Pražská zima

Pražská zima https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136744/bmid_prazska-zima-N1b-136744.jpg 4 452 128

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 , 2012

ZoeChaya
13.03.2024 5 z 5

Ve škole mě tato léta nikdy nebavila, nechtěla jsem se učit dějepis, politika mi byla a v podstatě je cizí dodnes. Nicméně díky této knize jsem pochopila některé historické souvislosti, kterých jsem si vědoma nebyla. Je fakt, že dějepis jsem se učila překroucený totalitním režimem, takže velmi pružně ohýbaný. Tato knížka je čtivá, zajímavá, psaná s nadhledem. Nečetla jsem ji naposledy, je plná informací, které si chci pamatovat a díky ní chci vědět víc.

Vojslava
14.01.2024 4 z 5

Ačkoliv kniha na první pohled vzbudí možná reakce "proč to číst, to jsme se učili ve škole", nezaškodí nikomu projít ji až do samého závěru. Je primárně psána pro americké publikum, tedy poměrně obsáhlým úvodem do českých dějin se nenechme odradit - výborná kombinace vyprávění o samotném tématu prolínaném velmi osobní historií autorčiny rodiny míchá velmi čtivý koktejl nových informací o událostech, se kterými jsme se už mnohokrát setkali. A doslov - poslední kapitola je skvělou úvahou o nutnosti neustálého hledání pravdy a naděje, jak to dělaly velké i malé postavy vyprávěného příběhu, a díky tomu přežily a nesly obraz lidskosti dál; přislovečná třešnička na dortu si mne velmi získala. Rozhodně není třeba litovat času, který tomuto textu věnujeme.

Liss93
30.12.2023 5 z 5

Československo bylo vždy zemí velkých osobností. A Česko v tom pokračuje. Ve světě je jméno naší země známé díky lidem z mnoha oborů a je úžasné, když se někdo dostane do vrcholné politiky jiné země. Delší úvod v ničem nevadí, jsou zde obsaženy informace, které člověk nezná a to se jedná o jeho historii.

Madelisi
12.12.2023 5 z 5

Kniha Pražská zima od Madeleine Albrightové má zdlouhavý úvod, za který se však autorka omlouvá neamerickým čtenářům. Po prokousání se úvodem jsem nadšená. Kniha nabízí skvělou kombinaci osobní a národní historie. Líbí se mi poctivá rešerše a zmínění spousty detailů. Je vidět autorčina láska ke své rodné vlasti. Já jsem ráda, že mám s autorkou stejnou rodnou zemi, mluví mi krásně z duše. Od této chvíle pro mě Masaryk, Beneš, Gottwald nejsou postavy z dějepisných knih, ale lidi z masa a kostí.

anibeni
01.12.2023 4 z 5

Přestože historické knihy nemám nijak zvlášť v oblibě, tuto jsem doslova zhltla a musím přiznat, že jsem se párkrát i zastyděla, protože plno věcí pro mne bylo naprostá novinka. A neomlouvá mě to, že jsem vyrostla v hluboké totalitě a tudíž jsme se o tomto období učili úplně něco jiného... Tím, že autorka historická fakta prokládala vzpomínkami své rodiny, bylo to pro mě čtivé a dost zajímavé..

Belforn
11.11.2023 5 z 5

Kniha popisuje velmi zajímavým způsobem vývoj Československa od první republiky až po nástup komunistické diktatury. Hlavním spojovníkem příběhů je minulost rodiny Korbelových a jejich prožívání eskapád, které si pro ně historický vývoj připravil. Kniha díky tomu není pouhým historickým vyprávěním, ale jedná se o velmi barvitý příběh. Čtenář byl tak vystaven příběhů jak nesmírné odvahy, tak také hanby. V každém případě se jednalo o oslavu humanistických myšlenek, na kterých bylo Československo vystavěno, a které stojí za to si připomínat.
Osobně tuto knihu hodnotím velmi pozitivně, četla se velmi dobře, ačkoli po četbě některých příbězích jsem si musel dávat pauzu. To není z důvodu literárního talentu autorky, ale spíše kvůli negativním okamžikům českých dějin.

PaníLenka
02.11.2023 4 z 5

Knihu jsem si vybrala díky čtenářské výzvě. Bylo to docela náročné čtení, ale byl to pohled na naše dějiny z jiné perspektivy ženy, která se v Československu narodila, ale trvale nežila, ale k důležitým dějinným událostem měla velmi blízko díky politicky činnému otci. Velmi zajímavé bylo sledovat osobní postřehy, její život rozhodně za zaznamenání stojí. Někdy je to skoro neuvěřitelné, co se může stát, třeba že se o svém židovském původu dověděla až v dospělosti. Každopádně z některých popisovaných dějinných zvratů až mrazí, když si člověk uvědomí paralelu s momentální neklidnou situací, jako je válka na Ukrajině nebo v pásmu Gazy, protižidovské nálady.kéž by se lidé už jednou poučili, třeba i z takovéto knihy!

alishek
01.11.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, která se četla velmi dobře, jen jsem očekávala trochu více že života autorky, než popis událostí, ale i tak to bylo zajímavé.

