Praha noir: čtrnáct povídek předních českých spisovatelů

Praha noir: čtrnáct povídek předních českých spisovatelů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309662/bmid_praha-noir-sYQ-309662.jpg 4 352 98

Autoři povídek: Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Procházka, Pilátová, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban. Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý a stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. S Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Michal Sýkora se vydává na pražský Pohořelec, Petr Stančík nahlíží do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží… Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir.... celý text

Caa
Caa
19.11.2019 4 z 5

Četlo se to pěkně, bavila mě rozmanitost námětů i pražský místopis. Neoslovila mě pouze povídka od Chaima Cigana.

reddwarf358
reddwarf358
15.11.2019 4 z 5

4etl jsem i slyšel jako audioknihu a oba zážitky hodnotím pěti hvězdičkami. Ano, i tady se najdou slabší kousky, ale nic, co by se muselo vyloženě přeskakovat. Pokud máte rádi Noir nebo krátké a dobré povídky obecně, čtěte.

lubospanda
lubospanda
24.06.2019 3 z 5

Tučková a Stančík byly super.

jprst
jprst
08.06.2019 2 z 5

Nechal jsem se nalákat názvem knihy a jmény autorů, ale žádný velký čtenářský zážitek se nekonal. Za nejlepší bych označil povídky Soukupové, Tučkové, Procházky a snad ještě Sýkory. Ostatní bych (ze slušnosti) označil více či méně za průměr. S čím souhlasím, jsou komentáře chválící grafické zpracování knihy, které je i na více než pět hvězd.

aralka
aralka
07.06.2019 3 z 5

jde o takový povídkový průměr, líbily se mi povídky od Stančíka, Procházky, Tučkové, Sýkory a Soukupové.... ale myslím, že za dva měsíce si nevzpomenu, o čem to vlastně bylo... označení "noir" bych určitě ke všem povídkám nepoužila, no za mě nemastné neslané, četla jsem i celkem dlouho, pouze, když jsem sama sebe přesvědčila, že je třeba to dočíst ... mám ráda Prahu, mám ráda "noir" , ale tohle spojení tady byl jen takový komerční chyták, odvázaná z toho nejsem :-( ale musím vyzdvihnout grafické zpracování knihy, to se fakt povedlo!

hapac
hapac
21.05.2019 4 z 5

Povídky se mi docela líbily, každý autor to pojal po svém a zkrátka někomu se líbilo to, jinému ono. Láká mne poslech audioknihy.

koubin007
koubin007
19.03.2019

Skvěle sestavená sbírka "černých" povídek.
Jako audiokniha to funguje vyjímečně především díky skvělým rétorům, jako např: Alexej Pyško v povídce Mrtvá holka z Čerťáku.

Rade
Rade
19.02.2019 5 z 5

Jednotlivě bych povídky ohodnotila vesměs okolo čtyř hvězdiček, někde výš, někde o fous níž.
Jenže celá sbírka jako taková je prostě přidaná hodnota, každá povídka je jiná, dohromady to funguje skvěle, i způsob sestavení do tematických oddílů se mi líbil. Povedená grafická úprava s výjimečnou obálkou, a pro mě, Vltavou křtěnou, velké plus za Prahu.

zeleznyjan
zeleznyjan
05.12.2018

Vynikající povídky od Urbana, Soukupové nebo Pilátové. A Goffa - to je fakt nový objev české kvalitní detektivky.

gaspoda
gaspoda
19.11.2018 3 z 5

3povidky jsou supr a stojí za přečtení zbytek nemastné a neslané.

Michajela.cz
Michajela.cz
10.09.2018 2 z 5

Taková příjemná příběhová oddychovka. Některé příběhy lepší, některé horší.. Zařadila bych jej někam na střed.

Jizi
Jizi
30.08.2018 2 z 5

Skutečně zajímavá a napínavá mi připadala jen povídka Petry Soukupové, ta se mě dokázala dotknout, zaujmout mě a vyvolat ve mně nějaké emoce.
Zbytek? Zbytek vlastně ani nevím, o čem byl. A ty, co si pamatuju, za to nestojí. Jestli tohle je dílo naší stávající literární elity, tak je to trochu smutné. Anebo čtu moc Fabera.
(Slyšeno v audioverzi.)

hellena1523
hellena1523
19.08.2018 3 z 5

Jsem ráda, že jsem si koupi knihy dobře rozmyslela. Povídkové knihy mám ráda a poslední dobou se i snažím dávat šanci českým autorům, které jsem dosud nevyhledávala.
Dokonce jsem se těšila na vyprávění z Prahy (byť se v mých očích a srdci mému rodnému městu nemůže rovnat), ale opět zklamání.
Někteří autoři jsou sázka na jistotu, jiné jsem ráda zkusila, ale celkově jsem zklamaná. Čekala jsem jinou atmosféru...Sbírka mi přišla poněkud planá.

