Přátelé

Přátelé https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413462/bmid_pratele-6Or-413462.jpg 3 427 125

Šest přátel, kteří se stali rodinou. Televizní show, která se stala fenoménem. Dnes jsou Přátelé braní jako ikony 90. let ale když v roce 1994 začínali, nikoho nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Od první vlny nadšení, která vypukla, přes její návrat až po dnešek. Seriál s diváky udržuje nevšední spojení, každý v něm může najít svůj vlastní život a brát to jako útěk z reality. V následujících letech se Přátelé vyvinuli z nového megahitu, přes nostalgický příběh až k uznávané klasice. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey a Phoebe stanuli na televizním panthenonu. Tato kniha je hloubková studie historie a tradic Přátel, zkoumá všechny aspekty seriálu, od nejistých začátků až ke společenským podmínkám, které jejich úspěch jen zesílili. Novinářka a pop culture expertka Kelsey Miller probírá nejsilnější momenty Přátel, osvětluje problematické prvky a zkoumá celosvětové prvky, které se díky Přátelům rozšířily - od současné fascinace kávou až po Rachelin účes během 90. let. Kelsey bere čtenáře do zákulisí a ukazuje vztahy mezi herci i postavami. Zkoumá média, svět měnící události i digitální věk. To všechno seriál i diváky ovlivnilo. Tato kniha je naprostou retrospektivou Přátel, skvělá nejen pro fanoušky ale pro každého, kdo někdy uvažoval nad úspěchem tohoto příběhu.... celý text

Humor , Biografie a memoáry , Umění

Vydáno: , Kontrast

I'll Be There For You , 2018

DraculasLady
24.05.2020 2 z 5

Upřímně jsem čekala něco úplně jiného, takže jsem byla trochu zklamaná. Ale i tak měla knížka co nabídnout. Některé informace mi přišli jako pro fanouška Přátel úplně mimo mísu, o některé autorka jen zavadila a dále nerozvíjela, což mi opravdu vadilo. A nikde ani jedna fotka nebo obrázek? No nic... knížka poputuje dál, nemá smysl si ji nechávat...

Ruru
20.05.2020 4 z 5

Přátelé miluju takže není divu, že jsem se rozhodla tuto knihu přečíst. Upřímně, potěšily by mě tam i třeba nějaké ty obrázky. Přátel, jak se stavěly kulisy... Ostatní seriály, které tam byly zmíněny jsem asi nikdy neviděla. Ale jinak mě bavilo popisování jak se každý dostal ke své roli a jaký život měl předtím. Ale jak je napsáno výše, obrázky by tomu určitě neuškodily :).

blackoutzuzi
14.05.2020 3 z 5

Kniha je retrospektivou celého seriálu - obsahuje plno informací a dozvídáme se v ní například - jak a kdy vznikl prvotní námět na seriál? Jak probíhal výběr herců, kdo z nich měl roli napsanou přímo na tělo a naopak mezi kým tvůrci váhali? Koho měla v Přátelích hrát Courteney Cox? A čím původně chtěla být Lisa Kudrow?
I přes to jsem ale maličko zklamaná - očekávala jsem jiný koncept knihy. Škoda, že nebyla obohacena o dobové fotografie, hlášky, v tomto případě by mi nevadil ani velkoformát. Co mi v knize taky trochu chybělo, tak to byly podrobnější informace ze zákulisí o ostatních hercích - třeba příběh o roli Janice, Guntera, Estelle, Peta nebo Richarda by mě dost zajímal.

Lila94
10.05.2020 3 z 5

Po téhle knize sáhne asi každý milovník Přátel. Jak už bylo několikrát řečeno, "vše o tomto seriálu" tam určitě není. Ale pár věcí přece. Rozdělila bych to asi na dvě pomyslné části. Jedna část knihy mě bavila - zajímavosti o zrodu seriálu, vzniku postav, jak k nim herci přišli, postupování jednotlivých sérií, nárůst popularity....
Ovšem ta druhá část pro mě byla spíš iritující - poukazování na to, že v seriálu nejsou hlavní postavy jiné néž bílé pleti (a ostatní rasy jsou jen ve vedlejších rolích nebo vůbec), poukazování na to, že tam padaly vtipy na gaye, výtky, že se víc nevěnovali otázce židovství (max epizoda Vánoční pásovec)...to mi přišlo absolutně mimo mísu. Nechápu, jak tohle někdo může řešit. Přátelé jsou přeci seriál na pobavení, oddychnutí, nostalgii...zkrátka samé pohodové, příjemné a nenáročné věci. A pranýřovat seriál kvůli výše zmíněným věcem, poukazovat na to, jak to bylo "děsivě přehlížené"? To mi přijde opravdu směšné. Ale to je asi zkrátka mentalita Američanů.
Kniha je celkově laděná spíše pro americké publikum. K výročí Přátel šlo udělat něco lepšího, ale úplně tu knihu zatracovat také nemohu. Je fajn si to přečíst, ale nemít od toho přehnané očekávání.

janka3232
03.05.2020 2 z 5

Seriál FRIENDS miluji - naučil mě anglicky. Ohledně knihy: skutečně neplatí, že jde o: "Vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob." Uvnitř je pár zajímavostí, dá se přečíst, ale upřímně - autorka není analytická, spíš emoční. Čekala bych, že k výročí seriálu vyjde nějaká pořádná kniha, ne snůška emotivních výlevů, kde těch pár zajímavostí je vykoupeno stránkami vaty. Na dobu karantény ok, jinak bych to asi nedočetla.

