Prach a stín

Prach a stín https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260801/bmid_prach-a-stin-uif-260801.jpg 4 117 31

Před více než sto dvaceti lety zalehla londýnský Whitechapel noční můra. Zvěrstva, která páchá tajemný zabiják na prostitutkách, jsou neslýchaná a bezradný Scotland Yard hledá pomoc u Sherlocka Holmese. Jedině výstřední detektiv z Baker Street, chladnokrevný podivín s geniálním mozkem, se může postavit Jacku Rozparovači a rozluštit jeho tajemství. Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že při svém pátrání bude muset bojovat s podezřením, že Jack Rozparovač je – on sám. Mrazivý příběh zaznamenaný z pohledu dr. Watsona není jen mimořádnou a věrnou poctou holmesovskému kánonu, ale především živoucím vyprávěním a atmosférickou detektivkou, odehrávající se ve stínu londýnských ulic a přísvitu plynových lamp. Lyndsay Faeyová dokonale propojila mýtus Velkého detektiva se skutečnými krvavými událostmi, k nimž kriminalistika dodnes hledá klíč.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historie

Vydáno: , Paseka

Dust and Shadow , 2009

ikvok
20.05.2023 5 z 5

Tohle mě tak neskutečně bavilo. Skvělý příběh, skvěle napsané a dokonce s mým oblíbeným Sherlockem a Watsonem. Nečetla jsem ještě tak příjemnou knížku o Sherlocku, kterou by nenapsal sám A. C. Doyle.

radusak9806-1
17.07.2022 4 z 5

Velmi mile vepsaný příběh na motivy Holmse vsazený do reálií mordu Jacka Rozparovače :)

drakamena
22.11.2021 5 z 5

Podle mého názoru jedna z nejlepších knih o Sherlocku Holmesovi se vskutku skvělou zápletkou. Jak Holmes, tak Watson byli v této knize velmi sympatičtí a hlavně - Watson nebyl žádný idiot a velkou měrou přispěl k završení případu. Za to u mě má autor vždycky velké plus!

Bubo19
13.11.2021 5 z 5

Autorka si vypůjčila Sherlocka Holmese a dala mu nelehký úkol, vypátrat Jacka Rozparovače. Vznikla z toho skvělá detektivka. Byla jsem zvědavá, jak si poradí s rozporem, že se v knize střetne neomylný Sherlock Holmes s nikdy neodhaleným Jackem Rozparovačem, ale autorka to vyřešila skvěle. Navíc k tomu přidala skvělý popis atmosféry té doby, až jsem při čtení měla pocit, že temnými uličkami Whitechapelu v této neklidné době na podzim roku 1888 chodím sama.

Hanja
13.10.2020 5 z 5

Skvěle napsana kniha! Vždycky jsem si přála, aby někdo vymyslel příběh o Sherlocku Holmesovi a Jacku Rozparovačovi v jedné knize.

Val
18.07.2020 5 z 5

Za mě super. Autorka se toho zhostila určitě se ctí. Výborně vykreslená atmosféra podzimního Londýna a velmi propracované charaktery postav. Pro milovníky Sherlocka Holmese ideální čtivo.

bl4in
09.07.2020 5 z 5

Kniha o skutečných vraždách a já se u ní náramně bavil, dvojka Sherlock Holmes a Dr. Watson prostě nezklame :) Plusové body autorce za výbornou atmosféru Londýna roku 1888 a za novou postavu Mary Ann Monkovou, která skvěle zapadla mezi všechny staré známé.

Tess96
06.07.2020 4 z 5

Spojení Sherlocka Holmese a Jacka Rosparovače je geniální nápad. Líbil se mi i autorčin styl psaní. Myslím, že je to super kniha pro Holmesovi nadšence.

morava
06.03.2020 4 z 5

Ja si pribeh uzila na plne care . Vypraveni doktora Watsona o tom, jak se dal Sherlock Holmes po stope Jacka Rozparovace me bavilo. Napeti nechybelo, a i to, ze jsem knihu cetla v dobe, kdy u nas bylo pochmurno a destivo, dodavalo celemu pribehu tu spravnou atmosferu :-)

Corso
18.11.2019 4 z 5

Som si asi trosku citanie tejto knihy pokazil hranim adventury Sherlock Holmes vs. Jack The Ripper. Akoze na jednej strane som mal tie mrtvoly ako pred sebou kedze som ich rekonstrukcie videl ale na druhej strane som pocas celeho citania mal pocit ze to uz poznam. Kazdopadne Faye dodrziava kanon, styl holmesoviek verne napodobuje, s postavami to umi. No a temny viktoriansky Londyn proste musite milovat.

