Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2752 367

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

drzaja
06.04.2020 2 z 5

Jste skvělý spisovatel a začnete psát ambiciózní román. Chcete v něm mít fakt hodně postav, ale zapomenete, že ten román píšete v průběhu padesáti let, proto se žádná z postav nijak nevyvíjí. Nevíte co s postavou? Vždycky je tu rakovina, nehoda nebo protržená hráz, která vás nechtěných postav zbaví líp než potratová klinika. Ta kniha je dnes zastaralá především tím, jak se všechny postavy chovají jako spisovatelovy loutky. To by se G.R.R. Martinovi nestalo.

icezero
29.02.2020 3 z 5

mě z téhle knihy a stejně tak i filmového zpracování zůstala v hlavě především věta "Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie."
Občas mi knížka přišla až hrozivě zdlouhavá a to mi celkový dojem dost kazí. A taky to že to rozhodně není dílo, které se dá číst na jednou.

Abroš
17.02.2020 5 z 5

Příběh o hledání smyslu života a pocitu být užitečný a, že každý může najít své místo.Bohatě vrstvený román,který je někdy až moc detailní.Ale to je věc autora.Za mě,moc krásná kniha.Mám takové věcné rozepisování rád.Komu se líbí takové příběhy doporučuji Šťastný Per od Pontoppidana

Bridget30
03.01.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, někdy až morbidně detailní. Líbilo se mi i filmové zpracování.

Janadvorackova
09.12.2019 4 z 5

Kniha, která nejde přečíst, nebo poslechnout na jeden zátah.
Množství detailů je až neuvěřitelné, ale ty se ztrácejí ve zbytečně nataženém příběhu. Trochu to unavuje, otravuje a ruší. Někdy jo.
Některé dialogy mi přišly až za vlasy přitažené, dělaly z lidí blbce. Ale u jiných, detailně popsaných situací, jako když šli dva sirotci na nádraží oznámit smrt, jsem se fakt zasmála.
Většina postav sympatická v tom smyslu, že byste je v jednu chvíli propleskli a pak jim odpustili i vraždu :).
Jen Melony (nevím, jestli to píšu správně), tu bych vyškrtla.

Morální výhrady k tomu nemám, lékařsky zajímavé popisy potratu mě spíš zaujaly. Připomněly mi jedno video, které jsem kdysi na tohle téma viděla.

Stejnojmenný film se mi docela líbil, i když zdaleka neobsáhnul děj knihy, určitě nastínil její nejdůležitější poselství, která kniha tak věcně rozvinula.

Banushka
30.11.2019 4 z 5

Byla jsem nemile prekvapena detailnim popisem potratu a vsemoznych postupu pri nich. Normalne mi to nevadi, ale ted v tehotenstvi bych se tomu radsi vyhnula. Jinak knizka pekna, mozna bych jen cekala vice rozebrat konec a vsechna ta odhaleni, jak se s tim kdo popasoval. Na to, ze se tomu tak dlouho vyhybali a bylo to velke tema pribehu, to bylo dost odbito (kdyz uz to ma 600 stran).

Maggot.87
29.11.2019 2 z 5

Pohádka pro dospělé, která ale vůbec nefunguje. I místy vtipná nadsázka se utápí v banalitách a nesmyslných zvratech.

Jedna hvězdička za získání přehledu o gynekologických nástrojích a postupech, ta druhá za odrůdy jablek; na víc to ale není.

bigbabe
06.09.2019 2 z 5

Poslední dobou vždy nevím, co o knize napsat resp., co si o knize myslet. Buď je to znamení, že si vybírám všeobecně špatné knihy (špatné ve smyslu; né mého stylu) nebo, že jsem unavena čtením a měla bych si dát pauzu.
Po dvou nadprůměrných knihách (Svět podle Garpa a Dokud tě nenajdu) a dvou, které jsem nepochopila (Imaginární přítelkyně a Manželství do 158 liber) jsem si řekla, že Pravidla moštárny by každý knihomol měl mít na svém seznamu přečtených knih.
Prvních cca 200 stran jsem se na to fakt chtěla vybodnou, rozvláčný děj, zbytečně dlouhé popisy nezajímavých postav nebo událostí, pak jakžtakž nějaký spád. Potom trochu naprosto nereálných situací (fakt si nedokážu představit, že by tohle někdo ve skutečném životě zkousl) a pak rychlý (v jedné poslední krátké kapitole) konec.
Nevím, jestli má Irving nějaké lépe hodnocené knihy, ale myslím, že ho pár let; možná navždy, nechám spát.

