Mrtví do soumraku

Mrtví do soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17027/bmid_mrtvi-do-soumraku-oPZ-17027.jpg 4 500 86

Pravá krev série

Sookie Stackhouseová je servírkou v malém louisianském městečku. Ač je to hezká žena, působí tiše a uzavřeně. Má jednu zvláštní vlastnost, která může být ve styku s druhým pohlavím nepohodlná - dokáže totiž číst, co si kdo myslí. Jednou potkává muže svých snů. Je to vysoký a hezký Bill, jehož myšlenky zůstávají utajeny i Sookii. Ta ale netuší, že je to upír s pošramocenou pověstí, který se stýká s podivnými existencemi. Jejich představy o morálce jsou dost svérázné. Když pak jsou stojaté vody maloměstečka zčeřeny několika nepochopitelnými vraždami, ocitá se Bill mezi podezřelými. Ve chvíli, kdy je zabita její kolegyně, začíná se o svůj život obávat i Sookie. Kniha získala v roce 2001 cenu Anthony Award za nejlepší detektivní román.... celý text

Horory , Romány , Fantasy

Vydáno: , Baronet

Dead Until Dark , 2001

Richie1
10.07.2016 4 z 5

Oddechovka, na kterou mě samozřejmě nalákal úspěšný seriál (podle předlohy vcelku věrně natočený). Nečekal jsem žádnou náročnou intelektuální četbu, jen zábavu - a nebyl jsem zklamán. 70%

koolsavage
04.07.2016 3 z 5

Moje " guilty pleasure ". Čteno v originále.

Viky007
10.06.2016 3 z 5

Celou dobu jsem při čtení uvažovala, jestli nemám dát raději jen dvě hvězdičky. Nakonec jsem se ale rozhodla, že jednu přidám - přece jen je tato kniha určená spíše mladším čtenářům. A myslím, že právě mladším čtenářům by se to mohlo líbit.
Jinak jsem ale docela zklamaná. Nejspíš je to tím, že jsem nejdřív viděla seriál, který byl vážně povedený. Kniha je však oproti němu dost slabá.
Hlavně mě neuvěřitelně rozčilovala Sookie. V seriálu byla roztomile naivní, v knize pitomá. Ostatní postavy byly také dost ploché... prakticky bezcharakterní. A navíc mi tam chyběla Tara.
Když k tomu přidám ještě velmi jednoduchý styl psaní, dojem z knihy je opravdu rozpačitý. Na odreagování dobré, ale pro náročnější čtenáře to vážně není.

Adriana21
05.06.2016 3 z 5

Kniha pro mě byla spíše takovým oddechovým čtením. Nic náročného na přemýšlení.
Hlavní hrdinka Sookie je poněkud taková lehkomyslnější, nebo jak to mám napsat, ale milá, pracovitá a obětavá, takže celkově se mi její postava líbila.
Zato Upír Bill mě zrovna neuchvátil, nevím proč, ale nemusím ho. Ovšem je to jen můj názor, možná se mi v dalších knihách začne více zamlouvat.
Ale Erika jsem si teda oblíbila, sice se v knize až tolik nevyskytoval, ale zdál se mi super. Tak snad dostane v dalších knihách víc prostoru, tak jako ho dostal v seriálu, který se mi mimochodem moc líbí :)

MájaM.
22.05.2016 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila a bavila mě, i přestože jsem prvně viděla seriál:)
Takže doporučuji jak knihu tak i seriál:)

LenkaWal
03.03.2016 5 z 5

I mě ke knížce přivedl seriál (A kolegyně v práci.) a líbí se mi obojí. Občas mi vadilo, že Sookie jedná jako patnáctiletá. Hlavně při rozhovorech s Billem. Ale jindy zase úplně normálně, takže těch pár podivných pasáží odpouštím. Jinak se mi příběh líbil. Bylo to napínavé a četlo se to dobře. Trošku to zavánělo červenou knihovnou kterou zrovna nevyhledávám, ale ne tolik, aby mě to rušilo. Myslím, že se poohlédnu po dalších dílech.

Cristianna
20.02.2016 4 z 5

Zamilovala jsem si seriál a rozhodla se přečíst i knihy, ale bylo to hořkým zklamáním. Styl psaní jednoduchý, jak kdyby to psala nějaká třináctka; postavy ploché, neustálé omílání stejných informací dokola, chyběla mystika, Sookie pořád dokola popisuje jak si svoje blond vlasy stahuje do ohonu.... ALE po pár desítkách stran se to zlomilo a nakonec tento styl spaní fungoval velmi dobře. Sérii jsem si nakonec oblíbila stejně jako seriál (se kterým se od druhého dílu už téměř neshoduje). Je to jednoduché oddychové čtení, má spád, je zde spousta zajímavých postav. Sice to není nějak extra kvalitní dílo, ale čtení do postele je to rozhodně příjemné.

