Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1178 330

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Jizi
18.08.2022 4 z 5

Nad Prahou se mezi Karlovým náměstím a Vinohrady rozkládá kolem dvou pahorků tajuplný čtvrť Prašina, v níž se z nevysvětlitelných důvodů zastavil čas na konci devatenáctého století. Na Prašině žije spolu s tisíce dalšími lidmi, kteří se tu buď narodili, anebo se sem utekli před příliš rychlým a zběsilým moderním světem, i dědeček hlavního hrdiny, třináctiletého Jirky. Ten se spolu se svými kamarády Tondou a En nechtěně zaplete do události, z nichž se vyklube dobrodružství, které jim všem změní nadobro život.
Děj se žene od první stránky zběsile vpřed a my se ženeme s hrdiny. Atmosféra Prašiny je skvělá stejně jako samotný nápad. Zhruba od poloviny se ale začnou vršit nelogičnosti, které knihu zbytečně sráží a čím víc o nich budete přemýšlet, tím víc vás budou zlobit (ať už jde o jednání postav a jejich motivaci, nekonečnou šňůru šťastných náhod nebo třeba nevysvětlitelné ohýbání prostoru a času). Cílová skupina je nicméně nadšená a to je hlavní.
Co je ovšem neodpustitelné, jsou naprosto otřesné, k ději totálně nepasující a otravně nabuzené hudební předěly v audioverzi. Jejich autora bych s chutí přivázala k židli a nechala ho aspoň dvě, tři hodiny vychutnávat tuhle jeho přeřvanou, migrénu indukující hnusárnu. A když je něco pitomý, je potřeba, aby toho bylo hodně, a tak jsou stejné i v dalších dvou dílech... super.

Richisa
17.08.2022 4 z 5

Knihu jsem koupila synkovi, a chtěla jsem nahlídnout, co to vlastně čte.

Hodně čtivé, nemohla jsem odejít, potřebovat jsem vědět, co se tam děje...

Každopádně je to psané pro děti, těm nebudou vadit takové drobnosti, jako že hlavní hrdinové jedou několik dní nonstop a neodpadnou v koutě, náhody jsou běžnou součástí života a štěstí máme plné hrsti...

Za mě tak 3,5, ale vlastně se mi líbilo...

cori
09.07.2022 3 z 5

Do kategorie mládež sice nespadám, ale knihu jsem si s potěšením přečetla. Příběh Jirky, který pátrá po dědečkovu tajemství ve čtvrti Prašina, a jeho kamarádů En a Tondy, má zběsilé tempo a odehraje se během několika mála dnů. Nechybí akční scény, kdy jde dětem o život.

helusa2
04.06.2022 5 z 5

Přečteno podruhé, tentokrát “ušima”. Víc jsem si proto všímala častokrát opakovaných slovních spojení a vět… Napínavá byla ale i napodruhé ;-)

Šifrafon
30.05.2022 5 z 5

Prašina je láska.

Aninka36
23.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Dobře se čte poutavý příběh...ale řeknu vám jak by mohla být zkratka jména Anastázie En? Jak by na to někdo přišel? No a jak by mohlo existovat něco uprostřed Prahy jako Prašina. No že by to jako nikdo nezkoumal? A nebo kaskadérské kousky Jirky a En. A taky jako Jirkův děda který studoval ten obor celý svůj život nemohl spravit stroj a pak cca za hodinu to vyřeší dvě děti co ještě chodí na základku. Ale jinak napínavý příběh (až moc napínavý na dětskou knihu) spousta kámošů co to četla a doporučujou tu knihu. Těším se na další díl až si ho přečtu. Doporučuji.

nai.ivka
22.05.2022 3 z 5

Než se to rozjelo, začaly se vršit moje pocity, že tohle je na dětskou knížku divné, moc temné až násilné, ploché, řetězec rádoby supermanských kousků ... to bych nesměla číst Rychlé Šípy a Stínadla. Na Foglara tohle zdaleka nemá. Další díly nemám chuť číst.

