Přechod

Přechod https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56144/bmid_prechod-prechod-eYD-56144.jpg 4 738 174

Přechod série

Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti srovnávaný s Kingovým Svědectvím či Cestou Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit. Práva na knihu prodána do dvaceti zemí, filmová práva zakoupil Fox 2000, režie se patrně ujme Ridley Scott.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

The Passage , 2010

Stauff
23.10.2019 5 z 5

Knížku jsem přečetl, no vlastně zhltl. Výborně popsaná atmosféra před Koncem i po něm. Když jsem v noci dočetl, nechtělo se mi jít přes zahradu, zamknout branku. Pořád se mi oči toulaly ve větvích stromů...

Veronika33
10.10.2019 3 z 5

Prečítať túto knihu bol teda ťažký pôrod (nielen kvôli počtu strán), vzhľadom na nedostatok času na čítanie, nie príliš veľkej pútavosti deja, množstvu postáv, viacerých dejových a časových liniek bol dosť problém sa do nej začítať. Príbeh nebol úplne taký ako som si predstavovala, napriek tomu mala kniha občas dobrý a akčný spád (pomenej, ale občas tam tá pútavosť bola). Kniha pôsobila miestami chaoticky, teraz sa púšťam do druhého dielu, dúfam, že s ním pohnem trošku svižnejšie ako s Priechodom. Zatiaľ taký priemer, nič čo by som musela čítať odznovu.

IvettKremrová
31.08.2019 5 z 5

Konečně přečteno.. trvalo mi to dlouho,četla jsem ve volných chvílích a cestou busem jako e-knihu. Příběh se mi líbil, námět hodně super ale ze začátku mi dělalo problém představit si Kolonii tak jak ji tam autor popisoval,později když jsem se více začetla to už bylo vpořádku. Vše co se událo v knize a v jakém spádu?uuf..některé části jsem četla i 2x než mi to mozek zpracoval. Hodně mě bavil začátek knihy kde se děj odehrával v tom podzemí(kdo četl ví,nebudu psát spoilery pro ostatní) Každopádně dokončení prvního dílu super,dočetla jsem se zadrženým dechem. Miluji postapo knihy,teď si dám nějakou romantickou oddechovku a hned poté se pouštím do Dvanáctky :) Jak už tady někdo psal, tato série nejde číst hned v kuse zasebou,mozek potřebuje trochu času aby si dal dohromady, co všechno se v to prvním díle odehrálo :) ale za mě super čtení ♥

tygřík2
09.08.2019 4 z 5

Jednu hvězdu ubírám za rozvleklost některých pasáží, druhou za bezostyšnou výpůjčku viráků ( film i kniha Já, legenda). Avšak jednu zase přidávám za umístění části děje do Mojavské pouště a Twenty Nine Palms. Přímo na mne sálalo ze skal vedro, které tam panovalo, když jsem se po těch krajích potulovala, o virácích tehdy nic netuše.

IHT
25.07.2019 5 z 5

uff! Precteno po vecerech za dva tydny a celkovy dojem - monumentalni! Ale urcite se NEvrhnu okamzite na dalsi dil... hlavne za to muze ten prekvapivy epilog
Postapokalypticke romany mam obecne rad. Prvni cast je spise klasicky thriler (vydareny, byt prihoda ze Zoo nejaka postrada smysl), dalsi cast(i) uz jsou standartnejsi a popisy fungovani agrarnich polovojenskych spolecenstvi jsou v ramci zanru klasikou.
Jak se mi to cetlo? Jak jsem se citil? Dost spatne - hltat jednim dechem se kniha neda, zaroven je ale dej i poselstvi natolik zneklidnujici, ze stejne cele dny myslite na to, co se stane dal a v noci se Vam o viracich zda... Coz je vlastne dokladem autorova mistrovstvi! :)
Celkove hodnoceni - bylo to hutne, bylo to emocionalne narocne a depresivni, urcite to nebylo oddechove cteni! Uf, ted si dam na uklidnenou neco humoristickeho a v blizke budoucnosti se pustim do Dvanactky :)

Alma.steffl
17.06.2019 2 z 5

Obecně ráda postapo knihy, ale Přechod mi přišel, především v druhé polovině, poněkud zmatený.

