Pravda o případu Harryho Queberta

Pravda o případu Harryho Queberta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177607/pravda-o-pripadu-harryho-queberta-177607.jpg 4 568 176

Zvraty nabitý detektivní román o profesorovi literatury, na jehož zahradě se najde zakopaná jeho šestnáctiletá milenka.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Argo

La Vérité sur l'Affaire Harry Quebert , 2012

Nestorkea
09.05.2017 5 z 5

Zamotaná kniha, ve které nic není, jak vypadá a nikdo není takový, za jakého ho okolí má. Tím pádem pro mne byl příběh snadno uvěřitelný. Měla jsem tendence listovat stránkami napřed a odhadnout, jak to celé dopadne. Ale až když jsem ji dočetla do konce, všechno zapadlo na své místo.

Alizon
25.04.2017 5 z 5

Tak tady jsem opravdu vdecna ctenarske vyzve (kniha ktera zacina otazkou) za to, ze jsem se k teto knize dostala. Protoze pro me to byla kniha naprosto vyjimecna, rozhodne vic nez "prosta detektivka". Od prvnich stranek jsem byla chycena (a nebylo to rozhodne pouze tim ze chci vedet kdo je vrah). Myslim ze tato kniha asi vyvola hodne emoci - budou ctenari, kteri si ji zamiluji a potom ctenari, kteri ji naprosto odvrhnou. Rozhodne neni tuctova.

Vesina
20.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelná kniha .... od začátku až do konce !!

frukeška
02.04.2017 5 z 5

Naprosto fenomenální. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. Vřele doporučuji!

Pistak
25.03.2017 5 z 5

Já tedy nevím, ale nic zajímavějšího a jímavějšího jsem odvážím se říct léta nečetl...

Teryy
17.03.2017 5 z 5

"Marcusku!"

saumur
07.03.2017

Nemám příliš v oblibě "tlusté" knihy, zdá se mi, že většinou je jejich děj uměle natahovaný a rozvleklý. V tomto případě je tomu ale jinak: až do posledních pár stran čtenář vůbec netuší, jak všechno dopadne, přestože častokrát v průběhu čtení je rozuzlení nasnadě - nechá se mýlit stejně jako Marcus a detektiv. Pochopili jste, proč jsou kapitoly číslované odzadu? Přemýšlel jsem o tom po celou dobu čtení, a dozvěděl se to na posledních pár stranách. Brilantní! Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl.

Danago
20.02.2017 5 z 5

Velice zvláštní kniha, řekla bych román s detektivní zápletkou. Kniha je naprosto jiná než cokoli jsem doposud četla. Příběh hodně spletitý, při čtení jsem si musela dávat dobrý pozor , abych vše dobře pochopila , ale nakonec do sebe všechno krásně zapadlo. Četla jsem ji celý den a ke konci jsem měla problém se od knížky na moment odtrhnou. Závěr jsem nečekala, poslední část knihy byla opravdu skvělá. Knížku , ale asi neocení každý, hlavně protože je opravdu velice obsáhlá. A není to typická detektivka, kterou by čtenář mohl očekávat.

lil_monster
10.02.2017

Velice dobře vykonstruovaný příběh postavený prakticky na jednom jediném nedorozumění. Detektivně zvládnuté výborně, mnohé zápletky prostě neuhodnete. Líbilo se mi, že autor nebalil Marcuse do bavlnky - pokoru se člověk jinak než selháním a ostudou nenaučí. Toho zbytečného modlení se k významu literatury mohlo být méně, ale uznávám - za A) jsem zaujatá, za B) autor se evidentně rozhodl napsat hned napoprvé "velkou" knihu, která ohromí svět a ve které obsáhne všechno od lásky po zločin, přátelství, životní moudra až k sebepoznání. Zní to trochu melodramaticky, a ona ta kniha částečně melodramatická je, ale i přesto jsem si ji docela užila a ráda ji doporučím k tomu letnímu čtení když už vás z cukrových Moyesových bolí zuby a na mrazivé Nesbøy je ještě moc zima.

