Pozitronový muž

Pozitronový muž https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12553/pozitronovy-muz-12553.jpg 4 161 23

Román vypráví o inteligentním robotu NDR-113, který v budoucím 21. stoletím slouží svému pánu tak dobře, že dostane i lidské jméno Andrew. Díky výrobní závadě totiž Andrew vykročil do života vybaven lidskou schopností milovat a touhou po sebezdokonalování. Neřešitelné problémy však nastanou, když Andrew zatouží stát se člověkem docela. Navzdory lidským předsudkům, zákonům robotiky a vlastním mechanickým omezením dokáže využít vědu i právní systém a na své pouti za nedosažitelným cílem se nakonec ocitá před děsivou volbou: aby uskutečnil svůj sen, musí zaplatit cenu nejvyšší. Překlad Jana Pavlíková.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

The Positronic Man , 1992

FMMMM
18.02.2024 5 z 5

V komentářích toho bylo napsáno hodně, snad jen už dovětek: „ Ty nedokážeš porozumět skutečnosti, že lidé neodvratně musejí dosáhnout stadia, kdy už se nedají opravit. Ale to je v pořádku. Proč by od tebe měl někdo očekávat, že pochopíš nepochopitelné?“. S tím, že až jednou budou debaty s roboty na takové úrovni, asi už toho ke čtení moc nebude. Stále mám na mysli, že kdyby se spojili Asimov, Silverberg, Tewis, K. Dick, co by vzniklo za dílo spojením Pozitronového muže, Zpěvu drozda a Blade Runnera.

Luigi1
04.12.2023 5 z 5

Moc dobře napsané dobře čtivé

jirijanovotny
01.01.2023 5 z 5

U sci-fi dřívějšího data vydání si často říkám: jak to, že autora nenapadlo to xxx.
U čtení Pozitronového muže jsem to měl podobně, ale Asimov (a Silverberg) vždy překvapil a za pár stránek přišel přesně s tou myšlenkou, na kterou jsem myslel taky :)

Spojení sil dvou věhlasných autorů jde znát. Kniha je skvost s nádherným, hořkosladkým koncem.

ludek.n
28.12.2021 4 z 5

Asimovovu povídku Dvěstěletý člověk považuji za jednu z nejlepších krátkých prací anglo-americké sci-fi, jaká kdy byly napsána. Její rozšíření na román, na němž s Asimovem spolupracoval další velikán žánru Robert Silverberg, bezpochyby ztratilo mnohé z onoho úžasného náboje, kterým se vyznačovala zmíněná povídka, přesto si zachovalo všechen ten emocionální potenciál původní myšlenky. Rozmělnění tématu se pochopitelně nedalo vyhnout, už proto, že původní nápad mnoho odboček a dodatečných dějových zákrutů nenabízel, přesto se autorům podařilo udržet se na nohou a nepadnout na kolena. Své si k tomu přidalo i všeobecně známé a díky výbornému hereckému obsazení i nesmírně populární filmové zpracování. Dvěstěletý člověk Andrew Martin, nebo chcete-li Pozitronový muž, a jeho touha stát se člověkem vás prostě nemůže nechat chladnými a neprožívat jeho zápas o uznání svých práv a nároků společně s ním (ať už se vám zdají sebeabsurdnější). K českému překladu Jany Pavlíkové bych měl jedinou výhradu, která mě nicméně celou dobu nesmírně rozčilovala, a to když mužským členům rodiny Martinových přiznávala oslovení Pane či Malý Pane, ale u ženských představitelek vytrvale trvala na anglickém Miss namísto krásného českého slovíčka Slečna, respektive Malá Slečna.

Meda77
22.11.2021 5 z 5

Asimov je a vždy bude ikona ze své doby. Nevím o žádném současném autorovi, který by měl takovou vizi a cit pro téma scifi, potažmo lidského bytí v časové rovině přesahující jeden lidský život. Je jedno zda je příběh vyjmut z analogie povídek nebo napsán románovou formou. Dnes už jen tuhle myšlenku autoři kopírují nebo jen používají,ale unikát drží Asimov a to ještě při velké úctě v roce 1992.

annatenta
13.01.2021 5 z 5

Stále aktuální zápas o podstatu lidství. Asimovská legenda, která nám má stále co říct.

mulderka
14.11.2020 3 z 5

Proč, proboha proč??? Proč se musela ta nádherná původní povídka o Dvěstěletém člověku mermomocí vycpat a roztáhnout do románové podoby?? Zase jednou se máchal v horké vodě už použitý pytlík s čajem. Pro ty, kdož se s robotem Andrewem seznámili poprvé z podle mě ne moc podařeného filmu, dejme tomu. Já si ale tisíckrát raději zalistuju v některé Asimovově sbírce nebo antologii a budu ždímat emoce a ronit slzy nad první, ryzí a poctivou verzí.
Budiž, za tři a půl, přece jenom tak úplná slabota to nebyla :-)

