Hvězdný příliv

Hvězdný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2099/hvezdny-priliv-2099.jpg 4 24 5

Pozvedání série

V době, kdy byl Vesmír ještě mladý, povstali Prapředci všech rozumných bytostí a jako první pozvedli nové rasy k hranicím inteligence. A přikázali jim činit dle obrazu svého a hledat další myslící bytosti a pozvedmout je. Tak tomu bylo od samého počátku věků – každá rasa měla svého učitele, kterým náleželo odsloužit dluh za pozvednutí, a hledala nové bytosti, protože pouze jako učitel jiných mohla postoupit v hierarchii galaktidkého společenství. Každá rasa, s vyjímkou lidstva. Kdyby to bylo možné, určitě by se o ně někdo starší, zkušenější a moudřejší postaral, ale lidé stačili vychovat své první chráněnce ještě dříve, než pronikli do vzdáleného kosmu. Stali se z nich vyděděnci, a v okamžiku, kdy náhodně objevili stopu Prapředků, dosáhlo rozhořčení pravověrných ras vrcholu. Společná posádka lidí, šimpanzů a delfínů jako záminka konfliktu všech proti všem, který již dlouho dřímal pod povrchem galaktické společenství. Jsou přímými svědky probuzení prastarých sil, skrytých v hloubi zapomenuté planety, a zrození ničivé vlny událostí, hrozících smést stávající pořádky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Wales

Startide Rising , 1983

R47
20.01.2023 2 z 5

Jak tohle mohlo dostat Huga a Nebulu? Je to jen další díl Star Treku, kde jsou místo lidí delfíni. Spíš než space opera je to soap opera (zvlášť když započítáte tu vodu kolem a neustálé milostné vzdychání). Ani náhodou to není hard SF, jak tady někdo slibuje níže v komentářích. Jediné, co je tu hard, jsou věčné erekce delfínů a pářící klepata "ítýček" (to je neskutečně pitomej výraz). Je tu nesmyslně moc postav (čemuž má pomoc jmenný rejstřík - pro mě znak nezvládnutí pravidel dobrého psaní), záporáci jsou primitivně slizcí a zabíjejí se navzájem, jak v nějaké jednoduché fantasy, a místo slibované zápletky o nalezení tajemné flotily Prapředků sledujete opravu lodi. Dojde na takové ujetiny, jako je únik jedné lodi ve vykuchaném "obleku" jiné lodi, složité manévrování kolem planety rychlostí světla a souboj typu megažralok kontra vrtúlník. Fakt se divím, že takovou slátaninu ještě někdo nenatočil, v kinech by to bodovalo jako podobný slátaniny Godzila vs. King Kong. Ani ten Brinův vesmír není domyšlený. Celý ten koncept vazalů a patronů je pitomost. A výjimečnost lidí? (Novo)angličtina je tak geniální jazyk, že ho na rozdíl od ostatních jazyků v Pěti galaxiích neumí počítače rozkódovat... No, těch hovadin je tam moc. Jen ten nápad s poetickým trinárem je dobrý.

Djkoma
23.01.2022 3 z 5

Tady jsem až fyzicky trpěl. Snažím se přečíst všechny významné scifi knihy, především ty, co jsou hodně oceňované a Nebula s Hugem v jednom roce není časté ocenění. Navíc jsem nedávno četl zamyšlení nad (filmovou) Dunou od Davida Brina a opět si potvrdil, že bych jeho dílo měl ochutnat. Prvních 100 stran jsem se dusil a toužil po tom, aby mě zmlátil šimpanz nebo spolkl delfín. Měl jsem pocit, že autor neví, kam chce jít, skáče od postavy k postavě a schází mu tah na branku a jednotlivé příběhy se rozpadají. Pak se to začalo lámat. Příběh je velkolepý, ale mezi postavami a jejich jmény a vůbec některými zápletkami se čtenář topí a hledá cokoliv, čeho by se mohl chytit a zůstat na hladině. Například kombinace třech "ras" na jedné lodi je vlastně k ničemu a nevyužitý, spíš taková "předváděčka autora". Na druhou stranu druhá polovina knihy šla už rychle, tempo se rozjelo, postavy se začaly vyjasňovat a hlavně i dávat smysl. Pozvedaní ras, Knihovna, základní premisa s objevením flotily a neznámého druhu, fungování vesmírné společnosti i specifické rasy a jejich podivnosti, to vše je hromada skvělých nápadů. Pro mě ovšem už znovu ne. Do předchozího dílu nepůjdu a pokračování už bych nezvládl.

PAVEL917
21.02.2021 5 z 5

Skvělá, úplně dokonalé kniha. Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších SF vůbec. Nedá se od ní odtrhnou od začátku až do konce.

ludek7426
10.10.2020 5 z 5

Neprávem opomíjený klenot v žánru space opera si ocenění cenami Hugo, Locus a Nebula určitě zaslouží. Zatímco první díl v univerzu Pozvedání, Sluneční poutník teprve naznačil co přijde, Hvězdný příliv je hard sci fi se vším co k tomu patří. Na dně cizího moře leží ochromená loď s pozemskou posádkou neo-delfínů,šimpanze a lidí. Mimozemské rasy na orbitě i boj mezi frakcemi na lodi jsou rámcem tohoto výborného příběhu. Rozhodně doporučuji.

Giskard
18.01.2020 5 z 5

Pod hladinou oceánu planety tak zapadlé, že ji skoro nikdo nezná, leží na dně těžce poškozené vesmírné plavidlo pozemšťanů. Jeho posádku tvoří z naprosté většiny pozvednutí neo-delfíni, pod dohledem myslím čtyř lidí a s jedním neo-šimpanzím planetologem na palubě. Předtím něco ve vesníru objevili. Něco tak důležitého, že se nad planetu slétají flotily nejmocnějších ras ve vesmíru a bojují mezi sebou o to, kdo nebohé plavidlo zajme a získá jeho tajemství....

space opera Hugo (literární cena)

David Brin
americká, 1950