haki34
26.04.2022 3 z 5

(SPOILER) dcera dostala k narozkám..na přání ;)
No a nemohla jsem si nepřečíst...nějaké anotace a info o Prašině se kolem mě míhaly už dříve, a také jsem přečetla pár komentářů, takže asi budu částečně ovlivněna, a tím i moje hodnocení..
Takže...Prašina se četla dobře, což o to. Ale také hned od začátku mi přišla moc dramatická a temná, na to, že to je knížka pro děti. Hned po 10stranách první smrt..No budiž..ale pak ta nesmírná paralela a inspirace Foglarem (aspoň tak to vnímám já !) - možná mu měla být poctou, ale mě to rvalo uši..plynová kamínka, klubovna na půdě, záhada, místo Jana Tleskače Hanuš Nápravník..tajemný stroj..Prašina, kterou vlastně nikdo nezná..za 150let o ní nikdo nic neví ? Že by byla Jirkova rodina tak typická, se svými v dnešní době populárními chladnými vztahy - že pořádně nezná dědu ? že mu nikdy mamka nic neřekla o svém dětství, nesnažila se ho seznámit s Prašinou, i když tam vyrostla a žila dlocela dlouhou dobu ?
a ta slavná zapadlá Prašina - místo toho, aby to bylo staromilské místo plné květin, zahrádek, pavlačí, je z toho místo plné tlejícího listí, zbořených zdí, hromad hader, vlhka a děsivých lidí...
Z obyčejných dětí se lusknutím prstů stávají neohrožení pátrači, lezou tam, kam by ani dospělý nevlezl...Jirkův děda funguje jako odtažitý podivín.. Tonda - obdoba Bohouše z BKP nebo zhrzeného Červenáčka...a celkově jejich přístup - ztratíme kamaráda a necháme to tak - vždyť možná už došel domů ? to jako fakt ? a teda nevím kolik bylo En (tajemné jako Em), ale pepřák v kapse je slušná volba v 12-13letech..také děti předvedly výkony hodné Bruce Willise - hlavně Jirka - běhy po střeše, skoky do neznáma, přes díry, rány do hlavy, otlučené tělo, ledová voda a kdoví co ještě a bez následků..Také En, poté , co se praští do hlavy a nárokuje si minimálně na slabší otřes mozku, pak provede nejbrilantnější výstup za celou knížku...a děda, který je vědátor celý život, vlastně nedokázal rozluštit tajemství, ležící pod nosem, aby to dokázaly 2 děti za 5 minut 12...

Jako : čte se dobře, ale štvalo mě tam tolik věcí !!! každopádně díky dceři se nejspíše pustím i do dalších dílů ;) spravedlivě opět na 3,5*, ale protože jsem měla kopec výhrad, snižuji na 3*

houdkic
25.04.2022 5 z 5

Jsem na tuhle serii stara? Jo, az o nezdrave moc let.
Vadi mi to? Ne.
Libilo se mi to? Fakt mega moc.

Prvni dil Prasiny byl pro me fakt prijemnym zazitkem, plnym akce a dobrodruzstvi. Navic se jednalo o ctivou knihu, takze dej odsypal. V nekterych chvilich jsem byla i poradne napnuta, jak to asi dopadne, protoze se hlavni hrdinove dostavali do hodne svizelnych situaci.

Prostredi Prasiny me dostalo. Uplne jsem si dokazala predstavit, jak to tam vypada, jak se tam zije a celkvoe se mi moc libi zasazeni do Prahy, ktere je zkratka bezchybne.

Uzasne ilustrace (i kdyz bych si prala, kdyby jich tam bylo vic) jsou uz jen vybornou tresnickou na dortu.

hetty64
16.04.2022 4 z 5

Možná jsem si toho nevšímla ale chybělo mi tam jasně uvedené kolik let je hlavním hrdinům. Vydedukovala jsem že asi 7. třída, ale to mi nesedělo k tomu, co všechno zvládli.
Jinak skvělý příběh, který měl spád, momenty překvapení, tajuplné prostředí a poutavý děj. Je to takovy thriller pro děti ( i když teda i já jsem cítila tu jejich úzkost a strach po celou dobu čtení).

MilackovaN
05.04.2022 5 z 5

Když jsem byla mladší, hltala jsem Správnou pětku a Sedmu. Jsem ráda, že podobně dobrodružně laděný příběh vznikl v Česku.

kačer_donald
03.04.2022

Kniha byla se mi hodně líbila, až do konce pro mě byla napínavá. Když jsem si přečetl konec knihy tak jsem byl velice napjatý na pokračování. V knize se mi nejvíce líbilo odhodlání a nebojácnost hlavních postav En a Jirky. Doporučuji všem kteří mají rádi napínavé a dobrodružné knihy.

