Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2747 367

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

PinkBunny
PinkBunny
11.01.2024 4 z 5

Slyšeno jako audiokniha.
Při řízení do Polska, aniž bych znala obsah, který sedl jak pr*** na hrnec. Kniah je jakoby rozdělena do dvou částí. Ta první je značně rozvleklá, roztahaná, hodně se vše opakuje až je to protivné. Druhá část je taková veselejší, svobodnější, dynamičtější. Knihu doporučuji

Ira13
Ira13
12.11.2023 5 z 5

Nadherná kniha na kterou jsem natrefila náhodou.. Román plyne jako klidná řeka. Příběh nenáročný a přesto zajímavý - nutící k zamyšlení
Zaujal me i proto, že je z lékařského prostředí i že je i o miminkach a mě se právě narodila 1.vnučka, tak jsem i víc soucítila s dětmi. Ráda bych videla i film

jaroiva
jaroiva
05.11.2023 5 z 5

Opět pěkně odvyprávěno. Ale nevím, jestli to bylo proto, že byl první, ale pořád u mě vede Owen Meany. I tady jsem (narozdíl od Modlitby za Owena) byla pouze nezaujatým čtenářem.
I tak mi to dost rychle uteklo. Měla jsem pocit, jako bych tu historii už znala, nebylo to překvapivé, ani natolik bizarní jako Garp. A přestože nějaké věci, které snad nemohou být nikdy reálné, by se našly, působí na mě román celkově velmi pravdivě a lidsky.

Stromm
Stromm
25.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Prvni a asi i posledni Irving. Poslouchal jsem to jako audioknihu, v psane forme by to bylo prilis mnoho zabityho casu. Zacatek byl pritom skvelej, libil se mi jemnej humor a do deje se dalo vcitit, i dojeti to tu a tam navodilo. Bohuzel tak nejak od odchodu Homera do Ocean View to ztratilo drajv a casem jsem s uzasem zjistil, ze se zazitek z knihy prehoupnul spis do neprijemna. Navrch byl dej prilis prosluneny a preslazeny, jenze realne co ta kniha popisuje a ctenari predava je z myho pohledu odpudive. Nevera, pretvarovani, propotratova agitace, ateismus, nezodpovednost, proste samy lepsi. Plus zbytecny vulgarity a sexualita. Treba u Kinga mi tyhle prvky nijak nevadi, do jeho stylu sedej a nejsou tam samoucelne, prece jen to pridava na syrovosti. King taky neni zadnej moralista, jen mistr vypravec. Ale tady, v tyhle libive se tvarici limonade? Na me tenhle roman rozhodne nezafungoval, jen co je pravda.

Gerbasin
Gerbasin
16.10.2023 4 z 5

Kniha bezesporu výtečná, ale nevzala mi dech jako jiné od Irvinga. Ale myslím, že hodně záleží v jakém pořadí je čtete.

Roxxi
Roxxi
10.10.2023 5 z 5

Nezapomenutelny Irving....az diky teto knize jsem pochopila rceni nikdy nerikej nikdy....protoze nekdy to tve "nikdy" je lidskou nutnosti. Smekam pred Homerem.

Zemlja
Zemlja
24.09.2023 4 z 5

Pamatuju si nejvíc éter a popisy děložních čípků... V příběhu je toho mnohem víc. Třeba ochota pomáhat dětem a ženám, milé.

K.larki
K.larki
16.09.2023 5 z 5

Skvělé (stále aktuální) téma a nádherně zpracované, láska a svoboda a jablka. Bohužel jsem se do knihy (na rozdíl od Garpa nebo Meanyho) dokázala začíst až od poloviny, ale pak to byla krásná jízda. Dlouho jsem knihu četla a asi ji nechám ještě nějakou dobu doznít, zejména osud Melony a členové výboru jsou za mě báječní:) Poslední hvězdu dávám, protože mi kniha z nějakeho důvůdu připomněla Myrerův Poslední kabriolet, který jsem četla skoro před 20 lety a který mě nadchnul a okouzlil.

Radimka
Radimka
16.08.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější Irvingova kniha patřící do mých TOP 10. Nádherný příběh plný lidskosti. Viděla jsem i film, ze kterého jsem byla rozčarovaná, ale tahle knížka se prostě zfilmovat nedá.

EEEAAA
EEEAAA
30.07.2023 5 z 5

Nádherná kniha a nádherný film

LukasB.453
LukasB.453
18.07.2023 5 z 5

mám moc rád knihu a mám moc rád film. kniha je samozřejmě lepší, a obdivuji scénář filmu, který se nebál škrtání a zachoval jádro příběhu, dokázal škrtnout dokonce i Melony, necelé dvě dekády Homerova pobytu na Ocen View zredukoval na pouhé dvě sezony, a neztratil nic ze svého poselství a vešel se do necelých dvou hodin a nemá jediné hluché místo nebo chybějící vysvětlení.

Ivule9
Ivule9
09.07.2023 5 z 5

Moštárna se mi zaryla pod kůži silněji než Garp, i když v obou dílech vidím podobnosti - například v obou se autor staví za práva žen.

