Pražské jaro

Pražské jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4 807 201

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Prague Spring , 2018

santa1212
18.02.2024 5 z 5

Skvělé čtení, kombinace čtivého románu a připomínky dění v 1968.

rosalee3974
15.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Dala bych i více hvězdiček, ale vzhledem k tomu, že mě 2/3 knihy skutečně nebavily a nedokázaly mě přesvědčit o tom, že chci sledovat krátký příběh zrovna těchto postav, dávám jen tři.

Možná bych knihu hodnotila i lépe, kdyby James myslel i na něco jiného než na to, jak Ellie dostat do postele. Určitě bych uvítala i to, kdyby bylo více popsáno jinak neuvěřitelně zajímavé povolání britského diplomata v Československu v 60. letech v případě Sama, bohužel se jeho myšlenky až příliš často točily u srovnání jeho skomírajícího vztahu s prudérní Britkou a nově vznikajícího vztahu s povolnou Češkou.

Knihu táhnou dolů, dle mého názoru, naštěstí ne moc časté kapitoly, které ve stručnosti shrnovaly stylem dětské encyklopedie důležité pojmy českých (československých) dějin.

Dějinomilové si přijdou na své, protože autor dokázal využít, byť dle mého názoru dost povrchně, skutečně celou plejádu pojmů, které by nám všem měly něco říkat: Jan Masaryk, Milada Horáková, protektorát, Únor 48, monstrprocesy, Mnichov atd. atd. Jak ale říkám, zapracování do samotného příběhu bylo příliš hrubé, jako kdyby si autor jednotlivé pojmy a události z československých dějin sepsal na seznam a u každého pak dělal fajfku za to, že ho teda nějak v příběhu zmínil.

Dimas
31.12.2023 5 z 5

Nejvíc mi utkvělo v paměti setkání s Frau Ecksteinovou

loolee
27.12.2023 5 z 5

Dobré čtení, hodně dobré čtení. Zajímavý pohled člověka zvenčí na historické období, které dobře známe a řada lidí si je na vlastní kůži pamatuje. Následky toho skvělého systému, kde platilo "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb", kdy se něco jiného říkalo a něco jiného myslelo, všichni měli všechno a nikdo neměl nic....nezmizely ještě ani více než 30 let po revoluci.

PetK
22.09.2023 4 z 5

Příjemné audio, příběh, který by měl znát každý občan Československa. Pohled zvenčí i zevnitř mi přišel jako dobrý nápad. Well, čekala jsem aspoň ještě jednu kapitolu...

kosátkoo
19.09.2023 5 z 5

Líbí se mi popis Prahy a života u nás člověkem z venku. Myslím, že i postavy a jejich přemýšlení se autorovi podařilo vystihnout. Prožívala jsem jejich rozkoly i zamilování. Mohu jen doporučit.

Hall3006
15.07.2023 5 z 5

Co může britský spisovatel vědět o Pražském jaru a popsat věrně trauma Čechoslováků z invaze vojsk varšavské smlouvy v roce 1968? No tento evidentně dost. Detaily si upravil pro potřeby románu, ale jako "pohled zvenčí" na naše dějiny to nemělo chybu. Úsilí spojené se sháněním knihy se vyplatilo a její četbu rozhodně doporučuji.

Janadvorackova
29.04.2023 4 z 5

První půlka je taková okecávací a celkem nezajímavá. Románek "těch dvou" mě nebavil. Pro nečeské čtenáře ale zajímavá bude. My "otrlí," co "víme," jsme s událostmi seznámeni a "už nás nepřekvapí." (podoba státní hranice, situace v zemi a pocity lidí...).

Jakmile ale dorazí "osvoboditelé," ehm, autor opět dokázal, že nastudoval a popsal.

Mateo67
25.03.2023 4 z 5

První polovina knihy byla pro mě jen takovou nijakou vatou (proto taky chybí 1*), i když samozřejmě rozumím tomu, že pro vykreslení politických, ekonomických a společenských poměrů v Evropě 60. let, vatou nutnou. Když se však Eleanor a James konečně dostali do Čech, držela jsem náhle v rukou jinou knihu. Naše kulturní a historické reálie před vámi ožívají a vy se stáváte jejich součástí, ocitáte se v centru dění. Já v roce 1968 tahala na provázku kačera, samozřejmě že jsem posléze o invazi hodně slyšela a ještě víc četla, ale tady mi běžel před očima krutě reálný film. Takovýmto strhujícím způsobem to dokáže málokterý spisovatel, ale Mawer ano. Každá postava vtažená do centrifugy toho osudného dne, i když má pocit, že je pouze bezmocně vláčena, se musí dřív či později k nové situaci nějak postavit. A já si po dočtení ještě dlouho zkoušela domýšlet, jak by se asi odvíjely osudy aktérů, kdyby se jednalo o reálné postavy.

Jirikk
14.03.2023 3 z 5

Možná až moc dlouhé ale pěkný příběh..
Ocenuji odvahu autora že se pustil do českého pribehu a orientovalse ve všech tehdejších realíí. (Třeba to popsaní výletu s prespaním na zřícenině). Je tu dobre popsan i prostredí zapadu a vychovu pohledem tehdejších mladých lidí..
Možná konec knihy měl být víc ukončený...
Zajimavy by bylo určitě vědět co se stalo se všemi hrdiny na obou stranach železné opony..

