Prázdné křeslo

od:

Prázdné křeslo

Věhlasný kriminalista Lincoln Rhyme přijíždí se svou spolupracovnicí Amélií Sachsovou do Severní Karolíny, aby se zde podrobil operaci, která by mu mohla navrátit hybnost. Krátce po příjezdu se na Rhyma obrátí šerif nedalekého městečka a prosí jej o pomoc při řešení zapeklitého případu. Proti němu však tentokráte nestojí profesionální zabiják, ale nevyzpytatelný šestnáctiletý chlapec, vysmívaný pro svůj vzhled a chorobnou posedlost hmyzem. Nejzdatnějším Rhymovým soupeřem se ovšem nakonec nestává „Hmyzoun“, nýbrž protivník z nejsilnějších: Amélie Sachsová. Ta se totiž pouští do velmi riskantního pátrání na vlastní pěst, při kterém postupně vycházejí najevo nové okolnosti. Oba hlavní hrdinové tak nyní stojí proti sobě. Avšak zvítězit může pouze jeden....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60043/lincoln-rhyme-prazdne-kreslo-RL0-60043.jpg 4.5860
Série:

Případy Lincolna Rhyma (3.)

Originální název:

Empty Chair (2000)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Domino
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (119)

Přidat komentář
mario.nette
17. února

Moc hezky se to četlo, napínavý a nečekaný!

evismaior
12. února

80 % - Třetí případ Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové je neotřelý v tom, že hlavní hrdiny vytáhl z jim dobře známého New Yorku a vhodil je kamsi do močálů Severní Karolíny, kde je pro ně mnohem obtížnější analyzovat důkazy. A to obzvlášť poté, kdy spád děje přiměje Amélii jednat v rozporu se zákonem i Lincolnovou intuicí. Antihrdina Garrett "Hmyzoun" byl rovněž velmi dobře napsaný, byť bylo celkem záhy jasné, jak to s ním asi ve skutečnosti bude. Navíc, jak už je u Deavera zvykem, se čtenář hlavní zápletku dozví tak nějak zničehožnic až ke konci, a byť je opět vcelku logicky postavená (a ekologické téma je navíc vděčné), mám u tohoto autora už tradičně problém, že od začátku začínám podezřívat všechny postavy na place včetně těch zdánlivě kladných, což se už trochu neoriginálně ukazuje jako správné - tady už jsem jen čekala, kde ještě bude do toho zapleten - a opět pak bylo vidět, jak účelově je text do té doby psán - ono to nevadí u postav, které čtenář vnímá jen zvnějšku, ale trochu to pak křičí u postav, kde jsou popsány i jejich duševní pochody, které pak příliš neodpovídají realitě (už jen taková drobnost, že poslední odhalená záporná postava přemýšlí jménem a příjmením o někom, kdo se pak nakonec ukáže, že je její přítel - čekala bych, že o lidech, se kterými člověk spí, bude přemýšlet jen pod jejich křestním jménem - jenže to by nám autor ohledně jejich vztahu napověděl moc brzy, že...). Nicméně úroveň příběhu je stále na detektivku velice slušná a čte se to moc dobře.

Kattunka
04. února

Kniha neměla chybu, nečekané zvraty, napínavé až do konce. Doporučuji.

pavlina9305
04. února

Když je Vám ze začátku někdo strašně nesympatickej, nedejte na první dojem... A když je Vám někdo moc sympatickej...může se z něj vyklubat hajzl.. A to je přesně prázdné křeslo a další skvělá kniha Jefferyho..
Tohle prostředí mě hooodne bavilo...

Eidalon
23. ledna

Knihy pana Deavera asi fanouškům žánru netřeba představovat, 37 titulů rozdělených do 7 skupin z nichž největší tvoří příběhy Lincolna Rhyma, jsem měl čest za těch 18 let přečíst v plném obsazení, přičemž tu poslední – Poslední hodina právě dorážím.

Většinu těch knih vlastním a rád se k nim čas od času vracím. Prázdné křeslo jsem četl poprvé někdy kolem roku 2002 a když jsem narazil na audio knihu, rozhodl jsem se si knihu znovu připomenout.

Deaver je mistr obratů a zápletek a Prázdné křeslo je ukázkou jeho mistrovství. I když je kniha z jeho spíše prvotní tvorby, je to podle mne brilantní dílo, které řadím k jeho nejlepším. Zdánlivě jednoduchý případ Hmyzouna, 16ti letého chlapce, ke kterému se Lincoln a Amélie s věrným ošetřovatelem Tomem dostanou jaksi mimochodem se postupně rozvíjí v neuvěřitelný příběh s koncem zcela nečekaným a s přesahem běžné detektivky, neboť pointa kniha má širší záběr.

Lincoln a Amélie a celý policejní sbor ve fiktivním městu Tanner´s Corner je zmítán událostmi, děj se neustále vyvíjí a když si myslíte, že máte jasno, opět je vše jinak. Střídají se obrazy nejrůznějších situací ,kdy se dějová linie posouvá vpřed „očima“ mnoha postav, mezi kterými autor umně přepíná a postupně navazuje.

