Pozůstalé básně

Pozůstalé básně https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274296/mid_pozustale-basne-wzM-274296.jpg 4 2 2

Obsahuje: Melancholičtí upíři -- Jitro -- Říkadla -- Štyrský a Toyen -- Pražská domovní znamení a další verše. Uspořádal Milan Blahynka, text k vydání připravila Kateřina Blahynková, která spolu s pořadatelem svazku napsala také ediční poznámky.

tereza0319
14.02.2023 5 z 5

V životě jsem nepoznala Nezvalovu mladickou dekadentní polohu, netušila jsem, že je vůbec schopný takového pesimismu, bylo mi, jako bych objevila někoho nového, a líbilo se mi to. Všichni si tak nějak myslíme, jak se píše i v doslovu, že vydal všechno, co napsal, ale jak dokazují tyto pozůstalé básně, vůbec to tak nebylo, jsou tu i takové milé, vyloženě dětinské kravinky, ale je tam i jedna, Torzo, která by klidně mohla patřit autorovi dvacátých let 21. století, tím svým stylem. A na konci, ty básničky předznamenávající smrt, z toho mrazí.

Bája89
18.10.2020 2 z 5

Přiznám se, že dočtení Pozůstalých básní byla výzva. Poezie není můj šálek čaje, ale Melancholičtí upíři se ukázali jako velmi příjemné čtení. Za zmínku stojí také Štyrský a Toyen, které jsou připomínkou slavných surrealistů, ale pak už to bylo jen o letmých záblescích, zajímavých slovních spojeních a také o přeskakování proletářských básní, na které jsem neměla nervy. Nezvalova tvorba dvacátých a třicátých let byla čtenářsky velmi přívětivá, ale pak už to pro mě, nestálo za moc.

Vítězslav Nezval
česká, 1900 - 1958