Prečo spíme

Prečo spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/bmid_preco-spime-0W3-381735.jpg 4 1199 301

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov.... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

kachna146
30.01.2022 5 z 5

Za mě opravdu skvělá kniha. Dost mi otevřela oči a i přes odbornost se mi dobře četla, věřím ale, že ne každému padne do noty. Je velmi smutné a zarážející jak žalostně málo ví laická společnost o spánku a jeho vlivech jak na vlastní, tak na cizí lidský život. Doporučuji (nejlépe bych nařídila) přečíst knihu všem.

Toledo
23.01.2022 5 z 5

Zajímavě zpracována kniha, která vám osvětlí, jak je důležité spát, podíváte se na zajímavosti ze světa zvířat a probere vše, co vás (možná) o spánku napadne. Určitě se nebudete nudit, témata jsou vysvětlena srozumitelně a jasně. Doporučuji všem!

Terka1975
19.01.2022 4 z 5

Určitě dobrá populárně naučná věc, která vás přinutí k zamyšlení, zda se člověk zbytečně neokrádá o drahocenný čas, kdy může spát, protože spánek je zde na vědeckém podkladu vysvětlen jako prevence i lék proti nemocem, a člověk si začne vážit každé prospané hodiny a uvědomí si, jak úžasně je tělo vytvořeno. Dobře se vyspat je cesta k tomu být zdravější. A o tom ta kniha je.

Veruru1981
15.01.2022 5 z 5

Skvela kniha. Rozhodne nejde jen o vseobecny prehled informaci o spani. Kniha vas nauci jinak o spanku premyslet. Pochopite, ze spankovy dluh nedozenete, ze ve stari nepotrebujete min spanku, ale ze spanek vam proste hur jde, jak spanek souvisi a vasim zdravim. Jde o knihu, ktera zmeni vase zivotno priority a smerovani a pritom nejde o zadne samospasitelne teorie, jak vam predkladaji ruzne radoby vedecke knihy typu Vojacka. Opravdu prakticka kniha, ktera vas pobavi, ale otevre i oci. Doporucuji vsemi deseti!!! Me rozhodne kniha pomohla.

spencer
12.01.2022 5 z 5

Myslím, že by se tato kniha měla v životě dostat ke každému, protože obsahuje informace, ze kterých můžeme těžit všichni.
Vysvětluje, že se úplně nedá bojovat proti tomu, zda jste ranní ptáče či noční sova. Mimo jiné se věnuje kofeinu a jeho efektům na naše tělo a samotný spánek. Co mě ale zaujalo nejvíce, byla role spánku při tvoření vzpomínek a zpracovávání nových informací. Díky knize jsem pochopila, proč mi nikdy nešlo se na test naučit ráno a bylo u mě nutné si to alespoň přečíst den předem před spaním.
Opravdu obsahuje plno prospěšných, ale taktéž zajímavých informací o mozku a spánku, které každému laikovi pomůžou pochopit jeho důležitost.

marvarid
12.01.2022 5 z 5

Perfektní – na populárně naučný text překvapivě čtivé, ani trochu nudné. Nejlepší byly ty pavoučí sítě - ani ta od pavouka pod vlivem LSD nevypadala tak blbě jako síť utkaná po kofeinu :) Sama se divím, že jsem svoji mateřskou (s nespavými dvojčaty) přečkala bez trvalé újmy na duševním zdraví.

zaz
29.12.2021 5 z 5

Jedna z nejpotřebnějších informacích pro každého. Doporučuji i k zakoupení.

Pavla-Adina
08.12.2021 3 z 5

Zajímavá kniha o důležitosti spánku byla určitě psaná s velkým nadšením.

willy9203
30.11.2021 4 z 5

Toto dílo pohltí člověka na pár prvních stránkách a ohromí ho, co všechno vlastně spánek ovlivňuje. Jenže míň by možná bylo víc - ke konci se již informace opakují a já, který jsem byl přesvědčený spánkofil již od první třetiny knížky, jsem se zbytečně prokousával dalším textem. Celkově ale doporučuji.

Johncze
28.11.2021 5 z 5

Žádnou jinou knihu jsem tak dlouho nečetl, protože množství obsažených informací (vše podpořené studiemi a řádně ozdrojováno) je neskutečné, ale rozhodně to stojí za to. Pochybuju, že po tomhle už se bude někdo dobrovolně okrádat o spánek. Autor probere spánek ze všech stran i v různých společenských souvislostech a každá kapitola je doplněna o konkrétní rady a tipy na zlepšení jak pro jednotlice tak pro firmy či celé státní celky. Prostě jedna z věcí, kterou by si měl každý přečíst nebo ještě lépe vyučovat na školách.

Michla76
20.11.2021 5 z 5

Trochu jsem se stala posedlou spánkem a když nedám 8 hodin denně, jsem z toho na nervy :) Výborně napsaná poučná kniha, četla jsem jedním dechem. Samozřejmě ne v době, kdy mám spát, že.

ziriant
20.11.2021 5 z 5

Miluju knihy, jež ze mě činí "chytráckého otravu", který se snaží šířit nevyžádanou osvětu a všem okolo vtloukat do hlavy rady typu "Spěte, spěte, spěte!". Prostě bezvadná publikace, hodná zařadit na seznam doporučené literatury pro každého. Cením si sdělení knihy jako takového, ale také způsobu podání, který je odborný (a s odkazy na mnoho reálných vědeckých studií), ale zároveň přijatelně srozumitelný i pro laickou veřejnost a navíc velmi poutavý.

zuzca.h
19.11.2021 5 z 5

Zajimavá knižka, která ale nejde přečíst jedním dechem. Musím říc že k určitým částem se budu muset ještě aspoň jednou vrátit. Libí se mi styl jakým autor knihu zpracoval, krásně pohladila mou vědeckou duši .