Phoenixx
20.10.2023 4 z 5

Paní Albrightovou jsem znala jen velmi povrchně skrze některé její výroky, které ke mně doputovaly a za které si mnoho mých sympatií nezískala... Náhodné setkání s touto knihou mi pomohlo zčásti rozptýlit prvotní špatný dojem z této dámy.

Gabi13
08.10.2023 5 z 5

Původní důvod přečíst si někdy v budoucnu tuto knihu se otočila se Čtenářskou výzvou. Jsem nadšená že paní Albrightová sepsala podrobné události jen málo roků, které zamávali s naší zemí. Celé dílo je skvěle tím, že jsou zde myšlenky, jak by to bylo, kdyby...a současně příspěvky osobní přímo paní Albrightové. Knížka je protknuta fakty našich dějin a četla se skvěle.

chrudas
22.09.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila (díky čtenářské výzvě). Dozvěděla jsem se sposta nových podrobností o historii naší země. Jen mě trošku mrzí, že nebylo v knize více stran po roce 1948. Je pravda, že hodně lidí nerada slýchá o této době, ale i to je naše minulost a mělo by se o ní mluvit.

Kíťovec
21.09.2023 5 z 5

Myslím,že nejen američané neznají dokonale naši historii. I my bychom se jistě leckde přiučili.
Poutavě napsaný příběh, který by se měl stát povinnou četbou ...možná je i přínosnější než leckteré hodiny dějepisu.

EmillyT
15.09.2023 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Doplnila mi spoustu informací o vzniku republiky i období II. světové války, především o politickém pozadí této události. Poslední část po skončení války mi ale přišla nekonečná a já se těšila, až knihu dočtu.

MistrCZ
13.09.2023 5 z 5

Velmi poutavě napsána historie českých zemi v první polovině 20.století, mnohem zajímavější než učebnice dějepisu

petbrab
30.08.2023 5 z 5

Albrightová mně jako politička byla krajně nesympatická, ale její kniha se mi hodila do Čtenářské výzvy.
A musím uznat, byla to parádní a kvalitní četba. Všem doporučuji.
Doplnila mně další údaje o patrně nejtemnějším období naší země čili mezi lety 1937-1948. Objektivně dokázala zhodnotit naše přední politiky té doby - Beneše, Jana Masaryka i Gottwalda.
Nebojí se jejich oprávněné kritiky a nejen jejich ale i Churchilla, Stalina a Roosvelta a dalších.
Z chování ke konci války a poválečného období přeci jen malinko nekritická k USA, což ale lze chápat, sice dcera československého diplomata, ale přeci jen v podstatě celý život od 12 let prožila v Americe.
Dalším plusem knihy jsou její postřehy dítěte z onoho období, jak ona a její rodina prožívala válku.
Hezké jsou i fotografie.

Becca_
29.08.2023 4 z 5

Zajímavá mi především přišla část o Masarykovi a okolnostech jeho skonu. Nejen díky tomu, že Madeleine k němu měla díky svému otci poněkud blíž, ale především možná měla blíže k informacím ze svého postu ministryně zahraničí, těžko říct, ale tato část mi přišla tak nějak záměrně obalena mlhou...

jan7760
16.08.2023 5 z 5

Zaujímavé podanie našich dejín z pohľadu malého dievčatka. Autorka nezaprie svoj literárny talent. Je to pútavé čítanie a zároveň aj poučné. Je to také zhrnutie života v temných časoch našich dejín...

Neluš
12.08.2023 5 z 5

Kniha objevena díky čtenářské výzvě a mohu ji jen doporučit. Získala jsem další informace nejen o druhé světové válce. Líbí se mi prokládání skutečných příběhů nejen autorčiny rodiny. Časová osa českých dějin na konci knihy je super.

stejsdan
18.07.2023 5 z 5

Byla jsem zvědavá na "americký" pohled paní Albrightové na velmi složité období dějin naší země. Musím říct, že kombinace dějinných faktů s velmi osobním příběhem rodiny autorky byl čtivý a zajímavý.
Autorka se zaměřuje hlavně na osobu pana Beneše a v závěru na pana Masaryka, jehož smrt je stále neobjasněná. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí v nových souvislostech a kniha mi umožnila se na známá fakta dívat jiným pohledem, zamyslet se....
Obdivuji paní Albrightovou, že na prahu šedesátky, kdy se dozvěděla o svém židovském původu, dala se svým týmem dohromady ne vždy šťastné osudy tolika členů své rodiny, což pro ni nemohlo být jednoduché. Úžasná vzdělaná žena, diplomatka, politička, matka tří dcer a přitom plná pokory. Určitě doporučuji.

jituliste
18.07.2023 5 z 5

Mistrně zachycený úsek našich dějin, kniha mě pohltila díky vypravěčskému umu Madeleine Albrightové, až mě to samotnou překvapilo. Doporučuji všema deseti. Ano, člověk by měl znát dějiny, protože z nich plyne ponaučení, smutné ale je, že se dějiny opakují a v každé době se najde manipulátor s touhou ovládat svět....