Pravý leopardí kožich

Pravý leopardí kožich https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343535/bmid_pravy-leopardi-kozich-MjV-343535.jpg 4 128 47

Román o ztrátě, která otevřela nebezpečnou cestu do hlubin vlastní duše. Jana otěhotněla, Jana předčasně porodila, Jana přišla o dítě. Co všechno z rodinné historie se může ukázat během šesti neděl? A je osud jedné generace osudem i těch dalších, jako když si lidé přehazují horkou bramboru? U Jany se přítomnost i budoucnost zakusují do minulosti jako had do svého ocasu a hlas krve nelze přeslechnout… Hana Kolaříková napsala působivý psychologický román o ženě, která se po smrti dítěte ocitla ve zlomové situaci. Matka, otec, muž, milenec, nejbližší přítelkyně – kdo jí dokáže ukázat světlo? Najde Jana klíč ke svému nitru hluboko v rodinné historii, která sahá až k holocaustu? Nebo v Africe, která opájí smysly?... celý text

myšpa
26.07.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila.

Efča59
19.07.2018 3 z 5

Velmi zvláštní a zajímavá kniha.Ze začátku jsem sice trochu bojovala s větší lyricnosti příběhu, ale v druhé půli se osudy żajímavě propojily a závěr jsem dočítala jedním dechem. Celkove propojení myšlenek, pocitů a samotného příběhu resp. příběhů se mi velmi líbilo.

Chloe.leknin
12.07.2018 1 z 5

Těšila jsem se na pro mě novou českou autorku, ale kniha byla obrovským zklamáním. Kulisy příběhu (luxusní byt na Václavském náměstí, noc na pláži s jiným, zatímco partner spí v hotelu) jsou stejně neuvěřitelné jako samotné postavy. Unylé, bez hlubší psychologie, těžko jim uvěřit jakoukoli emoci. Celé mi to přišlo jako jedno obrovské klišé a příběh Erny jaksi uměle napasovaný. Jedna hvězda za přebal.

broskev28
02.06.2018 4 z 5

Dočetla jsem a zkouším se vzpamatovat. Už nejsem v Praze na bývalém koňském trhu, tím méně v Etiopii. Ale příběhy jednotlivých hrdinů plynou dál - pravda, asi ne všechny.
Takže asi nejvíce souzním s komentářem Petruš999. Pro mne to bylo skvělé čtení, počínaje jazykem - poslední dobou mám štěstí na autorky, které dokáží z češtiny vybrousit úžasné drahokamy ( Marie a Magdalény, Bylum Nebylum) - a konče Erniným překvapením. Málokdy jsem četla knihu, v níž by předměty tvořily stejně důležitou součást knihy jako lidé; tady tomu tak určitě je. Postavy v této knize - velmi zajímavě popsány, chtěla bych je potkat a popovídat si s nimi (snad až na Aleka), a to včetně nešťastné Zdeny.
A pokud jde o Janiny černé myšlenky a pitvání vlastních pocitů. Zažila jsem šestinedělí se zdravým dítětem, a přesto bych si mohla s Janou podat ruku. Hormonální rozkolísanost způsobuje neuvěřitelné kotrmelce v myšlení i v chování, já si od té doby nikoho netroufnu soudit. Chápu ovšem, že čtenář čeká od této knihy i něco jiného. Tady se určitě dočká, takže přeju úžasné čtení!

jahlina
24.03.2018

Začátek knihy mě trochu polekal, že kniha bude celá o zoufalství hlavní hrdinky nad ztrátou dítěte. Celý příběh se však zajímavě rozvinul a dovedl mě k nečekanému závěru. Knížka se mi hodně líbila.