Fafyna
11.01.2023 3 z 5

Nemám ráda otevřené konce, zvlášť když si postavy oblíbím. Kniha nebyla z Mawerových nejlepší, historický kontext jakožto mladší ročník nemohu hodnotit. Naopak jsem čekala trochu více reálií, na můj vkus se příliš “pindalo” o vztazích a lásce :-)

IvčaH76
06.10.2022 4 z 5

Těžko se mi začítalo. Začínala jsem během půl roku asi třikrát. Pak už přečteno asi za 3 dny. Knížka zaživně napsaná. Jen mě zklamalo u konce nedopovězen zdravotní Lenky. Tím konec zůstal otevřený a nejasný.

martin8550
19.09.2022 3 z 5

Čtivá oddechová kniha, se zábavným vztahovým a erotickým příběhem, historická rovina jak již zde bylo řečeno poněkud nepřesvědčivá a schématická, nic nového nepřináší. Nejlepší pasáže jsou úvahy o hodnotě sexu a o lásce , kdy jeden pár tak nějak přátelsky šuká a druhý nalézá při milování i souznění. Zajímavý je rozpor Sama, kdy se rozhoduje mezi lidskou povinností pomáhat a mezi služebním diplomatickým nezúčastněným postojem.

ujira
26.05.2022 4 z 5

Mawer má slabost pro Česko a v tomto příběhu z r.1968 nabízí pohled na jeden z milníků české historie nejen zevnitř, ale i z venku. Postavy britských studentů, kteří se rozhodnout zajet do Česka stopem podívat na ,,socialismus s lidskou tváří,, ruských umělců, kteří hledají cestu, jak přes Česko uniknout na Západ, britského úředníka na velvyslanectví a jeho okouzlující české přítelkyně, mezi nimiž se rodí hluboký vztah, na pozadí okupace sovětskými vojsky je dobře rozehraným a zajímavým románem.

barbora5058
10.05.2022 4 z 5

Autor umí pěkně psát, příběh hezky propojený Angličan vs. Čechoslovák za oponou. Líbí se mi, že cizinec píše o našich dějinách s citlivým respektem, nelíbí se mi, že se děj rozjíždí až ke konci knihy. Nemůžu říct, že by kniha překonala autorův Skleněný pokoj, který u mě vyhrál na plné čáře. Tedy doporučuji přečíst, ale hodnocení mezi 3. a 4. hvězdou.

lenny_prague
09.05.2022 4 z 5

Moje první kniha od autora, pojetí vyprávění událostí a popisu doby přes různé postavy (ať už národností nebo společenskou vrstvou) se mi moc líbilo, přišlo mi to originální. Jak už tu zaznělo, trochu mě zklamalo, že samotné dny okupace byly až ke konci knihy a mě konkrétně mrzelo, že byl osud jedné z hlavních postav (nechci spoilerovat) tak nějak nedovyprávěn...

konicekbily
29.04.2022 3 z 5

Autor umí psát, napsat pro něj příběh není problém. Domnívám se, že tento příběh je napsán pro britského čtenáře, možná spíše čtenářku. Dvě linie zamilovaných párů se prolínají a pomalu spějí kupředu - aby čtenář očekával nějaké vrcholné drama v závěru. A tím závěrem nejsem nadšen. Je takový nijaký - končí úprkem Britů - to je dobře pro Brity, ale očekával bych něco více - jako pamětník. Můj bratr se zúčastnil 21.8.1968 bojů o rozhlas a vzpomínky na toto dění převyšují dojem z této fikce.

st18321
24.04.2022 4 z 5

Moje první setkaní s tímto autorem a musím říci, že rozhodně ne poslední. Příběh všech postav mě velmi zaujal a celou dobu udržoval v napětí. Jedinou výhradu bych měl k tomu že invaze samotná začala až téměř na konci knihy. Líbil se mi kontrast mezi hlavními postavami knihy. Bohatá versus chudý. Svobodný versus žijící za železnou oponou.

Burák
27.02.2022 4 z 5

Po přečtení knih o Marii Sutrové, se Simon Mawer zařadil mezi autory, jejichž tvorbu budu bedlivě sledovat, protože nasadil laťku dost vysoko a jeho styl mě dost bavil.
O jeho knize Pražské jaro jsem slyšela ještě předtím, a na knihu jsem se chystala dlouho. Zklamaná jsem nebyla. Líbil se mi příběh, styl vyprávění, i (pro mě) nová perspektiva na historickou událost, která tolik ovlivnila naši novodobou historii.
Kdyby se tak chtělo autorovi vrátit k osudům postav této knihy v nějakém pokračování, to by byla paráda!

EL.ZA
07.01.2022 2 z 5

Čekala jsem krásný román o roce 68, navíc mě zajímal pohled cizince. Já rok 68 prožívala na chmelu jako šestnáctiletá. Byla to síla. Kniha mě zklamala, velmi povrchní vyprávění, škoda....

Praha rok 1968 železná opona

Simon Mawer