Pozvánka

Pozvánka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350979/bmid_pozvanka-pZ4-350979.jpg 4 54 15

Řím roku 1953. Novinář Hal hledá ve Věčném městě rozhřešení za svou temnou minulost. Jednoho večera se náhodou ocitá na večírku místní smetánky, kde se seznamuje se záhadnou Stellou. Byť oba mladí lidé pocházejí z naprosto odlišného prostředí, přitahuje je to k sobě jak dva magnety. Na krátkou chvíli, na jednu noc, zakusí nový život, aby se rozešli s vědomím, že už se nikdy v životě neuvidí. Nečekaně se však setkávají o rok později, když Hal přijme nabídku napsat reportáž z opulentní plavby, kterou italská hraběnka se svými přáteli hodlá podniknout podél pobřeží italské Riviéry na filmový festival v Cannes. Na palubě se shromáždí nejznámější umělci a filmové hvězdy tehdejší doby, Hala však zajímá pouze jediná osoba - Stella. A přestože minulost každého na palubě je ve značném rozporu s jejich vnějším pozlátkem, nejvíc toho skrývá Stella. Jak Halova posedlost Stellou roste, je čím dál odhodlanější udělat z ní stejnou dívku, kterou byla oné noci – tedy dívku, která není spoutána vlastní minulostí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Invitation

IreneP
01.06.2022 3 z 5

Takhle knížka má všechno, aby mě zaujala na 100 %. Je tam Itálie po 2. světové válce, vyšší třída, tajemství, tragická minulost, tajená minulost, skrytá láska, občanská válka ve Španělsku, filmové prostředí... a přesto to úplně nefunguje. Nevím přesně, co je špatně, ale ačkoli mě příběh zajímal, četla jsem těch pár stran docela dlouho a autorka mě neuměla strhnout.

Peyka
09.02.2022 2 z 5

Autorka mě opět nepřesvědčila. Zpočátku mi příběh přišel zajímavý, pro mě poutavé popisky italského prostředí. Hal působil jako sympaťák, trošku ztracen, ale kdo není, že?! :-)

Nicméně, příběh se ubírá nudným směrem. Netuším, čím to je, snad dlouhými souvětími či nezajímavými dialogy. Autorka použila tu samou kompozici jako ve Štvanici. Jednou ich-forma, podruhé er-forma, střídavě u stejné postavy, což mi hrozně vadí. Působí to neuceleně, zmatečně, jak vytržené z kontextu. Ani ta válečná zápletka mě nebavila, ta dějová linie s obrazem - o tom radši pomlčím. Tím koncem asi vyždímala, co mohla.

Kladně hodnotím prostředí, které se autorka rozhodla použít a krásně ho popsat. Přenesla jsem se na svou loňskou dovolenou.

Asi tak půl na půl, nenadchne ani neurazí, ale slečna Foley si mě bohužel ani u druhé knihy nezískala a u mě končí. :(

Marcela52
07.01.2022 4 z 5

Knihu bych doporučila jako inteligentní čtení pro ženy. Autorce se podařilo napsat čtivý milostný příběh, který se odehrává mimo jiné také na filmovém festivalu v Cannes v 50. letech, takže se tam mihnou i v té době známí umělci a filmové hvězdy. Milostná romance novináře a záhadné dívky, s kterou se náhodně setká v Římě na večírku místní smetánky je už od počátku odsouzena k nezdaru. Přestože je tedy od počátku jasné, že o žádný "happy end" nepůjde, je zakončení příběhu překvapivé...

Zara
01.03.2021 5 z 5

Ženským autorkám se většinou vyhýbám - do literatury totiž projektují typicky ženské vlastnosti, tedy zhuštěný výskyt nadbytečných slov.
Kde autor-muž použije výstižný,přímý, krátký, pregnantní text, tam autorka-žena spotřebuje mnohonásobek nicneříkajících zdlouhavě nudných opisů, aniž by se útvar posunul dál (nejen dějovou progresi).
Lucy Foley dokazuje, že lze napsat čtivý ,chytrý a nikoliv přeslazený milostný (!) román bez balastu růžových kudrlinek.