loudomar
22.03.2018 3 z 5

Musím se přiznat, že první půlka knihy mě příliš nebavila. Hlavní hrdinka se utápěla ve svých vlastních černých myšlenkách stále dokola. Až mi chvílemi lyričnost jejího vyprávění přišla otravná a napadalo mě, zda se celou knihu bude omílat skutečnost, že přišla o novorozeného chlapečka. Ve chvíli, kdy se začal příběh prolínat s příběhy babičky a prababičky, už mi vyprávění přišlo zajímavější. Celkově mě ale malinko míjela souvislost mezi jejím utrpením a utrpením její babičky. Zvláštní kniha, která ve mě ovšem něco zanechala...

eva3695
22.03.2018 5 z 5

A musím říct, že nějak nemám slov. Knížka se mi velmi líbila a zároveň mě přivedla na různé myšlenky. Tato knížka asi bude mít své obdivovatele i odpůrce. Za mě je skvělá, ale zároveň trochu depresivní.
Nějak to vše co Jana prožívala a co v minulosti prožila její babička Erna mě zasáhlo hluboko v srdci. "Je to román o ztrátě, která otevřela nebezpečnou cestu do hlubin vlastní duše."

hannina
11.03.2018 5 z 5

Příběh se odehrává v poetické atmosféře, v esteticky dokonalých reáliích,hrají jej dokonalí krásní úspěšní vzdělaní lidé a nakonec je všechno jinak, což však oni nevědí....Chvíli jsem si zvykala na lyrické pasáže, a nakonec jsem se k těm počátečním vrátila, abych je na sebe nechala dodatečně působit.

dagmar7365
10.02.2018 4 z 5

Pravý leopardí kožich je kniha, která ve mně bude ještě dlouho rezonovat. Je to psychologický, sociální, intimní, ženský, duchovní ( a další....) román s velkým přesahem. Autorka velmi něžně zachází s jazykem, což ještě více dokresluje atmosféru dané situace. Hlavní hrdinka Jana přijde o dítě, a to se jakoby stane spouštěčem celého jejího přerodu, uvědoměním si, pochopením historie, hledáním vlastní cesty. Po celou dobu je nám podsouvána myšlenka, že krev není voda a skrze generace je předáváno více, než jen geny. Setkávají se zde postavy racionálního založení s postavami, které mají vlastní spirituální zkušenost. Závěr knihy pak nečekaně odhalí (ale jen nám čtenářům) rodinné tajemství a tím předchozí lpění na pokrevních vazbách vlastně neguje.
Mrzí mě, že při editorské činnosti unikla záměna jmen mužských hrdinů (Alek místo Viktor) na straně 140 a 141, kazí to danou situaci.

estwen
12.01.2018 3 z 5

Těsně před touhle knihou jsem četla Hanu, které obsahuje daleko silnější odkaz na druhou světovou válku, na rodinou historii a na vyrovnání se s trably, co člověka potkají. Tahle kniha pro mě zůstala ve stínu i kvůli jazyku. Je totiž plná tklivých lyrických úvah, dlouhých a složitých souvětí a jakýchsi odkazů, které nakonec vyzní prázdně. Jediné, co ve mě zůstalo je touha vidět ten byt na Václaváku a hlavně jeho kuchyň.

Analady
08.11.2017 2 z 5

Tato kniha se mi nečetla moc dobře, musela jsem se do čtení spíš nutit. Působila na mě dost pochmurně, byla protkaná jakousi tíhou a temnotou. Ze začátku mi vadil až příliš poetický a spirituálně laděný styl, postupně jsem si zvykla. Nevím. Mám z ní dost rozporuplné pocity. Neříkám, že je to špatná knížka. Prostě mi moc nesedla.

marca_m
08.11.2017 4 z 5

Pravý leopardí kožich je knihou, která ač se mi líbila, na její čtení jsem se vlastně netěšila. Komorní atmosféra jednotlivých tklivých příběhů vyznívá dost tísnivě, v případě hlavní hrdinky vlastně až tragicky. Co se mi líbilo velmi, bylo vylíčení krásného starého bytu a lásce hlavní postavy ke starým časům, které zosobňuje i generační pouto.