Irving se netají svou oblibou ve velkých románech 19. století a po celý příběh odkazuje na úryvky z Olivera Twista nebo Jany Eyrové. Mě odkazy na další knihy v knihách teda hodně baví Navíc tady to sedlo opravdu skvěle.

I když mě rozvleklost a délka románu trochu potrápila, musím uznat, že i sebemenší odbočka od děje měla poté svůj význam o několik stran/kapitol dále. Obdivuju, jak si autor pohrál s detaily, jak bylo celé dílo promyšlené, a hlavně jak dokázal zpracovat nelehké téma potratů.

O těch hlavně Pravidla moštárny jsou. O boji za možnost volby, o sirotcích, o sklizni jablek, o nepřízni osudu, a hlavně - o velké lásce a lidskosti.

Musím vyzdvihnout i zajímavé a dobře zpracované postavy, ať už Wilbura Larche, Homera Wellse nebo Melony.

"Nesmíš se plést do životů lidí, které miluješ, o nic víc než do životů těch, které vůbec neznáš."

"Děti si vždycky nejlépe uvědomí důležitost okamžiku, když jejich rodiče začnou porušovat pravidla, která sami ustanovili."

"Je mi už skoro sto let, Edno. Asi půjdu do penze."

LivieBorova
LivieBorova
13.06.2023 5 z 5

Krásný příběh plný lidskosti. Tematika potratů mi přijde skvěle zpracovaná.

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
03.06.2023 5 z 5

Knihu jsem četla velice dlouho, nějak jsem si zvykla na jiný styl. Začetla jsem se někde u 250. stránky, ale jsem ráda, že jsem knížce dala šanci a neodložila ji.
Je to krásný příběh - čeho jsem si u něj všimla nejvíce a ještě více si to uvědomila, je, jak čas letí, lidé stárnou a život běží stále dál. Sledujeme pár lidí několik let a krásně vidíme pomíjivost života. Určitě doporučuji.

Kuffenbach
Kuffenbach
11.05.2023 5 z 5

Za to vylíčení beznaděje některých žen v té době, za zlatíčko Homera, za epický příběh lásky a nenávisti, za jablka, za Melony, za to všechno plný počet. Jedna z TĚCH knih.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
04.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku mi to přišlo trochu pomalé, ale děj mě vtáhnul a nakonec jsem měl několik hlavních postav rád. Hlavně obě sestřičky, které se vytrvale věnují svojí práci, která je pro ně i smyslem života. Doktor s jeho hláškama byl taky super.

I přes pozitivní dojem mi v knize pár věcí vadilo. Smrt Malony, a rodičů Wallyho a Candy byla úplně zbytečná a nic v příběhu neznamenala ani nezměnila. Konec pana Rose byl vyloženě antiklimatický, byla to postava s tak velkým potenciálem. A když patnáct let něco tajíte z obavy, co se stane až se to Wally doví, pak bych do knihy napsal, co se teda nakonec stalo?

Kromě toho ale pěkná kniha se spoustou vedlejších zápletek a skvělého vykreslení postav a atmosféry.

Karolína18
Karolína18
01.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Možná jsem si podobně laděné knihy odvykla číst, ale četba mi trvala hrozně dlouho. Tento fakt mi ale neubíral na zážitku z příběhu. Nejvíce bych na knize ocenila, že vše říkala na rovinu, nic si čtenář nemusel domýšlet, ani hledat ve složitých metaforách. Osud Homera Wellse a vlastně všech protagonistů se vás prostě musí nějak dotknout, nikdo z nich to neměl v životě jednoduché a za těch více než 600 stran vám přirostou k srdci. Zajímavé je, že když jsem si hledala, jak Irving vypadá, tak jsem si hned říkala, že přesně tak si představuji doktora Larche.
Homer byla zvláštní postavička, ani Melony nebyla prototypem sympatické hlavní hrdinky, ale přece jen se oba trefili do mojí představy, jak by se asi mohli chovat lidé, odchovaní v sirotčinci. A asi nejen moji představy. Zkrátka nejvíce oceňuji, že příběh nebyl jen vyfabulovaná optimistická pohádka, jak si sirotci šťastné žijí poté, co se jim třeba podaří opustit brány sirotčince.
Candy mi byla protivná, s tím neustálým čekáním, stejně tak si myslím, že neměli hrát žádnou habaďůru, ale oni byli prostě fakt příjemní hlavní hrdinové. Candy si mě získala, když se zastala Rose. Z některých skutečností, právě třeba dění kolem pana Rose, je mi nevolno, tohle prostě neumím pochopit a hrozně mu přeju jeho konec.
Způsob, jakým je popsáno vše kolem potratů, i různé pohledy, jak o tom lze přemýšlet, postihuje snad vše, co se o této problematice dá namítat. Je to všechno prostě Boží dílo.
Knihu jen tak z hlavy nedostanu a myslím, že se právem může řadit k oceňované klasice.