Chesterton
29.08.2019 1 z 5

Ó jé.
"......jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince 'svatý' Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem....."
No, nebudu asi víc rozebírat, abych nebyla v očích zdejších nadšených komentářů označena za prudérní.
Už žijeme v jiné době.
Vypůjčím si slova Jardík50 'rozvleklé erotično jako vždy'
A Belatris 'přeceňovaný schematik' v hodnocení Irvinga jako autora.
Jsou zkrátka autoři, kteří se při tvorbě bez pohlavních orgánů a sexu neobejdou. Od Irvinga až po Kosińského.
Bohužel.
Je pravda, že na střední škole bych tam byla schopná nějakou myšlenku najít. Dnes už je to jen účelová směska na hranici propagování práva na potrat, které vystřídalo dnešní právo na dítě. A nejvíc šílená je ta rozvleklost, která zabije cokoli dobrého! Lákavý styl, nepatrná hodnota.
Ani v podání Ladislava Mrkvičky to nešlo. Utápěla jsem se v nadsázkách.

jirina4159
09.07.2019 5 z 5

Další zajímavé čtení plné napětí zajímavých osudů lidských přání.

tynka65
19.06.2019 5 z 5

Je to šest let co jsem knihu četla, ale sirotek Homer zůstává jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav... To pro mě mluví úplně za vše

Nerevanin
18.06.2019 4 z 5

Velmi pěkné. Příběh samotný zřejmě moc objevný není, ovšem v tomto případě jde spíše o zpracování než o samotný děj. Kniha je napsána velice hezkým jazykem a velmi pěkně přeložena - už jen proto ji stojí za to přečíst. Z pestré palety postav je nejzajímavější psychologie doktora Larche a způsoby, jakými manipuluje svým okolím. Většina ostatních postav někdy bohužel působí trochu jednodimenzionálně či karikaturálně (např. sestra Angela a sestra Edna jsou v podstatě zaměnitelné). Úvodní část knihy je poněkud zdlouhavá a obávám se, že některé čtenáře může odradit, nicméně druhá polovina (přibližně od chvíle, kdy se Candy a Wally objevují na scéně) je velmi čtivá. Kniha rovněž kvalitním a nenásilným (tj. v příběhu nevyčnívá jako pěst na oko) způsobem zpracovává stále aktuální téma legalizace potratů. Ostatně většina témat, kterých se kniha dotýká (např. potřeba někam patřit) je velmi nadčasová. Doporučuji.

Augiee
06.06.2019 5 z 5

Jednoduše řečeno, tohle byla perfektní kniha- úžasná. Začla jsem ji číst a poté jsem zjistila, že je to i maturitní četba, takže dvě v jednom. Film jsem viděla jen půl hodinky ale bohužel mě nenadchnul, nebyl vůbec podle knížky a nějaké důležité osoby jako např. Melony tam nebyli.

Mysias
14.05.2019 5 z 5

Úžasný film a ještě úžasnější kniha. Až jsem byla naštvaná, že to filmové zpracování neobsáhlo všechno, co je v knize. Což je ale normální a proto opravdu doporučuji knihu přečíst.

Dandulka
04.05.2019 5 z 5

Klasika, ke které jsem se po letech ráda vrátila.

čtenářkaBára
03.05.2019 5 z 5

Tato kniha mě naprosto strhla, žila jsme s Homerem jeho divoký život. Líbil se mi občas perverzní nádech, ale přitom uvěřitelný příběh celé knihy.

Monika_cz
20.03.2019 5 z 5

Na začátku jsem měla problém se začíst, každý popis byl zdlouhavý a velice (kolikrát jsem si říkala, že zbytečně) zdlouhavý, ale pak si říkala, že Irving dobře udělal. Kniha dostala spád a já si najednou naprosto dokonale dokázala představit vše, co se v knize odehrává. Kniha je plná pocitů. Postava Homera mi přirostla k srdci.

sikope
16.03.2019 5 z 5

Vyprávění, od kterého jsem se nedokázala odtrhnout.
Přečetla bych i přeskočených patnáct let.

gaaabi
02.03.2019 5 z 5

Pro mě nejhezčí, nejčtivějčí Irving.

veronika6096
25.02.2019