Prečo spíme

Prečo spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/bmid_preco-spime-0W3-381735.jpg 4 1199 301

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

iLuciferie
25.04.2022 2 z 5

Určitě je dobře, že takovéhle knihy vznikají i to, že jsou (soudím dle zdejšího hodnocení) překvapivě populární. Co mi na tomto počinu vadí je jeho absolutně přestřelený rozsah a v některých částech bych řekla až fanatismus autora.
První třetina knihy velmi pěkně přibližuje problematiku spánku a vysvětluje hlavní poselství. Zhruba druhá třetina je bohužel už jen stálým omíláním téhož a pro mě byla celkem nudná a vyčerpávající i co se do citovaných studií týče. Myslím, že zde byl veliký prostor pro odlehčení rozsahu a dodání větší stravitelnosti knihy. V poslední třetině jsem sice ještě pár zajímavých podnětů našla, ale závěr, zejména návrhy a výhled do budoucna, mi přišel až skoro fanaticky pojatý.
Ano, spánek je důležitý, ale který čtenář by toto nepochopil na dejme tomu 200 stranách? Opravdu jich muselo být dvakrát tolik?...

Šajler
25.04.2022 2 z 5

V knize jsem se dočetla o spoustě studiích,které člověka zahltí obrovským množstvím informací. Ano spánek je důležitý ale přišlo mi, že ho autor prosazuje až moc. Pár zajímavých věcí jsem se dozvěděla ale nijak mě to nezaujalo.

morienhithwen
16.04.2022 5 z 5

Možná nejdepresivnější kniha, kterou jsem letos četla.

Sabulep
07.04.2022 5 z 5

Zajímavé čtení, jen konec pro mě trochu zdlouhavý. Každopádně srozumitelně a čtivě napsaná fakta o spánku, která leckoho překvapí. Doporučuji všem, kteří se zajímají o své zdraví a chtějí se dozvědět, k čemu je dobrý spánek a snění.

Sybelle
07.04.2022 5 z 5

Knihu jsem pořizovala, abych si osvětlila některé věci a mýty ke spánku. Čtenáři je srozumitelným a stále odborným způsobem vysvětlen mechanismus spánku a proč je tak důležitý pro naše tělo i mysl.
Krásně vysvětluje, jak funguje kofein na mozek a další okolnosti. Po vyzkoušení pár věcí z této publikace mohu potvrdit, že na tom něco bude. Určitě doporučuji dále. Je to výstižně psaná publikace na téma spánek, kterou člověk pochopí i když není odborník.

peeetta
06.04.2022 4 z 5

Radši tuto knihu nečtěte, když čekáte miminko nebo už se vám narodilo, protože určitě nebudete spát dostatečně... Jinak velmi zajímavé čtení, jaký vliv má spánek na naše zdraví a dokonce i na výsledek učení se novým věcem.

Nikola086
05.04.2022 4 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání a to se taky splnilo. Byla jsem překvapená, kolik nových věcí jsem se dočetla a jak je důležité mít pravidelný režim spánku a v jak globálním problému se dnes lidé nacházejí co se týče nedostatku spánku. Bohužel ne vždy se dá knihou řídit, ale určitě stojí za přečtení. Doporučuji, pokud se chcete dozvědět něco nového o spánku. Navíc kniha obsahuje dost obrázků, grafů, ze kterých se daná problematika lépe chápe :)
Pár věcí by se vytknout dalo - občasné strašení a pokusy na zvířatech...

hana17.1.
04.04.2022 5 z 5

Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Spánek jako základní stavební kámen, bez kterého nic dalšího nemá svoji hodnotu kterou by jinak mohlo mít. Velmi poučná kniha, zajímavé studie, někdy jsem sice určité části četla dvakrát pro lepší pochopení, ale považovala bych tuto knihu za povinnou literaturu pro všechny.

bzung
29.03.2022 2 z 5

Proč spíme? V knize je spousta zajímavých poznatků moderní vědy ohledně spánku, přibližně první třetina knihy mě velmi bavila. Pak se ale autor nechal plně unést svou profesí a nadšeně na vás chrlí jednu vědeckou studii za druhou, z nichž některé jsou jak z pera Járy Cimrmana: "Profesorka ve své studii došla k nečekanému zjištění - skupina, která spala plných 8 hodin vypadala na fotce atraktivněji než nevyspalý ksicht lidí po 4 hodinách spánku ze skupiny druhé."
Autor tak nechtěně odhaluje, proč jsou dnes mnohé studie tak vysmívané. Ověřování banalit a tunelové vidění, kdy se autor zaměřuje na jeden konkrétní atribut, nicméně život je složitější a nelze jej zjednodušit na dvě skupiny studentů zavřených v laboratoři.
Co mi bylo vyloženě nesympatické, je přehnané strašení, když se dva dny nevyspíte, tělo už se nikdy plně nezregeneruje a umřete! Zde už se autor naprosto ztrácí ve svých tabulkách a ten všudy přítomný fatalismus, člověk onemocní pomalu už jen z četby.
Pokud jde o samotné poselství knihy, zde lze jedině souhlasit, kvalitní a dostatečný spánek je základ zdraví, výborný všelék, což vám řekne ale i každá babička bylinkářka nebo vlastní tělo, autorizovanou studii na to nepotřebujete.
Než tuto knihu, doporučím spíš kompletní soubor nauk péče o zdraví, zvaný Ajurvéda (David Frej), která se i spánku věnuje na konkrétní úrovni.

