamkoliv tak po té knize šáhnu, ale bohužel jsem nebyl dost zaujatej pro téma abych to dolouskal...

Tyn_a
27.02.2021 4 z 5

Tak tohle byla hodne dobra poucna, naucna kniha. Nikdy by me nenapadlo, ze kniha o spanku bude tak zajimava a ctiva. Dozvedela jsem se spoustu veci, o kterych jsem nemela tuseni a naucila se neco noveho. Spanku se opravdu priklada moc mala mira. Lide ho berou jako samozrejmost, nekteri podcenuji, nekteri zase naopak. Spanek je dulezity pro lidskou mysl, telo a celkove odpocinek a vykon. Diky za ni, bavila me, ac byla plna slov, ktere si snad nikdy nezapamatuji :D

TeraBla
25.02.2021 3 z 5

Zajímavá kniha o spánku z vědeckého hlediska. Každá kapitola mi ale přišla stejná, s rozborem vědeckého experimentu a s varováním co způsobuje nedostatek spánku. Kniha rozhodně navazuje pocit spánku.

Murysek
24.02.2021 3 z 5

Po obsahové stránce vlastně kromě pár drobností nic moc nového, alespoň ne pro mě. Ano spánek je důležitý, spánková deprivace je fakt problém a je dobré na to upozorňovat, ale kniha je místy psaná až způsobem, jaký bych čekal od ezomaniaků píšících o tom, že citronová kůra smíchaná s muším hovnem vyléčí rakovinu. Vlastně nejkladněji hodnotím asi to, že audioknihu namluvil Borek Kapitančik. :)

PepkazDepka
21.02.2021 1 z 5

Nerozumiem tak vysokému hodnoteniu tejto knihy. Autor je totálny fanatik, ktorý má iba svoju pravdu. Hrá sa na vedeckú publikáciu, avšak vety typu "kamáratov výskum dokázal", "vedci zistili" nie sú pre vedeckú publikáciu absolútne dostačujúce.. Prečítala som prvú polovicu, zvyšok len preletela či ma niečo nezaujme. Žiaľ, strata času.

tichoslapek_
15.02.2021 5 z 5

Jestli si po přečtení této knihy ještě někdo řekne, že nepotřebuje spát, tak jedině blázen trpící patologickou potřebou zemřít...

michal2601
15.02.2021 5 z 5

Velmi inspirativní kniha. Vřele doporučuji všem, kdo rádi spí, i těm, kdo v noci nemohou oka zamhouřit. :-)

puchal
12.02.2021 3 z 5

Ze začátku zajímavé věci co mě bavily. V dalších částech nespočet popisů spánkových experimentů a čemu všemu nedostatek spánku neprospívá. Byl jsem otráven a těšil se až dočtu.

Pár poznatků:

Nepijte alkohol před spaním, spánku tím jen uškodíte. Lépe usnete v chladu. Jo a kdo je nevyspaní je agresivní.