Poznať ženu

Hlavnú dejovú líniu tvorí fascinujúci príbeh izraelského tajného agenta, prinúteného okolnosťami a vlastným duševným rozpoložením rekapitulovať minulosť po tragickej smrti svojej ženy. V úniku od reálneho sveta okolo seba , ktorý vníma zo svojského uhla, začiera do hlbín vlastnej duše, pričom v sebe objavuje podstatu a vlastnosti, ktoré sa pokúšal potláčať. Ako väčšina Ozových kníh, aj toto dielo sa krúti okolo jeho obľúbenej témy: rozčarovania zo seba samého. Istý recenzent Timesov ho charakterizuje ako „obrad prechodu od bolesti k liečbe“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102209/poznat-zenu-qkk-102209.jpg 3.84

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Lada'at iša, 1989

Kniha Poznať ženu

cessy
14.05.2013

V poradí druhý mnou čítaný román od Amosa Oza, ktorým mi opätovne dokázal, že vo svojich psychologicky ladených románoch, v ktorých postavy hľadajú zmysel života, svojej existencie a miesta na zemi, vyrovnávajú sa s vlastnými slabosťami a chybami, učia sa akceptovať seba samých, dokáže spracovať aj menej zaujímavú tému bez veľkého dejového posunu natoľko pútavo, aby čitateľa zaujal, vtiahol do deja a udržal jeho pozornosť až do samotného záveru knihy.

V knihe možno nájsť množstvo zaujímavých úvah a konštatovaní, napríklad: „Ľudské činy, všetky činy všetkých ľudí, vášnivé a ctižiadostivé, podvodnícke, zvádzavé, chamtivé, vyhýbavé, zlomyseľné a zradcovské, súperivé, zaliečavé i veľkorysé, činy, ktoré majú vyvolať dojem, upútať pozornosť, zapísať sa do pamäti rodiny, spoločenstva, krajiny či ľudstva, činy malicherné i veľkolepé, vyrátané, nezvládnuteľné i mrzké, skoro všetky vás takmer vždy dovedú niekam, kde ste sa ani náhodou nemienili ocitnúť.“

Alebo: „Na druhej strane, aj vy musíte niekedy ustúpiť. Ale nie zakaždým. Ako často teda? Kde je tá hranica?“

Napätie a gradáciu deja pomáhajú udržiavať hypotézy, náznaky, dohady, teda vo veľkej miere čitateľova fantázia, pretože autor mnoho vecí nevypovie, ale len naznačí. Zaujímavo pôsobí niekoľko navlas rovnakých, opakujúcich sa pasáži, ktoré autor dômyselne zakomponoval do textu tak, aby boli použiteľné v rámci viacerých odlišných situácií. Máte len nejasný pocit, že niektorú pasáž ste už raz čítali, až zistíte, že je to naozaj tak.

zuzulique
30.12.2011

Prvé stretnutie s autorom bolo pre mňa príjemným prekvapením. Už mám nachystanú Čierku skrinku a Příbeh o lásce a tmě.