Tereza0107
29.05.2019 5 z 5

Myslím si, že Přechod je velmi vydařený postapo příběh. Autor si dal práci s komplexním vykreslením situace - žádné bum, je tu virus a celý svět je proměněný ve viráky, ale příběh se začíná odehrávat v relativně dlouhé době před propuknutím epidemie a má více dějových linek. Musím říct, že linka Wolgast, Amy, Lacey mi přišla až moc dlouhá a popisná až jsem se trochu bála, že se celá kniha ponese ve stejném duchu. Naštěstí se tak nestalo a když přišla linka příběhu odehrávající se v Kolonii, tak jsem se nemohla odtrhnout. Byla jsem napnutá - Co jsou vlastně viráci zač? Co má znamenat jejich podivné chování? Mohou opravdu myslet a plánovat? Když se člověk promění, zůstane z něj něco v jeho těle anebo je pryč nadobro? Jsou lidé v Kolonii posledními lidmi na zemi? Tyto otázky mě opravdu sžíraly a poháněly dopředu. V příběhu je sice velké množství postav, ale zároveň to není nepřehledné. Bavilo mě číst si o tom, jak si lidé z Kolonie uspořádali svůj život za branami, o vztazích mezi nimi a o velkých výpravách, které byly pořádány ven za hranice Kolonie. Štěstí, že mám druhý a třetí díl už doma a můžu se rovnou začíst do pokračování.

skyline
12.05.2019 5 z 5

Skvělá! Dlouho jsem nečetla dobrou postapo. Ano, občas jsou hluchá místa, kdy se příběh táhne. Ve výsledku je to příjemný oddych, než přijde další nával adrenalinu, když se něco zase zvrtne... Po přečtení jsem musela do knihkupectví pro další díl. Doporuciji

Dolik13
31.03.2019 2 z 5

Pokud má kniha přes 600 stran, musí autor přinést tak skvělý příběh, aby Vás kniha neustále bavila, a to není nic jednoduchého. První třetina knihy s Wolfgastem a Amy mě strašně bavila. Jenže pak z ničeho nic kniha přeskočí a vy si připadáte, že čtete úplně jinou knihu. Mluvím o části v kolonii. V té chvíli mé nadšení naprosto opadlo a mě to přestalo bavit. Seznamovaní se s novými hrdiny, novým místem, a tak... no jednoduše řečeno mě to nevtáhlo. Kniha je strašně dlouhá, místy zbytečně roztažená a tak náhlý a razantní skok podle mého nepomohl.

Arev122
11.03.2019 3 z 5

Tak jsem se na knihu hodně těšila, ale nějak jsem ji nemohla dočíst. První část knihy se mi líbila více.

Finn69
02.03.2019 5 z 5

Chvilku jsem přemýšlel nad čtyřmi hvězdičkami, ale pak jsem si řekl - člověče, vždyť jsi právě přečetl skoro 700 stránkový příběh, který tě celou dobu bavil a napínal, prožíval jsi to s postavami které byly živé a zajímavé, co bys ty vole ještě chtěl? Takže nakonec samozřejmě pět hvězd, a rozhodně doporučuji.
Přechod je rozsáhlý epický postapo příběh s takovou "kingovskou" příchutí v tom nejlepším slova smyslu. Propracované a promyšlené do detailů, postavy mají svou minulost i tvář, znáte je jako svoje přátele a samozřejmě jim držíte palce co to jen jde. A i když z hlediska námětu nejde ani zdaleka o nic nového pod sluncem, prostě další experiment ve vojenské laboratoři, který se vymknul kontrole, nenudíte se ani chviličku. Pro mě to bylo velmi příjemné překvapení a rád si pobyt v Croninově světě prodloužím u dalších dvou dílů :)

