Prameny živé vody

Prameny živé vody https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87863/prameny-zive-vody-87863.JPG 5 88 20

Kniha poutavě líčí životní osudy a objevy geniálního léčitele Vincenze Priessnitze (1799-1851), zakladatele novodobé vodoléčby a prvního vodoléčebného ústavu na světě - dnes Priessnitzovy léčebné lázně a. s. Jeseník. Jeho, do té doby nevídaná metoda vyvést nemocného do přírody, otužit ho studenou vodou, posílit vzduchem, sluncem, pohybem, zbavit tíživých starostí, vrátit mu zdraví a dát radost ze života, byla nakonec - po těžkých bojích s předsudky, závistí a pronásledováním, jež vedlo až k branám žaláře - uznána jako "nový pozoruhodný jev v oblasti zdravotnictví."... celý text

skalek
18.04.2024 5 z 5

Úžasná kniha, čteno v rámci čtenářské výzvy- kniha z prostředí vaší poslední dovolené
Kniha popisuje život V.Priessnitze od jeho úrazu, po intuitivní léčení vodou až po jeho odkaz, který přežívá dodnes....
popisuje krásy Jeseníku (které nikdy
neomrzí)....
Moc děkuji za krásnou knihu...p.Kočko

Martina157
26.02.2024 5 z 5

Tato kniha si opravdu zaslouží vysoké hodnocení...nádherná

Jessica007
23.08.2022 5 z 5

Moc krásná kniha. Je hezky napsaná a tolik jsem se toho dozvěděla. V knize je hodně moudrosti i poučení.

Kryštofka
03.02.2022 5 z 5

Tak to bylo opravdu krásné počtení. Silný příběh, dobře vykreslené postavy, překrásné vyznání horám i vodě. Inspirativní. A zároveň lidské a pokorné. Pořád cosi hledáme a zdá se, že už to pan Priessnitz dávno objevil, jen ho následovat. Velké pravdy jsou často jednoduché. Příroda, pohyb, čerstvý vzduch, otužování, zdravá strava, pospolitost a žádné špatné myšlenky.

pajaroh
16.01.2021 5 z 5

Popisy čistých pramenů, horského vzduchu, jesenických hor i života tohoto krásného člověka, lidí kolem, tehdejších historických souvislostí (nepřesnosti a romantizování odpuštěny) mi opravdu sedly do nálady a moc se těším, až do údolí pod Chlumem zase povandruji a obejdu všechny prameny, které na své kráse málo ztratily.
A samozřejmě Jeseníky (teď nemyslím asfaltku na Praděd) - to je láska na celý život.

"Ta běžící, poskakující, šveholící voda, že je neživá? Jí rozumět by bylo více, než znát řeč ptáků a zvířat, poněvadž voda je víc, mnohem víc než všechno ostatní. Voda zná tajemství oblak, z nichž padá, a tajemství hlubin, z nichž vychází. Voda zná všechno: nebe, zemi, řeky, moře. Voda i všechno dovede: mění se v páru a mizí, rozplyne se, nebo se změní v tvrdý led či hebký sníh. Je mírná, tichá, laskavá - je také divoká, krutá, hrozná."

ivousekk
07.12.2020 4 z 5

Odposlouchano jako cetba na pokracovani na Dvojce. Na mne misty moc filozofovani, ale jinak velice zajimave, jsem si opet rozsirila obzory. Priessnitz byl naprosto pororuhodny clovek.

L.Helena
06.12.2020 4 z 5

Poslouchala jsem na ČR2 audioknihu, nebo spíše rozhlasovou adaptaci knihy z roku 1989. Měla jsem obavy, že mě to nebude moc bavit, ale opak je pravdou. Hodně zajímavý příběh i forma, jakou je vyprávěný. Nevím, zda by mě tak bavilo ho číst, ale poslouchat jej se mi opravdu líbilo.

Polajda
27.11.2020 5 z 5

Jeseníky jsou moje srdcovka a místa popisovaná v knize moc dobře znám. Je to moc krásná knížka a jak už tu bylo zmiňováno, plná mouder...
"K uzdravení pomáhá duševní pohoda, dobrá nálada a radost."

kob
23.11.2020 5 z 5

Kniha zajímavá a plná moudrosti. Také však dokládá, že předsudky, závist, zloba a šikana úřadů fungují napříč dobou.

i_vanička
23.11.2020 5 z 5

Nádherná knížka (poslech na ČR) plná hlubokých životních moudrostí. Zajímalo by mě, zda Wim Hov ví, že zhruba pře 200 lety ho “předběhl” pan Priessnitz :-D.

