Prchající kůň

Prchající kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155572/prchajici-kun-155572.jpg 4 3 1

Novela líčí setkání dvou manželských párů středního věku na dovolené u Bodamského jezera. Oba muži, bývalí spolužáci, mají za sebou zcela odlišný způsob života. Zatímco Helmut Halm (učitel na gymnáziu) se svou ženou Sabine nachází štěstí v určité izolaci od světa, Klaus Buch (žurnalista) se žene za úspěchem a společenským uznáním. V průběhu novely je zpochybněn postoj k životu obou hlavních hrdinů. Obsahuje rovněž: Gallistlova nemoc (Die Gallistl'sche Krankheit, 1972).... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Svoboda

Ein fliehendes Pferd , 1978

Vera Silent
22.09.2021 3 z 5

Tohle je hodně zvláštní novela. Přiznám se, že jsem se do čtení musela docela nutit a první 2/3 si říkala, proč tohle dílo vůbec existuje. Až poslední část mě překvapila, navrsila na sebe několik nečekaných zvratů a donutila k zamyšlení.

Je to holt o dvou typcich, kteří mají oba krizi středního věku a řeší ji úplně rozdílným způsobem. Jeden se rozhodne smířit s nudnou práci a rezignovat na sex, aby došel klidu. Druhý se vším sekne, opustí ženu a děti, da výpověď, ožení se s mladší partnerkou, žene se za slávou a úspěchem, ovšem nervy má zase na dranc. Šťastný a spokojený není ani jeden.

Ženské postavy byly zmanipulovaní chudáci. Chlapi bez nich nemohli žít, ale zároveň musely furt dělat, co chlap vyžadoval. Feministkam knihu nelze doporučit.

Martin Walser
německá, 1927 - 2023