Potopená města

Potopená města https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210472/bmid_potopena-mesta-GXV-210472.jpg 4 103 26

Prachožrouti série

< 2. díl

Co by měl člověk dělat v době války – bojovat a šířit násilí? Vydržet a přežít za každou cenu, i za cenu obětování svého lidství? Nebo se snažit prostě utéct? Po klimatické katastrofě stoupla hladina oceánů natolik, že zaplavily valnou většinu pobřežních oblastí Severní Ameriky. Nedostatek surovin, nezodpovědné genetické manipulace a vojenské střety uvrhly tento svět do chaosu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus , Plus

The Drowned Cities , 2012

cori
01.04.2015 4 z 5

Jednoruká dívka Mahlie a její kamarád Myšák se snaží přežít ve světě, kde vládnou zbraně a mlčí múzy. Znepřátelené frakce bojují o území a mstí se na jeho obyvatelích, pokud novým pánům neprojeví dost sympatií. Nejhůře jsou na tom míšenci, potomci Číňanů, kteří zde působili jako mírové sbory a chtěli nastolit pořádek, ale nakonec na tento úkol rezignovali. Dost na mě zapůsobilo čtení o dětských vojácích a přeměně chlapce ve vojáka, který vraždí na potkání, zvlášť když si uvědomím, že se nejedná o autorův výmysl, ale každodenní realitu deseti tisíců dětí v Africe či Sýrii. Mé sympatie si získal i poručík Ocho.

kocour_mikeš
10.03.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila a dávám 70%. Styl a síla příběhu je jiná než v prachožroutech, ne už tak o zdrojích a chudobě, ale o hodnotě člověka. Možná byl příběh sem tam nevyvážený v hloubce děje (něco perfektně vylíčeno/ přesuny strohé -zejména závěr knihy; nebo dříve definovaná citlivost na výskyt tvora později neplatila...) ale vynahrazeno zajímavými myšlenkami, 70% je akorát :) a komu se líbili prachožrouti či geniální Čerpadlo_6 nebude litovat.

gan112
05.01.2015 5 z 5

Bacigalupi dobre vie že na svete je dobro aj zlo, a niekedy sú si bližšie ako je nám milé. Komplexnosť a hĺbka diela je pre mňa ohromujúca. Niekedy sa tu aj hlúposť môže stať odvahou alebo zbabelosť múdrosťou… Kdesi som čítal že sa tento spisovateľ pokladá za určitého rasistu uprednostňujúceho východné kultúry. V tomto románe však nakladá všetkým ľuďom ktorý okolo vojny iba prešli. Lebo už to samozrejme zmení chod udalosti, a kedže ide o vojnu tak samozrejme k horšiemu. Román je explóziou príčin a následkov, širokov psychologickou sondou ktorá nazerá na každú jednu situáciu viacerými náhľadmi. V rovine filozofickej aj fyzickej často využíva situácie ktoré zažívame bežne a zasadzuje ich do extrémnych podmienok. Tím pádom dodáva svižnému akčnému príbehu autentičnosť a približuje ho každému kto nemá ani základný vojenský výcvik. Príbeh ako taký má preto u mňa iba čisto logické chyby, ktoré sa dajú odpustiť. Pr. poločlovek Tool sa rozumie umeniu, a stále sa vracia zachraňovať ľudí po ktorých mu nič nieje, ale budiš. Knižka plná trefných prirovnaní a nečakaných dejových zvratov plných nádeje aj beznádeje, by si podla mňa zaslúžila aj sfilmovať, pretože rovnakou mierov akou vypovedajú hlavný hrdinovia o svojich pocitoch mysľou, takou mierou aj slovami a skutkami. A v tom mi príde knižka veľmi prepracovaná a vyrovnaná.

Boris Leto
12.11.2014 5 z 5

Bacigalupi mi od povídkové sbírky Čerpadlo 6 konečně zase vytřel zrak! Prachoužrouti byli slabší, ale tato kniha se velice povedla.

Jitulisko
02.10.2014

Tuhle knihu hodnotím jako slabší než Prachožrouti. Je zde na můj vkus moc krve, Války.... Stále je tu originalita autora, avšak místo napětí a dobrodružství, dal dětem do rukou zbraně. A děti umí být kruté, je to na knize znát... Nezklamala až tak moc, ale ani mi nijak nenadchla. Vracet se k ní nebudu.

Maragad
24.09.2014 5 z 5

Paolo Bacigalupi nás opět přivádí do drsného světa, kde hlavním cílem je dožít se dalšího rána, protože už jen to je obrovskou výhrou. Román opět působí velmi reálným dojmem, ale oproti předchozímu dílu je ještě děsivější, a to právě díky představě dětských vojáků. Budete zhnuseni nad manipulací, s jakou ovládají a využívají malé děti hlavní představitelé frakcí. K čemu všemu jsou schopni děti donutit a jaké způsoby k tomu bez skrupulí používají.

pro dospívající mládež (young adult) postapokalyptické romány

Paolo Bacigalupi
americká, 1972