knihovnička007
18.10.2020 3 z 5

Začátky padesátých let... Válka skončila, ale ne v lidech. Nesou si svoje trápení, výčitky a vzpomínky z minulosti. Hal se v Římě díky půjčené pozvánce na večírek seznamuje s krásnou neznámou. Je to chudý spisovatel, který se chopí šance dostat se do alespoň chvíli do vyšší společnosti. Kdo je krásná a záhadná žena? Když se po čase znovu setkají, neví, jak se k sobě chovat. Ale oba dva mají tajemství. A nejen oni. Na jachtě je spousta lidí a každý z nich něco skrývá. A nikdy nevíte, proč se někdo chová tak, jak se chová, když nevíte nic o jeho minulosti... Škoda, že nebyly příběhy žen víc rozvedeny...
Docela dlouho jsem čekala, až se kniha rozjede, ale nějak to všechno klouzalo pouze po povrchu...
Nebylo to špatné, hodnotím jako průměr. Asi by mne naštvalo, kdybych si knihu koupila, takto jsem si půjčila z knihovny a jsem spokojená.

Annicka
22.05.2020 4 z 5

Kniha předčila má očekávání. Půjčila jsem si ji v knihovně, trošku vlivem té pěkné obálky. To, co na ní bylo, mě přesvědčovalo spíš, že to bude jednodušší nezajímavé čtení. Byla jsem ale mile překvapená. Mísí se v ní dva paralelní příběhy, které jsou parafrází jeden druhého, a také dva pohledy na Stellu, Halův a jí samé. Jen bych trošku ubrala na některých zbytečných scénách, ale to je jen můj názor :)

menalinda
18.02.2020 3 z 5

Docela neotřelý příběh,který se četl lehce.

Zuzka222
21.05.2018 1 z 5

To byla děsná nuda. Většinu knihy tam postavy chodí od ničeho k ničemu a jsou tam v podstatě na zaplácnutí děje. Dějová linka z minulosti Estrelly měla dobrý potenciál, ale byl absolutně nevyužitý. A ten příběh s kapitánem? Proč to tam probůh bylo? Na knihu jsem se těšila, ale hrozně mě zklamala.

niknikita
24.04.2018 3 z 5

Jak se vyjádřit, aniž bych autorku kritizovala?
Pěkně setavený příběh, nápaditý a zasazený do atraktivního prostředí, ale...vyprávění je kostrbaté a časové linie málo přehledné a to je právě moje ALE.

Akťavs
23.04.2018 3 z 5

kniha mě příliš nenadchla, tajemství minulosti hlavních hrdinů mohla být více rozepsaná, zajímavé bylo střídání časových rovin, které udržovalo napětí, ale konec mě trochu zklamal, dávám tři hvězdy

putpuda
06.04.2018 5 z 5

Nevím, co jiného bych dodala, vše už bylo napsáno v předchozích komentářích ;). Líbila se mi moc. Romantika zahalená tajemstvím, italská riviéra...nádhera! Pěkně se čte. Těším se na další ;)

Šánka
31.03.2018 4 z 5

Velmi jsem se těšila na další knihu této autorky, neboť její prvotina ,, Kniha ztrát a nálezů" se mi moc líbila a já si i tentokrá její další příběh krásně užila.
Dostáváme se v něm do výborně vykreslené atmosféry Říma 50. let minulého století a v několika dějových linkách a časových rovinách sledujeme pestrý milostný příběh Stelly a Hala i mnoha dalších jeho aktérů, poznamenaný válkou i skrytými tajemstvími, jež každý z nich ukrývá.

Jára76
24.01.2018 5 z 5

Moje oblíbená autorka opět nezklamala.Krásný neotřelý příběh z poválečné Itálie.

jluky
09.12.2017 5 z 5

Neobyčajná kniha, pri čítaní som bola uzavretá v čase a priestore, doľahla na mňa ozvena vojny, malomocnosť mamonu.....,................doporučujem. Je nad čím rozmýšľať. Hlavne pohol sa vôbec svet dopredu? Poučil nás čas?....Źiaľ, často si myslím, že morálka a základné ľudské hodnoty zostávajú pošliapané, zabudnuté,vysmievané...

Ereniss
27.11.2017 4 z 5

Velmi zajímavá knížka, která na vás zapůsobí hlavně svojí atmosférou.

Lucy Foley
britská, 1986