Praga Piccola

Praga Piccola https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109236/praga-piccola-109236.jpg 4 289 88

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže.... celý text

azertaaz
11.06.2017 3 z 5

Hezká prohlídka staré Libně. I když nejsem z Prahy, tak k ní nemám daleko a díky této knize se mi její ne-centrální části začínají více líbit. Bylo zajímavé sledovat, jak se postupně měnilo okolí.

wosch
30.05.2017 2 z 5

Vlastně nuda, hlavní postava bez jakékoliv psychologické hloubky.

vlkcz
31.03.2017 5 z 5

Nejnormálnější a asi nejdojemnější Urban. Krásně vystižená atmosféra doby a místa, výborně vykreslené charktery.
Nemá chybu.

JeKa
23.01.2017 5 z 5

Naprosto souhlasím s většinou komentářů. Také jsem při čtení měla sto chutí jít se do Libně podívat, své okolí jsem neustále otravovala zajímavými postřehy z knihy a značku Praga si asi půjdu zevrubně prohlédnout do muzea. Takhle má vypadat román, který čtenáře pohltí!

Stolda
13.01.2017 5 z 5

Zvědavost mi nedá a pravděpodobná exukrze po Libni bude při nejbližší návštěvě následovat . Kniha velice dobře napsaná, mám rád dobu první republiky a dobu před ní a v této knize jsem se opravdu "našel". Jediné co mohu - doporučit k přečtení, pokud vnímáte dobu nedávno minulou a její tehdejší - snad vůni?, tak s touhle knihou budete nadšeni.

RichardvonT.
12.01.2017

Hlavní postava taková nesympatická, knížka jako celek dobrá.

Vesmich
01.01.2017 5 z 5

Stará Libeň vykreslená tak, že se mi začalo stýskat, ač je to pitomost, neboť se těžko může stýskat po něčem, co člověk nezná. Libeň tedy znám a docela starou, ale takhle jistě ne. Knížka mě téměř přinutila jít na některá místa, projít přes Libeň až nahoru k Proseckým skalám a číhat, jestli z nich nevyleze nějaký ten drsoň. Hlavní hrdina byl tak sympatický, uvěřitelný, tak nádherně normální, že si zasloužil to všechno přežít a dobrat se stáří, které je sklizní, nikoliv čekáním na smrt. Nikdy by mě nenapadlo, že na mě přeskočí i vášeň pro motory a automobilismus! Pro mě nejlepší autorova kniha, přestože v ní tentokrát nebylo vůbec žádné tajemno. Četla jsem ji už několikrát a mám i audioknihu. Příběh čte Martin Myšička a je to taky paráda.

Damato
26.12.2016 5 z 5

Možná je to tím, že jsem Libeň trochu poznala a při čtení jsem si říkala..."tak tady to znám" a čtení mi bylo o něco bližší. Kniha nepostrádá nic z toho, co při každé knize čtenář očekává a to jak napětí, trochu poučení, trochu zábavy. Prostě super čtení. A moje euforie dostala i další členy rodiny, takže při další návštěvě Prahy očekávám rodinnou exurzi po Libni, kdy se budeme dohadovat... kde to asi bylo... Protože kniha právě putuje rodinou a sklízí úspěch u celé rodiny,

Makropulos
15.11.2016 5 z 5

Ještě jsem stále nepřečetla všechny Urbanovy knihy, takže nevím, do kolika poloh a žánrů se ještě při svém psaní podíval. Jediné, co má tento příběh společné s tím, co jsem doposud četla je krásný jazyk a jakási poetika. Vyprávění o jedné rodině na pozadí historických událostí a přeměn, skvěle vytvořené postavy a vztahy, Pragovka, Libeň i popisy jednotlivých automobilů mi daly nádherný čtenářský zážitek. Má to jen jednu vadu. Protože je to psané jakoby podle deníkových zápisů, není tu žádné členění do kapitol, takže se knížka těžko odkládá.

TipsyChipsy
29.09.2016 5 z 5

Pana Miloše Urbana považuji za výborného spisovatele a jeho knihy mě nikdy nezklamou. Ke knize Praga Piccola mám navíc osobní vztah, protože mám ráda Libeň. Tahle kniha měla všechno, co má správný román mít: milostné vztahy, výborně popsané reálie, historický kontext, napínavý děj, zajímavé prostředí předválečné společnosti... Top super!

OcniBulva
27.05.2016

Souhlasím s Sparkling. Navíc kniha, která mě přiměla pátrat po tom, jak že vypadal starý libeňský most, plynojem, přečetl jsem pár článků o Terasách Barrandov, podíval se na staré řečiště Vltavy. Prostě super kniha.