zp87
14.11.2015 5 z 5

Moc příjemné čtení, zaujalo, chystám se na celou sérii (pokud teda autorka nezklame). Seriál jsem neviděla a když jsem nahlédla na představitele jednotlivých postav, ani vidět nechci. Sookie mi je velmi sympatická, Bill taky - Erik naopak ne. už dopředu ale tuším, že věci se mají asi změnit :D, že Erik asi nakonec bude hrát podstatnou roli...
Sama ještě pořád nemůžu uvěřit, že jsem se po několika letech opět vrátila k upírské literatuře, ale rozhodně nelituju. Upíři prostě mají něco do sebe. :)

Miker
30.10.2015 1 z 5

Seriál mě docela bavil. Kniha je bohužel typickým příkladem čtiva psaného dámou pro dámy. Názvy dalších dílů mě odradily úplně. Škoda.

elfos
16.10.2015 5 z 5

Krásně oddychové čtení. Bylo fajn na chvíli si odpočinout od starostí a ponořit se do úplně jiného světa...
Seriál jsem naštěstí neviděla - a určitě neuvidím. Kniha je kniha.

Katie24
05.06.2015 5 z 5

První díl 'Pravé krve' se mi velmi líbil. Do posledního písmena jsme si ho vychutnala..
Sookie mi hned od začátku sedla, stejně tak jako ostatní postavy v pozadí.
Abych se přiznala, k této knize jsem se dostala díky seriálu a musím říct, že seriál byl na
mě až moc odvázaný. Je mi proto líto, že jsme si dřív nepřečetla knihy.
(Jsem ráda, že ne vše tam bylo stejné...)
Pro mě to byl bonbonek na nudné chvilky.. =)

Mruskulka
28.04.2015 5 z 5

Pohodové čtení :-) Těším se na další díl :)

maca5449
11.01.2015 3 z 5

Knihu jsem četla před několika lety, před nedávnem jsem viděla seriál (někomu muselo asi hrábnout, tolik klišé, fuj) a teď jsem si díky jednoduchému stylu autorky přečetla knihu i v angličtině. Je to dobré, ale když to čte čověk víckrát, zdá se to už skoro fádní. Nicméně každá série musí nějak začít...

Annette
25.12.2014 3 z 5

Knížku jsem četla až po shlédnutí seriálu a byla pro mě obrovským zklamáním. Seriál je podle mě jeden z nejlepších (tedy aspoň většina jeho sérií), ale celá kniha se nese v duchu "jsem sice blondýna s velkýma kozama a pracuju jako sevírka, ale to neznamená, že jsem hloupá". Autorčin styl psaní je velice jednoduchý, nevtáhne čtenáře do děje, ani nezaujme. V polovině druhého dílu jsem to prostě musela vzdát a proto radím - zůstaňte u seriálu.

Sky
19.09.2014 4 z 5

Seriál jsem viděla, ale nějak moc extra jsi ho nepamatuju:-)) Kniha je senzační! Sympatická hlavní hrdinka, velice čtiví obsah. Ale něco mi tam furt chybí..

badinka4
16.09.2014 2 z 5

Asi jsem byla ovlivněna seriálem,ale kniha byla pro mě zklamání,zvláštní styl autorky ,který mě nedokázal vtáhnouit do děje.Přečetla jsem spoustu knížek ,které měly filmové zpracování,a vždy byla lepší knížka, bohužel tady je lepší seriál.Velké zklamání, do dalších dílů se pouštět nebudu :-)

muchomurka
17.06.2014 3 z 5

Zajímavý nápad, napínavý příběh, ale zpracování trochu pokulhávalo, za což mohlo i neskutečné množství chyb, hrubek a překlepů v textu (což není chyba autorky, ale nakladatele).
Co ale opravdu oceňuji, je to, že Bill nevykládal takový ty řečičky "nemůžeme spolu být, jsem děsně špatný ... blablabla".

Ruxandra
29.05.2014 3 z 5

Musím uznat, že jsem u čtení této knihy byla značně ovlivněna seriálem, což hodnocení příběhu spíše uškodilo. Ale v knize se člověk vždy dozví více informací. Každopádně mám v úmyslu přečíst celou sérii.

Samira
24.02.2014 4 z 5

Skvělý začátek perfektní série, další díly jsou jen lepší i proto, že je tam více Erica, který v prvním díle moc není. Zpracování první knihy se mi možná víc líbilo v seriálu, hodně pozdějších dílů se mi, ale zase víc líbí knižně.

Rachel
03.02.2014 2 z 5

Nejprve jsem viděla seriál. A ten mě fascinoval, možná to zaujetí bylo trochu obscénní, ale bylo tam a vedlo mě k tomu, že na konci každého dílu jsem si řekla "jak tohle může dopadnout" a koukala jsem na další a další... až jsem zvládla celou řadu.
Kniha je jiná, ty podivný venkovský jižanský postavičky jsou plochý, spousta jich tam není vůbec, cokoliv se odehrává mimo romaci je jen taková omáčka.. A tam kde Sookie byla v seriálu tak jednoduchá až byla vlastně zajímavá a zábavná na pozorování, zbývá v knížce jen jednoduchá nána, která mi byla nesympatická od první kapitoly, kde popsala veškerý svoje hygienický návyky. :)
Prostě dobrá práce HBO!:)