Pradávná medicína

Pradávná medicína

Naše západní medicína nepramení z teorie učených lékařů a lékárníků, její kořeny sahají až do dávné minulosti. Tyto znalosti sesbírali lovci a sběrači starší doby kamenné, kočující pastevci a první usedlí rolníci. Je to tradiční lidová medicína, vědění prostého lidu, babiček a kořenářek, pastýřů a kořenářů. Kromě - kořene - léčivé byliny - se také vždy účinně používalo slovo ve smyslu šamanského léčení, vypořádání se s duchy nemoci a komunikace s podstatou rostlin. O tom všem píše kulturní antropolog a etnobotanik Wolf - Dieter Storl svým obvykým fundovaným, obsáhlým, hlubokým a napínavým stylem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299376/pradavna-medicina-7fG-299376.jpg 4.84
Historie, Zdraví, Zdravotnictví
Vydáno:, Fontána

Tyet

Další z knih mého oblíbeného Wolfa Dietera Storla. Píše se v ní o kořenech, ze kterých čerpalo lidové léčitelství, bylinkaření i čarodějné praktiky našich předků a které jsou už téměř zapomenuté.
„Medicína lesních národů, praktikovaná už v době kamenné, vytvořila mocné morfogenetické pole, které nás uvádí do rezonance s dávnými předky a jejich bohy. Jim známé léčivé byliny stále rostou v našich křovinách, lesích i na loukách, před našimi dveřmi, za zahradními brankami. Kromě nich nás s předky spojují i slova, jiné kořeny, kořeny kulturní.
Tradiční lidová medicína není zastaralá, spíš jde o celostní pojetí, zahrnující tělo, duši, ducha, kulturní tradice, vědomosti předků a přírodu kolem nás. Z velké části sice upadla, změnila se v pověry, ale přesto stále obsahuje pravé, nefalšované jádro. A to můžeme znovu objevit. Co se v léčitelství zachovalo, není pouhá teorie, ale spíš umění, jež vyžaduje intuici a spirituální vizi – a my jsme jeho dědici.“

Dorrinka

Velmi na mě zapůsobilo, jak je kniha na docela "normálním" rozsahu zhruba 230 stran obsahově obrovská. Nejen tím, že se tematicky týká antropologie, kulturní antropologie, etnografie, botaniky, medicíny, historie, lingvistiky a dalších vědních oborů, ale její naprosto mimořádný přesah je v tom, že autor čtenáři nádherně, přehledně a velmi konkrétně a věcně zvýrazní určitou linku vývoje v dějinách lidského společenství. Díky tomu můžeme hovořit o něčem, na co v současné literatuře narážíme čím dál méně, a to je poselství díla. Zde zní silný, zvučný hlas člověk spojeného s přírodou a musí zarezonovat v každém, kdo má o živé bytosti zájem a péči.