Jarka_rybář
11.10.2020 5 z 5

Boj o lidskost... Tahle kniha je jednou z nejlepších knih, v nichž někdo zápasí o lidskost. Krása.

bukiet
27.04.2020 5 z 5

Daleká cesta za lidstvím. Jedna z nejlepších Asimovových povídek, kterou jsme měli možnost si přečíst již ve sbírkách Robohistorie a Vize robotů, se stala základem pro společný román dvou autorů, Isaaca Asimova a Roberta Silverberga. Společně napsali ještě další dva romány podle geniálních Asimovových povídek. Ve všech třech případech šlo o povídky výjimečné.
Dvěstěletý člověk aneb Pozitronový muž je úžasným příběhem touhy a sebeuvědomění a nutí nás přemýšlet o tom, co je podstatou lidství.

0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)

Greenfingers
03.02.2020 5 z 5

Pohádkově krásná knížka o tom, źe i robotům nic lidského není cizí.
Pozitronový muž jako předobraz evoluce člověka? Ve světě sci-fi a fantasy (a možná i ve vzdálené budoucnosti) nic není nemožné, neboť vše, co si dokážeme představit, vychází z reálných věcí nebo jevů.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih od Asimova.Krásné a lidské.

gersie
01.03.2017 3 z 5

Ze začátku mi kniha připadala zajímavá, ale pak se to zvrtlo jen na samé souzení a dokazování. Byla to nuda a stálé opakování všeho pořád dokola , musel jsem se nutit knihu dočíst, škoda.

groula
17.12.2016 4 z 5

trochu me ten robot lez na nervy ale moc hezky ctivo

Nunee
04.05.2016 5 z 5

Andrew je úžasný ČLOVĚK! :-)
Moc pěkně a čtivě napsané.

Etelea
01.10.2015 5 z 5

Kniha mě velice nadchla. Přečteno jsem měla za několik málo večerů a to toho času pro sebe až tolik nemám. Ale tohle se nedalo odložit. Osobně se neztotožňuji s předchozími komentáři, že jim hlavní postava postupem děje začala lézt na nervy. Mně se líbila.
Kniha mě šokovala svým závěrem. U málokteré knížky se mi stane, že bych poslední dvě kapitoly před koncem řekla - wáááááu. Tady se mi to stalo. Klobouk dolů nádhernému a originálnímu příběhu. Doporučuji.

janiice
27.09.2015 5 z 5

Díky za pozitronového muže, který mne k tomuto žánru tenkrát přivedl. Já byla nadšená knihou, stejně jako filmovým zpracováním s Robinem Williamsem v hlavní roli. Krásná kniha

kom72
24.08.2014 4 z 5

V průběhu čtení knihy se z robota Andrewa, kterému jsem fandil, stal člověk, který mě velmi prudil. Nespokojený s tím co má, zkrátka takový obyčejný člověk...
Po přečtení zvažuji, že se opět pustím do celé Robotické a Nadační série od mistra sci-fi žánru Isaaca Asimova, kterou jsem četl před cca 20 lety.

DannyBlakely
31.01.2014 4 z 5

Dočetla jsem včera. Knížka se čte skoro sama, takže jsem to sfoukla během pár večerů. Musím říct, že ze začátku mě to bavilo opravdu hodně, ale jak už jsem pochopila, o co Andrew bude usilovat, nějak se mi to znelíbilo. Ne knížka sama, ta je napsaná skvěle, ale Andrew mi začal být tím, jaké měl požadavky na svoji osobnost, docela nesympatický a nevděčný proto, že mu nestačilo, co měl a chtěl pořád víc.. a jako to, co udělal na úplném konci, mě fakt dostalo. Kdyby to udělal za jiným účelem (nechci spoilerovat, tak to tak blbě okecávám), tak bych jeho jednání pochopila, ale takhle??!! Podle mě by to z tohoto důvodu udělal jenom hlupák..
Ale jinak to určitě stojí za přečtení, třeba budete mít jiný názor, než já. Mě Andrew prostě zklamal..

Evus
02.09.2013 5 z 5

První jsem četla povídku Dvěstěletý člověk, takže jsem věděla jak Andrew skončí, i tak mě ale tato rozpracovaná verze ztrhla a naprosto pohltila, takže odpouštím i občasné nesrovnalosti ve stáří jednotlivých osob.

Lenka Žofka
25.03.2013 5 z 5

Příběh k zamyšlení. Co vše je robot ochotný obětovat tomu, aby se stal člověkem? Vžití se do nešťastného robota - jak vlastně může být robot nešťastný? :)

roboti lidskost, lidství

Autoři knihy