Pražské jaro

Pražské jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4 807 201

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Prague Spring , 2018

Ramiel
13.08.2019 3 z 5

Přišlo mi zajímavé, číst o událostech roku 68 očima zahraničního autora. Bohužel u mě převládlo spíše zklamání. Je to "milostný" román, který jako by mimochodem má i historický přesah. Bohužel jsem před čtením této knihy četl knihu "Muž, který stál v cestě" od Ivana Fíly, která se drží skutečnosti. O to byl možná prožitek z této knihy menší, když se k závěru objevovalo tu více tu méně smyšleností. A moc jsem nepochopil, proč autor o některých událostech fabuluje, když skutečnost byla mnohem dramatičtější. Jako klad bych viděl zachycení nálad a nadějí ve společnosti.

maid
11.08.2019 4 z 5

Budu zastávat asi nepopulární názor, ale pro mě to zase taková jízda nebyla. Bylo pěkné číst zase po nějakém čase o našem národu něco pěkného, ale příběh pro mě haproval. I když kniha byla napsaná čtivě, po přečtení nastal takový prázdný pocit. Pro cizince to musí být jistě zajímavé a exotické čtení obohacené o historická okénka, jistě knížku doporučím svým zahraničním přátelům (tedy pochopitelně v angličtině), pro mě - českého čtenáře- přišla ale knížka málo českou. Dialogy postav působily nepřirozeně, strojeně a přítomný vlastenecký patos též není žádnou českou záležitostí. Ale to bych asi čekala moc...

3,5/5

Šárka_D
07.08.2019 5 z 5

Události Pražského jara posloužily autorovi nejen jako kulisy, ale jako samotný hnací motor dvou více či méně milostných příběhů, které vyvrcholí okamžikem ruské okupace Československa. Mezi britským diplomatem a českou dívkou vzniká plnohodnotný dospělý vztah, sledujeme tu vlastně klasickou variaci na sbližování dvou lidí. Pár studentů z Oxfordu má pro změnu milostnou rovinu zamotanější a ne tak jednoznačnou. Právě tito dva pro mě reprezentují postoj okolního světa k okupaci: Když přijedou do Prahy, na studentských shromážděních hlasitě provolávají sympatie a podporu "anglických pracujících" místnímu lidu a socialismu s lidskou tváří, po okupaci ale rychle zmizí ze země, přičemž československou tragédii sledují s jakýmsi odstupem, protože není jejich, netýká se přímo jejich národa. Byla jsem nadšena tím, jak cizinec dokázal ztvárnit důležitý moment české historie, ocenila jsem taky vložené kapitoly, které na chvíli přerušovaly příběh a vysvětlovaly nějaký historický moment či kulturní jev, který by byl pro zahraniční čtenáře neznámý. Vynikající kniha, která volá po opětovném čtení.

Radka_p
05.08.2019 4 z 5

Mám veľmi rada knihy v ktorých osudy hlavných hrdinov a celkovú atmosféru príbehu dotvárajú spoločensko-politické zmeny. Presne takto to bolo aj v tejto knihe, Pražská jar a následná okupácia Československa je zachytená v príbehu 4 ľudí, pričom "šmrnc" tomu dodáva, že traja z nich sú Briti, a tak udalosti normalizácie môžeme sledovať aj cez ich optiku, ľudí, ktorí mohli odísť späť do svojej krajiny. Trocha mi chýbalo uzatvorenie príbehu medzi Samom a Lenkou ale to si asi čitateľ musí domyslieť sám...

Loxias
04.08.2019 3 z 5

Vlastne docela zklamani. Od Prazskeho jara jsem cekal daleko vetsi naboj. Ale prakticky cela kniha se zameruje primarne na jakysi milostny mnohouhelnik nezajimavych postav. Obratky kniha nabira v poslednich 80 strankach, kdy dochazi k okupaci, ale prokousat se temi predchozimi 320 neni vubec lehke.

Jamira
04.08.2019 3 z 5

Za me patri kniha k tem slabsim od autora. Sice ocenuji znalost ceskych dejin, ale pribeh me prilis nezaujal, postavy mi byly spise nesympaticke, tedy az na Sama, celkove je to takove o nicem trochu. Sklenenemu pokoji, Padu, ci Divce, ktera spadla z nebe se to opravdu rovnat nemuze.

Popko
04.08.2019 4 z 5

Velice pěkná kniha. Doporučuji.

Gabi13
03.08.2019 5 z 5

Moc pěkné. Líbí se mi, jak cizinec dokáže popsat pocity českych lidí. Věřím tomu, že je to reálné a že to je napsáno s velkou citlivostí. Ještě jsem téma Pražského jara a roku 1968 nečetla a tady jsem byla unešena atmosférou.

ArwenAragorn
01.08.2019 5 z 5

Dobré ty bylo. Pětihvězdičková záležitost.
Autor přesvědčivým a podmanivým způsobem popsal události roku 1968 u nás až do příjezdu "osvoboditelských" armád Varšavské smlouvy. Praha roku 1968 je vnímána hlavně Lenkou (její rodiče byli krutě postiženi v komunistických procesech v 50. letech) a jejím současným přítelem Samem, britským diplomatem, a také anglickými studenty Jamessem a Ellie.
Je ohromující, že tento dnes už historický román tak dokonale ztvárnil britský autor.

Autorův postřeh na železnou oponu:
...Čeští a němečtí biologové zjistili, že jeleni obývající Český les se dodnes drží na své straně hranice, čeští na východě, bavorští na západě. Tihle jeleni nemohli být v dobách železné opony ještě naživu, takže to vypadá, že takovému chování je naučili jejich rodiče, možná prarodiče. Poslední stopy studené války se tak zachovaly jen v mozcích sudokopytníků druhu Cervus elaphus, jelen evropský.