Rade
31.12.2016 3 z 5

Jako detektivka OK. Sledovat postupné rozšmodrchávání a opětovné zašmodrchávání několikavrstevnaté zápletky rozhodně není nudné.
Ale…
Hru na velký román už neberu, filosofování a moudré rady do života i spisovatelského řemesla taky ne. Závěrečné vyřešení mi připadá trochu ve stylu cimrmanovských zápletek, na druhou stranu mě celková mystifikace čtenáře ve stylu „nic není takové, jak se zdá“ docela bavila.
Takže plusy a mínusy jakž takž vyrovnány. Přehlížím, že kniha dostala literární cenu, za to bych nejraději ještě jednu hvězdu ubrala; hodně mi vadilo to neustálé poukazování na literární hodnotu a výjimečnost knih, v příběhu popisovaných, což se má samozřejmě týkat i té konečné s názvem Pravda o případu Harryho Queberta. Tři minus.

Toffee
30.12.2016 5 z 5

Dost dobrý! Vždycky když jsem si myslela, že už vím, došlo ke zvratu a všechno bylo jinak.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Lolita šmrncnutá detektivkou

Dá se kniha popsat jako Lolita šmrncnutá detektivkou? Ano. Zdaleka to však nevystihuje vše. Pravda o případu H. Q. je skvělým zástupcem mimoseverské krimi literatury a na následujících řádcích vám sepíšu proč tomu tak je. Dicker umí skvěle popisovat. Popsat charaktery postav, popsat samotný případ se všemi detaily, popsat americké maloměsto, popsat podivnou a možná i zakázanou lásku. Spisovatel je prostě mistr popisu. Hlavní duo postav Qubert a Goldman jsou oba spisovatelé a to se mi velice líbí. Nevím najednou ten příběh působí tak ještě nějak víc knižně. Oba hrdinové pak mají velkou osobnost a v ději se o jejich přátelství dozvídáme víc a víc. Převážně Goldman je zajímavou postavičkou. Taková ta jeho vychytralost popsaná na začátku knihy na vás působí dost rozporuplně. Na jednu stranu mu máte za ni chuť nejraději párkrát vrazit, ale i ho za to uznáváte. Qubert vás zase naštve, ale i si u vás získá určité pochopení jeho láskou k patnáctileté Noře. Proto onen odkaz na Lolitu. Nemyslete si, že bych takovéto obrovské věkové rozdíly v páru podporoval, ale v knize je to něco jiného. Právě onu lásku pak dokázal spisovatel tak skvěle vykreslit, že jí snad i fandíte. Celkově se dá říct, že ústřední dvojici v tomto příběhu víceméně fandíte, ať už se chovají jakkoliv. Ostatní postavy pak také zaujmou a rozhodně nejsou jen takříkajíc do počtu. Ruku v ruce s postavami jde i prostředí. To je také sepsáno velice kvalitně. Zvláště popis onoho maloměsta a života v něm je tu se vším všudy. Co ještě na knize pochválit? Rozhodně originální zápletku, která rozhodně nenudí a je skvěle propracovaná. Samozřejmě se dočkáte i napětí. Je ho tu tak akorát. Čeká nás i výtečně sepsaný konec a dočkáte se i pár zvratů. Velice se mi pak líbilo to prolínání detektivky, milostného románu a výpovědi z minulosti našich hrdinů. Celkově nám to pak vytvořilo trošku rozsáhlejší (580 stran) skvělé detektivní dílko. Velice originální dílko a to nejenom třeba tím, že kapitoly se tu číslují od konce na začátek. Myšleno od největšího po nejmenší číslo.

Tato kniha mi byla doporučena kamarádkou a já jsem rád, že to bylo dobré doporučení a mohu toto dílo doporučit dál. Sice nejspíš navždy budu milovník a budu mít nejoblíbenější současnou severskou krimi literaturu, ale i Pravdu o případu Harryho Queberta jsem si po přečtení velice oblíbil. Na tomto díle jsem neshledal žádnou chybu a proto jí uděluji 100 %. Evropská detektivka je jednoduše stále skvělá.

