Strážci brány

Strážci brány https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207512/bmid_pragocalypsa-strazci-brany-207512.jpg 4 199 72

Pragocalypsa série

Rok 2012 byl omyl. Staří matematici a astrologové se osudně spletli. Konec světa teprve přijde. Kdy a kde ten mejdan tisíciletí vypukne? Na rok 2017 čekali přes 400 let. Chvíle, kdy se v Praze otevře transdimenzionální díra mezi světy mimo čas a prostor, se blíží. Karma bude narušena a zneužita. Starobylé evropské řády, vzniklé v době Rudolfa II., uvědomující si přicházející konec světa daleko dříve, než na něj senzacechtivá média upozornila, chtějí z magického koláče pražského genia loci ukrojit co nejvíc pro sebe. Česká odnož přísně tajného řádu bere jako vlasteneckou povinnost ubránit hlavní město proti hordě cizáckých mágů prahnoucích po moci a ochránit jej tak před zhroucením a zničením. Kdo by taky chtěl, aby se mu po Václaváku proháněl Cthulhu, zatímco si Marduk s Baalem budou hrát v rozvalinách Pražského Hradu na schovávanou? Podaří se hrstce českých X-menů ochránit matičku Prahu před takřka nezvratným osudem?... celý text

ShamanElder
13.11.2020 4 z 5

Zajímavě rozjetá série. Koukal jsem, že už je to pět knih. Jisté napětí a humor to sice obsahuje, ale je to trochu slabší. Je vidět, že se pan spisovatel teprve zaučuje. Opakované hlášky a až dětinské chování jednoho z mnoha hlavních postav je toho důkazem. Ale je to odlehčený humor s náznakem opravdové zkázy. Jsem zvědav, kam se nadále bude příběh ubírat.

robin9739
25.10.2020 4 z 5

Kniha je napsána velmi svérázným stylem, hned ze startu je nám krásně dávkována akce a humor ve stejném množství. No vtípků a různých narážek je možná trochu víc, než by bylo potřeba ale k postavě 400 let starého lovce žen a monster to sedí. Akce střídá akci a hlavní hrdinové nestačí chrlit moudra a na pozadí toho všeho se odehrává příběh o konci světa, lektvarech nesmrtelnost padlých andělech a spoustě dalších šílenosti. Kniha je velmi zábavná, u četby jsem se smál od ucha k uchu a přitom má příběh velký potenciál a velmi se mi líbil, i když je to taková klasika.
Tohle dílo není pro všechny, jestli čekáte romantické zobrazení Prahy sáhodlouhé popisování východu slunce nad Vltavou a romantickou linku mezi hlavním protagonisty tak to jste si vzali špatnou knihu do ruky. Ale jestli hledáte knihu, u které se budete bavit od začátku do konce a máte rádi dobře popsané akční scény a nevadí vám trochu krve a spousty narážek na různé filmy, knihy a hudbu tak je to kniha pro vás.

Addelka
12.10.2020 3 z 5

Rozhodně se jedná o neobvyklou kombinaci fantasy/sci-fi a prostředí Prahy/Jižních Čech. Tahle kombinace mě překvapivě chytla a bylo vtipné čekat na tramvaj na stejném místě jako postava v knize, kterou zrovna čtu. Hlavní postava je (mimo jiné) sexista, který se snaží být za každou cenu vtipný. Nebudu lhát, někdy jsem z něj byla dopálená do běla. Nicméně, hlavní postava má vyvolávat emoce a je jedno jestli pozitivní nebo negativní, protože silná emoce vždycky způsobí potřebu diskutovat. Pokud se Vám líbí knihy od Františka Kotlety nebo Jiřího Kulhánka, pravděpodobně se Vám bude líbit i série Pragocalypsa, a naopak.

