Poznámky na krabičkách od sirek

Poznámky na krabičkách od sirek https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3370/bmid_poznamky-na-krabickach-od-sirek-hN7-3370.jpg 4 61 5

Do výboru Poznámky na krabičkách od sirek (La bustina di Minerva) zařadil Umberto Eco ty nejzajímavější ze sloupků, které v posledních deseti letech vycházely pod stejným názvem v magazínu Espresso. Ve vtipných a čtivých článcích se Eco zamýšlí nad problémy současného světa, italské a západní společnosti, tisku nebo budoucnosti knih v době internetu, nechybí však ani několik opatrných předpovědí pro třetí tisíciletí a Ecovy typické „hříčky“. Poznámkami opatřili Stefano a Helena Giordanovi.... celý text

Literatura světová Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Knižní klub , Argo

La Bustina di Minerva , 2000

milan2310
28.02.2017 5 z 5

Velmi zajímavé postřehy, byť omezené rozsahem novinového sloupku. Znalost italských reálií by určitě pomohla požitek znásobit, ale její neznalost není zásadní překážkou.

callahanh
22.06.2014 4 z 5

Ačkoli mnohé komentáře vyžadují znalost italské faktografie, tak se ve většině poznámek dá najít hodně nadčasového poselství i univerzálního inteligentního humoru. Eco jako již tradičně zapojuje čtenáře a chce po něm, aby malinko přemýšlel, za což ho odmění několika zajímavými úvahami, které mají univerzální platnost. Za nejzajímavější osobně považuji skvělá zamyšlení nad úlohou médií, v nichž vizionářsky předpověděl to, co se děje teď, a podobně vizionářská zamyšlení nad soubojem počítačů a literatury. Poznámky na krabičkách od sirek jsou určeny zkušenějšímu čtenáři, který umí hledat mezi řádky a nechce jen pasivně konzumovat písmena, ale třeba i konfrontovat názory své ze současnosti s těmi Ecovými z devadesátých let. Je možná škoda, že nakladatel nevydal "úspornější" verzi, kde by vynechal některé opravdu ryze italské pasáže, protože ty mohou méně trpělivého čtenáře odradit a zbytečně strhávají body jinak dobrého hodnocení a kazí celkový dojem. Knihu tak ocení hlavně ti, kteří už Ecovu tvorbu alespoň trochu znají. 70%

Belatris
21.07.2013 3 z 5

U mnoha esejí mi chyběla znalost italského backgroundu, ale téměř bez výjimky v každém Ecově komentáři si může člověk najít něco pro vlastní zamyšlení či pobavení (v ideálním případě obojí).

Koka
07.05.2013 3 z 5

Knihu jsem si koupila v době své osobní zanícené ECOlogie a hodně mě zklamala. Chápu, že v Itálii je pan Eco veřejnou autoritou nejvyššího ranku a jeho reflexe denních aktualit je pro mnohé italské čtenáře nepochybně kompasem. Já jsem však většinu jeho názorů nedovedla ocenit, neboť jsem se v řešené problematice (politických událostech, televizním programu, pohybech v nakladatelské branži, nekončícímu procesu vyrovnání se se stínem Duceho) neorientovala buď vůbec, nebo jen díky stálému (a rušivému) používání vysvětlivek na konci knihy.
Přesto však mám v knize své dvě oblíbené perly: Kolik stromů vyhodím za rok? a Jak odhalit spiknutí.
Z dnešního pohledu nezajímavé resp. čtenářsky nepřitažlivé mohou být i texty, v nichž se autor vyrovnával s nastupující nadvládou výpočetní techniky. Pro čtenáře, kteří se už narodili rovnou "do windows" to může být nepochopitelné, ale my, co jsme to zažili také, si vychutnáme jeho strach a zoufalství z nekončícího souboje s PC ...

Ender
22.08.2011 3 z 5

Krátké fejetonky Umberta Eca týkajícící se literatury, médií, italskou společnstí, ale i nespočtem dalších věcí jsou psané lehkou rukou, s vtipem, který ale nepostrádá typický ecovský vhled do věcí a zevrubnou znalost snad věho, co kdy kdo napsal či řekl. Mě osobně ale vadily dvě věci. Za jednu může Ecův původ. Mnoho postřehů se týká italských textů, italských událostí a italských medií, které prostě neznám a tudíž mě ani moc nezjímaly, protože Eco jakoby psal pro italského čtenáře, nikoliv českého či jakéholiv jiného. Druhá věc, co mi vadila, byla přílišná krátkost jednotlivých článků. Jedna, jedna a půl strany, víc ne. Proto se nidky nedostal moc do hloubky, nikdy neřekl něco tak, že by mě to skutečně osvítilo, překvapilo, či ohromilo. Proto bych tuto knihu doporučil spíše Ecofilům a jiným Ecologům :)

sloupky

Umberto Eco
italská, 1932 - 2016
2005  89%Jméno růže
2011  78%Pražský hřbitov
2001  85%Foucaultovo kyvadlo
2015  64%Nulté číslo
2001  83%Baudolino

Kniha Poznámky na krabičkách od sirek je v