Sparkling
20.05.2016 5 z 5

Pro mě to byl velkolepý návrat Urbanova stylu, toho stylu, který mě pohltil po přečtení Santiniho jazyka (první kniha, co jsem od Urbana četla), stylu, který mi například u knihy Boletus arcanus chyběl. Úchvatné.

chanahd
14.05.2016 5 z 5

Tak trochu jiný Urban, než jsem byla zvyklá. Tentokrát bez té atmosféry tajemna. Ale kniha zaujala od začátku do konce. Zklamaná tou změnou určitě nejsem.

Kent2004
06.04.2016 4 z 5

Moje první kniha, kterou jsem měl možnosto poslouchat od tohoto autora. Nesouhlasím s tím, že by auta byla jen kulisou pro milostné avantýry "mladého" Bertolda. Jinak Martin Myšička podal skvělý výkon jako vypravěč.
Pro mne osobně úchvatný příběh, který měl neustále plynoucí a rozvíjející se děj. Kus poučné historie nejen o Praze ale i o tehejších poměrech. Velká škoda slavné značky, která si nazasloužila skončit jak skončla. Ale to bylo na jiné téma.
Určitě bylo zvláštní, zachycení postupné proměny Libně a její připojení se k Praze. Jako člověk, kerý do Prahy jezdí a má ji rád jsem objasnění této historie kvitoval všemi deseti. Konec už plynul rychleji, než první dvě třetiny příběhu, ale je to pochopitelné. Souhlasím také s názorem, že by si tato kniha zasloužila i filmovou verzi.
A o atuech se v příběhu dozvěděl čtenář až až....a nejne o Pragovkách. Takže kdo má rád historii, dobrý příběh a staré, dnes už veterány, má se na co těšit.
Bohužel my audioposluchači jsme byli ochuzeni o fotografie, kterých musela být v knize spousta.

YogiB.
11.03.2016 3 z 5

Kniha mě spíše zklamala. Název slibuje dozvědět se něco o automobilce a autech Praga, ale ta jsou v knize jen kulisou pro líčení milostných avantýr Bertolda Neumana.

hancass
12.09.2015 5 z 5

Vyjímečná kniha, zřejmě dosud nejlepší od pana Urbana. Nesnižuji kvalitu knih Lord Mord a Sedmikostelí, ale tato je napsána z života a není jen čirou fabulací jako ostatní díla. Přímo z ní dýchá vůně naší odváté slavné prvorepublikové doby, pach spáleného benzínu aut Praga a nelehkých lidským životů doby plné zvratů.

lopukx
06.08.2015 5 z 5

Vynikající čtení

Baiba
05.08.2015 4 z 5

Velmi příjemný výlet do časů mocnářství a první republiky. Na Urbana velice netypické dílo, ale čtivé a zábavné, a to navzdory tomu, že auta jsou pro mě jen nezbytné dopravní prostředky a vysavače financí. Skvěle zachycená atmosféra starých časů si přímo říká o zfilmování. Autorova fascinace Prahou je i tady zjevná, takže pražští patrioti si klidně mohou přičíst další hvězdičku.

mcleod
11.07.2015 5 z 5

Výborná kniha o jednom životě v historických vírech strhávajících všední obyvatele rozvíjejícího se pražského předměstí v Libni. Kniha mě zcela strhla, je psaná výborně jak v ohledu představení hlavní postavy, tak v ohledu zajímavého děje o kdysi slavné továrně a jejím prostředí, které je u tohoto autora již klasicky krásně popsané (jako by čtenář byl sám jeho návštěvníkem). Přestože jde o klasický urbanovský styl, tak jde v kontextu dalších knih autora o velmi originální dílo.

Edana
16.03.2015 5 z 5

Jsem naprosto okouzlená uvěřitelností. Je Bertie naprosto typickým "postmoderním" výmyslem (všichni si snad při čtení úvodu vzpomenou na Jméno růže...), nebo skutečně žil a zanechal po sobě materiál, podle kterého vznikla tato kniha? Čistě na základě přečtení knihy jsem ochotná tvrdit: samozřejmě! Protože jsem si prostě připadala unesená a přenesená do období končící monarchie a rodící se republiky. Kouzlo mizejících světů (a městských částí, případně samostatných budov) umí Urban zachytit nesmírně citlivě. A sám Bertie není žádný přemrštěný hrdina, naopak je to člověk z masa a kostí, nejistý a mnohdy také zbabělý - ale o to víc skutečnější. Asi jedna z nejlepších knih, co jsem zatím od Urbana četla. Taková nejvyspělejší.