edit:
Přidávám analýzu, kterou již sdílel uživatel přede mnou a potvrzuje mé podezření, že je kniha v mnoha svých silných tvrzeních zavádějící a pro některé lidi možná až nebezpečná. Jak se říká, nejhorší smrt je z vyděšení. A na tomto poli autor odvádí medvědí službu.

jirijanovotny
26.03.2022 5 z 5

Do čtení této knihy by se měl pustit každý. A to ještě před tím, než bude číst knihy o otužování, cvičení, atomových návycích a podobně.

Spánek je základ a bez něj ty další věci nemají smysl, či nepřinesou takový výsledek, jaký by člověk očekával.

Tak tedy hurá do čtení a do peřin.
A nic si nedělejte z toho, když u čtení usnete :)

rufino
23.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o spánku, o spoustě faktů jsem neměla ani tušení. 3/4 knihy se četlo samo. Ke konci se autor opakoval a poslední kapitoly byly již dost vědecké a nezáživné. "Ráno moudřejší večera " jak výstižné.

okeey
17.03.2022 5 z 5

Spánek, to je něco, co je životně důležité a co potřebujeme k tomu, aby naše psychická i fyzická stránka fungovala správně. Málokdo si to uvědomuje a dost ho ,,fláká" nebo spánek bere jako ztrátu času, protože pořád někam spěcháme. Myslím si, že tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož jsem se tu dozvěděla tolik důležitých informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Poslouchala jsem tento titul jako audioknihu a nelituji, protože Borek Kapitančik⁸ má příjemný hlas, poutavě knihu čte a vůbec vás to neunavuje, jako u jinných monotónních čtení. Určitě si tuto knihu pořídím i do své domácí knihovny, protože by měla být neustále po ruce. Jestli jsi ji ještě nečetl nebo neslyšel, tak to koukej napravit! Troufnu si říct, že je to životně důležité.

Niu
17.03.2022 5 z 5

Povinná četba pro všechny. Z některých faktů a zjištění jde až mráz po zádech. Psáno velmi čtivě, místy s humorem, což odlehčilo některé dost depresivní části. Já osobně četla před spaním, ale některé kapitoly nebyly moc příjemné. Ale i to je fakt. Bohužel doba je, jaká je a jen tak změn k lepšímu se nedočkáme. Knížku doporučuju všem nespavcům i spavcům, skřivánkům i sovičkám :o)

terryaknihy
15.03.2022 4 z 5

Kniha okolo mě dlouho kroužila a vzhledem k tomu, že spánek je naší nedílnou a velmi podstatnou záležitostí, jsem moc ráda, že jsem se k tomu už v předchozích dnech dostala. Utvrdila jsem se v tom, že pokud si chci něco o spánku zjistit, tohle je ideální čtivo. Walker se detailně věnuje veškerým informacím a snaží se je do nás všechny "nahustit". Nenechte se zmást, je toho fakt hodně, kniha má totiž přes 400 stran. Ale přesto je to neskutečně zajímavé, jelikož fakta rozvíjí i o různé názorné příklady, což nám pomáhá si vytvořit obrázek a věci si lépe pamatovat. Za sebe knihu můžu doporučit, ale nejvíce jsem asi ocenila ten peckový souhrn na konci :D Jednoduchý a jasný.. Spánek prostě je potřeba!

EliskaD
06.03.2022 5 z 5

Pro čtenáře, kteří chtějí rychlou nalejvárnu v podobě krátkého shrnutí a rad, tato kniha není. Takovým čtenářům doporučuji si rovnou přečíst nějaký článek v časopise od někoho, kdo třeba dnes píše o spánku, včera o hemoroidech a zítra třeba o ponožkách v sandálech.

Kniha vysvětluje spánek v souvislosti evolučního vývoje, vývoje jedince v průběhu života, v souvislosti chemických procesů v mozku, společenských změn a obecných neduhů jako jsou léky na spaní, kofein nebo alkohol. Autor podrobně rozebírá vliv spánku na výkonnost, soustředěnost, kreativitu a v neposlední řadě paměť. Vše podkládá velkým množstvím studií a experimentů, díky kterým si čtenář může utvořit jasnější představu o skutečných dopadech špatného spánku.

