Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1178 330

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

knidopel
28.07.2023 4 z 5

Třídílnou sérii Prašina jsem se rozhodla si poslechnout jako audioknihy a musím ji vřele doporučit. Matouš Ruml ji načetl skvěle. I když je příběh mířen na mladší čtenáře, opravdu mě chytil a bavil. Skvělé bylo zasazení děje do dnešní Prahy, člověku je pak prostředí mnohem bližší. Kniha má vše pro to, aby zaujala a donutila vás číst (nebo poslouchat) další a další kapitolu - dobrodružství, napětí, záhady, skvěle vykreslené postavy... K základním knihám jsem se dostala až po přečtení sešitků Křídového panáčka a nezklamala mě.

sgjoli
23.07.2023 4 z 5

Jako člověk, který není cílovou skupinou, jsem neměla moc velká očekávání, ale musím říct, že mne Prašina velmi mile překvapila.
Jednak si cením toho nápadu. Zápletka jako taková je moc fajn. Myslím, že pro děti, kterým je to určeno, to může být příjemná dobrodružná záležitost s pár záhadama, akčními scénami, s určitou mírou napětí a tajemna. Dospělého čtenáře to asi úplně na 100 % neuspokojí, ale dětské čtenáře by rozhodně mohlo - a to je hlavní, protože dětem je tahle kniha primárně. Ty prvky akce, napětí, dobrodružství a tajemna jsem tu určitě našla. Takže pokud tohle chtěl autor do knihy vnést a předat dál, tak se mu to podle mne povedlo.
Zároveň chápu, proč by v tomhle příběhu někdo mohl spatřovat foglarovský nádech. Měla jsem pocit, že se autor nechal inspirovat Stínadly. Ne, že by vysloveně kopíroval, to určitě ne - Prašina je specifickou čtvrtí sama o sobě se svými pravidly. Ale tu inspiraci jsem tu z toho cítila. A jelikož Stínadelskou trilogii od Foglara mám moc ráda, tak jsem z tohoto byla nadšená taky.
Nakonec dávám 4 hvězdy, které vnímám jako úměrné hodnocení. Nápad, zápletka, atmosféra - to se mi líbilo. Mezi příběhy pro mládež mám ale ve svých TOP příbězích jiné favority. Nicméně tohle je velmi solidně napsaná kniha a myslím, že čtenáře cílové skupiny určitě může zaujmout - ještě víc než mne.

LuciJa
11.07.2023 5 z 5

moc se mi to líbilo.

Norri
21.06.2023 5 z 5

K Prašině jsem se dostal díky komiksovým sešitům Křídového panáčka. Zaujalo mě to natolik, že jsem se pustil i do audioknižní Prašiny. Musím říct, že jsem příjemně překvapený, ba přímo nadšený. Je to příběh pro děti s dětskými hlavními hrdiny, ale já jsem si to parádně užil i jako dospělý. Prašina bývá často srovnávána s Foglarem a já myslím že po právu. Také se jedná o drsnou a tajuplnou čtvrť jako byly Stínadla. Také v ní prožívají dobrodružství děti. A také jde o vynález dávného génia. Ale oproti vynálezu z Prašiny se Tleskačovo létající kolo může jít, s prominutím, opět zahrabat. Prašina je totiž ve své podstatě vědecko fantastický příběh. Musím se pustit i do dalších dílů, protože jsem vážně zvědavý, jaké další příběhy se v této úžasné fiktivní pražské čtvrti odehrály.

puml
19.06.2023 3 z 5

Jako literatura pro mládež asi celkem zdařilé, i když... Začátek je bez přehánění naprosto fenomenální. Tajemná atmosféra, podivné místo bez elektřiny takřka v samotném centru Prahy. Několik opravdu zdařilých popisů, které navodily tu správnou atmosféru. To je ale jen samotný začátek. Ten je pro mě za plný počet. Určitě se k tomu začátku ještě někdy vrátím. Zbytek je bohužel taková dobrodružná klasika a vatáž se sestupnou tendencí. Klišé se vrství neodbytně jedno na druhé, žánrově se to tříští, zápletky a situace mají dosti šablonovitá a toporná řešení. Rozhovory (a výslechy) jsou jak ze žurnálu. Šustí to papírem. Začalo to nudit nakonec i ty, pro koho je primárně Prašina určena, tj. moje dvě děti. Ale ten začátek, ten skvostný začátek... Díky za těch prvních pár desítek stran a za tu atmosféru. Jako celek je to ovšem jen zdařilý průměr.

lenikhor
31.05.2023 4 z 5

Překvapilo mě, že kniha je dost napínavá. Oproti foglarovkám je znát posun doby, děj je přizpůsobený dnešnímu čtenáři. Líbí se mi i atmosféra Prašiny, kde se "zastavil život" v 19. století, jelikož čtu ráda knihy o Praze 19. století...

kralicekP.
28.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Prašina je kniha o části Prahy,ve které nejdou žádná elektronická zařízení. To způsobuje stroj ,který funguje na žárovkách vyrobených z krystalu dusíku . Naši hrdinové si myslí , že zadržuje prašinu před rozpínáním do celého světa. Tento stroj vytvořil Nápravník. Záporák Navrátil se snaží znefunkčnit stroj, aby mohl vydělat mnoho peněz. Když koupí domy, v Prašině se zvedne rapidně cena, protože tam bude fungovat elektřina. Hlavní charakteři jsou En, Tonda a Jirka.

