Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1707 405

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

dzejkbeltygros
08.12.2019 3 z 5

Jedna hvězda za to, že napsala HP. Další hvězda za dobře napsanou knihu. Třetí hvězda za nápad, prostředí a propletené osudy. Občas jsem se ke čtení musela nutit. Musela jsem dát knížce i druhou šanci. Ležela mi rozečtená na 41. straně od roku 2015...

čef
03.12.2019 5 z 5

Společenský román jsem od této autorky ještě nečetl a myslím, že po letech se bude tato kniha číst jako svědectví o této době podobně jako dnes čteme romány třeba mistra Balzaca nebo Huga nebo Tolstého. Tak dobré to je. Samozřejmě také hodně smutné, tolik zoufalců a postav bloudících svým životem. V malém městě zemře jeden spravedlivý a vše se pomalu hroutí pod přívalem ambicí, nevědomosti a nezájmu. Vše vykresleno živě bez náznaku zjednodušení. Náročné čtení rozhodně ne na chvilky pohody.

Ajaiwik
30.11.2019 2 z 5

Zklamání. Opravdu nejhorší kniha, co jsem od Rpwlingové četla. Autorku mám moc ráda, hlavně jako osobnost, chápu, že cílem díla mělo býd předvedení britského maloměšťáctví, ale takový účel by splnila mnohem kratší kniha.
První scéna se mi líbila. Navodila napětí, popsala atmosféru, chtěla jsem číst dál. Zbytek první třetiny, možná celou první polovinu knihy jsem strávila zmatená ve jménech, odkládala jsem ji, protože se nic nedělo a vůbec mě nebavila. Pak se objevila nějaká zmínka tajemství a dalších několik stran jsem hltala, protože jsem čekala, že se teda konečně začne něco dít. Nestalo se nic. Autorka se zoufale snaží udržet čtenářovu pozornost a zájem přívalem sexuálních scén, většina z nich úplně zbytečná. Polovina postav opravdu jenom vykresluje typické maloměšťáky, ale neplní žádnou funkci pro děj.
No, a pak asi autorce došlo, že už má moc dlouhou knihu a ukončila celou frašku po Shakespearovsku, pozabíjela si většinu postav. Pohřeb, konec knihy, jediné, co ve mě zanechala je znechucení a touha po pochopení nějakého smyslu celé knihy, co vlastně bylo děj, zápletka, prostě a jednoduše, vo co tady de?

kaja77
28.11.2019 5 z 5

velmi velmi velmi se mi to líbilo. nechápu některé vlažné či negativní komentáře zde. přišlo mi to jako neuvěřitelně poutavé čtení, taková sociální sonda. malá vesnice a co dům to jiný osud jeho obyvatel. no bezvadné. jak popisovali jiní níže - mozaika domácího násilí, psychiatrického onemocenění, krize středního věku, nevěra, vyhořelost, drogová závislost, šikana, nepochopení, zoufalé hledání partnera a další.... husí kůže mi naskakovala z rodiny Terri, bylo mi jich tak neskutečně líto. člověk takových "socek" kolem sebe vidí plno a v reálu si neuvědomuje jak jsou ti lidé a jejich potomci vláčení životem a kolik věcí ovlivnili sami. uf. navíc mám doma dítě ve věku Robiho... neumím
si představit, že by můj syn měl žít bez péče, bez zájmu, bez jídla. strašné. Kniha podle mého gusta.

Roscata
20.11.2019 5 z 5

Stejně jako většina starších fanoušků Harryho Pottera jsem byla zvědavá co přinese atorčina první dopělácká kniha. Čekala jsem cokoliv ale ne tenhle deprimující pohled na jedno malé městečko.
Náhlé úmrtí Barryho Fairbrothera, člena městské rady, způsobí pozdvižení. Jenže tato událost je jen zlomkem toho co se v tomto, na první pohled, idylickém městě děje. Při čtené se setkáte s pestrou mozaikou lidských povah a osudů. Nechybí zde týrané a zneužívané děti, indická menšina, psychicky nemocný člověk, drogově závislí, puberťáci, oběť šikany, snobové i lesba. Kniha je silnou psychologickou sondou do života lidí a vy, chtíc nechtíc, začnete přemýšlet nad hromadou otázek.

Adhara
29.10.2019 2 z 5

Počas čítania mi bežala v hlave jediná hlavná otázka: čo preboha urobila Rowlingová so svojím rozprávačským talentom? S pútavosťou Pottera to totiž nemá spoločné absolútne nič. A ešte aj v porovnaní s Volaním Kukučky ide o veľmi, veľmi zlý text.