Danago
Danago
01.05.2023 4 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audio, určitě není špatná . Týká se velmi palčivého, stále aktuálního a velice citlivého téma, na které nejsou jednotné názory dodnes. Je pravda, že v současnosti máme mnohem větší možnosti zabránit nechtěnému těhotenství.
Mně osobně se nejvíce líbily části ze sirotčince a doktor Wilbur Larch mě byl velmi sympatický , chápala jsem ho a moc jsem mu fandila. Přestože se celá odysea točí kolem Homera Wellse úplně mi k srdci nepřirostl.
Je fakt že kniha je hodně dlouhá a obsáhlá. Mě bohužel zdaleka nenadchla tak jako kniha Svět podle Garpa, i když možná pokud bych knihy četla naopak , vyhrály by Pravidla moštárny.
Audiokniha se poslouchala velmi příjemně je dobře namluvená.
Kniha jako taková je velmi citlivě a dojemně napsaná. Můžu jen doporučit, je to hodně kvalitní čtení.

JakeTheDog
JakeTheDog
12.04.2023 4 z 5

John Irving - Pravidla moštárny

Homer Wells je sirotkem, který tráví celé mladí v sirotčinci vedeným hodným, ale zároveň striktním doktorem Wilburem Larchem. Ten je hlavním správcem sirotčince, provádí porody a zároveň pomáhá ženám, které o dítě nestojí a je tak jedním z mála doktorů, kteří v té době tajně provádějí potraty (kniha se odehrává v první polovině 20. století). Dobrosrdečný Homer Wells také není obyčejným sirotkem. Je nejstarším chovancem v zařízení a pomáhá s jeho chodem. Homer také projevuje velký talent a stává se z něj skvělý porodník. Mezi ním a doktorem Larchem vzniká silné rodičovské pouto. Larch ho proto začne vychovávat jako svého nástupce. Vše se ovšem změní, když do sirotčince přijede mladý pár, který Homera odveze na jejich rodinný jablečný sad, kde Homer objeví nový způsob života.

Hlavní tématem knihy je možnost volby, s čímž se v knize pojí především otázka provádění potratů. Wilbur Larch se setká s několika ženami trpícími nechtěným těhotenstvím. Také je dobře seznámen s těžkými osudy nechtěných dětí. Ukončení těhotenství je pro něj tedy další způsob, jak pomoci lidem v nesnázi. Kniha toto téma podává lehkou, poučnou formou a vyzdvihuje možnost svobodné volby každého člověka. Možnost volby ovšem není zobrazena pouze na tomto příkladu, ale je spojovacím tématem celé knihy.

Hlavní předností knihy je styl Johna Irvinga a emoce, které je svým psaním schopen předat. "Pravidla moštárny" jsou kombinací laskavého humoru s dojemným lidským příběhem o lásce a hledání štěstí. Knížka dokáže být i smutná, ale i tyto pasáže zpracovává s nadhledem, který ve mně probouzel pocit příjemné, hřejivé melancholie a dojetí.

Kniha má ovšem i svá negativa. Je na ní znát určitou schématičnost vyprávění a také předvídatelnost, díky které je od první poloviny jasné, jakým směrem se bude příběh dál ubírat. Některým čtenářům by mohla vadit i klišé a určitá sentimentalita

"Pravidla moštárny" jsou krásným a emotivním příběhem, který doporučuji každému, kdo hledá odpočinkovou knihu, která zároveň není banální, je krásně napsaná a předává i nějaké myšlenky. Já si čtení i přes některé výhrady užil a k Irvingovi se někdy znovu rád vrátím :)

Hodnocení 4/5

Zuna1990
Zuna1990
20.03.2023 5 z 5

Sú knihy a KNIHY. Táto patrí jednoznačne a nespochybniteľne do druhej kategórie.
Veľmi dlho som ju mala v kôpke "chystám sa čítať", no odrádzala ma jej dĺžka. Nakoniec som ju čítala dlho, no nie kvôli počtu strán, ale preto, lebo som nechcela aby sa skončila. Nádherný, emotívny a ľudský príbeh, ktorá vyvolá slzy aj úsmev.
Pravidlá muštárne patria medzi Irvingove najkrajšie knihy. Hlboko ľudský, bolestne surový, neprikrášlený príbeh o tom, že niekedy je dôležitejšie pozrieť sa do vlastného srdca, pretože len tam môžeme nájsť, po čom tak slepo túžime. Príbeh plný obyčajných reálií, plný tých každodenných, všedných radostí, plný toho neučesaného šťastia a hlavne plný lásky. Nepochopené, nestále, kruté a hocikedy boľavé, a najmä osudové... opisuje veľmi otvorene a realisticky život v sirotinci/nemocnici, kde sa doktor Larch, závislý na éteri, snaží vytvoriť čo najlepšie prostredie pre opustené deti a zároveň im hľadá adoptívnych rodičov. Nelegálnymi potratmi pomáha aj ženám v núdzi. Tie sa vykonávajú denne a opisujú z medicínskeho hľadiska veľmi naturisticky. Kniha je drsná a reálna, ako život sám. Dotýka sa najmä legalizácie potratov na pozadí života v sirotinci a prepletených vzťahov jednotlivých aktérov a obyvateľov.
Neni nutné byť šťastný , pokiaľ človek cíti , že je užitočný.