Pražská sonáta

Meta Tavernerová žijící v New Yorku se nemůže věnovat kariéře pianistky, ale jednoho dne se jí dostane do rukou notový zápis hudebního díla z konce 18. století. Je to pouze fragment, třetina sonáty od evidentně geniálního skladatele. Metě se podaří spojit se starou dámou jménem Otylie Bartošová, jejíž rodině kdysi sonáta patřila. Když v předvečer okupace prchala z Prahy, rozdělila rodina dílo na tři části, aby se nedostalo nacistům do rukou celé, kdyby se snad útěk nezdařil. Meta se pokusí dát všecky části zase dohromady a vydává se do Čech. Co když se však jedna z třetin nenachází v Praze uprostřed Evropy, ale v městečku Prague, zapadákově v Nebrasce? Napínavý detektivní román o záhadě mistrovské sonáty, jejímž autorem by mohl být samotný Mozart....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412828/prazska-sonata-Xcw-412828.jpg 3.311
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Argo

The Prague Sonata

Kniha Pražská sonáta

Anannas
31.12.2020

Jelikož toho o klasické hudbě vím docela dost, knihu jsem si náramně užila. Byla v ní obsažena témata z tolika různých okruhů, a přesto to všechno do sebe zapadalo. Historie Československa, historie klasické hudby, muzikologie obecně, druhá světová válka atd. Neskutečně zajímavé počtení, i když chápu, že pro někoho možná až moc odborné...

Melanka
29.11.2020

Bohužel byla kniha strašně dlouhá a rozvleklá. Slibný příběh, dobrá zápletka, ale zbytečně moc stran a naivních popisů. Škoda, potenciál to mělo.

zdendula31
09.06.2020

Do knihy se mi moc nechtělo,ale byla jsem mile překvapená.
Místy sice až moc odborná,ale jinak nemůžu nic vytknout.

Burák
18.03.2020

Knihu jsem dostala jako dárek a moc se mi do ni pouštět nechtělo, neboť mě podle anotace nijak nezaujala.
O hudební teorii nevím vůbec nic, noty neumím ani na žádný nástroj nehraju a klasickou hudbu sice ráda mám, ale dostatečně ji ocenit asi neumím. Ale bylo to moc příjemné čtení. A i když je Pražská sonáta prošpikována odkazy a různými zajímavostmi s hudebního světa, kterému vůbec nerozumím, na čtení dalších stránek jsem se vždy těšila.

Líbilo se mi několik dějových linek v různých časových obdobích, oceňuju kolik si toho autor musel nastudovat, aby mohl psát o české historii, byť je sám Američan.
Příběh mi nepřišel nijak přitažený za vlasy, i když samo o sobě jde určitě o fikci. Líbil se mi i překlad a grafická úprava obálky.

Příjemná změna po všech těch detektivních příbězích, které se mi dostaly v posledních letech do rukou.

cori
07.03.2020

Tuto objemnou bichli psal autor prý 12 let, což je možné, neboť je nabitá informacemi o muzikologii a hlavně o československé historii (od vzniku ČSR, přes Mnichovskou dohodu, nacistickou okupaci, exilovou vládu v Londýně, atentát na Heydricha, poválečný vývoj, okupaci v roce 1968, po listopadovou revoluci). Podrobné jsou informace i o pražských památkách a uličkách, zejména na Malé Straně. Děj se odehrává v roce 2000, kdy mladá Američanka Meta pátrá po partituře sonáty, která byla v roce 1939 rozdělena na tři části. Jednu část dostala od české emigrantky z domova seniorů, které slíbí, že najde dvě zbývající. Více než Metin milostný život, který tvoří podstatnou část knihy, mě zaujaly retrospektivy ze života původní majitelky partitury Otýlie, která ji dostala od svého otce, který padl v roce 1918, a jejich přátel.
Knihu ocení spíše zahraniční čtenář, který se při četbě seznámí s českými dějinami 20.století.

Clara del Valle
25.12.2019

Hrozná nuda, hrozná. Je to škoda takto zničit celkem originální a zajímavou zápletku. Hlavní hrdinka je nudná a bezkrevná a děj se hrozně vleče. Za sebe nedoporučuji, je to ztráta času.