rottovat
30.10.2017 3 z 5

Za mne hodnotím jako průměr. Autorka psát umí, jednotlivé kapitoly se mi četly dobře, ale měla jsem pocit, jako by nevěděla, co vlastně chce. Spojení afrických reálií, mladé ženy utápějící se v tragické poporodní depresi a k tomu příběh z 2.světové války, nějak mi to k sobě nepasovalo a zejména ta válečná epizoda, ač byla napsána dobře, na mě v celém kontextu působila tak nějak uměle, navíc.

josska
29.10.2017 4 z 5

První kniha od autorky a moc se mě líbila,četla se pěkně,škoda že příběh Erny nebyl víc rozveden,a ten konec mě překvapil..

vojteska70
10.10.2017

Raději bych, aby příběh z války byl více rozveden. Příběh Jany mně fakt nijak nedojal a dokonce jsem si chvílemi myslela, že je to trosku přehnané. Znám daleko větší a horší tragédie a lidi to musí přežít. Pro mne zkrátka příběh Erny byl zajímavější a škoda, ze ho bylo málo.

bigben
07.10.2017 4 z 5

Knihu jsem si zarezervovala v knihovně, aniž tušila co je hlavním tématem. Po zjištění se mi do čtení moc nechtělo. Nakonec jsem byla ráda, že jsem se do ní pustila a za dva večery přečetla. Příběh mě dostal a hlavně závěrečné kapitoly. Doporučuji.

marvarid
03.10.2017 3 z 5

Kniha obsahuje dva nevyvážené příběhy. Starší dějové linii je věnováno méně prostoru, byť je Ernin příběh silný, vyprávění přehledné a rozuzlení fantastické. Janin příběh se mi naopak téměř nedotkl. Byť by tragická událost mohla poskytnout zajímavý pohled do duše mladé ženy, nic takového se nestane. O Janě se nic moc nedozvíme, krom toho, že je krásná, inteligentní (jak z jiné planety, ne narozená z ženy), skvělá kuchařka, dech beroucí milenka... Na takové postavy ale člověk většinou narazí v telenovele, ne v životě. Při tom celkovém nedostatku informací jsem její poslední rozhodnutí nepochopila. Tak nevím. Celkově jsem čekala vzhledem ke skvělým recenzím víc.

cérka
12.09.2017 5 z 5

Opět jedna z mála knih, která mi zůstane zaseknuta hluboko v duši a ke které se budu ráda vracet. Paní Kolaříková píše nádhernou, košatou češtinou, radost číst! Bravo, děkuji a jen tak dál!

Petruš999
29.08.2017 4 z 5

Kniha se silným příběhem několika hlavních postav, rychle se posouvá kupředu, aby vás závěrem úpně šokovala. Psaná poutavým jazykem, který vtáhne do děje.

Jana283
14.08.2017 5 z 5

Další střípek do mozaiky o bolestech lidské duše, o našem sepjetí s minulostí, která nás přes veškeré snahy formuje a před kterou není úniku.

"I oběti holocaustu a válečných zločinů se rodí znovu ve vlastních potomcích, neskončilo to. Hra je pořád v běhu.Krev neumírá, ale rodí se znovu a znovu v dalších pokoleních".

"Afričtí šamani tvrdí, že lidé v Evropě mají potíže s předky, že ve dvou strašlivých válkách zahynulo mnoho příbuzných. Rody ztratily své kořeny, mezilidská pouta byla zpřetrhána, a tak mnozí nemají tušení, odkud pocházejí, kam vlastně patří, a duchové jejich předků jsou vyděšení a zmateně bloudí."

Židé druhá světová válka (1939–1945) Afrika

2015  90%Mušle
2017  72%Pravý leopardí kožich
2018  70%Na konci světa
2011  71%Tma před úsvitem
2022  52%Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala

Kniha Pravý leopardí kožich je v