Moc se mi líbilo autorovo vnímání hudby:
......,klavír a housle si vzájemně předávaly Janáčkovy hudební motivy, jednou s dětskou radostí, podruhé se zuřivostí zápolících bytostí a jindy jako milostné doteky. Melodie, které přenesly housle, klavír nemilosrdně rozsekaly staccatem, a pak se role vyměnily, rytmické téma klavíru rozcupoval bzukot rozzuřeného roje houslových not. Těsně před závěrem skladba dospěla k vrcholu v podobě napjatého příměří mezi oběma nástroji a pak téměř nepostřehnutelně vyšuměla do ticha, jako když někdo tiše stoná.

Je to moje první kniha od autora a ráda si od něho přečtu další. Tento román určitě DOPORUČÍM.

Jitka822
31.07.2019 5 z 5

Jsem nadšená. Rok 68 jsem nezažila, ale díky této knize vím, že jsem ráda, že jsem ho nezažila. Člověk prochází během invaze Prahou s hlavními postavami a vstřebává atmosféru a pocity beznadějně z okupace. Je to jen kousek skutečnosti, ale famózně podaný.

Mibaf
19.07.2019 5 z 5

Vždycky mě potěší, když cizinec, zná a umí zpracovat České reálie. A tento pan spisovatel, to v této knize dokázal naprosto dokonale. Zachytil zde velkou historickou událost, ale i obyčejný život v Československu, v těch nejmenší detailech, ale přitom s nadhledem. Trochu jsem měl pocit, že on sám je jednou z postav tohoto příběhu.
Samozřejmě nečekejte dokument o událostech roku 1968, pořád je to román a některé věci jsou zde přizpůsobené tak, aby byl děj ještě zajímavější, ale pokud tohle odpustíte a necháte se vtáhnout, knížka vás nepustí do samotného konce.

MarceD.
18.07.2019 5 z 5

Velmi poutavě pojatá kniha na pozadí skutečných a velmi zásadních událostí. Fascinuje mě, jak se autor dokázal ponořit do těch nejmenších detailů. Navíc se mi moc líbil objektivní náhled na srpen 1968.

mala.bloncka
15.07.2019 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila svým dějem. Příběhy se krásně prolnuly a nastínily nám období okupace. Klobouk dolů panu Mawerovi, že tak bravurně nastudoval naše dějiny, které se snad už nikdy nebudou opakovat...

Clara_C
09.07.2019 4 z 5

Velmi dobře podaný příběh vyprávěný zajímavým pohledem z venku. Je to kus naší minulosti, na kterou se díval někdo s odstupem. Nedá se říct, že bez emocí. Vzhledem k tomu, že mí rodiče v pohnutých časech žili v Praze a měli před svatbou, tedy toto osvobození znám i z jejich vyprávění, měl pro mě příběh i osobní podtext.

Eifka
06.07.2019 4 z 5

První kniha, co jsem od autora četla, a moc se mi líbila. Zaujalo mě téma, které si vybral a zajímalo mě, jak anglický spisovatel může zpracovat významnou událost české historie. A překvapením bylo, že velmi dobře a citlivě.
Příběh se od začátku vyvíjí na dvou dějových linkách, které se přirozeně spojí.
Nejvíce na knize oceňuju to, že jsem cítila lehké napětí, protože vlastně dlouho nepoznáte, kolikátého je a jak moc už se hlavní hrdinové přiblížili k osudnému 21.srpnu, to podle mě v příběhu udělá hodně (stačilo málo, třeba kdyby autor místo očíslování kapitol použil data, a už by to sklouzávala k myšlenkám, už je 19.8., chudáci nevědí, co se blíží...) Takže jsem vnímala čas společně s hlavními hrdiny; na konci jsem byla překvapená, kolik dnů v Čechách James s Ellie vlastně strávili.
Autor je skvělý vypravěč, určitě si od něj ještě něco přečtu.

Eva2424
06.07.2019 2 z 5

Dvě hvězdičky za znalost a velmi zajímavé podání české historie a věrohodné vykreslení atmosféry roku 1968. To ostatní je už slabší: postavy jsou jedna jako druhá, charakterově ploché, dialogy psané jako ve slohové práci studenta a příběhy byly šroubované, dělaly na mne dojem, že spisovatel chce upoutat za každou cenu (prapodivné sexuální chování postav), černobíle škatulkuje (chladná Britka, horoucí Češka, ale nic mezi tím). Stereotypizace národností byla tak okatá, až to rušilo stejně jako násilně nastrojené a nepravděpodobné potkávání postav během děje. Pokud bylo autorovým záměrem vylíčit kus české historie, a to se mu mimohodem povedlo skvěle, je škoda, že personální obsazení nezvolil trochu decentnější a lidsky spontánnější.

lucieBel
04.07.2019 5 z 5

Výborná kniha, ctiva, poucna... v začátku příběh trochu pokulhaval, ale pak jsem se nemohla odtrhnout.

DHav
03.07.2019 5 z 5

Je výborná! Napínavá, čtivá a pro českého čtenáře navíc poučná. Na Pražské jaro a následnou okupaci bychom neměli zapomenout.

essterkaa
12.06.2019 4 z 5

Velmi čtivá a tématem zajímavá kniha. Smyšlený děj zasazený do reálných událostí jara 1968. Jedna z knih u které si uvědomíte, jak jste vděční svým rodičům za to, že bojovali za pád komunismu.

5256
11.06.2019 5 z 5

Promyšleně vystavěný a dějově strhující román, který nabízí pohled na zásadní okamžiky české historie r. 1968.

Praha rok 1968 železná opona

Simon Mawer