Pravidla zdvořilosti

Pravidla zdvořilosti https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361643/bmid_pravidla-zdvorilosti-Zzu-361643.jpg 4 212 47

Čtenáři i kritikou oslavovaný román z prostředí newyorské smetánky třicátých let minulého století, který dává vzpomenout na to nejlepší z děl F. Scotta Fitzgeralda. Pětadvacetiletá Katey nemá na konci roku 1937 příliš důvodů k oslavám, a tak si s kamarádkou naplánuje klidný silvestrovský večer v zapadlém jazzovém baru. Náhodné setkání s úspěšným bankéřem Tinkerem, který v baru hledá svého bratra, jí však naprosto změní život. Od onoho osudného Silvestra pak sledujeme Kateyinu klikatou cestu mezi newyorskou smetánku, poznáme pozlátko i bídu „lepší společnosti“ a nahlédneme do duše neobyčejné dívky s ještě neobyčejnějším osudem. Amor Towles se v románu Pravidla zdvořilosti pokouší o zdánlivě nemožné – očima ženy v něm probouzí dávno zaniklý svět se všemi jeho nepsanými zákony a zásadami, které něžnému pohlaví nedávaly příliš šancí na seberealizaci a úspěch. Období třicátých let minulého století se mu však daří vykreslit s obdivuhodnou živostí a čtenář se zvědavostí sleduje, kam až se Katey za pomoci šťastných náhod i vlastních schopností podaří vystoupat.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Rules of Civility , 2011

Jaruš7
23.10.2018 5 z 5

Pravidla zdvořilosti - výzva ke čtení - jde se zdvořilostí vůbec zdárně existovat? Zdvořilost je zušlechtěná slušnost a dodržovat její zásady se jeví, jako žít v jiné vznešenější realitě. Takže tohle fluidum je tu v očekávání.
Citace :"Netrénovanému oku by všichni ti lidé připadali, jako figurky se sebedůvěrou podpíranou alchymií, bohatstvím a postavením. K vidění však byla i touha po úspěchu a závist, zrada a chtíč, stačilo jen vědět kam se dívat."
"Přestavila jsem si ho na Manhattanu, chudého vším, jen ne duchem, a pocítila lítost a závist, ale také špetku pýchy a trochu naděje."
Opojná atmosféra v luxusu, swingu, mládí, zde uplatňovat zásady zdvořilosti je vzrušujícím konfliktem.
Pro inspirativnější rozhled doporučuji, není nad to změnit stereotyp, alespoň na chvíli .....

marcela6425
20.08.2018 5 z 5

Příjemně plynoucí román ve stylu Velkého Gatsbyho - je zasazený do konce třicátých let v New Yorku mezi tamní smetánku. Vyprávěn je přitom chudou písařkou, dcerou ruského imigranta, která ale nemoralizuje, jak by se prvoplánově mohlo nabízet. Naopak - snaží se vydobýt si své místo a po společenském žebříčku stoupá postupně vzhůru.
Snad poprvé (no dobrá, podruhé) se mi stalo, že jsem po dočtení měla chuť se vrátit zpět na první stránku a začít zase od začátku.

mats379
05.06.2018 3 z 5

Je to určitě velice dobrých 3,5 bodu, ale bohužel F. S. Fitzgerald byl jen jeden a srovnání s ním se velice nabízí. Pro někoho, kdo od něj nic nečetl, může být tato kniha určitě výše hodnocena. Ale já v tomto díle postrádám něhu, poetiku, nostalgii, co dělá knihu nezapomenutelnou...

EL.ZA
08.04.2018 4 z 5

Nádhera! Klasický krásný román, dýchne na vás atmosféra New Yorku třicátých let, zajímavý příběh a dobře vykreslené charaktery hlavních postav. Těším se na další dílo tohoto autora.

snimcibdim
02.04.2018 3 z 5

Příjemná oddechová pohlednice z New Yorku třicátých let.
Love story, která není sentimentální. Pěkný barvitý jazyk, poutavé vylíčení tehdejšího životního stylu.
Srovnání s Fitzgeraldem se opravdu nabízí, i když jeho knihy mají ještě větší náboj, ale nejde si na něj při čtení této knihy nevzpomenout.
Co mě zaujalo je to, že autor velmi málo rozebírá psychologii a pocity postav - musíte si to domyslet z toho, jak postava jedná a co říká - podobně jako když čtete divadelní hru. Někdy mě proto postava dost překvapila.
Ostatně kniha si přímo říká o zfilmování.
Dávám jen 3 (ideální by bylo 3,5), protože vyložená pecka to pro mně není, a obávám se, že bude brzo pozapomenuta.
Četla jsem ji jako ebook, nevím, jestli je grafika papírového vydání identická, ale trochu mě rušilo formátování přímé řeči - namísto obvyklých uvozovek jen pomlčky na začátku. Doufala jsem, že si zvyknu. Nezvykla.
Knihu bych doporučila hlavně těm, co mají rádi americký retro kolorit nebo co si chtějí přečíst nějakou vztahovou oddechovku a nestojí přitom o klasické romány pro ženy nebo typickou červenou knihovnu.

boticelli
02.02.2018 5 z 5

Retro jizda New Yorkem koncem tricatych let. Swing, jazz, koktejly, delikatesni vecere, diamanty... Lesk i bida. Nostalgicky pohled zpet na rok 1938 ocima hlavni postavy Kathy. Jednoduse mesto, ktere nikdy nespi.

ElUboshski
17.01.2018

Nikdy jsemnic podobneho necetl, jak obsahove tak titulove a zanrove a tahle bravurne napsana kniha me zaujala na prvni pohled o to vice ze je to fitzgeraldovsky roman, proste wow!

New York americká literatura 30. léta 20. století jazz společenské romány Manhattan (New York)

Amor Towles
americká, 1964