Ještě v poslední kapitole Vám autor zamotá hlavu posledním zvratem, ale nakonec je vše objasněno a vysvětleno. Skvělá práce, za mne plný počet hvězdiček.

PS – knihu vlastním, četl jsem ji a když jsem poslouchal její audio podobu, nestačil jsem se divit. Ikdyž jsem si naivně myslel, že má-li kniha 15 – 18 hodin poslechu je jedno, jak dlouho trvá, právě audio podoba Prázdného křesla mne vyvedla z omylu.

Režisér či kdo, knihu zkrátil cca o 15% - asi se musel vejít do nějaké stopáže, se s tím moc nepáral a tak Vám poslech chvílemi přijde nějaký divný, řady věcí zůstávají nedořešeny, nevysvětleny, ocitnete se v nějakém obraze a máte pocit, že Vám chybí data a nebo že je autor mírně zapomnětlivý.

Opak je pravdou, necitlivé zásahy a zkrácení děje o řadu situací z Vás dělají někoho, kdo asi zapomněl předchozí děj anebo za nesourodost děje soudíte autora, který je v tom ale opravdu nevinně.

Zde jen mohu složit poklonu genialitě pana Deavera, z této knížky nelze vystřihnout vůbec nic, vše má své místo, důvod, návaznost. A na druhou stranu, jaký má význam dělat audio slepenec z krásné knížky a tím ji degradovat o dva stupně níže - nedovedu pochopit a nebo naopak, to je tlak komerce tak silný?

A především čemu pak věřit, kdybych neměl originál knihy, neuvěřím, že je to možné . . . ale je, když Vás za pár let budou chtít vystřihnout z reality všedního dne ani nemrknete a předloží Vám co budou chtít schovaní za značkou renomovaného spisovatele s tím, že ví, že nikdo nebude prověřovat to, co autor skutečně napsal.

Již věřím panu Grygarovi, když tvrdí, že si nikdy nemyslel, že bude v roce 2018 muset tvrdě obhajovat názor, že je Země kulatá a ne, jak ji propagují na sociálních sítích některé náctileté komunity. Obzvlášť mne mrazí, když se třicetiletí rodiče netají názorem, že není třeba děti učit číst psát a počítat, vždyť technika a technologie to za ně vyřeší . . . a pak Vám do mailu napíší . . . Nevým jestli nabýdka bude cool . . . Bůh ochraňuj naši Zem . . . ( a to se autor těchto pěti slov honosí dvěma vysokoškolskými tituly)

Podlipna.b
26.12.2017

Dle mne nejlepsi z pribehu Lincolna Ryhma.

jana3526
19.11.2017

Sberatel kosti nastavil latku hodne vysoko, druha kniha mne moc nebavila, ale tato byla skvela. Obzvlast zajimavosti ze zivota hmyzu. Tesim se na dalsi.

PetK
18.11.2017

Takové to, jak se od začátku zdá všechno jasné, ale nakonec sovy nejsou tím, čím se zdají být. Od dalších dílů se liší tím, že se neodehrává (z velké části) v Lincolnově bytě, ale v novém prostředí. A konec? No prostě naláká na další díl.

Huvra
14.11.2017

Kniha byla výborná, i když jsem asi příliš zhýčkaná předchozími díly. Ty se mi líbily o kapku víc.
Skoro jsem se bála, že už mě konec ničím nepřekvapí. Co jsem si myslela? Vždyť čtu Deavera. Až mi ze zvratu běhal mráz po zádech. Nevím, proč se vůbec snažím nějak autora prokouknout, nejspíš to nikdy nezvládnu.

Vandiba
05.11.2017

Wow! Naprosto parádní. Kniha napínavá od začátku do konce. Deaver zase nezklamal!

hs777
25.09.2017

Třetí díl s Lincolnem a opět vynikající, i když tentokrát excelovala víc Amélie. Jak je u Deavera zvykem, zvratů je tam milión šest, takže co čtete na předposlední stránce zdaleka nemusí platit i na té úplně poslední. Rozhodně doporučuji.

Welinie
19.09.2017

Já jsem si to teda užila od začátku dokonce. Ale asi bych tam přidala trochu víc Rhymovo myšlenkových pochodů.

jefff
17.08.2017

Super-napínavá kniha, která se čte sama od začátku až do konce. Případ zajímavý, zase originální oproti prvním dvěma dílům. Konec je hodně "sherlockovský", což mi úplně nesedí, ale jinak nemám co vytknout.

Martinacertik
30.07.2017

Líbil se mi nápad. Děj mi utíkal sám a Lincoln mě prostě bavil jako vždy. Jsem z autora nadšená na to, že se mi do rukou dostal vlastně úplně náhodou a nečekaně.

harena
23.07.2017

Opět skvělý thriller, napínavý až do konce! Pro mě pátá kniha ze série a pan Deaver rozhodně nezklamal. Jeden zvrat střídal druhý, nakonec jeden megazvrat na konci a všechno bylo zcela jinak. Zajímavá postava Hmyzouna, jeho vyprávění o hmyzu - většina z toho byla pro mě novinkou a bavila mě. Jeffery Deaver patří mezi spisovatele, kteří psát prostě umí. Těším se na jeho další díly.