Galadwen
09.11.2019 3 z 5

Autorka pěkně vystihla náladu a způsob vyprávění svého slavného předchůdce A. C. Doyla, což oceňuji. Připadalo mi ale, že kniha nemá moc spád, možná by to chtělo zkrácení. Co se týče rozřešení případu, zdálo se mi trochu jako deus ex machina, docela jsem musela přemýšlet, kdo ten podezřelý vlastně je a kde už byl v textu zmíněný.

richard7959
14.09.2019 4 z 5

Četlo se to jedna báseň. Autorka stejně jako Latham (Sherlock a Rudá věž) skvěle porozuměli tématu a zprostředkovávají další skvělé dobrodružství nejslavnějšího soukromého detektiva Anglie a jeho věrného přítele Dr. Watsona.

Sandy007
18.09.2018 5 z 5

Kniha je čtivá, je napínavá a je to více než důstojná pocta siru Doylovi a geniálnímu Sherlocku Holmesovi.

michal999
08.08.2018 5 z 5

Bez komentáře... Za pět *

kikidok
11.06.2018 4 z 5

Čtivá knížka, která spojuje 2 legendy. Na jednu stranu se mi to moc líbilo, na druhou mi tam trochu chybělo napětí.

brumla.cz
10.01.2018 5 z 5

Naprosto vynikající! Měl jsem trochu obavy, aby cca v polovině neztratila kniha tempo, nicméně autorka ho dokázala nejen udržet, ale ještě vygradovat. Bylo to napínavé takřka do poslední stránky. Rohodně doporučuji všem!

oleg121
28.09.2017 2 z 5

Ako na hojdačke. Chvíľu ma to bavilo no neraz som sa nudil. Škoda, námet skrýval obrovský potenciál. Toto dielko autorka spracovala chaoticky a veľakrát som sa pristihol, že nedávam pozor (čo je u mňa veľmi zlé znamenie :D). Charaktery síce neboli zachované zle, ale neraz sa správali spôsobom, ktorý im nebol vlastný. A záver je nemastný neslaný. Horowitzove Sherlockovky boli vo všetkých smeroch vybrúsenejšie kúsky (najmä mnohými zatracovaný Moriarty).

Michonne
21.09.2017 5 z 5

Kniha určená věrným fanouškům doylovského stylu psaní. Znuděný Holmes se vydává na hon Jacka Rozparovače a buďte si jistí, že ho čeká spoustu nástrah, s kterými bude nucen se - s jeho obvyklou grácií - poprat. Můžete hádat, zda rozluští jednu z největších záhad, tedy kdo je vrahem tehdejších londýnských společnic. Selže? A pokud ne, jakto že pachatel dodnes není znám?

chodícírohožka
20.09.2017 2 z 5

Bohužel se nemůžu přidat k pochvalným komentářům. Přes veškerou snahu se podle mě napodobení Doylova stylu autorce nezdařilo, rozhovory hlavních postav i Watsonovo vyprávění působí poněkud uměle. Celý příběh ve mě pak budí dojem jakési "vypůjčenosti" - Holmese a jeho světa od A. C. Doyla, vraha a jeho zločinů z anglické historie... a mnohé scénky jako by z oka vypadly některému z filmů nebo seriálů. Nejpovedenější částí je pro mě poděkování, v němž autorka svým vlastním (a velmi příjemným) stylem dokazuje, že má na mnohem víc, než je přepisování cizích nápadů.

sarka45
09.06.2017 3 z 5

Příjemné čtení. Nový pohled na Jacka Rozparovače a úlohu, kterou v v jeho příběhu sehrál Sherlock Holmes.