Pozpátku letící divoké kachny

Pozpátku letící divoké kachny https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1536/pozpatku-letici-divoke-kachny-1536.jpg 4 30 4

Tom Robbins tentokrát nepřichází s novým románem, ale s knihou, která potěší zejména autorovy skalní fanoušky – se souborem časopiseckých článků, básní, úvah a drobných beletristických textů. Vzdává tu poctu svým hudebním (The Doors), literárním (Thomas Pynchon) i lidským idolům, a v úryvcích z rozhovorů dává nahlédnout do své autorské kuchyně. Přestože tyto drobné útvary povětšinou nevznikaly jen tak, nýbrž na objednávku, není těžké z nich vyčíst, na jakých teoretických základech staví Robbins barevné cirkusové stany svých románů; dokládají, odkud se vzala stylová virtuozita a kdo tvaroval vyhraněný světonázor tohoto mistra košaté metafory. Ti, kdo Robbinsovo dílo znají podrobně, mohou v textech s potěšením hledat zárodky budoucích postav a příběhů jeho knih. ... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Argo

Wild Ducks Flying Backward , 2005

Velekněžka
22.12.2021 4 z 5

I když některé pozpátku letící divoké kachny z mého zorného pole hravě ufrnkly, jednoznačně se přikláním k jedné méně známé ornitologické pověře, která praví, že zahlédnout kdekoliv jejich hejno znamená nejméně 7 let, 14 měsíců a 34 dní neustálého potěšení pro vaši duši :-)

VesmirnaOndatra
11.08.2018 4 z 5

Neviazaná obrazotvornosť koketujúca s gýčom. Bujaré metafory obcujúce s humorom a bezostyšne plodiace meta-fóry. Rozkokošené vety, ktorým ide len o slovné eskamotérstvo. Prosto typické robbinsovské defilé jazykovej zhýralosti.

Veľmi rôznorodá zbierka textov, od cestopisov, cez priemerné básne a príspevky uverejnené v americkej obdobe Záhradkára až po recenzie na televízne hviezdičky, ktoré sa medzičasom stihli prepadnúť tak hlboko do zabudnutia, že ich už nenájde ani Google. Mne osobne v takejto krátkej žurnalistickej podobe Robbins možno sedí viac ako v románoch, ale ako gentlemansky upozorňuje Argo, je to kniha určená pre ľudí, čo majú od neho už čo-to načítané a radi sa k nemu vracajú po svoju dávku bezuzdnej metaforičnosti.

nefernefer
06.03.2018 5 z 5

Anotace slibovala, že tato kniha potěší zejména Tomovy skalní fanoušky, z čehož jsem poznala, že už mezi ně nejspíš patřím. Mě totiž potěšila velmi. :-) Kromě skvělých cestopisných črt doslova přetékajících tou úžasnou spoustou metafor a přirovnání, kvůli kterým jeho knihy tak ráda čtu, nabízí i krátké a výstižné úvahy a odpovědi na různé otázky, jako třeba právě na otázku „Jaká je funkce metafory?“. :-) A navíc jsem se tentokrát kromě bezuzdného potěšení z jeho hry se slovy návdavkem dozvěděla i něco o něm samotném. A je mi tím pádem ještě bližší než dřív.

„Naše velké lidské dobrodružství spočívá ve vývoji vědomí. Tenhle život žijeme, abychom si rozšířili duši, osvobodili ducha a rozjasnili mozek.“

A já osobně mám pocit, že to všechno se u mě děje právě při čtení Tomových knih. ;-)

MC87
07.10.2017 4 z 5

Tom Robbins je prostě úžasnej. Už v předmluvě se nám vysměje "....ještě jednou se podíváte na obálku. Krátké texty...Stojí to na přebalu černé na bílém. Možná to tam mohli napsat větším písmem, ale to neznamená, že jste se nechali natáhnout. Je to vaše chyba, měli jste si dát větší pozor. To máte z toho, že o polední pauze lítáte po knihkupectvích..."

Nejlepší jsou cestopisné povídky hned na začátku knihy, které nejsou nepodobné stylu Huntera S. Thompsona, kde se například dozvíme, jak je nebezpečný hroch na rozdíl od nosorožce, který je "v zásadě klidné, plaché, jemné stvoření, které samozřejmě dokáže bez většího zájmu zaútočit na landrover, ale jen proto, že vidí moc špatně na to, aby rozeznal auto od jiného nosorožce, se kterým se chce pářit nebo poprat. Nosorožec si,jako tolik motorkářů, chce hlavně užít."

Stojí tahle knížka za to? Nemusíte odpovídat.