Peter73
19.05.2023 4 z 5

Knihu som si kúpil na odporúčania - čitateľský bestseller teenegerov. Nápad je zaujímavý - v starej Prahe je oblasť, kde nefungujú veci tak, ako majú. Ttrojica teenegerov pričuchne k tajomstvu a rozhodnú sa prísť tomu na kĺb. Z knihy som mal zmiešané pocity. Nevedel som, či je to dielo pre mladého čitateľa alebo dospelého, správanie hlavných hrdinov nebolo vždy teenegerské, a správanie dospelých bolo niekedy teenegerské. Toto mi vadilo, ale aj tak hodnotím knihu kladne. Body pridali aj kresby Karla Osohu, ktoré navodzovali tú správnu atmosféru tajomna.

essterkaa
13.05.2023 5 z 5

Když jsem knihu vzala poprvé do ruky, vůbec jsem netušila, co od ní čekat. Říkala jsem si, že to zkusím. A musím říct, že po prvních 20 stránkách mě pohltila. Kniha je protkána tajemstvím, napětím i dobrodružstvím. Jak je psané na obálce knihy, opravdu obsahuje tajemství knih J. Foglara. A to je za mě samo o sobě velká pochvala. Knihu moc doporučuji.

sarka.farka
11.04.2023 5 z 5

Dostala jsem jako dárek k Vánocům, vůbec jsem do té doby o tom neslyšela. Ale velmi mile mě to překvapilo a moc se už těším na další díly.

ZahorajdaJajda
09.04.2023 4 z 5

Knihu jsem dostala do ruky skoro omylem a začala ji číst bez většího zájmu, ale o to větší bylo překvapení, že už po 2 stranách mě kniha chytla a nemohla jsem přestat číst. :)

Osobně se mi kniha velmi líbila a to nejsem žádný milovník Foglarovek.

Dodala bych kousek svého názoru ohledně věku čtenáře pro které je určen, myslím si, že 9 let (3 třída) je ještě dost málo na to, aby hned po pár stránkách četli o smrti, dle mého si to umím představit ve 4/5.ročníku.
URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ ( - vhodně pro kluky i holky)

Potolu
02.04.2023 4 z 5

Na knize mě nadchlo prostředí Prahy a Prasiny. Nová a stará Praha, doba Křižíka a vynálezů. Pro mladší čtenáře plno dobrodružství, ačkoli někdy jsem si říkala, že co všechno zažil Jirka, tak to snad už nemůže přežít. :-D Ale jako taková Foglarovka s milými hrdiny dobrý....

AmeQ
24.03.2023 5 z 5

velmi dobrodružná kniha, na konci jsem ji nemohla přestat číst

maca_t
19.03.2023 4 z 5

Knížku doporučuji. Určitě se bude líbit i dospělálům. Koupená mému 12 létemu synovi... teď se mi hodila i do letošní výzvy.

Verouš23

04.03.2023 5 z 5

Fakt boží knížka

Loxias
01.03.2023 4 z 5

Vlastne nemuzu rict zadne proti. Nektere casti pribehu byly dost zjednodusene a stejne tak nektere postavy. Ale kdyz to vezmu optikou 9 letych deti pro ktere je kniha urcena, tak je to vlastne akci narvana jizda v zajimavem tajuplnem prostredi, ktera bavi od zacatku do konce.

Katuuusenka
28.02.2023 5 z 5

Na tu knížku jsem slyšela hodně špatný ale i dobrých recenzí. Za mě je to nejlepší knížka vůbec. Nechápu co na ní ostatním vadí. Stopro doporučuju všem co rádi čtou dobrodružnou literaturu

Akléda_
27.02.2023 4 z 5

Do Prašiny jsem se nakonec pustila v audioknižní podobě, což rozhodně můžu doporučit i vám. Knížku načetl Matouš Ruml, což byl jeden z důvodu proč se do knížky pustit, že ano. No každopádně si s tím opět poradil bravurně, bavilo mě, jak si hrál s postavami, tónem hlasu a celou atmosférou knihy, nerušily mě ani ostré sykavky a přednes jsem si fakt užívala. Příběh jako takový byl taky super, vůbec bych se nebála toho přirovnání k Foglarovi, něco na tom bude. Máme tady partu kamarádů, tajemství, podrazy, temnou atmosféru Prahy a všechno to dohromady fakt dobře funguje. Líbil se mi ten nápad, kdy je část Prahy bez proudu a začne se tam dít něco divného. Bavilo mě to spolu s hlavními hrdiny objevovat, byla jsem napjatá a párkrát i překvapená. To, že je knížka pro mladší rozhodně neznamená, že by byla předvídatelná. Postavy jsem si oblíbila a líbilo se mi, jak to nakonec (ne)skončilo s tou romantickou linkou. Jen konec mě trochu zklamal, nebo minimálně mi přišel nedostatečný oproti zbytku knihy. Nevím, nějak jsem asi čekala víc. U audioknižního zpracování ještě musím vytknout hudební přechody. Nikdy jsem s nimi neměla problém a obecně mi v knížkách nevadí, tady mi ale přišlo, že se zvolené přechody vůbec nehodily a akorát mi to kazilo atmosféru celé knihy. Jinak jsem ale spokojená velmi a těším se na další díly v podání Matouše Rumla.

Karolína18
23.02.2023 5 z 5

Tohle mě bavilo! Takovýhle druh relaxace je přesně to, co teď potřebuji. Prašinu mužů s klidem doporučit všem dětem, které baví dobrodružství. Někdy mi styl psaní, syntax, lexikum a stylistika připadaly trochu moc na děti ve věku cca 12 let, ale příběh to vyvážil. Těším se na další díly.