Pigface
06.02.2019 5 z 5

Zjistil jsem, že miluju epické příběhy a čím více "postapo", tím lépe. Následující text může obsahovat spoilery a ti co o ně nestojí, přeskočte klidně k poslední větě mého krátkého příspěvku.
To, co se v první třetině tváří jako konfekční thriller se náhle zvrtne a my se ocitáme v jiném čase a na úplně jiné Zemi, kde člověk nemá žádnou z bývalých jistot i hodnot. Justin Cronin ve svém objemném díle pak sleduje skupinu přeživších lidí po armádním experimentu, který se jaksi (ne)očekávaně vymkl. Vzniklo hutné, akcistíhajícíakci roudmuví, které bylo radost číst. Ano, příběh postrádal na několika málo místech logiku, něco zůstalo nevysvětlené, něco by v příběhu být vůbec nemuselo, ale je to Croninova volba a koneckonců i čtenářovo, jestli se špalkem prokouše nebo ho odloží.
Já říkám, stalo to za to.
A teď se půjdu mrknout, co s dobrou předlohou udělali filmaři špatně.... https://www.csfd.cz/film/586602-the-passage/619249-pilot/prehled/

Metla
04.02.2019 4 z 5

Název knihy „Přechod“ je charakteristický: román popisuje konec světa, jak jej známe, a jeho vstup do jiné fáze, změnu lidských bytostí v cosi odlišného, cosi mezi životem a smrtí, a v neposlední řadě i duševní proměnu hlavních hrdinů. Začínáme na území USA kdesi v nedaleké budoucnosti a seznámíme se s děvčátkem, které je pro zápletku naprosto klíčové. Amy je (jak už to ve fantastice bývá) výjimečná holčička a navzdory zoufalým snahám své matky má neradostné dětství. Už v úvodní fázi se projevuje autorův smysl pro detail, potřeba dát čtenáři důkladně nahlédnout pod pokličku lidské psychiky. Vyplísnila bych překladatelku za časté opakování spojek („který“ a „protože“ takřka v každé větě). Osobně mi nesedělo zdrobňování, vhodné leda do dětských knížek – například výraz „tatínek“ (v originále „father“) místo prostého „otec“ či „táta“. Naštěstí veškeré stylistické nedokonalosti brzy buď zmizely, nebo jsem je, pohlcena příběhem, přestala vnímat.

Formou e-mailových dopisů se dočteme o expedici v bolívijské džungli, kde je nalezen neznámý virus. V dalších dějových liniích sledujeme putování malé Amy, práci agenta FBI Wolgasta, poznáme jeptišku Lacey i uvězněného vraha Cartera, nakoukneme do tajného výzkumného střediska a tamních praktik. Zkrátka na více frontách a prostřednictvím mnoha, mnoha lidí (vypiplaných charakterů), můžeme vnímat začátek konce, nadcházející apokalypsu. Jak se objevují další a další romány o upírech, reaguji obvykle převrácením očí v sloup, ale Cronin na to jde naštěstí syrově a bez romantizujících prvků. Nenarazíme na pobledlé adolescenty a jejich milostné problémy. Croninovi viráci jsou bytosti nelidsky silné, rychlé a krvelačné, ovšem prezentováni jsou spíše jako ztracené duše.
Pokud mohu doporučit, snažte se v první třetině knihy k postavám příliš nepřilnout, Cronin vám totiž po 230 stranách zákeřně podtrhne koberec přesunutím děje o stovku let kupředu. Budete si muset zvykat nejen na odlišné uspořádání světa, ale také na nové hrdiny. Životaschopnost malých komunit lidstva a jejich schopnost čelit děsivým a početným šikům nepřátel tam, kde předtím selhaly milióny lidí lépe technicky vybavených, je diskutabilní. Nicméně jako čtenáři se chceme v první řadě bavit, nikoliv hloubat nad smrtelností chrousta, a v tomto směru "Přechod" nabízí dostatek poutavých až dechberoucích momentů.
V postkatastrofické budoucnosti nám bude hlavním průvodcem Peter, mladý člen Hlídky, který mi časem začal silně připomínat Tolkienova Froda Pytlíka. Nestrávíme veškeré zbývající stránky na opevněném pidiúzemí kdesi v Californii, budeme s Peterem a jeho společenstvem přátel putovat zdevastovanými Spojenými státy, poznávat, hledat a snad i zachraňovat svět.

