Praha má tajemná

Praha má tajemná https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2700/praha-ma-tajemna-2700.jpg 4 38 8

Už sám název města Praha není zcela jednoznačný, většina lidí dodnes neví, co slovo Praha vlastně znamená. V knize se to však dozvíte hned v první kapitole. Kniha začíná založením města Prahy v roce 905, pokračuje přes dobu Jana Husa, Karla IV., Přemysla Otakara II., Bílou horu a poslední stránky se věnují 20. století, mimo jiné i domu, kde v roce 1916 bydlel Franz Kavka. Z mnoha kapitol této knihy je zajímavá například kapitola Hradby, kde se dočtete o hradbách jako takových, kdy, kým a jak byly vystavěny. Další kapitoly, které stojí za zmínku jsou například „Karel, otec vlasti“ či „O čistotě a pořádku“, v níž se mimo jiné můžete dočíst, že čistota rozhodně nebyla v Praze běžnou záležitostí a že o pořádku ve městě se dalo žřídka kdy hovořit. Dalšími tématy knihy jsou například popravy, kati, strašidla a mnoho dalších. Paní Borská tuto publikaci pojala jako výpravný příběh historických událostí našeho hlavního města. Vypráví barvitě a poutavě o věcech tak obyčejných, jako jsou hradby a pro nás již tak samozřejmých, jako Karlův most. Její spisovatelské umění se rozhodně nedá srovnat s běžnou historickou publikací. Ilona Borská se ve své knize věnuje především lidem, obyčejným Pražanům, kteří žili o několik století dříve než my. Ačkoli se kniha jmenuje Praha má tajemná a dozvíte se v ní, jak už bylo zmíněno, o stavbách , hradbách a uličkách, příběhy lidí zde hrají zásadní roli. Z těch „lidských“ kapitol bych ráda upozornila především na kapitolu o židech. Jejich těžký úděl, popisuje Ilona Borská dle historických pramenů a kronik Prahy. Židé byli několikrát vyhnáni z města, zavíráni do ghét a jejich postavení mezi ostatními lidmi bylo mnohdy až šokující. Na to, aby vás kniha zaujala, rozhodně nemusíte být Pražák a dokonce ani nemusíte Prahu znát. Ať tak či tak, po přečtení této tenké knížky zcela jistě pocítíte touhu, některá zde popisovaná místa navštívit. A možná si při čtení ani neuvědomíte, že se vlastně vzděláváte. ? ... celý text

Katka2382
17.05.2020 5 z 5

Pěkná kniha,ale jako nepražačku mě zas až tak nenadchla.

knihovniceS
06.02.2019 3 z 5

Knihu mám doma už dlouho, mrkla jsem do ní "letem světem", když jsem nevěděla co číst dřív. Teď mám více času, musím se do ní začíst znovu. Věřím, že teď už si ji vychutnám.

pami
13.08.2018 4 z 5

Krátké kapitolky plné zajímavostí o Praze.

TipsyChipsy
03.10.2017 4 z 5

Kniha překlenuje celé dějiny od dob pohanských legend po 20. století. Při takovém záběru se nevyhla popisu obecně známých skutečností. Ale z knihy čiší láskyplný vztah autorky k Praze. Proto lze odpustit, že skáče z tématu do tématu a nezatěžuje se přesnými fakty. Poskytuje osobitým úhlem pohledu zajímavé a neznámé momenty, figurky a osobnosti dějin Prahy různé paradoxy, pikantnosti a zvláštní náhody. Takže je to sice mišmaš, ale pro nás lidi posedlé Prahou je to milé.

Silmarien
06.05.2017 4 z 5

Drobné kapitolky o Prahe, od úplného začiatku až po 20. storočie, prekladané kapitolami všeobecnými (napr. tou o strašidlách či vežiach). Napísala pražská rodáčka a novinárka Ilona Borská.
Štýl je rozprávačský, občas poetickejší a láskavejší, inokedy satirickejší a s ostrým vtipom.
Kapitoly sú krátke a je ich dosť, fajn kniha do kabelky na cesty autobusom do práce či na dni, kedy máte vždy len chvíľku času.
Množstvo legiend i historického bulváru je popretkávaných reálnymi historickými zápismi a tak je táto knižka určená všetkým, ktorí majú Prahu radi. Ak nemáte, ani to neskúšajte - len drobná rada :-)

V Paříži straší hrbáč z Notre Damu,
v Amsterodamu mají černou dámu,
ve Vídni vídají viselce na provaze
metati kozelce po Ringu v jízdní dráze,
jenže co je to všechno proti Praze?
Londýnem bloudí utonulá v Temži,
bezhlavý kat se potuluje Kremží,
Praha se ovšem přizraky jen hemží.
V Benátkách na Canale Grande
duch Casanovy dál si dáva rande,
Berlín má Messra s krví na noži -
kam na nás, aha?
Praha je Praha,
v Praze nám straší na každém nároží.

dadako
11.07.2016 5 z 5

Kniha plná legend a mýtů o městě Otázka. Některé jsou méně známé a staly se jiné zná každý a nikdy se nestaly... :-)

jprst
19.04.2012 4 z 5

Přepracovaná a doplněná verze autorčiny knihy z roku 1996 Moje město Otázka.

WEIL
28.09.2011

Praha má tajemství, která je možno stále odkrývat a psát o nich pěkné knihy.