Pradávná medicína

Pradávná medicína https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299376/bmid_pradavna-medicina-7fG-299376.jpg 4 19 6

Naše západní medicína nepramení z teorie učených lékařů a lékárníků, její kořeny sahají až do dávné minulosti. Tyto znalosti sesbírali lovci a sběrači starší doby kamenné, kočující pastevci a první usedlí rolníci. Je to tradiční lidová medicína, vědění prostého lidu, babiček a kořenářek, pastýřů a kořenářů. Kromě - kořene - léčivé byliny - se také vždy účinně používalo slovo ve smyslu šamanského léčení, vypořádání se s duchy nemoci a komunikace s podstatou rostlin. O tom všem píše kulturní antropolog a etnobotanik Wolf - Dieter Storl svým obvykým fundovaným, obsáhlým, hlubokým a napínavým stylem.... celý text

Historie , Zdraví , Zdravotnictví

Vydáno: , Fontána (Dobra & Fontána)

Ur-Medizin. Die wahren Ursprünge unserer Volksheilkunde. , 2015

DreamerX9
07.10.2021 3 z 5

Velice zajímavé pojetí mediciny co se kultur týče a také některé nové informace o bylinkach. Vcelku považuji knihu za přínosnou

Vlk.kh
31.12.2020 3 z 5

Z části dosti zajímavé, z další části tak trochu pohádkaření a u některých konkrétních věcí uvedených v knize by mě opravdu zajímalo, ze kterých zdrojů autor vychází, protože v jiných odborných titulech o některých jím zpracovaných tématech toho moc není - protože to zkrátka není historicky, resp. archeologicky, či jinak doložitelné. Celkový dojem - taková zvláštní všehochuť. Ale nutno uvést, že mezi vyloženě ezopošuckou literaturou na podobná témata ( a že jí je ) tahle kniha od pana Storla přes všechny nedostatky ční, jako jasný maják nad temnou hladinou nesmyslného blábolení.

Dax
08.10.2018 5 z 5

Výborný, obecný úvod do historie bylinkářství a symbiózy člověka a rostlin, a sociálněkulturních zásahů do ní. Doporučuji pro všechny, kteří se zajímají o tradiční evropskou medicínu.

pajaroh
05.03.2018 4 z 5

Pěkné povídání o bylinách a jejich využití napříč historií včetně mnoha zajímavých informací z mytologie. Oproti tradičním herbářům kniha popisuje duchovních hodnotu rostlin a - co mě velmi potěšilo - obsahuje i etymologický rozbor názvů.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Další z knih mého oblíbeného Wolfa Dietera Storla. Píše se v ní o kořenech, ze kterých čerpalo lidové léčitelství, bylinkaření i čarodějné praktiky našich předků a které jsou už téměř zapomenuté.
„Medicína lesních národů, praktikovaná už v době kamenné, vytvořila mocné morfogenetické pole, které nás uvádí do rezonance s dávnými předky a jejich bohy. Jim známé léčivé byliny stále rostou v našich křovinách, lesích i na loukách, před našimi dveřmi, za zahradními brankami. Kromě nich nás s předky spojují i slova, jiné kořeny, kořeny kulturní.
Tradiční lidová medicína není zastaralá, spíš jde o celostní pojetí, zahrnující tělo, duši, ducha, kulturní tradice, vědomosti předků a přírodu kolem nás. Z velké části sice upadla, změnila se v pověry, ale přesto stále obsahuje pravé, nefalšované jádro. A to můžeme znovu objevit. Co se v léčitelství zachovalo, není pouhá teorie, ale spíš umění, jež vyžaduje intuici a spirituální vizi – a my jsme jeho dědici.“

Dorrinka
31.03.2017 5 z 5

Velmi na mě zapůsobilo, jak je kniha na docela "normálním" rozsahu zhruba 230 stran obsahově obrovská. Nejen tím, že se tematicky týká antropologie, kulturní antropologie, etnografie, botaniky, medicíny, historie, lingvistiky a dalších vědních oborů, ale její naprosto mimořádný přesah je v tom, že autor čtenáři nádherně, přehledně a velmi konkrétně a věcně zvýrazní určitou linku vývoje v dějinách lidského společenství. Díky tomu můžeme hovořit o něčem, na co v současné literatuře narážíme čím dál méně, a to je poselství díla. Zde zní silný, zvučný hlas člověk spojeného s přírodou a musí zarezonovat v každém, kdo má o živé bytosti zájem a péči.