Povstanie roku 1944: Bolo národné, slávne, užitočné?

Povstanie roku 1944: Bolo národné, slávne, užitočné? https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482545/bmid_povstanie-roku-1944-bolo-narodne-sl-z3u-482545.jpg 4 6 2

Dielo podáva stručné hodnotenie niektorých aspektov tejto historickej udalosti, pričom k téme pristupuje bez jej idealizácie, čo nie je doteraz na Slovensku samozrejmosťou. Podstatnú časť knihy tvorí prehľad dokumentmi podložených skutočnosti – výsledok dlhoročného výskumu autora – ktoré publikácie o povstaní obvykle zamlčujú. Hoci práca spĺňa aj požiadavky kladené na odbornú prácu, je určená predovšetkým pre širšiu verejnosť. Podľa schémy, desaťročia intenzívne presadzovanej politickou mocou, slovenský národ v auguste 1944 povstal a hrdinsky bojoval za správne ciele, takže toto povstanie bolo slávne a prínosné pre Slovensko i pokrokové sily sveta. Preto tejto udalosti dal sa oficiálny názov Slovenské národné povstanie. Podľa tejto schémy na povstaní sa podieľal celý slovenský národ alebo aspoň jeho väčšina a jeho priami účastníci v ňom boli z vlastnej vôle. V skutočnosti väčšina slovenského národa o povstanie neprejavila záujem, zúčastnila sa ho len jeho malá časť, aj to prevažne nie z vlastnej vôle, pričom väčšina z jeho účastníkov neprejavila nadšenie do boja. Časť povstalcov spáchalo mnoho zločinov, vrátane vrážd. Aj preto povstanie nebolo slávne. Spôsobilo mnoho škôd obyvateľom Slovenska i iných krajín. (Úryvok z knihy.)... celý text

Ivan53
19.02.2023 5 z 5

Stručný a jasný jazyk, veľké množstvo odkazov na archívy i knihy, bez akejkoľvek ideológie. Knihu vrelo odporúčam poslucháčom histórie, vedeckej, odbornej i širokej verejnosti. Pôvodne, súdiac podľa obálky, očakával som novinársky prístup k augustovému povstaniu, a nezamýšľal som si knihu zadovážiť. V 8. čísle časopisu Reconquista však odporučil knihu Martin Lacko, takže som jej dal šancu, a bol som milo prekvapený. Môžem iba potvrdiť, že „hoci práca spĺňa aj požiadavky kladené na odbornú prácu, je určená predovšetkým pre širšiu verejnosť.“ Bez resumé sa kniha delí na tri kapitoly a poznámky. Kapitoly Bolo povstanie národné?, ...slávne?, ...užitočné? sú v rozsahu strán 5 až 116, a od s. 117 po s. 166 nachádzajú sa poznámky: odkazy na odbornú spisbu, domáce i zahraničné archívy. Každé tvrdenie podložené.

1amu
14.04.2020 5 z 5

Vzácná kniha . Po roce 1948 bylo občanům ČSR, později ČSSR vtloukáno do hlav - vedoucí silou společnosti, že šlo o masovou účast celého Slovenska v boji proti nenáviděným fašistům. Ono to bylo podobné i v Protektorátu Böhmen und Mähren .
Spočítáme-li % lidí zapojených do odboje, budeme se divit k jakému výsledku dojdeme.
Základní axiom knihy je v těchto slovech : "V skutočnosti väčšina slovenského národa o povstanie neprejavila záujem, zúčastnila sa ho len jeho malá časť, aj to prevažne nie z vlastnej vôle, pričom väčšina z jeho účastníkov neprejavila nadšenie do boja. Časť povstalcov spáchalo mnoho zločinov, vrátane vrážd. Aj preto povstanie nebolo slávne."
Proto je dobré, zejména z historického hlediska, poukázat na vše co se dlouho "tutlalo". Vždyť i v Čechách a na Moravě se z kofidentů Gestapa stali po roce 1945 pravověrní komunisté. Proto bylo hlavním cílem ty, kteří "věděli" jednoduše zlikvidovat. Bohužel to tomuto lidskému odpadu procházelo.
Když již někdo vytváří pro dnešní mladou generaci t.zv. "povinnou literaturu" měl by třeba i k této knize přihlédnout.

partyzáni SNP - Slovenské národní povstání Slovenská republika 1939-1945 (Slovenský štát) rok 1944

Peter Bielik
slovenská, 1956
2007  70%Slobodomurárstvo - nešťastie našej doby
2001  80%Ako sa prekrúcajú a falšujú dejiny
2014  80%Povstanie roku 1944: Bolo národné, slávne, užitočné?
1994  %Dies Ater - Nešťastný deň 29. august 1944

Kniha Povstanie roku 1944: Bolo národné, slávne, užitočné? je v