Kateřin-a
Kateřin-a
31.07.2018 3 z 5

Od knihy tohoto žánru jsem čekala trochu víc. Chyběla mi tam ponurá atmosféra, postavy s komplikovanou minulostí a temný případ. I když rozumím, že v rozsahu jedné krátké povídky možná nešlo postavy ani děj tolik rozpracovat. Souhlasím s komentářem níže, že k žánru noir se mnohé povídky vůbec nevážou; z mého hlediska mu dostála pouze ta úvodní od M. Goffa: Tři Mušketýři.

Péťa1950
Péťa1950
22.06.2018 5 z 5

Dárek, který mi přiblížil povídkovou tvorbu našich předních spisovatelů. Ukázka mistrovské povídkové tvorby. Zajímavý naprosto odlišný způsob psaní. Kdo má rád povídky, toho kniha potěší.

Verrrunka
Verrrunka
13.06.2018 4 z 5

Musím uznat, že jsem po počátečních rozpacích byla fakt nadšená. První povídka mi moc nesedla a pak mě ještě nebavil Urban, ale to není nic nového, ten mě nebaví vlastně nikdy. Ostatní povídky mě dokázaly krásně vtáhnout do děje po pár řádcích a několikrát jsem si přála, aby na to téma byla celá kniha a ne jen jedna povídka. Dokonce i Stančíkova povídka mě bavila, na rozdíl od jeho Mlýnu na mumie, který jsem četla nedávno. Už jsem na žánr povídky docela zanevřela, ale možná je čas ho zase oprášit.

smolicka
smolicka
12.06.2018 4 z 5

Soubor povídek Praha noir mě zaujal v knihkupectví svojí grafickou a typografickou úpravou a díky tomu se dostal do mé knihovny a díky tomu knize dávám 4 hvězdy. Samotné povídky pro mě byly na dvou úrovních, jedny naprosto skvělé s propracovaným příběhem, i přestože na to měl autor jen pár stránek, druhé tak nějak průměrné, ne zcela dotažené do detailu. Nicméně délka povídek je na ranní cesty metrem ideální.

mapet85
mapet85
24.02.2018 3 z 5

Praha noir je súbor poviedok od štrnástich popredných českých spisovateľov (aspoň tak to uvádza obálka) zostavených Pavlom Mandysom. Autori nás zavedú do rôznych častí Prahy, ktoré sú znázornené na zadnej obálke knihy a zlepšujú orientáciu najmä pre nepražákov. Spracovanie knižky je celkom pekné a zodpovedá téme a čo sa týka poviedok, tie sú viac-menej vydarené, pričom pred každou je krátka charakteristika o autorovi. Sám som bol zvedavý na niektorých autorov, pretože som od nich ešte nič nečítal a keďže na poviedke by mal spisovateľ ukázať svoje majstrovstvo, som rád, že najmä poviedky od Kateřiny Tučovej, Petry Soukoupovej a Jiřího W. Procházku a Petra Sýkoru boli pre mňa top. Takisto sa mi páčila aj poviedka od Chaima Cigana a do popuku ma dostala aj tá od Petra Stančíka. Zvyšné poviedky sú priemerné až podpriemerné a podaktoré žiaľ pre mňa nedosiahli ani úroveň maturitnej práce, ale nechcem menovať, každému sa predsa páči niečo iné. :-) Som rád, že som mal možnosť väčšinu autorov stretnúť na Světe knihy Praha 2017 a dať si od nich poviedky podpísať. :-)

medvedice3
medvedice3
20.02.2018 5 z 5

Ač některé povídky neodpovídají zcela žánru v názvu knihy, na což také upozorňuje její sestavovatel v předmluvě, kniha je moc fajn po všech stránkách: neodfláknutá redakční práce, vybavení knihy - ilustrované titulní stránky jednotlivých povídek, medailonky autorů i obsahově.

Salonka
Salonka
31.01.2018 3 z 5

Tak som si povedala, že dodatočne (niekoľko mesiacov po prečítaní) prispejem svojou neinovatívnou troškou ku komentárom tejto knihy. :-) Veľmi pozitívne ma oslovilo jej grafické prevedenie (Paseka, 2016), ktoré pokladám za extra podarené a výstižné v duchu “noir” obsahu. Rozmanitej a nádhernej Prahe to ako kulise temných príbehov mimoriadne pristane.

Celú zbierku vidím na silné tri hviezdičky. Obsahovo je kapánek nevyrovnaná, čo ale nie je prekvapivé, keď má každá poviedka iného autora. Žiadna z nich však nebola vyslovene slabučká či nehodná zaradenia do výberu ... ale, pravdupovediac, asi ani životné veľdielo (hoci viaceré sú výborné). Myslím, že táto zbierka je skvelým adeptom na vytvorenie si širšej čitateľskej základne, pretože má až štrnásť jedinečných šancí zaujať čitateľa a je lákavá od prvej po poslednú poviedku. Som si istá, že prakticky každý, kto sa rozhodne preskúmať tajomstvá noirovej Prahy, si v nej nájde niečo sebe blízke.

Každú poviedku hviezdičkujem samostatne. Prihliadam na silu príbehu, štýl spisovateľa, záujem, aký vo mne konkrétna poviedka vyvolala a dojmy, ktoré zanechala. No a automaticky ich porovnávam medzi sebou, inak to nejde.