Pražský hřbitov

Pražský hřbitov https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86803/bmid_prazsky-hrbitov-OzM-86803.jpg 4 659 122

V románu-labyrintu proslulého autora se příběh s detektivní zápletkou prolíná s literaturou faktu. Ve svém bytě v nevábné pařížské čtvrti se v březnu 1897 probouzí starší muž a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je. Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Téměř všechny postavy (např. Alexandre Dumas) jsou historické, neméně skutečný je i hrdinou sepsaný pamflet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Il Cimitero Di Praga , 2010

roso.mak
28.11.2017 3 z 5

Hu, dočteno na druhý pokus. Kdyby mi nepřišlo ostuda mít v knihovně knihu, kterou nemám přečtenou...

Kniha je krásnou podrobnou sondou do dějinných událostí dané doby. Je skoro historickou učebnicí. A asi stejně tak snadno se čte. Děj si tak plyne, bez nějaké velké zápletky, pokud jako zápletku nepočítáte životopis jednoho falzifikátora a pár mrtvol.

Dílo je to geniální a muselo za tím stát úplně neskutečné množství práce, ale nevím, zda to za to stálo.

antuka
08.11.2017 4 z 5

Z Pražského hřbitova mám rozporuplné pocity. Protože čtu i teoretického Eca, už jsem příběh o protokolech a o tom, jak vyfabulovaná konspirace může být příčinou skutečné konspirace (Thomasův teorém stručně - jevy považované za skutečné jsou skutečné ve svých důsledcích) četla minimálně třikrát. Tudíž jsem po prvních sto stránkách knihy tušila, co bude zhruba následovat a tady Eco tedy nepřekvapil. Na druhou stranu, jak tu čtu komentáře, možná právě to, že jsem znala pozadí děje už předem způsobilo, že jsem knihu nečetla jako thriller a nebyla tedy zklamaná. Pražský hřbitov není jednoduché čtení, ale je to krásné čtení, a není to thriller, je to mnohem horší, protože je mnohem blíž skutečnosti.

Belbo
23.10.2017 5 z 5

Monumentální román monumentálního vypravěče.

AnjaVCL
16.09.2017 3 z 5

Ač mám Eca ráda, tato kniha mne příliš nevtáhla. Asi to bylo tématem, možná jsem zmlsaná jeho předchozími knihami.

Sinn
31.08.2017 3 z 5

Samotný příběh byl poutavý, ale všemožné odbočky a odkazy na díla mě po nějaké době začaly poněkud nudit, některé pasáže navíc působily uměle natahovaně. Každopádně ale příjemné počtení.

cestovatelka13
15.07.2017 4 z 5

Kniha u které se musí přemýšlet. ... a taky hodně jíst, ale to už tu někdo zmiňoval. Ne, teď vážně. Konspirační teorie minulosti, která by se možná dala přenést i do současnosti.

slyvuska
12.07.2017 4 z 5

Ze začátku jsem byla hodně zmatená, ale nakonec jsem se do toho dostala a bylo to super. Jen když se člověk zamyslí nad obsahem, tak je to vlastně děsivé...

Iljaajli
16.05.2017 3 z 5

Hezká historická exkurze po 19. století, bohužel hlavní postava je dost uměle zkonstruovaným pokusem o spojení událostí do jedné linie. Kapitán Simonini zkrátka nemá vlastní život, jeho pocity jsou okleštěny na nezbytné minimum a tak nedokáže přesvědčit čtenáře o tom, že je skutečně naživu, ani kdyby se rozkrájel, přesto že právě to s ním Eco udělal, aby ho alespoň ozvláštnil. V první části knihy se postava rozvíjí úspěšněji a čtenář se jí ještě občas chytá, později ustupuje do pozadí a v závěru je zcela pohlcena líčením historických událostí. Takže faktograficky velmi cenná a brilantně vymyšlená kniha, která nemá vlastní příběh a postavy skutečných lidí jsou zastupovány stíny, které vrhaly na světlo dějin. Na román je to skoro málo, na historickou práci skoro moc. Ale přečtení doporučím rozhodně.

habs
17.03.2017 3 z 5

.... aneb jak neznámý falzifikátor může ovlivnit dějiny. Škoda že v románu je Praha jen jako konspirační místo a děj se v ní neodehrává.
Zajímavým způsobem vyprávěné, četlo se dobře. Akorát jsem po ruce měl wikipedii, abych se orientoval v jednotlivých postavách.