Dočkáme se dobrodružství i akce, stále však bude mít navrch aspekt lidské psychiky, duševní a duchovní stránka. Nadpřirozené prvky příběhu mi na čele nadělaly nespokojené vrásky: všechny ty vnitřní hlasy, nevěrohodné náhody, nelogičnosti, samoúčelnosti… zkrátka božský spisovatelův pařátek, co na úkor reality s hrdiny postrkuje jako s loutkami. Americky kýčovitý konec/nekonec mě taky úplně neuspokojil a poslední čutnutí do holeně přichází ve formě neuzavřenosti románu. Tato recenze je z roku 2011, poslední bod mrmlání tedy mohu stáhnout, trilogie už je kompletní i v češtině. Nejspíš si "Přechod" budu muset zopakovat a sehnat zbývající díly... 75%

mimi55
29.01.2019 5 z 5

Když se začtete, že zapomenete vystoupit na vaší zastávce. Kdyby to šlo, jezdím z konečné na konečnou.

LPG
24.01.2019 4 z 5

Na knihu jsem nenarazil náhodou, ale byla mi doporučena. Dlouho jsem hledal pěkně napsané PostApo a tohle se opravdu povedlo. Těším se na další díly. Slyšel jsem, že celá trilogie tvoří dokonalé dílo. Po dlouhé době jsem zažil nechutenství k návratu do opravdového světa. Díky

denniys
19.12.2018 5 z 5

Tato kniha patri k tomu nejlepsimu,co jsem kdy v ramci zanru cetla..spoiler - nejsilenejsi je predstava,ze stejne armadni experimenty mohou prave ted probihat kdekoliv na svete a stejne tak nad nimi mohou ztratit lide kontrolu,stejne jako v knize,zaroven me zaujala myslenka toho,ze nemoc je puvodne z netopyru..musim uznat,ze malokdy jsem u cetby tak nervozni jako pri cteni Prechodu,je to vyjimecne dobre zpracovany postapo pribeh,ted jsem zvedava,jak obstoji na filmovych platnech,na ktera se chysta..

caldap
18.11.2018 4 z 5

Kniha se dobře čte, příběh napínavý, ale někde zbytečně zdlouhavě rozepsaný.

Richie1
17.10.2018 4 z 5

Kvalitní a zajímavý apokalyptický román. Je to docela obsáhlé dílo, místy možná až moc popisné - ale autor má vytříbený styl, který se dobře čte. Rozhodně to je kniha, která svou kvalitou převyšuje mnoho jiných, v současnosti tak častých a žádaných apokalyptických románů.
Příběh je rozdělený do dvou časových úseků - nejprve do doby současnosti, kdy se vymkne kontrole nebezpečný virus a poté o sto let později, kdy přežívají zbytky lidské rasy v boji proti zvláštnímu druhu upírů. Bylo zajímavé postupně odhalovat pozadí celé nákazy, která způsobila téměř totální zkázu lidské rasy. Nová rasa nadlidí má stále ještě mnoho otazníků a nejasných okolností včetně nevyřešené minulosti i budoucnosti. Budu se tedy těšit na pokračování příběhu v dalším dílu. 85%

miloslava1386
07.09.2018 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. nemohla jsem se od ní odtrhnout.

bb69
02.09.2018 2 z 5

Úplne sa stotožňujem s hodnoteniami p.pavliny a Danago. Hoci má kniha určite slušný potenciál, na môj vkus je strašne, ale strašne rozvláčne napísaná. Párkrát sa to celkom slušne rozbehlo, ale potom sa to znovu neskutočne vlieklo. Chcel som ju odložiť už najmenej 10 krát, nakoniec som sa dostal niekde za polovicu a definitívne knihu odkladám, už nemám silu čítať ju ďalej. Toto sa mi fakt stalo iba párkrát v živote, ale kniha ma väčšinu času neskutočne nudila.