Nechcená nevesta

Nechcená nevesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429883/bmid_nechcena-nevesta-CoP-429883.jpg 3 192 51

Pozorovatelka / Selah série

Vydajte sa na neuveriteľne magickú a romantickú jazdu do neznámych prístavov s dedičkou trónu Selah hľadajúcou vysnívaného manžela. Podľahnite románu inšpirovanému najmilovanejšími rozprávkami a najsrdcervúcejšími príbehmi o strhujúcej láske. Selah je jediná dcéra vládcu Potomacu a dobre vie, že jej povinnosťou je nájsť si partnera hodného zasadnúť na trón. Keď ju vysnívaný snúbenec ponižujúco odmietne, jej nevlastná matka vyrukuje s nepredstaviteľným riešením: prinúti Selah plaviť sa na druhý koniec Atlantiku, kde si má nájsť nového ženícha. Domov sa smie vrátiť len so snúbencom po boku. Selah na svojej púti zavíta do zámockých záhrad aj severských fjordov. Po celý čas ju bedlivo sleduje neviditeľné oko obávanej Imperije Jötne. Podpalubie Osudu však neukrýva len macochine intrigy... V stávke je oveľa viac ako to, či Selah nájde svoje šťastie.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Beholder , 2019

viola5163
15.05.2020 5 z 5

Když jsem si jí kupovala, neměla jsem moc velká očekávání, ale nakonec mě ohromila.
Je tam dobrodružství, napětí, romantika a intriky. Autorce se povedlo sladit fantasy a realitu. Použila reálné země, přidala prvky z moderní doby a použila nějaké poznatky z mytologie.
Doporučuji všem milovníkům napětí a prozkoumávání světů.

Aneisreading
08.05.2020 3 z 5

Musím vyzdvihnout autorčin originální nápad. Myslím, že nikdy jsem nečetla takovou knihu ani jí podobnou. Příběh byl čtivý a pěkný. Ale pokud to má jedno velké mínus, tak je to hlavní hrdinka...nebyla jsem schopná se s ní ztotožnit. Působila na mě dětinským dojmem, který se v průběhu knihy naštěstí lehce obrousil. Pokud hledáte oddechovou knihu, která ve vás vyvolá good feeling, tak bych sáhla po této. Dala bych 3.5* za napínavý konec

LilianaFalcon
01.05.2020 2 z 5

Tak vám nevím, jestli je špatně něco se mnou nebo s YA knížkama. Tohle byla taková nuda!
Kromě toho, že to bylo strašně rozvleklé a příběh byl neskutečně prvoplánový, tak hrdinka byla přelétavá. A to já vážně nemám ráda. Během chvíle 3x "zamilovaná". Teda spíš racionálně poblouzněná, ale to je fuk.
Autorka dokázala úplně zkazit jediný hezký moment (s Bearem), který v knížce byl. A i když ten byl taky prvoplánový, tak takovým roztomilým dojmem. No nic... Třeba se ještě někdy dočkám nějaké hezké YA knížky. Naděje umírá poslední.

andrejci
27.04.2020 3 z 5

Nápad dobrý. Líbil se mi svět ve kterém se všechno odehrálo. Co už se mi tak moc nelíbilo byla hlavní postava. Nesympatická a naivní. Je to knížka spíš pro menší dívky. Starším se to už moc líbit nebude. Mohla být prostě lepší. Dávám 3,5 hvězdiček.