GreenMagritte
05.03.2017 5 z 5

Umberto Eco vytvořil zábavný příběh po vzoru fejetonových románů, v němž vzdává hold dvěma oblíbeným autorům: Alexandru Dumasovi a Eugénu Sueovi. Příběh je prošpikovaný nenadálými zvraty, pomstami i vraždami. Simone Simoninimu není nic svaté a svých schopností falzifikátora využívá hlavně pro své obohacení. Jakmile se jedenkrát zapletl do tajných služeb, není schopen se z nich vymanit, naopak se z nich snaží vytěžit co nejvíc pro svůj osobní prospěch. S erudovanou pečlivostí nám Eco přibližuje Simoniniho chladnokrevnost a schopnost měnit kabát podle situace na pozadí místy zvířecích manýrů společnosti 19. století vyznávající satanské a okultní rituály. Neméně zajímavou kapitolou jsou praktiky tajné policie, která se nebrání sama zosnovat pouliční bouře, jen aby ve společnosti upevňovala bázeň. Zrod tajných služeb s jediným cílem: ovlivňovat a často i uměle vytvářet informace, které se mají dostat na veřejnost, jsou silnou paralelou k dnešnímu ovlivňování veřejného mínění. Pražský hřbitov byl vzrušujícím čtením, z velké části také proto, že tak jako i jindy stojí za tímto románem Ecova neuvěřitelně detailní znalost doby a literatury. Pozornost si zaslouží i osvěžení textu v podobě zajímavých ilustrací

zu_zuzulka
31.01.2017 2 z 5

Veľmi som sa na ňu tešila, ale akosi mi nejde... už nejaký čas leží ladom, možno sa k nej vrátim, ale ešte ten čas nenastal...

TipsyChipsy
13.01.2017 1 z 5

Cítím, že nemám právo vstupovat do této diskuze zralých čtenářů, ale také jsem si troufla knihu číst. Jako zástupce obyčejného čtenáře, který má trochu přehled o historii, jsem se bohužel nechytala. Knihu jsem četla snad pro atraktivní název a slávu autora. Ale vůbec mě nebavila. Je pravda, že byla nabitá historickými fakty, ale ty se týkaly hlavně historie Itálie (Garibaldi a spol.). Knihu jsem četla ob odstavec hala bala, čekala jsem, jestli se chytím, ale bohužel tohle už je vysoká škola čtenářská.

marketa8129
24.09.2016 4 z 5

Typický Eco, Pozor, tato kniha je pro zralé a zkušené čtenáře, lehce se vleče, může odradit.

AllyKumari
11.09.2016 4 z 5

Čtivost tak na 3 hvězdičky (ale za to si možná můžu sama, protože jsem si knížku vzala v angličtině, a Eco v angličtině je docela kláda), zajímavost na 5, takže kompromis je tady 4. Pražský hřbitov není kniha jen tak pro každého, což se nutně odrazí v její popularitě. Střídaní časových rovin, rozháraná volba vypravěčů a mnohé další faktory mohou být únavné, a pokud někdo usedá ke knize, aby si odpočinul, tuhle brzy odloží. Rovněž je nutné mít více než základní znalosti politické scény 19. století v Evropě, aby se čtenář neztratil ve spleti jmen, událostí a odkazů na ně.

MayB2
18.08.2016 4 z 5

Trochu jsem občas ztrácela přehled, kdo je kdo, ale ta faktická stránka knihy byla nesmírně zajímavá.

krnoha
17.07.2016 5 z 5

Dvacet let po jeho vstupu do beletrie jako by mistru Umbertovi došla fantazie, tak se holt na stará kolena vrátil ke svému původnímu povolání, k vědě. Kniha je fakt úplně vědeckou rekonstrukcí vzniku jednoho velmi známého pamfletu. Ten pamflet je na první pohled podvrh, ale asi ho dost lidí bere vážně, takže vyjmenování zdrojů ze kterých autoři vycházeli, je určitě docela záslužný čin. Pro blbce jako jsem já je těžké se ve všech těch faktech zorientovat, naštěstí je tam výborný shrnující a vysvětlující doslov od Jiřího Pelána. Je to moc zajímavé. Co se týká literárního stylu a konstrukce kostry románu, moc pěkně napsané, ale stejně je to jen rutina zkušeného spisovatele.

Evus
01.07.2016 1 z 5

Jde už o čtvrtého Eca v řadě a potvrzuje bohužel klesající úroveň jeho knih - či spíš to, že je stejná jako ty předchozí. A čtvrtých cca 500 stran na to samé plkání, předvádění autorových znalostí a otravné citace v cizích jazycích, které je potřeba pořád někde hledat už jsem prostě nedala.

Madlenka24
16.05.2016 5 z 5

Stejně jako u ostatních knih od Umberta Eca, není to nic jednoduchého ke čtení. Je to ale naprosto kouzelné dílo, které v sobě snoubí historická fakta se záhadnými psychologickými pochody. Obzvláště zajímavé je pak i zamyšlení se nad podřimujícími antisemitskými tendencemi v Evropě v 19. století. Knihu jsem doslova zhltla. Eco byl a pro mě navždy zůstane literárním géniem.

JanaBalunova
06.04.2016 5 z 5

Zatraceně zajímavá kniha. Je to opravdu složitější čtení, ale mě bavila :-)

Haen
13.03.2016 4 z 5

Dobrá kniha. Je nutno u čtení přemýšlet, analyzovat, doplňovat vědomosti, nic snadného ke čtení. Českému čtenáři je sympatický název, ale ne každému se podaří tento historický román dočíst. Jsem ráda, že napodruhé se mi to konečně povedlo.