Tabby
21.07.2017

Deaver jak má být, skvěle napsaná napínavá od začátku až do konce.
Tentokrát se posuneme z velkoměsta do malého městečka, kde má Lincoln pomoct tamní policii.
Když si myslím že už mě nemůže nic překvapit, tak mojí teorii rozcupuje na malé kousky a vše je jinak než se zdá. Každý kousek zapadne do sebe a vše se utvoří v dokonalý konec.

Romžiry
10.07.2017

Napínavá od začátku do konce. Vynikající kniha. Super.

Kerberos
21.06.2017

Tak tenhle díl měopravdu dostal,super.

Lana33
18.06.2017

Kniha ve me dokazala probudit rozpolcenost a neustale me nutila zamyslet se nad podivnym Hmyzounem. Brzo jsem si nejakym zpusoben dokazala odhanout, kdo je nejvetsim zlounem, kdo by za tim mohl stat, ale ani ve snu me nenapadlo, kdo vsechno je do zapekliteho pripadu zapojen. Konec byl velkym prekvapenim. Jako vzdy ve me Deaver probudil touhu sahnout po dalsi knize ze serie. Tento autor rozhodne vi, jak zaujmout ctenare.

Janca13
21.05.2017

Jako vždy napínavé až do samého konce.

Půca4
02.05.2017

Úžasné. Tak nějak už Deavera znám, takže když už to vypadalo na konec, věděla jsem, že se vše nakonec ještě změní a nespletla jsem se. Dokonalé prostě. Doporučuji!

klokan.1905
04.04.2017

Prázdné křeslo...
Třetí případ Lincolna Rhyma a jeho asistentky Amélie Sachsové nás zavádí do Severní Karolíny... Zde se na Rhyma obrací místní šerif s prosbou při řešení jednoho případu... Proti Rhymovi a Sachosové však nestojí profesionální zabiják, ale nevyzpytatelný šestnáctiletý kluk, přezdívaný Hmyzoun...
Jeffery Deaver je prostě bůh, když už si člověk myslí, že je to ten - tak obrat o 180° a veškerá má teorie je rozštípaná na třísky... Knížka byla skvělá, mohu jenom doporučit k přečtení...
... co je podstatou naší práce? Drobná vítězství. Občas najdeme vlákno, občas částečný latentní otisk, sem tam pár zrnek písku, která nás mohou dovést až k domu pachatele. O nic víc nám nejde - jen o drobné úspěchy. Já vím, že už z tohohle křesla nikdy nevstanu... Ale potřebuju drobné vítězství...

jockjock
04.04.2017

Mame tady mesto bez deti a v nem 16 leteho panice,na veku toho panice vlastne nezalezi,je jedno jestli vam je 16,18 nebo 31...lol.
Pro tohoto panice neexistuje nic krome jeho posedlosti hmyzem az do jednoho dne, kdy si rekne dost bylo motylu,mravencu stonozek,brouku(neplest s Beatles!)a tak se rozhodne podivat i na lidske samicky ale to asi nemel delat,zacnou mu potize a po chvili uz stoji proti celemu mestu,jen Amelie mu snad muze pomoci v tomto pribehu plnem prevratu udalosti jak uz od Deavera zname.

Schamila
09.03.2017

Tak to bylo super, podezřelý jeden, zápletek spousta a neskutečné zvraty v závěru - pořád je vše jinak, než si myslíte a k tomu všemu ještě drahý Lincoln a Amélie. Moc hezky byl také probrán život hmyzu, obdiv autorovi - asi si o něm také něco časem přečtu. Shrnuto - fakt bezva - doporučuji.

KaiShun
24.02.2017

Tahle partickaburanu :D

noral
20.02.2017

Excelentní, jako každý díl.

hana.hanigerova
15.02.2017

Vynikající kniha s příběhem z amerického maloměsta, kde se mi líbilo mnohem víc, než na Manhattanu :-) Mnoho zvratů a konec úplně jiný, než jaký ho čekáte - prostě Deaverovská klasika.

ZuK1
01.01.2017

Napínavá kniha s neuveřitelným počtem zvratů až do jejího úplného konce.

Mikako
24.12.2016

Každá kniha s Lincolnem Rhymem, kterou jsem dosud přečetla, mě utvrzuje v tom, že Jeffery Deaver je geniální mistr svého řemesla! Tolik zvratů v jedné knize...
Vůbec jsem neměla problém se začtením, kniha mě vtáhla od první stránky a nepustila mě až dokonce. Děkuji za to!

Majkrofon
23.12.2016

Ďalší Lincoln Rhyme, opäť vynikajúci záver plný zvratov, bohužiaľ začiatok sa trošku vlčie a nie vždy je to až také pútavé čítanie, preto len 4 hviezdy. Ale kvalitné čítanie, to každopádne.