Špekyn
22.04.2020 3 z 5

Kniha není žánrově šálek mého čaje, ale nebylo to úplně špatné.. V první třetině knihy jsem se nudila, pak už to bylo zajímavější. Zvrat ohledně prvního nápadníka byl nečekaný a povedený. Některé pasáže mi ale přišly rozvleklé či až zbytečné. V příběhu je také zbytečně příliš mnoho postav, ve kterých není možné se orientovat. Rovněž prostředí a doba jsou nejasné a nedotažené, zároveň se mísí názvy reálných zemí (Anglie, New York...) s neexistujícími (Ásgard, Impérija...). Kniha je očividně inspirována dávnými severskými bájemi a prodchnuta citáty ze známých pohádek, což by bylo pěkné, kdyby to však bylo dotažené. Hlavní hrdinka Selah je zpočátku hodně naivní a ustrašená, ale na konci knihy je zní rozhodná vůdkyně. Tak rychlý přerod charakteru mi moc nesedí. Navíc se neustále hrozně rychle zamilovává (a světě div se do toho, do koho se i zamilovat má...). Romantické mi přitom přišly asi tak dvě pasáže. A konec? Ten je otevřený a evidentně připravený na druhý díl...

Tanya007
19.04.2020 5 z 5

Prvních pár stran jsem se nemohla zacist,ale poté už jsem knihu nemohla odložit,dokud jsem nedocetla...

SknihouVrukách
16.04.2020 3 z 5

Príbeh je fajn, aj keď dej nie je až tak originálne. Dej je tak trošku na spôsobe Selekcie, ale pritom je to úplne niečo iné. Autorka má krásny štýl písania, takže kniha sa rýchlo číta. Postavy mi boli sympatické, najviac som si obľúbila posledného princa. Avšak hlavná hrdinka bola ufňukaná a v príbehu nebol žiadny vývoj jej osobnosti. Tiež sa mi páči aj naša slovenská obálka. Rada, by som hlavne spomenula, čo sa mi na tejto knihe nepáčilo. Vadil mi trošku náš slovenský preklad. Veľa neprirodzených zdrobnením a nepreložené názvy krajín. Dej bol zaujímavý, ale nebola tam akcia a skoro žiadne zvraty. Čo je podľa mňa fakt škoda. Očakávala som, že príbeh bude aj trošku akčný, a to som bohužiaľ nedostala. Koniec knihy bol otvorený, myslela som si, že sa dozvieme, koho si nakoniec vybrala. Som zvedavá na pokračovanie knihy, ktoré by mohlo byť viac zaujímavé. Knihe dávam 3,6⭐/5⭐, keďže kniha bola dobrá, bavila ma (aj keď som sa miestami do čítania musela nútiť), ale chýbalo mi tam nejaké väčšie wau.

ImGinny
06.04.2020 4 z 5

Jestli se mi něco na týhle knížce líbilo, tím myslím něco netradičního - byly to stánky, na kterých bylo... Citáty? Úryvky z pohádek? Jo. Přesně to myslím. Autorčin styl psaní mi sedl. Postavy mi sedly. Fakt fajn knížka. A ještě víc fajn fantasy.

Ale připomeňte mi... V jakém že století se to odehrává? Na to jsem dosud nepřišla :D

katka-kacav3318
25.03.2020 5 z 5

Plusové body za zrzavé postavy.

halfbloodgirl
15.02.2020 4 z 5

Tato kniha je velmi specifická. Na začátku jsem Selah neměla ráda. Štvala mě svým chováním k prvnímu nápadníkovi. Ale poté přišel zlom a mně bylo najednou hlavní hrdinky líto. Začala jsem ji chápat a mít ji ráda. Přibližně od 3/4 knihy to byla klasická, sladká romanťárna. Na konci se většina nejasných věcí vysvětlí a vy jste najednou na rozpacích. Ale díky za ně!