Deniliska
29.04.2020 3 z 5

Jelikož se na seriál jednou za čas podívám, tak jsem si chtěla přečíst i knihu. No, bavila mě jen půlka knihy.

PerfectionistKa
22.04.2020 5 z 5

Já se za fanatika Přátel považuju, absolutně jo. Můžu na ně koukat neustále. Ráno, odpoledne, večer, když je mi smutno, když jsem šťastná, při jídle, při usínání a při jakékoliv jiné příležitosti. Knihu jsem si proto pořídila téměř okamžitě po jejím vydání, ale po rozporuplných recenzích jsem se do ní pustila až teď, navíc s notnou dávkou skepticismu.

Už v úvodní kapitole mě nahlédnutí do toho, že tak silné pouto s Přáteli mají i ostatní, velmi potěšilo. Pak se ale musíte mezi těmi zajímavými a důležitými věcmi (z nichž jsem už spoustu věděla, co si budem) prokousat ne až tak úplně podstatnými (jednoduše těmi, které s Přáteli vlastně ani nesouvisely), natož zajímavými informacemi (tak se Carol a Susan nelíbaly, no a co, tak Monica měla Bibli, no a co). Celá kniha mohla být protkaná mnohem více odlehčenými tématy, zajímavostmi a pikantnostmi z place, než řešením toho, co všechno v něm chybělo a dalších politicky korektních záležitostí, to je prostý fakt. Jenomže mně se u čtení tolikrát zastesklo, že to všem Přátelofilům jako jsem já musím doporučit.

Nečekejte žádnou osvětu. Mám hodně známých a přátel, co tento seriál viděli a mají rádi, pár dokonce i takových, co jim je jasné, že než byl Gary Oldman Sirius Black nebo Winston Churchill, byl to ten, co prskal na Joeyho. Ale ani tu druhou skupinku by to nebavilo číst, pokud by je to všechno předem opravdu nezajímalo - jako mě, která si zjišťuje různá fakta o seriálech (a o tom, co se děje na jejich pozadí), aniž by o nich někdo musel napsat knihu. Takže tohle zvažte.

A pokud tomuto vyhovujete, zaručuju, že když už nic, tak vás snad alespoň jako mě přepadne taková nostalgie, že to za to stojí. Při čtení o natáčení poslední epizody jsem si dokázala živě představit tu smutnou atmosféru. Brečela jsem spolu s nimi, a pokud je milujete jako já, bude vám u toho taky tak tesklivě těžko.

Tato kniha sama o sobě určitě není na 5*. Dala bych jí takové hezké 4, ale čistě z lásky k mému nejoblíbenějšímu seriálu je ta pátá. Bright-Kauffman-Crane jsou géniové a opravdu “zázrak tvoří casting”.

(Ještě někdo napište něco podobného o HIMYM a já můžu být fakt šťastná. Emočně vyšťavená, ale šťastná.)

Andlih
16.04.2020 3 z 5

Osobně jsem tak trochu čekal víc. Těšil jsem se na nějaké pikantnosti, věci, o kterých jsem nevěděl. Možná to bylo tím, že je to psáno fanynkou seriálu, ne tvůrci. Časté srovnávání s jinými seriály mi nic nedalo, protože jsem většinu seriálu nikdy neviděl a o některých ani nikdy neslyšel. Začátek mi ale přišel celkem zajímavý, hlavně jakým způsobem se kdo dostal ke své roli.

Karoli_a
14.04.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. To že jsou tam dost seriály které neznám mi nevadilo. Bavilo mě to, místy ale dost rozvláčné, zkrátila bych to o čtvrtku minimálně a ta kauza Lyleová vs. Warner Bros. mi přišlo zbytečné. Jinak jsem se nasmála, slza ukápla a na Přátelé budu koukat už vždy tak trochu jinak, především na úvodní scénu.

RHorse
14.04.2020 3 z 5

Zpočátku velmi dobře napsané. Bavilo mě pozadí, jak se herci k Přátelům dostali. Pak však postupně kniha uvadá do stereotypu, kde mám pocit, že všechny kapitoly opakují to samé. Čekala jsem asi více zákulisních pikantností a ne jen to, jak se několikrát herci hádali o peníze. A upřímně, seriál Seinfeld neznám, ani jsem o něm neslyšela, takže neustálé srovnávání mě nakonec až štvalo. ALe chápu, že tato kniha je psaná spíše pro americké publikum, kde lidé znají více souvislostí. Zajímavosti o Přátelích mi kniha rozšířila, takže jo, proč ne ;-).