Palele
06.09.2016 5 z 5

"Dobrá kniha je taková, u které nám je líto, že už skončila." A tohle byla dle mého sakra dobrá kniha. Četla jsem ji po probuzení, při snídani, cestou do práce, před usnutím, nemohla jsem přestat, dokud jsem neotočila poslední stránku, nedočetla poslední písmenko. Někomu se těch zvratů může možná zdát už trochu moc, ale já se nechala unášet příběhem a neměla vůbec čas nad něčím přemýšlet.

marrrsch
24.08.2016

Fakt se vám to líbilo? Já mám detektivky ráda, s chutí přečtu lecjakou srágoru, ale tohle se nedalo. Kdyby to nebyla povinná četba našeho čtenářskýho kroužku, tak bych to byla bývala odložila. Víte, jak mi to připadalo? Jako kdyby popisoval děj americkýho béčkovýho filmu z osmdesátých let.

KláraJurdová
22.08.2016 5 z 5

Neskutečná kniha....takových je opravdu málo....

blažounka
24.03.2016 4 z 5

A mně se kniha líbila! Sice zápletka byla hodně překombinovaná, ale kniha čtivá. Do konce jsem netušila, kdo by mohl být vrah.

urbangorila
20.02.2016 5 z 5

Dlho pracujem s knihami, ale tento Dickerov román predstavuje v mojom živote niečo mimoriadne. Kniha ma natolko pohltila, že som ju čítal 3x po sebe. Z môjho pohladu autor čitateľovi ponúka psychologicko vťahový román , ktorého pozadie tvorí detektívna zápletka. Myšlienky a pohľady na život, ktoré prináša 28 ročný autor v knihe vás prekvapia a nebudete chápat, ake je možné, že ich napísal mladý autor vo svojej druhej publikovanej knihe. Už sa teším na dalšiu v knihu, ktorého hlavnou postavou bude znovu mladý spisovatel Marcus Goldman. Kniha vyšla v orig. v oktobri 2015 vo vyd. De Faillos a u nás má byľ publikovaná pod názvom BALTIMORSKY PRIBEH. DOPORUCUJEM KAZDÉMU....

kutavi
18.02.2016 5 z 5

hodně dobrá kniha, překvapil mě věk autora..
čtivá, hodně čtivá
doporučuji!

martin3683
16.02.2016 5 z 5

Tahle knížka má prostě všechno. Návod jak napsat úspěšný román a až reportážní pohled do života spisovatele detektivek (jestli takto vznikají všechny detektivky, tak chci být také spisovatelem!). Tajemnou vraždu dívky, na kterou se přijde po 30 letech (mrk Larsson). Propracovanou psychologii hlavních postav a děj uprostřed Maine v USA (mrk King). Vášnivou lásku mezi mužem středního věku a patnáctiletou holkou (mrk Nabokov). Městečko uprostřed temných lesů, kde obyvatelé skrývají svá tajemství a ne vše se zdá být tak, jak to na první pohled vypadá (mrk Městečko Twin Peaks). Konečně i sebekritiku velkého byznysu kolem knih (alespoň na Západě), na kterém se veze jak autor knihy, tak jeho hlavní hrdina spisovatel Marcus Goldman.

Zde bych mohl pokračovat, že to je přeplácané a vykrádačka všeho možného, ale nebudu. Ono to totiž v celku skvěle funguje. Kniha je chytrá, drží pohromadě a stále překvapuje. Od půlky knihy těch zvratů je tolik, že jsem se při čtení zapomínal a zmáhala mě zvědavost, jak tahle zašmodrchanice dopadne. Intervaly mezi přestávkami na čtení se zkracovaly a čas čtení vkuse zvětšoval, až jsem nakonec poslední třetinu knihy dočetl na jeden zátah, prostě to nešlo odložit.

Autorovi bylo 28 let, když to dopsal (autorovi v knize 31) a já jim oboum závidím, že dokáží v tomto věku napsat takto velký román. Budu jeho další knížky bedlivě sledovat.

verulaj
29.01.2016 4 z 5

Neotřelé, originální. Svižné a přesto, alespoň pro me ne prvoplanově psané dílo, které bych přečetla během krátké doby, ale brzy zapomněla o čem vlastně bylo. Mrzí mě množství chyb v textu, ale to je jiná kapitola.