Artep5244
14.02.2020 5 z 5

Občas mi u některých knih trvá než se do nich začtu. Musím přečíst pár kapitol než se příběh rozjede a pohltí mě. To ovšem není případ Pozorovatelky. Už od první stránky jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. Autorčin styl psaní mi je hodně blízký a sympatický. Vedle toho jsem při čtení měla pocit, jakoby z textu občas vyzařovalo něco víc než líčení příběhu a osudů postav. Něco zvláštního a magického.
Hlavní hrdinka mi byla od začátku sympatická a po celou dobu jsem jí fandila, aby svůj úkol zvládla. Závěr příběhu mě sice trochu překvapil, ale chápu že se tím autorka připravuje na další díl série.
Kniha je velice milá, plná citu a zajímavých myšlenek. Mimo to oceňuji nápad zařadit do knihy úryvky z pohádek známých po celém světě a z pár dalších starých příběhů.

majazws
14.02.2020 2 z 5

Příběh sám o sobě není špatný, jen mě vytáčelo několik drobností. Nezazlívám YA, že její hrdinky dospívají až na konci knihy, avšak u Selah jsem se nemohla dočkat až "začneme růst". Možná i proto, že jsem uprostřed knihy začínala ztrácet naději, byla pozorovatelka schopná vytáhnout konec trochu výš a překvapit mě. Dobré odpočinkové čtení.

Izi167
12.02.2020 2 z 5

Pozorovatelka rozhodně nepatří mezi knihy, které si musíte zamilovat. Ona spousta komentářů je k ní také dost skeptická. Bohužel musím přiznat, že oprávněně. Říct, že mě zklamala by asi bylo hodně silné tvrzení - poněvadž jsem se napřed mrkla na pár komentářů, i když jen nerada. Dle mého názoru by se člověk neměl nechat ovlivnit komentáři a přístupy druhých. Na druhou stranu je však pravda, že v leckterých případech není na škodu informovat se lehce předem a pak nebýt tak moc zklamaný, - ale co si budem, dvakrát nadšená z ní také nejsem (mnozí příbuzní jsou mi svědkem).

Co se technické stránky týče, vyskytla se sem tam korekční chybička, ale jen v tak malém počtu, že by se to dalo považovat za zanedbatelné množství.

Z hlediska obsahu - no, to už je jiná. Nemůžu úplně souhlasit s některými komentáři, které jsou příliš skeptické a považují autorku za "vykradačku pohádek", protože to by pak všichni spisovatelé byli svým způsobem vykradači. Slečna Bright se, stejně jako osmdesát procent jiných, jen nechala inspirovat, propojila známé s novým, a troufale nám předložila knihu plnou romantiky, podlých skutků, mladé naivity a (to musím uznat) nečekaných zvratů.
Mohla bych dílo přirovnat k jiným, mnohdy o dost zdařilejším dílům, stejně tak bych ale mohla jen napsat esej o tisíci slovech pojednávající jen o názvech knih, které se byť počátečním "Bylo nebylo" podobají, a vyšlo by to nastejno.
To ale dělat nechci. Chci jen budoucí čtenáře (kteří se nechají unést názory druhých v komentářích) upozornit, že pokud čekají skvost v podobě druhého Shakespeara, převtělení Orwella, nebo snad nový svět od Rowlingové, pak je Pozorovatelka asi trochu zklame. Ale pokud si jen chcete přečíst nějakou oddechovku, skoro až jednohubku, a nevadí vám možná až přemíra klišé, pak je tato kniha pro Vás.

Kacennnka
28.01.2020 3 z 5

Tohle bylo proste jenom... meh. Autorka se snazila vytvorit hrozne komplexni a zajimavy pribeh, ale ve vysledku akorat vykradala klasicke pohadky, povesti, Oddyseu a cizi nabozenstvi. A to tak nekonzistentnim a zbytecnym zpusobem, ze me to neuveritelne obtezovalo. Prislo mi, ze nemela dost kreativity nebo energie na to, aby vymyslela neco vlastniho, a tak udelala kolaz z toho, co se dalo najit. Dalsi veci bylo, ze kniha by si zaslouzila mapu, protoze se mluvilo o spuste uzemi a jako celek to bez vizualizace nedavalo smysl. Krome toho, ze dej byl zbytecne rozvlekly, byl take zmatecny a ke konci se snazil zahrat na vaznejsi notu, coz do romantickeho vypraveni o splasenych hormonech uplne nesedelo, navic autorka nedokazala vytvorit potrebnou pudu pro to, aby to ctenare alespon trochu zajimalo. Selah byla priserna, ufnukana a sobecka hrdinka, ve ktere jsem nevidela zadny vyvoj ani snahu vzeprit se svemu osudu. Vedlejsi postavy byly neslane nemastne a bylo jich takove mnozstvi, ze nebyla sance se zorientovat. Kdyby se to proskrtalo, vyhodily se z toho pribehy, autorka vytvorila vlastni fikcni svet a Selah nehrala zakoukanou husicku, bylo by to o mnoho lepsi.