Prvých dvesto strán nemôžem nazvať inak ako koncentrovaná nuda. Bolo to o nejakom mestečku plnom nesympatických postáv, ktoré som si – s výnimkou teenagerov – až do konca dosť mýlila. Stovky strán sa odvíjajú bez hlavnej zápletky, v zmesi lenivých, nudných, nefunkčných vzťahov, krivých charakterov, ktoré nemám prečo ľutovať. Postavy a udalosti – teda, tá hrśtka chatrných udalostí – sú v Prázdnom mieste pospájané neuveriteľne slabo. Jediný dôvod, prečo stojí za to si túto knihu prečítať, je uvidieť dôkaz, že Rowlingová vie písať aj úplne, ale úplne inak. Na vlastnú škodu.

JanaBalunova
24.10.2019 5 z 5

Působivé. Napadá mě jedno přirovnání:

Je to jako tlusté konopné lano a snaha uvázat ten nejpevnější uzel, tak aby nikdy nepovolil. S pečlivostí, která je autorce vlastní, se uzel utahuje, pomalu a pečlivě. Stahuje se, až nakonec sám sebe pevně svírá... A pak už jen závěrečné cuknutí s oběma konci, jako pojistka. Tenhle příběh byl jako ten proces...

Ze začátku obyčejný, dlouhý a propletený. Pořád jsem samu sebe přesvědčovala, že musím vydržet, že se to někde někdy rozjede. A pak jsem se přistihla, jak se pohroužená v myšlenkách zaobírám tím příběhem. Někde hluboko ve mě hlodala zvědavost. Z čista jasna se z přemáhání stala touha... Touha dozvědět se, být součástí...

A závěrem to pečlivé škubnutí, to zjištění, že se vše dotáhlo do konce. Další kniha od JKR, která ve mě zanechala stopu.

Sofós
03.10.2019 2 z 5

I když jsem se hodně snažila, nedočetla jsem.

Yoh
22.09.2019 5 z 5

Dlouho jsem se týhle knize vyhýbal. Anotace mi přišla nezáživná, nesrovnatelně nudnější než HP, kterýho miluju od dětství. Jenže Rowlingová je především dobrá vypravěčka a poradí si i s mudlovskou každodenností. Na knížce je skvělý, že ukazuje pohledy všech společenských vrstev. Postavy před čtenářem svlíká do naha a nebojí se popsat i jejich nejhorší stránky. Neklouže po povrchu, jde do hloubky a to je super. Za mě hodně povedenej společenskej román o dnešku. :)

Kekik
11.09.2019 5 z 5

Přečteno.

Prázdné místo
DOKONALOST. DOPORUČUJI !!!
Ke knize jsem raději přistupovala s tím, že se jedná o obyčejnou knihu napsanou obyčejnou autorkou. Ale velmi brzy jsem byla přesvědčena, že se rozhodně nejedná o obyčejnou knihu.
J.K.Rowling dala světu opravdový skvost, který ale není náležitě oceněn. Jasně, všichni čekají něco podobného jako je HP, dostanou něco úplně jiného, a nedoceněnost je na světě.
Městečko Pagford obývají obyčejní lidé, jejichž životy jsou různě propojeny, a každý má nějakého toho strašáka, tajemství, hrůzný zážitek... Autorka nás zavede ke každému až domů a náležitě nám je představí. Nic není černobílé. Použití detailů je vyšperkováno na maximum. Zobrazení života a postav ve městě je tak reálné, že jsem měla pocit, jako bych byla jedna z občanek a všechny je znala.
Jen nerada se loučím s obyvateli Pagfordu. Konec je velmi emotivní.
Geniálně napsána kniha. Bravo, J.K.Rowling, bravo !

Nallim
21.08.2019 1 z 5

Nedočteno - nebavilo.