Klilad
01.10.2020 2 z 5

Před touhle knihou jsem byl párkrát varován, ale když už jsem ji dostal v balíčku knih, rozhodl jsem ji vyzkoušet.
Po přečtení prologu jsem si říkal, že to není špatné, naopak.
Jenže... pak to začne.
Hlavní hrdina Vyvian (blbější jméno by nešlo?) je namyšlenej, zamindrákovanej panicoidní blb, jehož hlášky jsou přehlídka trapnosti. Popravdě, nikdy jsem snad neviděl takhle zpackanou hlavní postavu. Těch 400 let, nebo kolik tomu vocasovi je, mu prostě nevěříte.
Těch pár historických konotací nepůsobí uvěřitelně, naopak. Třeba v Hustým Nářezu od Kotleťáka podobné hlášky působí uvěřitelně, hlavně proto, že nejsou jen z jedné doby.
Tady to je období Rudolfa II a nic víc. Jakoby si někdo nastudoval dobu, ale to, že byla i jiná období úplně zapomněl. Nebo byl hlavní hrdina 400 let v mrazáku?
Díky tomu, co je hlavní protagonista za pitomce, vám to bude jedno. Stejně jako většina situací v knize.
Upřímně, nápad dobrý, ale hlavní hrdina je to, co u mě tuhle sérii pohřbilo. S přemáháním jsem přečetl tenhle díl a dalším se vyhnu. Je tu spousta jiných akčních brakovek, které mají lepší spád, hrdiny atd.
Třeba Projít ohněm, to byla sakra jízda. Tu jsem právě četl před Strážci brány, takže jsem byl tím rozdílem o to víc překvapený.
Tam jsem se bavil od začátku do konce. Tady jsem se většinu času nudil. Zasmál jsem se všeho všudy 2X:
1: Když je odhaleno, že Vyvian má v počítači 50gb porna. (To je ale amatér, co? Správní ůchylové toho mají stovky gb!)
2: Scéna, kdy se řeší menstruace upírek. To jsem se opravdu od srdce zasmál.
Takže za to ty 2 hvězdy...

Sali88
27.09.2020 4 z 5

Pragokalypsa od nakladatelství Fantom print otevírá téma apokalypsy a konce světa. Tajný řád řeholníků, sestávající z lidí ovládajících nadlidské schopnosti se konci snaží zabránit. Znají přesné datum, hlídají centrum magických siločar, nacházejících se v Praze, ale jejich snahu jim komplikují cizáci z jiných zemí.

Strážci brány je první knihou z pětidílné série a rozhodně to není kniha pro každého. Jan Urban má svůj styl, který nemusí sednout každému, i pro mě tu byly některé části, které se mi příliš nelíbily. Autor hojně využívá sarkasmu, slovních přestřelek mezi postavami a vtipu, ty ovšem v některých chvílích působí přehnaně, o vtip se snaží, ale vtipné nejsou.

Naštěstí je kompenzují jiné pasáže, u kterých se čtenář skutečně zasměje. Obzvlášť povedené jsou časté narážky na různé knihy, filmy a další, které si v knihách neskutečně užívám. Střídá se tu ich a er forma vyprávění. Vyvyan, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, je právě ten, který se někdy snaží být tak vtipný, až vtipný není. A beru, každý má občas myšlenky ohledně toho, co se mu líbí na někom jiném, ale jeho neustále omílání o částech těla ženského pohlaví byly chvílemi až moc.

Co se děje týče, Strážcům brány rozhodně nechybí akce. Celá kniha může působit poněkud zmateně, je zmatená, divoká, sem tam nějaká věta působí, jako že tam nemá co dělat. Když si ale na autorův styl zvyknete, kniha vás chytne a jste stále zvědavější, co bude dál. Do dalších dílů se rozhodně pustím, popravdě mít druhý díl, začetla bych se klidně hned.

Milka73
24.09.2020 5 z 5

Anotace knížky příjemně navnadila a měla jsem od ní vysoká očekávání. Která nebyla zklamaná - naopak se autorovi podařilo je ještě předčít. S prvními řádky sice byla trochu skeptická, protože vskutku nepatřím mezi fanoušky X-Menů, k nimž je Řád z Pragocalypsy přirovnaný, to se nicméně vůbec neukázalo být na překážku.
Knížka má úplně boží atmosféru. Už od začátku je napěchovaná akcí a přináší vyvážený mix městské současnosti s fantasy, který je prostě super. Navíc si do toho přimotejte gotiky, metalisty a (za mě) známé metalové kapely, prostě bomba. Navzdory názvu jednoznačně směřujícímu děj do hlavního města naší malé republiky se děj odehrává i na jiných místech státu - což jakožto člověk, který Prahu zas tak dobře nezná, můžu říct, že bylo naprosto boží, když se hrdinové dostali do míst, která, no, znám.
Hrdinové jsou další velké dobré. Každý má svou specifickou schopnost, takže nikdo nezanikne v davu. Každý má svou špatnou stránku, za které byste je nejradši přetáhli pánvičkou po hlavě. Hlavní tahouny příběhu si však nejde neoblíbit a prostě jim musíte fandit, aby to dotáhli do konce.
Nechybí sakrasmus snad na každé stránce a spousta spousta odkazů, u kterých se jenom zubíte, protože s nimi celý příběh působí o to realističtěji.
Zpočátku mi jen trochu naháněl strach styl psaní, jak na mě působil až trochu moc bez filtru, na plnou pusu, když to tak řeknu. Ale po pár stránkách se na něj snadno zvykne a i jeho svižností stránky v knížce ubíhají neuvěřitelně svižně.
Jestli máte rádi knížky Jiřího Kulhánka, Františka Kotlety, Oskara Fuchse atp., Pragocalypsa rozhodně nebude krokem vedle.