Christine-Marie
20.01.2020 3 z 5

Na Pozorovatelku jsem se v celku těšila. Svět inspirovaný starými evropskými legendami, a princezna plavící se za napadniky... To znělo super. Jenže bohužel autorka z příběhu vyždímala všechno, a to nemyslím v dobrém..... Děj dost kazí ufňukaná hrdinka s rukama pořád zahrabanýma v hlíně (taky jste ji málem přerazili, když opustila skvělého Arthura?!), jejíž plavba za napadniky a celkově setkání s nimi bylo jedno velké kliše, vyvedené do extrému...
A pak ten svět.... Tady se prokazuje teorie, kterou měl Toliken: pokud není dobře vymyšlený svět, máte hned o padesát procent horší příběh. A u Pozorovatelky tomu tak bylo... Neříkám, že autorka nebyla originální (vlastně byla ale pouze tím, že splacala pískový hrad ze všeho dohromady). Na reálnou zemi tam totiž spadá pět vymyšlených. Navíc tam nejde určit, v jaké době se děj odehrává.. V podstatě by se dalo říct asi jako novověk, ale proč tam pak máte pojem třeba fotbalu?
Tak takovou knížku jsem ještě nečetla - horším slova smyslu. Knížka měla potenciál, protože kromě světa a hlavní hrdinky, autorka píše opravdu hezky (s nejrůznějšímii přirovnáváními, oddechově). Kvůli tomu dávám tři hvězdičky. Kvůli psaní, oddechové stránce, a prvopočátnímu plánu vytvořit příběh inspirovaný pohádkami a posláním najít toho pravého za oceánem. Kdyby tam nebylo to ani ono, asi bych vůbec nehodnotila... Jak se někdy říká, méně je více. Kdyby autorka ubrala polovinu věci, které tam dala, myslím, že by to byl dobrý příběh.
PS: Navíc se vás musím všech zeptat: taky jste nedávali vedlejší postavy, které se jmenovali po různých umělců literatury, jako například Perrault, Will Grimm, a podobně? :D

any37
19.01.2020 4 z 5

Krásná knížka s pohádkovými motivy, ale i s pořádnou dávkou napětí a zvratů - které jsou mimochodem úplně nečekané a jednoduše dokonalé.

Hodně lidem se nelíbilo nebo kritizovali přehlcenost pohádkovými příběhy, které já jsem na druhou stranu úplně zbožňovala. Moc mi sedla postava Selah, není to žádná ufňukaná princeznička a chce to nejlepší pro své království, ale zároveň i pro sebe.

Scheila
09.01.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se musela nutit. Pak se to tak rozjelo, já si našla cestu k hrdinům a zamilovala se. :) moc hezká a napínavá kniha. Pro mě někdy předvídatelná a někdy absolutně ne. ????