Julinka679
09.08.2019 2 z 5

Když se řekne "Rowlingová" okamžitě mi naskočí Harry Potter, později pak Cormoran Strike,tudíž očekávám z pera spisovatelky další pecku po které bych si sedla na zadek.
Bohužel se tak nestalo, dějem jsem se prokousávala až jsem opět přeskočila až na konec.
Za mě jen 2* s odřenýma ušima a doufejme, že další knihy od Rowlingové budou jen lepší :-)

MoniLi
29.07.2019 5 z 5

moc se mi to líbilo,

cori
11.06.2019 3 z 5

Knihou jsem se poctivě prokousala. Autorka složila pestrou mozaiku různých lidských povah a osudů pod zdánlivě idylickou fasádou malého anglického městečka. Nechybí zde týrané a zneužívané děti, indická menšina, psychicky nemocný člověk, drogově závislí, puberťáci, oběť šikany, sebepoškozovači, snobové i lesba. Chybí jen český Rom a afroamerický vozíčkář. Po složitějším úvodu, kdy se se nové a nové figury střídají jak na běžícím páse, jsem se konečně začetla. Happyend se naštěstí nekoná.

TaLu
29.04.2019 5 z 5

Již dlouho jsem nečetla nic tak depresivního. Věřila jsem, že autorka nemohla začít psát špatně, a že poměrně nízké hodnocení bude zapříčiněno něčím jiným. Snad tím, že to v žádném případě není lehké čtení. Spisovatelka nás zavede na malé městečko, kde se náhlým úmrtím uvolní místo v radě města. To je jen rámec pro všechny postavy a postavičky, se kterými se čtenář setkává. Jmen je opravdu hodně, a ještě "aby se to nepletlo", mnozí mají své přezdívky. Postupně jsem se orientovala v množství i dějových linkách. Knihu jsem četla velmi dlouho. Možná proto, že jsem stále měla pocit, že jsem zapadla mezi partu lidí, se kterými nemám nic společného a vlastně s nimi nechci být. Název knihy má více významů. Prázdné místo v radě, prázdné místo v životech lidí, prázdné místo po setkání s nimi....prázdno. Postupně jsem si uvědomovala, že odvyprávěním příběhu mě spisovatelka nastavuje zrcadlo, které odráží něco, co se mi sice nelíbí, ale co opět dokázala svými slovy přesně zprostředkovat. Chodím mezi lidmi a pro své malicherné starosti nevidím někoho, komu bych obrazně, či doslova mohla zachránit život ? Chodím a nevidím ? Jak říkám - dolehlo to na mě jako hluboká melancholie, ale pokud po přečtení této knihy někdy silou vůle zvedneme oči a skutečně se rozhlédneme, KDO právě kráčí vedle nás, pak tato kniha splnila své poslání. Znovu číst nebudu, protože nikdy nezapomenu. Před autorkou jako vždy stojím s respektem, a vnímám její dar slova, které dokáže vytvářet svět.

al.bik
20.04.2019 2 z 5

Jelikož jsem v dětství přečetla sérii knih o Harry Potterovi jedním dechem, měla jsem od první knihy pro "dospělé" velká očekávaní. J.K. Rowlingová moje očekávání částečně splnila, ale nemůžu na 100% říct, že jsem si knihu užila tak, jak knihy o H. Potterovi. Ze začátku jsem měla pořádný guláš v postavách, kterých bylo na můj vkus možná až příliš moc, a taktéž děj se trochu táhl. Druhá polovina knihy byla o poznání lepší a závěr snad i překvapující. Celá kniha je věrným obrazem toho, jak lidé z malého města mezi sebou dokážou vést intriky, a to především, pokud se jedná o prázdné místo v místním zastupitelství.

Jeckyyy
12.04.2019 4 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst a pletly se mi postavy...pak jsem si zvykla a mohla se více soustředit na děj. Příběh je zajímavý, hezky detailní a závěr překvapivý. Líbí se mi styl, jakým autorka píše a ani tato kniha mě nezklamala :)
(Jak jsem knihu dočetla, musela jsem si po sto letech pustit mojí dříve také hodně oblíbenou Umbrellu :))

Alienn
24.03.2019 3 z 5

Dobrá sonda do života malého městečka, dobře se mi četla. Jen na mě hodně postav a tím pádem hodně osudů, v první půlce jsem se proto občas ztrácela, druhá polovina už lepší.

Ethys
07.03.2019 4 z 5

Půlku knihy jsem se ztrácela v postavách. Druhá půlka byla zajímavější, ale ten konec jsem nečekala.

Simča64
25.02.2019

Čekala jsem a byla jsem velmi zvědavá na první knížku od autorky po sérii Harry Potter. Prázdné místo je velmi zvláštní knížka a i když jsem ji přečetla celou, nemohla bych s klidem napsat, že ji doporučuji. Byla jsem poměrně dost zklamaná. Děj je velmi slabý a nemá žádný spád.