Právo první noci

Právo první noci https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2421/bmid_pravo-prvni-noci-UsC-2421.jpg 3 54 11

Ústředním motivem dobrodružně historického románu známého autora knihy Čachtická paní je mnohotvárný protiklad boje a lásky. Autor ve svém milostném románu využil možnosti, které mu poskytoval manželský čtyřúhelník postav dvou nerovných světů. V románu najdeme všechny znaky autorova prozaického umění – talentu, fabulaci, lehkost stylu,schopnosti vnést do příběhu napětí.... celý text

Literatura slovenská , Historické romány

Vydáno: , Petrklíč , Niky

Právo prvej noci , 1937

čef
17.04.2023 3 z 5

Archaický styl vyprávění už do dnešní doby moc nepasuje a moc čtenářů ho v oblibě asi nemá, zvláště když obsahem knihy jsou různé zádrhele manželského a milostného života Hraběte Pálffyho ve spojení s jeho písařem, vzdělaným venkovanem, někdy za Marie Terezie na Slovensku v okolí Trnavy. Akčního zde tedy moc není, ale nekonečné lásky, nenávisti a těch slovních soubojů si užijete víc než dost.

Evkae36
09.02.2022 1 z 5

“Ale jo! Ale ne! Ale jo! Ale ne! Ale jo! Ale ne ne ne! No tak jooo!” Asi tak bych shrnula tento příběh. Jediný plus dávám tomu že se to dobře četlo jinak to bylo strašný :-D

sgjoli
02.05.2021 3 z 5

Doteď si pamatuju, jak jsem jako puberťačka byla z téhle knihy dost zmatená. Bůhví proč jsem čekala echt historický román a ona to byla místo toho červená knihovna jak vyšitá. Podle mne to asi není nic, co by člověk nutně musel číst opakovaně. Jak už bylo zmíněno v jiném komentáři, knize chybí jistá autentičnost, kvůli níž kniha nepůsobí příliš uvěřitelně. Tomuto románu ovšem nemohu upřít čtivost – četlo se mi to totiž jinak kupodivu dobře. Akorát jsem obsahem čekala něco trochu jiného. Nakonec se z toho vyklubalo dost průměrné dílo, které nenadchne, ani neurazí.

Kačislava
18.10.2018 odpad!

Za mě velké zklamání, nemyslím si, že by šlo o kvalitu zpracování, nejsem si jistá autentičností. Děj se odehrává na pomezí středověku, hlavní "hrdina" Jan Drgáň je nevděčný, vychytralý, vypočítavý záškodník. V půlce knihy jsem to nevydržela a podívala se na konec, zda-li tento skončí zaslouženě v rukách kata. Neskončil, koná se pseudohappyend, "dobro" zvítězilo. Možná to cosi vypovídá o době, kdy byla kniha napsána (ovlivnění komunistickým režimem), protože hrabě docela často pořádá hostiny pro prostý lid, platí jim jídlo a pití (ačkoli nemusí), oni přijdou, z jeho se najedí a opijí a pak toto považují za ponižující? Nevděčníci!

Bradavička
17.09.2018 3 z 5

Červená knihovna, ale krásně napsaná.

Synysterka
18.03.2018

Kniha nebyla špatná, ale za mě je top Čachtická paní a ta nasadila laťku tak vysoko, že ji asi žádný jiný román Nižnanského už nepřekoná, celkem jsem se u ní chvílemi trápila.

Evaho73
09.11.2017 5 z 5

Pamätám si, že keď som túto knihu po prvýkrát čítala vo svojich "sladkých a naivných" šesnástich rokoch na zastrčenej malej dedine, moje "ženstvo" ako také utrpelo poriadnu ranu. Vtedy som si prvýkrát začala uvedomovať odvrátenú stranu lásky a vôbec samotného života ......cez povyšenecké a násilnické chovanie pánov k svojím poddaným. Nedokázala som pochopiť ich zverstvo, ktoré konali pod ochranou samonastoleného "práva prvej noci" a ničili životy mnohých poddaných mladých párov, ktoré často ani netušili, či sú ich prvorodené deti vlastné alebo sú bastardmi svojich pánov. Bolo to pre mňa nepredstaviteľné a priveľmi kruté. Vtedy som bola úprimne rada, že žijem v inej dobe, ale zase som si ako naivka neuvedomala zverstva tej doby....

Kerberos
01.07.2017 4 z 5

Četla jse jako studentka a líbilo se mi to.

Wahlker
31.07.2013 4 z 5

Nebolo to celkom to čo som čakala, ale páčilo sa mi to

luccil
23.02.2013 4 z 5

Přesně jak ostatní píší. Prostě Čachtická paní je od Nížnanského nejlepší. Toto už jsem dočítala spíš jen tak. A hlavně se to mohlo jmenovat jinak. Vím, že tam šlo o to, že pán chtěl Haničku dřív než se provdá a z toho ten název, ale dlouho člověk čeká na to proč se to tak jmenuje a nakonec se tam ani tato fráze v díle nezmíní.

hortenzie
17.01.2013 3 z 5

Také mne toto dílo dost zklamalo - Čachtická paní je asi nejlepším dílem tohoto autora. Ještě celkem ujde Žena dvou mužů.

Jožo Nižnánsky
slovenská, 1903 - 1976
1971  85%Čachtická paní
1971  73%Žena dvou mužů
1993  70%Právo první noci
1992  88%Lásky Žofie Bosniakové
2008  82%Cholera

Kniha Právo první noci je v