Blanche737
12.11.2021 4 z 5

Konečně přečteno! Tuhle knížku jsem četla na etapy, nějak jsem se k ní musela nutit, i když mě téma zaujalo. Napsaná je čtivě, ale přijde mi, že se autor dost opakuje. Spánek a jeho výzkum je prezentován vědecky, ale závěry svých výzkumů dokáže autor shrnout srozumitelně a jednoduše.
Po přečtení knížky jsou mi mnohem jasnější přínosy delšího a kvalitnějšího spánku a vynasnažím se do svého života více spánku zavést. Sečteno a podtrženo, knížka splnila svůj účel!

Eliška_
09.11.2021 5 z 5

Knížka, která výrazně změnila můj pohled na spánek - nikdy si už nebudu vyčítat prospané hodiny. Autor vás působivým způsobem přesvědčí, že čas strávený v posteli je nejlepším krokem ke zdraví i úspěchu. Vědecky podložené informace, spousta experimentů a statistiky jsou základem, na kterých Walker staví. Ideální kniha nejen pro spánkově deprivované jedince.

Greenfingers
08.11.2021 5 z 5

Tak u téhle knihy se usnout rozhodně nedá...
Nabízí zasvěcený pohled na funkce mozku v průběhu spánku, a to očima odborníka navýsost povolaného. Matthew Walker nás postupně seznamuje s vlivem spánku na lidské zdraví, na pokusech provedených buď přímo jeho týmem nebo kolegy dokumentuje jak se spánková deprivace projevuje v počínání lidí.
Kniha je napsána velmi srozumitelně a poutavě. Je inspirací pro všechny, kteří usilují o udržení kvality svého života a samozřejmě i odpovídajícího zdravotního stavu.

reniboro
04.11.2021 4 z 5

Velmi čtivé, oceňuji jednoduše vysvětlené studie (i když ke konci knihy mi už trochu lezly krkem, proto hvězda dolu), super odkazy a rozdělení do kapitol, které možné číst na preskacku. Je vidět obrovské zaujetí autora tématem (vlastně celozivotni).
Je neuvěřitelný, jak mnohdy spánek podcenujeme. V několika směrech mi dost otevřelo oči.

Deia
20.10.2021 5 z 5

No tak táto kniha sa mi čítala vážne skvelo. Je to síce náučná literatúra, ale je napísaná tak, že tú stránku po stránke proste chcete otáčať. V knihe je o spánku spracované proste všetko, čo je to spánok, aké má fázy, spánková deprivácia, choroby spojené s nedostatkom spánku, čo s nami robí káva, alkohol a tabletky na spanie... Každá strana prináša veľa nových informácií a všetky sú strašne zaujímavé a od knihy som sa niekedy skutočne nemohla odtrhnúť. O spánku a o jeho prepojení v podstate na všetky procesy v našom tele som sa dozvedela fakt veľa – ako napríklad súvisí spánok a prejedanie sa, spánok a očkovanie alebo spánok celkovo, akým rytmom sa riadi naše telo. Všetky tieto súvislostí sú dokazované množstvom štúdií a výskumov. Niektoré výsledky niektorých štúdií ma dosť prekvapili, napríklad že dlhodobý šesťhodinový spánok (čo je pre väčšinu ľudí v podstate normou) po istom čase (týždeň) spôsobuje takú spánkovú depriváciu ako keby sme noc predtým ani nespali – a to už nás v našom živote dosť ovplyvňuje (napr. v USA je prevažná väčšina dopravných nehôd spôsobená nedostatkom spánku). Tiež je tam skvelo popísané, ako sa napríklad ukladajú počas spánku nové informácie, ktoré sa počas dňa naučíme – škoda, že knihu som nečítala už počas študovania na vysokej škole. Ja som z tejto knihy skutočne strašne nadšená a určite ju odporúčam každému prečítať – po prečítaní budete na spánok určite pozerať ináč.
Jedno negatívum by som ale našla – v knihe je veľmi veľa preklepov, ktoré mi vážne vadili – myslím, že je veľký rozdiel medzi zubným a zhubným nádorom alebo slovami späť a spať.

MasterKimi
28.09.2021 5 z 5

Očekávání jsem měl velká, ale Matthew Walker je ještě dalece předčil. Zkrátka zdravý a kvalitní spánek je základní podmínkou veškerého životního štěstí. Neokrádejme se o něj, připomínejme si pravidelně jeho benefity a šiřme toto poselství dál, naše společnost se potřebuje znovu naučit spát.

ropyzz
22.09.2021 5 z 5

Stučně a jasně, GAMECHANGER. Měl jsem problém se spánkem a "věděl jsem co mám dělat". Všichni mi radili to samé ale já mám svou hlavu. Nakonec jsem si přečetl tuto knihu. Samozřejmě se zde nedozvíte nic moc nového, ale veškerá fakta autor podloží studií, příběhem až vám to konečně začne dávat smysl a vy se těmi doporučeními začnete řídit. Nemám více slov. Nebuďte paličatí a poslouchejte, co se v knize píše.

Doporučuji!