Mistři
25.03.2022 4 z 5

No, dobrá knížka

Barabora
17.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Už dlouho jsme měli tuto knihu doma a tak jsem se rozhodla, že se do ní pustím. A musím říct, že jsem ráda. Kniha byla jedním slovem úžasná. Jenom mi nesedí jedna věc. Nevím jestli jsem to nepochopila já a v knize je to v pohodě, ale na konci knihy se stroj zastavil pokud vím teda měl se zastavit zbývalo 13 minut a pak En řekla že prašina už není a fungoval ji telefon a díky tomu lak natočila to důkazní video. Jenže, pak je to zase ta stará prašina, kde nefunguje elektřina a mobily nefungují. Tohle mi moc nesedí.
(omlouvám se, možná to tam bylo jinak vysvětlené a jenom já to nepochopila)
No ale jinak prašina byla opravdu skvělá a já můžu jen doporučit. :)

Klivine
15.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Na to, že kniha dostala nominaci Magnesia litera pro děti a mládež, jsem očekávala více.
Koncept byl dobrý a já věřím, že kdyby tohle měl k dispozici jiný autor, bylo by to takové víc dotažené.

Nemůžu vytknout že je kniha čtivá. Doopravdy je. Jen zkušenější čtenáři fantasy by asi čekali víc. Ano, je to kategorie děti a mládež, ale i tam se nějací jistě najdou.

Začněme nějakými nelogičnosti. Představte si, že v nějakém městě přestane fungovat elektřina, WiFi, internet atd. Co by se asi stalo? Dle mého názoru, by se dané město stalo turistickou špičkou. Mělo by pozornost všech vědců a dalších nadšenců do vědy.
Proč je tedy Prašina (až na obyvatele) prázdná?

Knihovna na Prasině, stále plná knih. Když jsou tak cenné, nebo staré, proč už dávno nejsou v archivu?

Něco málo z nelogičností (podle mě)

Náhody. Zdá se mi že jich je tu docela dost. Od staré ženy, po poklop v pracovně. Mě tyhle náhody někdy dost štvaly.

Postavy v celku dobré. Až na Tondu. Do toho jsem se dokázala vžít. Jinak En mi tedy nepřijde nijak geniální (ale možná je) a Jirka... prostě normální kluk. Dobrá pak postava Klementa Hroudy (proč tohle jméno?). Možná nejlepší.
Docela mi bylo nepříjemné že dospělí se rovná zlí.

V celku dobrá kniha, pro ty co nemají tolik z fantasy načteno a chtějí třeba začít.
Ale oceňuji autora že se do toho pustil.

A však si další díly nepřečtu.

Stázka007
14.03.2022 5 z 5

Prašinu jsem dostala od maminky k narozeninám a musím říct že se mě to líbilo Děj byl dobře spravovaný a namočený ve správným druhu fantasy.četlo se to velmi rychle

Benny215
12.03.2022 1 z 5

myslím že tady srovnání s panem Foglarem vůbec není na místě,je to spíše snaha ho napodobit a musím říci že špatně.

pepa4081
12.03.2022 4 z 5

Srovnání s Foglarovými knihami? Pan Foglar psal příběhy, které se staly nebo reálně mohly stát a samozřejmě se svými knihami snažil vychovávat mládež.
Prašinu bych zařadil spíš do škatulky science – fiction. Trochu mi vadilo umístění děje do konkrétního města a také většinou negativní zapojení a brutalita dospělých.
Ve chvíli, kdy jsem pochopil, že nejde o žádnou foglarovku, jsem se začal úžasně bavit. Knížka je hodně napínavá a skvěle napsaná. Navíc je zde i romantická linka, která čtivost ještě podporuje. Pro mne není autor žádný novodobý Foglar. Pan Matocha je prostě svůj a to je dobře. Za mne vynikající autor knížek pro mládež. Hned začínám číst druhý díl a těším se na další knihy tohoto pana spisovatele. (Jen na okraj – je mi 55 let). Ilustrace od pana Osohy jsou také vynikající. VŘELE DOPORUČUJI všem, kteří mají rádi dobrodružství.
Velmi uspokojivé.

Greengrass
26.02.2022 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé, náš šesťák preferoval Prašinu před myší a klávesnicí, a to je prostě bomba! Už se nemůžeme dočkat, až se společně ponoříme do dalších dílů.

pavlinka91
19.02.2022

Bylo to příjemné počtení, děti určitě nadchne, já jako dospělá jsem tam viděla jisté mezery, něco nebylo úplně dobře domyšleno, ale vzhledem k tomu, že je to kniha pro dětského čtenáře, to dokážu odpustit.

Zaujalo mě, že knihu napsal Vojtěch Matocha - programátor a matematik. Přiznám se, že bych od člověka s touto profesí nečekala tak napínavý, dobrodružný děj. Jo, je to opravdu napínavé, plné tajemství a bylo tam pro mě i pár překvapení a aha momentů. Děti jich tam budou mít určitě ještě víc