MoireDeTardis
24.09.2020 4 z 5

Už od prvních stránek mě to úplně vystřelilo na měsíc svým stylem, vtipem, ráznou hlavní postavou a tak vůbec, že jsem ty zdánlivé nedostatky v podobě českých jmen hravě přešla. Musím říct, že je to něco mezi Noční hlídkou od Lukjaněnka a Nočním klubem od Kulhánka a je to naprosto boží :D Ano, je to první díl, sem tam je to trochu až moc jednoduchý a na sílu, ale celkovej příběh (kterej se odvíjí v 5 knihách, kdy každá další má vyšší a vyšší hodnocení) se mi líbil. Takže kdybyste náhodou hledali, co si přečíst, tak můžu doporučit :)

stanislav.janac
24.08.2020 4 z 5

výborné

Tazz1
17.08.2020 3 z 5

Takže dočteno a hurá na krátký popis. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden příběh, který je rozdělený do několika knih, tak jak to hodnocení uchopit? Začneme originalitou. Tím co je pro některé alfou a omegou při čtení. Mě je nějaká originalita poměrně volná. Já se chci bavit a neřešit hlouposti. Tady se o originalitě nedá vůbec mluvit a autor se tím ani nijak netají. Prostě pocta duu K+K (Kulhánek a Kotleta). Ale podobné příběhy mám moc rád a tak toto neřeším. Když bych to vzal celkově, tak jsem se bavil na 4 hvězdy. Nicméně...
Co mě neskutečně dožíralo a snažilo se odradit od čtení, to byl hlavní hrdina. No debil non plus ultra. Nevím, zda to byl záměr nebo zda se jím autor chtěl přiblížit svým vzorům. Někdy hlášky dobré, ale všeho moc škodí. Občas byl naprosto trapný a občas byl úplně mimo. Asi by se nenašel nikdo, kdo by neustále odpovídal v tomto duchu. Skoro jsem některé pasáže přeskakoval, jen abych to nemusel číst. Tedy zřejmě odmítám to, na co autor asi nejvíce sázel. A za to prostě hvězda dolů. Uvidíme co další díly.

marvn
30.06.2020 2 z 5

Rika se, ze kvantita je kvalitou sama o sobe. V pripade vtipnych hlasek (resp. pokusu o ne) to bohuzel neplati. V dusledku toho je vetsina postav dost nesympatickych a blbe se to cte.

Psenda31415
22.06.2020 4 z 5

Název super, obálka fajn, český autor, české prostředí = musim přečíst! Navíc mám knihu s podpisem v rámci balíčku knih od Fantomprintu přes Startovač :-)

Nadšení ze známého prostředí, nesmrtelných postav s nadpřirozenými schopnostmi a dobrých hlášek postupně sice vyprchávalo, ale naštěstí ne úplně :-) Sice to není Kotleta a hlášky nejsou tak drsný a našlapaný, ale i tak jsem se čas od času docela zasmál a knížka mi hezky utekla a těším se na další díl. Prostě tenhle styl mi vyhovuje velice a jsem ochotný přimhouřit jedno, dvě a někdy i všechny tři oči nad několika drobnostmi.

Davidsonová
16.06.2020 4 z 5

Je vidět, že je to prvotina. Trochu divočejší, zmatenější s opakovanými hláškami. Ale je to propracované, uvážené a hravé. Těch postav tam bylo z prvu až moc, ale jakmile jsme je blýže poznala, klidně bych jich zkousla i víc :-). Tohle se mi líbilo, má to akci a humor i nádherný obal. Číst nepřestanu, stejně už mám všech pět knih.

Bakly123
26.05.2020

No, dočetl jsem Lovce Monster, tohle by Mohla byt příjemná alternativa až na to, že mi na tom vadi skoro vše, nezajímavé boje, radoby vtipne, avšak nudne hlášky kterych je tam zbytečně moc, nezajimavy hrdina, hlášky padouchu v angličtině na mě působí strašně uměle a celkově mi přijde že to psal někdo kdo v životě nečetl jedinou knížku, nebo neslyšel cokoli o jakékoli zbrani, hláška musíš umět zbraň rozložit abys ji mohla schovat mě vyloženě bolela, natolik, že jsem si po x letech obnovil účet abych to mohl okomentovat, pokud se donutim k druhému dílu, bude to prakticky zázrak ????

jarda007
23.05.2020 1 z 5

Hlavni hrdina je trapak bez bazne a hany. Pribeh ujde ale hlasky jsou nudny. Mam problem to docist, pochybuji ze dam sanci druhemu dilu....

shey
21.05.2020 5 z 5

Díky Fantomprintu, že knihy podruhé vydal. Mě se Pragocalypsa líbila ještě víc než jsem čekala. Duo Vyvyana a Mariky baví :) Už dočítám druhý díl a je ještě lepší než jednička!