Přestože jsme evolučně ke spánku nějak naprogramovaní, tak bohužel asi málokdo může v dnešní době do důsledku dodržovat všechny rady. Někteří čtenáři zde píší o fanatismu autora. Já v něm vidím obrovskou erudici, se kterou se nám autor prostřednictvím desítek příkladů snaží předat to, co je o spánku důležité. Není to všechno nebo nic. Osobně věřím, že pokud budu dodržovat alespoň nějaká doporučení, kvalita mého života se opravdu zlepší.

Za mě impozantní kniha. Citovat by se dala skoro každá věta.

Lucie131313
18.02.2022 4 z 5

Knihu by si měl přečíst každý, jak moc je kvalitní spánek důležitý. Myslím, že každý z nás tohle vše ví, nicméně je fajn to vidět pohromadě takto černé na bílém... Po přečtení knihy jsem poměrně až fanaticky začala chodit výrazně dříve spát. :-)) a zaháním i manžela. :-))
Některé pasáže mi ale přišly opakující se...

Naďa2411
06.02.2022 3 z 5

Autor velmi podrobně rozebírá fáze spánku. Jaké má pro tělo účinky a co způsobuje jeho nedostatek, jaké jsou nejen zdravotní důsledky nespavosti. V knize je zbytečně mnoho rozborů pokusů, u kterých jsem se někdy nudila. Důležitost přikládám jeho návrhům délky spánku a to úpravou denního režimu dětí, studentů, pracujících. Velmi obsáhlá kniha by se dala o mnoho zkrátit na tvrzení, co většina z nás ví, že spánek léčí a posiluje, nedostatek způsobuje únavu atd. Více se měl spíše rozepsat o duševní hygieně.

Prince_of_book
01.02.2022 5 z 5

Velmi velmi zajímavá kniha na téma spánku, ,kterým vlastně trávíme až třetinu svého života a přitom o něm tak málo víme. Kniha je napěchována užitečnými informacemi od výhod spánku, přes možné komplikace s jeho nedostatkem až po tipy, jak lépe a kvalitněji usnout.

Knihu bych určitě doporučil nejen tomu, koho téma spánku zajímá, ale vlastně všem. Mohu s klidem potvrdit, že knihu jsem určitě nečetl naposledy.

Hodnotím 10/10

los
30.01.2022 odpad!

spánek: skvělý marketingový tah = existuje velmi málo témat, která se týkají opravdu úplně všech lidí na světě, tedy potenciálních čtenářů/kupců knihy (a také v ní doporučených produktů, přípravků, služeb atd.)

tato kniha je učebnicovým příkladem, jak se nemá (nesmí) dělat odborná práce (první, co musí každého čtenáře trknout, je výklad začínající slovy typu "jedna paní povídala" - pokud mám vědecky podloženou a experimentálně ověřenou hypotézu, uvádím - ba mám povinnost uvádět její autory, odkazy, zdroje)

gretl74
30.01.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že málo spím (ráda bych víc, ale okolnosti to bohužel vidí jinak), řadím knihu spíš k těm hororovějším. Určitě je dobré vědět, jak moc je vlastně spánek důležitý a že zjevně ovlivňuje mnoho dalších aspektů života. Ale stejně tak, jako je každý jinak velký, jinak stavěný s jinou barvou vlasů, jsem si jistá, že i potřeba spánku je u každého jiná a že úplné zevšeobecňování má své hranice. Dost mě mate, že podle této knihy prokazatelně existují skřivani a sovy (což jsem já a vždycky jsem byla, už od malička). Naopak podle knihy Cirkadiánní kód zase naopak nic takového neexistuje. Takže si můžu vybrat - a rozhodně hlasuji pro "soví existenci" :)
Další věc, kterou bych rozporovala, je neúčinnost melatoninu v tabletkách. S velkým úspěchem ho používám jednou za čas u sebe i u dětí, když potřebujeme srovnat spaní třeba po prázdninách, a pokaždé zabírá.
První část knihy, hlavně díky zajímavostem ze zvířecí říše, byla vážně dobrá a skvěle se četla. Zato poslední kapitoly byly z říše utopie. No a pak ten klasický nešvar amerických "poučných" knih - opakování do nekonečna ...
Kniha rozhodně stojí za přečtení, nebo alespoň prolistování, ale nelze vzít všech 400 stran za bernou minci.
Vzhledem k současné situaci s energiemi a Greendealy půjde za chvíli elektřina jen každý třetí den, takže večer nebudeme svítit ani zírat do monitorů (protože nebudou nabité) a budeme chodit spát se slepicemi. Autorův sen se splní, my všichni budeme happy, zdraví, výkonní a odolní ... co víc si přát.
No a dneska možná zalehnu o pár minutek dřív.... tedy pokusím se!