alena0268
08.01.2020 5 z 5

Naprosto mě uchvátil styl autorčina vyprávění. Ruku na srdce: Převyprávět příběh jiný autor, který nemá tak krásný jazyk, zdaleka by se to nesetkalo s takovým úspěchem. Selah je místy až příliš ufňukaná a naivní. Ale díky rytmu vyprávění a zvolenému jazyku je knížka naprosto dechberoucí a ráda odpustím i těch pár slabších chvilek, za které právě hlavní hrdinka mohla.
Oceňuji, že se kniha vyhýbá drastickým scénám a opravdu plyne jako laskavé pohlazení, za kterým se odehrává tiše bublající drama.
Bohužel ale dojem ze čtení místy kazila zmatečnost časově nevyhraněného děje. Pořádně jsem nevěděla, do jaké "doby" si mám příběh zasadit. Místy používali moderní přístroje, místy jsem měla dojem, že se ocitáme v období vzniku mýtů a legend.
Navzdory tomu se už teď nemůžu dočkat dalšího dílu. :)

Basta1912
05.01.2020 2 z 5

Vzhledem k doporučením na všech možných stránkách jsem asi měla přehnaná očekávání, která se bohužel nenaplnila. Selah mi nejdřív přišla naivní, pak hloupá a nakonec už docela protivná. Její schopnost zamilovat se do kdekoho, kdo se jen pohne, byla otravná. Jasná zápletka s Bearem i s kapitánem s "věčně ušpiněnými prsty od inkoustu". Podivná posádka, která vzala vicesenešalku hned mezi sebe, byla naprosto nevěrohodná a zdálo se, že se o chod lodi stará ještě míň, než zmíněný- od inkoustu zašpiněný kapitán. Vlastně jsem byla ráda, že už je konec knihy, ale naneštěstí ne konec příběhu Pozorovatelky, který bude pokračovat v dalším díle, který už otevřu asi jen v sebeobraně.

zuzak82
04.01.2020 4 z 5

Jde o první díl. Na tuto knihu pohlížím jako na příjemnou romantickou knížku s nedotaženým koncem. Dala bych 3,5*.

Selah očekává, že její tajná láska a zároveň přítel z dětství, přijme její nabídku ke sňatku. Bohužel je veřejně odmítnuta a zničená. Jako dcera vládce země se očekává, že se brzy vdá a po veřejném zostuzení, přichází s řešením její nevlastní matka, za tiché podpory jejího otce a rádců její země. Pošlou ji přes oceán, aby se setkala s několika vhodnými nápadníky, vybrala si manžela a splnila tak své poslání. Nastupuje tedy na loď jménem Pozorovatelka a vyplouvá vstříc své povinnosti a snad i lásce. Společnost ji dělá mladý kapitán lodi Lang a jeho posádka.

Možné spoilery:
Plusy:
+ skvěle napsaní nápadníci (nejen princi?), každý je jiný a má své kouzlo, kniha popisuje setkání s dvěma nápadníky – anglickým princem a norgenským princem
+ každé námluvy jsou jiné a královské dvory zcela rozdílné
+ oceňuji, že se hrdinka v průběhu vyvíjí a není vůbec dokonalá - na začátku nezkušená, nechá se vléct svým okolím, aby postupně přebírala otěže nad svým srdcem i životem (aby ji zase však na konci její posádka navezla do jiné cesty - to mi přišlo divné a nepropracované, jakoby bylo potřeba knihu "zajímavě" ukončit, aby vše nacpali do další knihy)
+ rovněž lze chápat určitou naivitu hlavní postavy (nezkušenost s láskou a intrikami) a rychlé vzplanutí citů (každá návštěva nápadníka má trvat 14 dní a ona si musí vybrat co nejdříve, aby se vrátila zpět za nemocným otcem a do své milované země)

Mínusy:
- zvláštní svět, ve kterém se příběh odehrává, který může být matoucí (kombinuje jména reálných zemí s vymyšlenými zeměmi, časově nesourodé – koloniálního období a zároveň modernější přístroje a zařízené)
- zvláštní, že hlavní hrdinka je z malé nevýznamné zemičky, ale bohatí a významní vládci ji přijímají jako vhodnou uchazečku pro prince a dědice trůnu (v knize vysvětleno, ale důvěryhodně moc ne)

láska dobrodružství

Anna Bright