Pravdivá historie dobývání Mexika I

Pravdivá historie dobývání Mexika I https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71222/bmid_pravdiva-historie-dobyvani-mexika-i-c2g-71222.jpg 5 6 3

Prvních 145 kapitol z válečné reportáže jednoho z dobyvatelů Mexika přináší nejen barvitý popis bojů a šarvátek Cortésových vojáků s domorodým obyvatelstvem a portréty dobyvatelů, ale podává i svědectví o vyspělé aztécké kultuře a umění. Díazovo vyprávění představuje nejlepší a nejúplnější vylíčení dobytí Nového Španělska a dokresluje tak naše představy o conquistě.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Odeon

Historia verdadera de la conquista de la Nueva España , 1632

stem
04.02.2019

Pre tých čo sa zaujímajú o obrov v dejinách je tam zmienka o obrej kosti vysokej ako autor knihy. Obrie kosti vraj patrili ľuďom v dávnych dobách, proti ktorým indiáni bojovali, lebo boli zlí. Samozrejme táto zmienka môže zaujať aj paleontológov. :)

belerofontes
04.02.2018 5 z 5

Zdroj,bez jehož citace se dnes neobejde žádná kniha o dobývání aztécké říše.Desítky španělských a mexických jmen či geografických názvů jenž je obtížné vůbec přečíst,natož si zapamatovat.Šílených 800stran texu.Kronikářův styl je osobitý a často opakuje některé věty a některé příhody jsou si podobné jako vejce vejci takže se v textu snadno ztratíte.Bylo to však napsáno před pětisty lety takže nelze než se přizpůsobit.

Knihu jsem chápal ve dvou rovinách:
V rovině příběhu,který je neuvěřitelný,zkrátka jakoby naši zemi navštívili Marťané. To samé totiž byl příjezd Cortése a jeho mužů pro Mexičany. Boj civilizace Vůle a civilizace Poslušnosti z nichž ta druhá byla určena k zániku.Ze začátku jsem sice obdivoval Cortése jak si dokázal poradit s několikanásobnou přesilou Mexičanů, jak dobyl Tenochtitlán, jak se vyspořádal s odbojem vlastních lidí i s armádou,která byla poslána do Mexika aby ho zahubila... Neuvěřitelný člověk.Později však čtenář pochopí i jeho stinné stránky a nespravedlnosti kterých se dopouštěl na svých lidech či indiánech.V celém popisu událostí snad nenajdete jedinou kladnou postavu. Násilná smrt ať už vlastních nebo cizích je zde přirozený proces přijímán zcela bez emocí.Není nikoho kdo by za vraždu nebo bezpráví potrestal vinníky...

Druhá rovina je neméně důležitá. Je to rovina myšlení lidí 16. století. A tím je tato kronika vlastně nejzajimavější.Jak mysleli a co je motivovalo v jejich konání? Tu a tam prosvítá obrovská zbožnost zejména na začátku se snahou přivést indiány od lidských obětí,kanibalizmu,homosexuality či jiných "úchylek"na správnou cestu.Na druhou stranu cejchování otroků žhavým železem,chamtivost a rozbroje způsobené leskem snadno nabytého zlata zcela morálně rozložili španělské dobyvatele.

Autor ,Del Castillo byl obyčejný voják a kdyby nenapsal tuto kroniku,jeho jméno by bylo navždy zapomenuto jako jména stovek a tisíců ostatních co bojovali za krále,ale nic z toho neměli.Byla reakcí na jiné kroniky, kteří u toho na rozdíl od něj nebyli.Je v ní málo emocí,mnoho intrik a ještě více smrti způsobené kuší,mečem nebo kopím,které však byly "nutné",aby západní civilizace i zde získala převahu.

kelemantia
15.05.2015 5 z 5

Kniha komplexne a verne popisuje vtedajsiu dobu.

16. století Mexiko dobývání, dobyvatelé hispanoamerická literatura

Bernal Diaz del Castillo