Pražská sonáta

Meta Tavernerová žijící v New Yorku se nemůže věnovat kariéře pianistky, ale jednoho dne se jí dostane do rukou notový zápis hudebního díla z konce 18. století. Je to pouze fragment, třetina sonáty od evidentně geniálního skladatele. Metě se podaří spojit se starou dámou jménem Otylie Bartošová, jejíž rodině kdysi sonáta patřila. Když v předvečer okupace prchala z Prahy, rozdělila rodina dílo na tři části, aby se nedostalo nacistům do rukou celé, kdyby se snad útěk nezdařil. Meta se pokusí dát všecky části zase dohromady a vydává se do Čech. Co když se však jedna z třetin nenachází v Praze uprostřed Evropy, ale v městečku Prague, zapadákově v Nebrasce? Napínavý detektivní román o záhadě mistrovské sonáty, jejímž autorem by mohl být samotný Mozart....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412828/big_prazska-sonata-Xcw-412828.jpg 3.419
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

The Prague Sonata

Kniha Pražská sonáta

vaskajiras

Pomalá kniha, ale příjemná. Po historické stránce to není nic převratného, vysvětlování našich dějin a kultury Čecha asi moc nezaujme, ale na druhou stranu je zajímavé číst to z pohledu cizince. Na své by si mohli přijít milovníci hudby. Co se týče příběhu, žádné velké zvraty nečekejte, ne že by se tam nedělo nic, ale celé to tak prostě nějak plyne, a i když jsou tam jedinci, kteří se hlavní hrdince snaží zkřížit plány, většinou jí všechno vychází a nějak nemáme důvod se bát, že se jí to nakonec nepodaří. Ale líbí se mi ta paralela hledání sonáty a hledání smyslu života.

petr8467
03.10.2021

Na jednu stranu je třeba ocenit, co všechno musel autor sesbírat, projet a nastudovat, aby tento příběh dal dohromady, a mohl by to být výborný příběh, kdyby autor uměl psát. Ale to neumí. Není schopen vystavět napínovou situaci, není schopen ani jednoho vtípku, a že by je mohl sázet lopatami, třeba na téma: mladá Američanka v Praze. (I když jeden tam je: když si čechoamerický novinář poplete klávesy a klávesnici, hahahaha!) Autor naprosto rezignoval na nějaký vývoj postav, u Wittmana - a že by to mohla být plnokrevná figura, která si projde morálním peklem - se omezil pouze na pár nicneříkajících "myšlenkových posunů". Navíc je kniha strašně popisná a táhne se jako přeslazený med.
Překvapilo mne, že Argo něco takového vydalo, pravděpodobně se nechalo nachytat na tom, že se 80% děje odehrává v Praze, jak geograficky, tak i dějepisně.
SPOILER! - - - Škoda, L. v. B. si pro svou první skladbu zasloužil lepší román...

Sharrymt
17.06.2021

Knihu jsem dlouho chtěla číst a díky skvělému obalu, si ji i koupit. Za to přečtení jsem ráda a také jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Poutavý příběh, od kterého se ale lehce odtrhnete, i když vás zajímá, co bude dál. Celá kniha je velmi klidná a dost popisná, což skvěle pomáhá vykreslovat celkou atmosféru knihy. Je to kniha, kterou si rádi přečtete za pohodového letního dnu a budete si užívat jejího příběhu. Celý příběh na vás působí poměrně realisticky, bohužel čím se dostáváte dál, tím víc máte pocit, že některé věci jsou realitě poměrně vzdálený.
Není to kniha, ke které si sednu a přečtu si ji znova, ať už kvůli velkému počtu stran, či kvůli příběhu, který opravdu stačí přečíst jednou. Jediný důvod, proč bych si ji pořídila, je tedy ta krásná obálka.
Celkově jsem si čtení užila a tomu, kdo nehledá pořádnou akci, můžu jen doporučit.

marketa6511
02.04.2021

Bravurní kombinace fikce a skutečných reálií. Velmi zdařile odpracovaný román,pro který si toho autor nepochybně velmi mnoho nastudoval. Jazyk autora je bohatý a charaktery postav velmi uvěřitelné. Snad jen v některých pasážích jsem trošku pochybovala o tom, jestli by se to takto mohlo odehrát. Kniha pro mě nebyla strhující, dokázala jsem jí odkládat, ale přesto jsem se k ní ráda vracela zpět s pocitem příjemného, chytrého čtení.

Sofonisba
09.03.2021

Ač to tak na první pohled nevypadá, vyprávění o hudbě, Praze a přelomových českých dějinách byl zajímavě namíchaný koktejl. Vznikl tak zajímavý, poutavý i poučný příběh, který se navíc velmi dobře četl. Těšila jsem se na každou novou stránku.

Anannas
31.12.2020

Jelikož toho o klasické hudbě vím docela dost, knihu jsem si náramně užila. Byla v ní obsažena témata z tolika různých okruhů, a přesto to všechno do sebe zapadalo. Historie Československa, historie klasické hudby, muzikologie obecně, druhá světová válka atd. Neskutečně zajímavé počtení, i když chápu, že pro někoho možná až moc odborné...

Melanka
29.11.2020

Bohužel byla kniha strašně dlouhá a rozvleklá. Slibný příběh, dobrá zápletka, ale zbytečně moc stran a naivních popisů. Škoda, potenciál to mělo.

zdendula31
09.06.2020

Do knihy se mi moc nechtělo,ale byla jsem mile překvapená.
Místy sice až moc odborná,ale jinak nemůžu nic vytknout.