Target
19.05.2020 1 z 5

Snažil jsem se,ale u přepadu Křivoklátu už jsem toho měl dost a knihu nedočetl.Neustálé hlášky hlavního "hrdiny" z něj dělají sebestředného idiota a ne chlapáka,jak si zřejmě myslí autor.Právě z vtipnými hláškami má dobrý autor šetřit jako šafránem.
A ještě něco k věci.Do zbraně se nenabíjejí kulky,ale náboje.Hrdina si sice může leštit kulky,ale do Škorpiona mu budou na nic.K obraně hradu z hradeb je pistole vcelku k ničemu,byť by to byl hrdiny oblíbený Glock.To už by mohl střílet gumovým prakem,vyšlo by to nastejno.
Téma by bylo zajímavé,kdyby ho autor nezabil žvaněním hlavního "hrdiny".

Roxik
14.05.2020 5 z 5

Tak jsem dočetla první díl Pragocalypsy, a musím říct, že mě to velice mile překvapilo. Líbí se mi, že je celý děj knihy zasazen do pražského prostředí a člověk si tak nějak může představit, kde se jednotlivé postavy zhruba nacházejí. Dále se mi líbí, že řád vznikl díky Rudolfu II., který je pověstný tím, že ho zajímalo vše nadpřirozené. Jednotliví členové řádu jsou zajímaví, ale nejvíce se mi líbí Vyvyan se svým neotřelým smyslem pro humor a schopností věci zlehčovat a v kombinaci s Marikou, která byla ta "vážnější" to nemělo chybu. Při střetu členů řádu s cizáky jsem se místy opravdu bavila. Kniha mě velice bavila a již jsem se pustila do dalšího dílu.

slawa.cap
29.10.2019 3 z 5

Takže jsem se rozhodl si rozšířit obzory a zkusit i jiny česky fantasy, než Kotletu a Kulhánka. Ze začátku jsem měl strach, že to bude něco ve stylu Twilight - bohudík není. Tak abych byl konkrétní, styl mi nejvic připomíná asi Žambocha. Kulhánek je prostě minimálně o level výš. O proto Kotletovi je to skoro puritánsky. Čte se to fakt dobře, děj odsýpá, příběh zaujme a člověk má často pocit, že se ho někdo snaží podrazit. Na druhou stranu tu je minimálně jedna chyba která mi dala pecku do hlavy: Vyvyen v jednu chvíli tvrdí, že nezná Karolínu a o kousek dál o ní mluví jako o staré známé, tak čemu věřit? Když jsme u Karolíny, možná je odkazem na Kulhánka, protože poprvé se objeví společně s Tobiášem, ale bohužel nejsou upíři...
Kniha končí téměř v půlce věty, takže další díl je snad nutnost.

Excalibur73
24.02.2019 4 z 5

Nápad knihy je dobrý, sedla mi instalace postapo do českého prostředí a i superhrdinové byli bližší. Vyvyana jsem si fakt oblíbil, stejně jako Mariku a pár dalších.....vlkodlaka Kamila :). Kvalitu knížky sráží obrovské množství chyb, hrubek, překlepů a patvarů. Občas jsem si musel přečíst větu třeba tříkrát, což napínavý děj zpomaluje. Další věc jsou nelogičnosti jako např. se opakovaně říká, že ten konec světa nastává čistě v Praze a pak se plynule tvrdí, že to postihlo všechny země. Přestože to zasáhlo Prahu, lidé jako by v dalších částech ságy vymizeli, nikde zmínky o akcích armády, krom zlomečku během otevření brány atd. Hrdinové jako by žili v prázdné zemi, interakce s lidmi od jisté doby nula. Přesto všehno mne knihy opravdu bavily a leckdy jsem se za břicho popadal. Trochu víc domyslet, upravit a bylo by to úplně super.

Monika_cz
24.11.2018 4 z 5

Musím říct, že jsem se bavila. Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem se bála, aby to skutečně stálo za to. A musím říct, že ano, stálo. Děj se mi líbil, postavy také, i jejich schopnosti a vtip. Vše, co se v knize odehrálo, mi bylo velice blízké. Hrdinové se pohybují na velice známých místech a o to bylo čtení zábavnější. Ano, kniha měla několik nedostatků, překlepy a občas nějakou tu nelogičnost (třeba dívka chce půjčit telefon a pak řekne, že má od někoho jiného, atd.). Trochu jsem nemohla spolknout, že iPod není telefon. Ale jinak se těším na další díl, Vyvyan se mi zalíbil, hlavně jeho vtip a hlášky (které používá a zná mnoho z nás).

Praha konec světa

Jan Urban