PROCHEY
13.04.2020 1 z 5

Nejvíce se mi líbilo, že součástí knihy byla vlepená záložka.

TerkaM
04.04.2020 3 z 5

Není to úplně světoborná literatura, ale pro fanoušky Přátel nutnost - jen teda musíte počítat s tím, že kniha nevzešla z pera žádného z autorů seriálu (a ani ji nenapsal nikdo z herců), ale napsala ji fanynka, která měla to štěstí a mohla udělat i nějaký ten rozhovor se svými oblíbenci. A ano, jsou tam autorčiny názory; věci, které jí úplně nepřišly dobré... pořád je to něčí subjektivní názor. Každopádně i tak je v knize dost zajímavostí o seriálu, o nichž jste třeba nevěděli. :)

Jeckyyy
01.04.2020 4 z 5

Hned, jak jsem knihu začala číst, donutila mě znovu si Přátele pustit :) takže jsem si krásně vše připomenula od první do poslední série a teprve pak knihu dočetla. Líbila se mi, je tam mnoho informací které jsem nevěděla a myslím, že každého fanouška potěší. Navíc má krásný obal :)

Luci-27
01.04.2020 2 z 5

Bohužel
Čekala jsem něco víc.
Možná nějaké informace z natáčení, jak vše probíhalo, vztahy mezi herci proste něco víc.
Tady se mnohdy nejedná ani o samotné přátele.

Oksalakka
30.03.2020 5 z 5

Jsem fanoušek seriálu Přátelé, v devadesátých letech a na úsvitu milénia jsme je ve videopůjčovně v Čase v Karlových Varech sjížděli všichni (díky, Františku), takže tahle knížka byla víceméně povinnost. Nečekejte ale veselé historky z natáčení (jsou tam, ale není to primárně o nich), je to v podstatě kronika (změn) televizní zábavy od osmdesátých let až po současnost. Autorka sleduje seriál od doby, která předcházela vzniku až po dnešek, vše v dobových souvislostech.

čemijka
21.03.2020 3 z 5

Miluju seriál Přátelé a tohle byl dárek. Upřímně, sama od sebe bych po ní ale nesáhla, proto mě v několika věcech překvapila, a příjemně.
Přiznám se, že v první kapitole jsem musela většinu odstavců přeskakovat, opravdu mě až tolik historie scénáristů nezajímala. Další kapitoly už pro mě byly zajímavější. Autorka zasazuje seriál do kontextu populární kultury i historických událostí. Všímá si věcí, které mě při sledování vůbec nenapadly a nabídla mi tak na P.Ř.Á.T.E.L.É nový pohled. Nevynáší seriál jenom do nebes, ale všímá si i jeho nedostatků.
Jak moc velký pokrok bylo vůbec v 90. letech nabídnout divákům scénu, kde se vezmou lesbičky (ovšem bez polibku), přičemž si celou dobu s gayů a lesbiček utahuje.
Pokud si člověk chce na chvíli odpočinout od beletrie a přečíst si něco o svém oblíbeném seriálu, tentokrát v trochu více populárně naučné verzi, jen do toho :-)

Majký_
20.03.2020 3 z 5

Jako hodně komentujících zde, i já čekala od knihy něco jiného. Ale musím uznat, že je to i tak zajímavé čtení. Pravděpodobně po titulu ale znovu nesáhnu.

adorjas
19.03.2020 4 z 5

Pohodová jednohubka, keď nemáte náladu čítať nič problematického. A v podstate aj v tejto knihe nájdete problamtické veci- nahliadnete práve do zákulisia ntáčania seriálov, aká "politika"tam ide, že je to naozaj často (len) o peniazoch. Nie, v knihe nenájdete vtipné príhody z natáčania hercov, skôr ide o prierez históriou vzniku tohto seriálu. A konečne publikácia, ktorá sa nevenuje len hercom, pretože oni sú často len špičkou ľadovca, ale dáva priestor práve tým ostatným, ktorých na obrazovkách vidieť nie je, ale sú rozhodne nosítkom celej tvorby- producenti, režiséri, kamaramani, mecenáši, kostyméri, komparz a podobne.

VendaS20
03.03.2020 2 z 5

Mne kniha velmi zklamala. Dle různých anotací a popisů jsem čekala zajímavosti o seriálu, ději, zákulisí, čehož bylo v knize minimum. Kniha je o různých politických, sociálních, společenských situacích a jak byly zobrazeny v Přátelích a dalších seriálech. Forma, jakou je kniha napsaná, mi nevadila, četla se celkem dobře a svižně, ovšem se seriálem Přátelé má kromě úvodu, kde se popisuje jak se autoři dali dohromady a herci přišli ke svým rolím, společného minimum.

ESTýna
29.02.2020 5 z 5

Jsem velikou a celoživotní fanynkou seriálu a vždy se k němu ráda vracím. Knížka byla zajímavá a spoustu věcí jsem netušila.