Evina.Cetba
13.11.2020 5 z 5

Kniha o životě a objevech léčitele Vincenze Priessnitze ( dnešní Jeseníky, tehdy část Rakouského císařství). Vincent se stal zakladatelem vodoléčby (Priessnitzovy obklady). Jako mladý v lese zpozoroval raněnou srnku, jak stojí ve chladivé vodě lesního potoka, a to ho inspirovalo k myšlence že voda pomáhá léčit. Začal využívat tohoto poznatku pro léčbu lidí. Nejdříve čelil nedůvěře okolí, po čase mu začali věřit sousedé a měli z toho také prospěch tím, že s příchodem pacientů jim pronajímali ve svých domech pokoje a zlepšila se jejich finanční situace. Byla pro ně i dostupnější lékařská péče.
Knížku jsem četla před lety a nyní poslouchám i její rozhlasové zpracování. Byla moc zajímavá.

levac
10.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha, která v sobě obsahuje úplně vše, co od knihy očekávám, tj. člověk se poutavou formou dozví něco zajímavého z jiné doby či místa. A v této knize je toho spousta, vedle života neobyčejného muže i jak se žilo v Čechách v první polovině devatenáctého století, navíc zasazené do souvislostí s událostmi v Evropě, překrásně popsaná příroda Jeseníků i mnoho nadčasových životních mouder.
Zajímavá byla i část o moru, vzhledem k současné koronavirové epidemii....

m.hop
14.11.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě, ležela u babičky v knihovně. Myslím, že je nedoceněná. Opravdu krásný čtivý příběh. Doporučuji.

Mijagi
21.10.2019 4 z 5

Další dobrá kniha objevena díky mé zálibě přečíst si nějaký příběh z oblasti, kam se zrovna chystám cestovat. Tentokrát to bylo Jesenicko, a závěrečné stránky jsem doslova hltal v posledním večerním vlaku z Bludova do Jeseníku. Lokálka byla narvaná k prasknutí, já seděl uprostřed všeho toho davu, ale jako bych tam vůbec nebyl. Tak moc mě vtáhnul život Vincenze Priessnitze, chudého chalupáře, který se díky naprosto obyčejným věcem jako je voda, procházky, práce a střídmost stal světově uznávaným léčitelem, pomohl svými kúrami ku zdraví dnes už nespočitatelnému množství lidí a v neposlední řadě přinesl prosperitu nejprve svým sousedům a následně i celému městu. V knize ožívá obraz nejen tohoto velikána, ale také Jesenicka jeho doby. Životopisy psané v próze nejsou asi tím pravým pro odborníky, ve mně jako laikovi však rezonují mnohem déle, než výčet holých fakt. To je případ i této knihy od Miloše Kočky.

Klamm
16.04.2019 4 z 5

A teď se ve vší bázní
Podíváme do lázní ...

Pořád je to stejné. Přijde nějaký člověk, který používá selský rozum a začne úspěšně léčit, či zvěstovat nějaký nový přístup, vedoucí k lepšímu životu. Čím více má úspěchů, tím více má i odpůrců. A pak začnou problémy.
Schodou okolností, jsem průběžně s touto knihou shlédl i dokument o Bruno Gröningovi. I když u něho to byly úplně jiné grády a vyšší level, reakce odpůrců byly stejně agresivní. Přitom je to tak jednoduché, pravdu má ten kdo vyléčí a hotovo!

„Pravda vždy prochází třemi stádii. Nejprve je zesměšňována. V druhém je agresivně vyvracena. Ve třetím je přijata jako samozřejmost...“
Arthur Schopenhauer

75%

mandragora
23.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, není moc známá a je to škoda, protože je fakt dobře napsaná. Pro lidi z Jeseníku a pro všechny co mají tento kraj rádi povinnost.

kopretina19
20.02.2018 5 z 5

Zdravý selský rozum - to je to, co Vincenzi rozhodně nechybělo. Stačilo pozorovat vše, co matka příroda stvořila a vzít si z toho to nejlepší. Obdivuhodný člověk, který za sebou zanechal kus poctivé práce, která pomáhá v nemoci a vede k uzdravení mnoha pacientů až do dnešních dob. Kniha je psána velmi lehce a čtivě. Měla jsem velkou radost, že došlo v roce 2017 k jejímu znovuvydání. Škoda, že je tak opomíjená mezi čtenáři. Veliká, převeliká škoda.

drina
06.08.2017 5 z 5

Skoda, ze jsem precteni teto knihy dlouho odkladala. Myslim, ze pro obyvatele tohoto regionu by mela byt temer povinnou cetbou. Jiste vsak zaujme i prespolni ctenare.

Alžbeta11
02.03.2016 4 z 5

Nádherná kniha. Četbu jsem si užívala o to víc, že jsem právě v lázních v Jeseníku. Na sobě jsem si vyzkoušela, že léčba vodou opravdu pomáhá. Pan Priessnitz miloval zdejší přírodu, lesy a vodu. Učil se od ní a naslouchal jejímu šumění. A voda mu prozradila své tajemství.

milan.krimsky
10.08.2014 3 z 5

Tak tahle ta kniha je opravdu pěkná, popisuje zde lékaře, který dokázal vydělat na léčivém úspěchu minerální vody.